Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Salutare mamici, Sunt si eu proaspata mamica a unei fetite nascuta pe 30 octombrie, ora 18.52, in greutate de 3.150 kg si 50 cm. Azi am ajuns acasa si suntem ok. Eu sunt foarte fericita, emotionata si neindemanatica in acelasi timp. Nasterea a fost o experienta placuta pentru mine, doctorul , asistentele si bineinteles sotul meu au fost admirabili. Va doresc numai bine si sper sa am timp sa mai comunic si eu cu voi din timp in timp. Monica si [copil] Yasmeen.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! Monica si Ana Maria sa va traiasca bebelusii sa fie cuminti si mancaciosi! Bine ati venit pe lume! Pt colici mai e metoda tinutului pe pieptul tau, sau cu un scutec incalzic cu fierul de calcat si pus pe burtica sau o sticla cu apa incalzita si pusa langa burtica, ai grija sa nu fie prea fierbinte apa din sticla. Mai sunt si picaturi Bonisan. Pt baita de mir eu mai stiam si de lapta ca sa fie alb ca laptele sau curat ca lpatele nu mai stiu exact semnificatia, miere ca sa fie dulce.Cate o picatura din fiecare nu trebe pus mult. Azi copila mea a fost cam maraita de dimineata pe la 1 am zis hai sa te scot un pic afara dupa urletele de rigoare la imbracat a adormit un pic afara si apoi iar s-a pus pe plans. Ce sa va spun am observat ca nu-i place in carut si sa ma vedeti cu impingeam de carutul gol si fata in brate e a doua oara cand mi se intampla. Daca nu ii e foarte somn sa adoarma pana ajungem afara si o pun treaza in carut adio plimbare linistita. Sper sa nu isi faca un obicei din a sta in brate afara. Acum doarme linitita. Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Crismir: stai linistita ca si si bebele meu sughita de nu-i adevarat! Ma pregatisem eu inca de cand era in burtica ca si acolo baga niste sedinte de sughitat de ne clatinam amandoi. Numai ca acolo il linisteam mai usor. Acum ma inarmez cu rabdare ca n-am ce-i face!Am citit ca lamaia nu ajuta ci il poate eventual enerva mai rau. Al meu scuipa ceaiul dc indraznesc sa-i pun lamaie... Frosa, Mada, Kittie: multam pentru rasp cu privire la baita!Cateodata reusim si noi sa ne imbaiem mai devreme dar de cele mai multe ori orbecaim pe la miezu' noptii[bang]. Speram sa ne reglam programul cu timpul... Mada si Kittie: multumesc frumos pentru sfatul cu privire la bubitzele care ma nelinisteau.Kittie saru' mana pentru sfatu cu Bepanthen: la baita din seara asta l0am uns tot. Sper din tot sufletu' sa treaca ca ma mananca pe mine pielea cand il vad.Apropos: pe bebei i-or deranja bubitzele astea? Ca al meu a avut in seara asta o juma de ora de urlat in continuu, urmand unei ore in care a urlat cu intermitente=crizele de colici cu care m-am obisnuit deja[bang][bang]. M-am panicat de-a dreptul (cred ca deja imi slabisera nervii in ora de colici) ca nu ma prindeam de ce urla - te-am pomenit Kittie ca si tu ziceai ca ai patit asa cu bebele tau.Si cum va ziceam m-am speriat ca mi se parea ca nu urla a colici (adica nu mai facea deloc pauze), ci continuu si din tot rarunchii de ziceai ca-l intzeapa ceva. Si ma gandeam ca poate-l mananca nenorocirile alea de bubitze...Nu mai stiu...Cert e ca l-am calmat facandu-i baitza ca nu se mai putea...Deci: credeti ca bubitzele ii deranjeaza?Am cercetat ochii , fundu' si urechile conform sfaturilor primite mai demult de Kittie si sunt OK (adica dc apas pe la urechi nu plange; fundu' nu e rosu; ochii sunt OK, ma rog curge unul dar curge mai demult).Ca veni vorba: bebeilor vostri le curg ochisorii? Ce le-ati facut ca sa treaca? Kittie: ziceai tu la un moment dat ca mananci numai carne si cartofi (scuze ca ma trezesc tocmai acum s araspund...). Si eu mananc cam tot asa.M-am saturat de meniu fix (carne de pui, vita; orez, cartofi, oua, lapte, unt) dar deocamdata nu prea-mi vine sa ma risc la altceva...[;)] Andreea: si bebele meu face caca des si moale; e OK. Amoodia:si eu am epiziotomie cuplata cu hemoroizi (cusatura vine fix pana in ei - o frumusete[bang]). Inca stau pe colac (am patru saptamani de la nastere) pentru ca inca ma mai jeneaza.Din cate stiu eu epiziotomia se vindeca in 4-6 saptamani (in medie ca pot fi si variatii).Eu zic ca inca nu-i cazul sa te ingrijorezi. Daca ar fi fost ceva in neregula faceai febra. Fete problema mare:: sanii mei nu "functioneaza" la fel![bang]. E ceva in neregula si nu-mi dau seama exact ce e! Din stangu bebe nu suge la fel ca din dreptu'.Acum nu stiu ce o fi: nu e lapte suficient sau nu vine cum ii e lui pe plac? Cert e ca me necajeste fff tare ca nu suge cum trebuie la acel san (tzocane de doua-trei ori si adoarme) si mi-e frica ca scade productia de lapte!Ati patit si voi asa ceva? Help please ca nu stiu ce sa fac!Ma tot gandesc ca e din cauza ca intr-o noapte bebe a dormit neintrerupt 6 ore si cum era randul de alaptat din sanul cu problema a stat prea mult "incarcat".Voi ce stiti?Multumesc anticipat pentru ajutor! Cristiana si bebe Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Pentru ce se face Infanrix ? Si bebel al meu e foarte putin racit (cred ca a luat-o de la surioara lui), multumesc lui Dzeu doar nasu ii este putin infundat dar se rezolva cu ser fiziologic si cu pompita pe care in sfarsit reusesc s-o folosesc cum trebuie ca sa dea si rezultate. Damian azi a facut o luna si sunt foarte mandra de el (a crescut 4 cm si in greutate a luat 1050 g). V-am mai intrebat deci scuze ca ma repet dar nu am primit raspuns, cele care ati avut listeria ati facut analize speciale bebeilor ? Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Georgiana este vaccinul care se face la 2 luni pt DTP, si inca doua chestii. Hm[bang] ce ma enerveaza am vrut sa-ti spun exact dar nu reusesc sa descifrez ce a scris doctorita[V]. Oricum asta mi-a recomandat si mie si am senzatia ca se plateste (1.200.000). O sa facem si noi vaccinul saptamina viitoare cred. Si al meu a luat raceala de la frasu' , a tinut o saptamina (exact cum scrie in carte) i-a curs nasul si tusea. Dr mea mi-a dat sinupret sa-i dau. Sa stii ca nici eu nu reuseam sa-i scot mucii bine, tot timpul fornaia. Cristia nici la mine nu functioneaza la fel. Din unul curge mai mult si din altul mai putin. Citeodata unul produce mai mult ca celalalt in functie de cum maninca bb. Dar eu cred ca nu este problema, dai si tu sa manince din amindoi ca sa se sature. Monica si Ana Maria sa va traiasca bebelusii Va pup Monica si Razvan (aproape 8 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele Georgiana eu stiu ca Marcela Vrabiuta era singura fata care a avut listeria, dar ea s-a mutat mai demult la alt subiect cel de iulie august, mai bine trimite-i ei un pm. Asta e tot ce stiu Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata la toata lumea! Am supravietuit unui w-e distrugator [bang] - si sambata si duminica a plans bebe cam 4 ore/zi.. Mai ales seara.. Si cand adormea, in sfarsit, ne uitam la el ca la a cinspea minune a lumii! [:o)]Ehe.. si-a trecut si w-e, si luni seara de la 7 la 10 si ceva cine urla???? Ei bine da, tot bebe [V]... si azi dim de la 9 si ceva cine tot plange??? ei bine da, ati castigat si de data asta! bebe!!![V] Asadar si prin urmare, Cristia, imi pare rau ca te-anunt asa, dar cred ca sunt pur si simplu crize de nervi!! Ok, crizele de colici stim cum sunt, vin dupa masa, sunt asa, de tip crampe, adica plange si se mai opreste.. plansu' ala de zici ca darama peretii si mai si ramane fara aer de la atata urlat [:(!][:(!] este, cred eu, o criza de nervi in toata regula.Dupa criza de colici, si dupa atata plans, risca si el sa fie suparat. PLus ca nu doarme, deci face si de nervi si de oboseala. M-am tot gandit, am cercetat, copilul meu e sanatos, Slava Domnului, nu trebuie sa-mi fac griji! E adevarat, a facut si el o mica iritatie de la scutec, i-a trecut, i-au iesit si niste bubite pe fata, ii curg putin si ochisorii (a-nceput unul sa-i curga dupa ce priceputa de mama-sa i-a dat apa de la baita in ochisori, ca deh, ii faceam si eu prima oara baie.. singura...[greutati] si chiar in noaptea aia a avut prima criza nocturna de adormeam cu el in brate.. si-ntr-una din atipeli cu el pe umar, mi-am intors fata si l-am tzocait drept in acelasi ochi in care-i turnasem mai devreme niste apa...[:(][:(][:(]). Da' oricum, faza cu ochisorii nu ma-ngrijoreaza, e in limitele normale, ii sterg ochii de la masa la masa, pana la urma, la cat plange, ma mira ca nu i s-au lipit de tot [:(].La un moment dat mergea si la noi metoda cu baia si calmatu'.. Acum nu mai merge.. Daca plange inainte de baie, plange si dupa baie. Singura varianta ar fi sa-l tin in baie tot timpul [:I] Nu cred ca au vreo legatura bubitele alea si cu plansu'.. Cum nici schimbatu' scutecului nu-l linisteste.. Al meu se potoleste din urlete pe umar, de ex.. Ma doare spatele de nu mai pot ca l-am cantarit asa cum am putut (adica m-am suit eu pe cantar, dup'aia cu el..) si dadea in jur de 5kg.. Apreciabil pt nici o luna..Atunci cand e "crizat" rau, nici umarul nu mai fct.. Asta cred eu.. daca tu descoperi vreo alta cauza, Doamne Fereste!, organica, apoi nu stiu ce sa zic, noi mergem la control abia intr-o sapt..Despre preferinte pt titi, si noi avem. da' pt stanga. Dreapta nici nu prea o "gasim" cand ne-o da mami.. Asa de rau n-o vrem. Da' pana la urma ne multumim si cu dreapta, ce sa facem [:I] Nu-l lasa sa doarma cand il pui la sanul "nepreferat".. Stii, cum le facea si-n maternitate, ii ciupea putin de picioare.. Il mai pui pe umar, ii mai schimbi un scutec, mai faci pauze cat sa se mai trezeasca si sa mai pape si din sanul cu pricina. Eu asa ii faceam la inceput. Si-mi mananca aproximativ 20min /masa...Astazi vad ca cere mai mult simai des.. Nici numa mira dupa atatea crize sunt si eu putin obosita. Si ca tot ziceai de mancare, pai nici nu-mi mai pun problema despre ce sa mananc ci mai mult cand.. Ca abia ma lasa sa ies din dormitor.. Si ca sa fac dus tre' sa trisez.. Si mi-e asa de rusine cand il las singur sa planga, ma simt asa de vinovata ca-mi vine sa urlu si mie..[:(!].Oricum, multam fain de raspuns, n-am mai primit altul in leg cu meniul..[V] si la cat plange, nu stiu dac-ar mai conta,intr-adevar, ce mananc eu.. Cybip si Ana Miti SA VA TRAIASCA! sanatosi, fara colici, fara crize, iubitori si ganguritori! Cand ne mutam la clubu' cu scutece? [^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Infanrix este vaccinul ce se face la 2 luni si costa 1210000 lei si este pt diphteria, tetanus, acellular pertussis, inactiveted polio and Haemophilus influenzae type B vaccine (am scris in engleza exact ce scrie pe cutie). Mie mi l-a recomandat pt ca a zis ca e mai bine tolerat de organism si ca nu face febra copilul de la el. Monica si Ana Maria felicitari pt bebelusi si sa fie sanatosi si mancaciosi! Mada, ce mare s-a facut Ilinca! Georgiana, ai flacau mare deja! Cristia si la mine sanul stang e mereu mai gol ca cel drept. Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Papusica mea e in continuare la fel de cuminte, iar mie imi convine de minune deoarece pot sa ma odihnesc in voie si sa ma ocup si de traducerile mele. Toata ziua papa, doarme si zambeste. Plange cand i se face foame si cand i se schimba scutecul. Mi se pare ciudat ca nu plange cand faca kk sau pipi, ci atunci cand ii schimb scutecul. O mai pacalesc eu cu o cutiuta muzicala, dar nu imi reuseste tot timpul. In rest, e liniste toata ziua si toata noaptea in casa, colici nu a avut absolut deloc pana acum si sper sa nici nu aiba, iar eu mananc cam de toate, nu mi-am schimbat deloc obiceiurile alimentare si doctorul a zis ca nici nu trebuie daca am mancat de toate in timpul sarcinii deoarece ea e obisnuita. A propos de cantitatile inegale de lapte, ei bine, mie mi s-a spus ca alta ar fi problema, ca dintr-un san curge mai mult ca din celalalt, ca la un san sunt caile mai libere, la celalalt mai infundate si e normal, in plus, bebelusul se simte mai confortabil la un san decat la celalalt. Nu e nici o problema, de fapt. E normal. Va las ca mai am cate ceva de facut. O zi buna si pupici, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...