Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Eu pe primul baiat l-am culcat numai pe burta (asa mi-a spus o doctorita), dar acum nu-l culc decit pe spate, am inteles ca nu este bine pe burta. Ce sa zic fiecare doctor are parerea lui si pt ca am doi copii unul l-am culcat pe burta si celalalt (cel mic) pe spate [:D] , incercam toate pozitiile. Chiar , stie cineva ce se face pt alocatia de copil?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata! Foarte exact nu stiu sa va spun nici eu despre alocatia pt nou-nascut, pt ca sotul s-a ocupat de dosare. Din ce stiu am sa va spun totusi. Deci eu am nascut in sect 2 si atat eu cat si sotul stam in sect 2. In situatia in care maternitatea unde s-a nascut copilul este situata in alt sector decat cel in care aveti resedinta, va trebui sa obtineti o negatie de la primaria in a carei raza teritoriala este situata maternitatea. Alocatia pt nou nascuti se poate solicita doar pana cand copilul face 6 luni. Dosarul nu mai stiu exact ce cuprindea (cel mai bine e sa sunati si sa intrebi ce acte cer la primarie) dar parca a dus sotul cate 2 dosare cu sina, 2 copii dupa certificatele de nastere ale noastre si ale copilului, dupa livretul de familie, buletine, certificat de casatorie. O parte le-a depus la primaria sect in care stam iar apoi l-au trimis la Directia de protectie sociala a copilului tot a sect 2 unde a depus actele pt indemnizatia de 1,4 mil lei. Eu am ridicat doar banii pt indemnizatia de nastere (1,4 mil) care se dau dupa aproape 2 luni de cand se depune dosarul de la Directia de protectie a copilului. Alocatia copilului am inteles ca ne vine acasa dupa 3 luni de la depunerea dosarului. Noi le-am depus la inceputul lui sept si in nov trebuie sa primim banii. Nu stiu cat v-am fost de ajutor dar cel mai bine ar fi sa sunati la primarie si va vor spune ei exact unde sa va duceti si ce sa faceti. Ma simteam prost daca nu va spuneam macar ce stiam eu, avand in vedere ca deja am ridicat banii eu. Mcm ai grija cu Happy Baby pt ca a mea s-a iritat de la ele. La cea mai mica roseata renunta la ei! Ralucule, e perfect normal sa mai caste si copilul. Iar de dormit pe burta, asa adoarme a mea de fiecare data (doar pe burta mea). In rest o culc doar pe o parte sau alta si pe spate doar daca sunt cu ea in camera. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor Subscriu la ce spune Mihaela, atentie la Happy Baby. Costin a facut un fundulet rosu ca focul din cauza lor. Intreba cineva de crema cu oxid de zinc.Eu folosesc crema nivea pentru fundulet, are si oxid de zinc si e super eficienta. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua la toate mamicutele si toti bebeii! Ne alaturam si noi voua: am nascut pe 21 sept[bis], la ora 4:24, pe iubitelul[copil] meu Sorin Alexandru, dupa un chin de vreo 11 ore[V]. Insa a trecut, acum suntem bine, sanatosi, acasa. Acum avem deja 6 saptamani si ne luptam cu colicii si cu nasucul care mereu se infunda. Ultima solutie acum pt. nasuc, am cumparat spray cu apa de mare, sa vedem cum o sa ne simtim. Voi ati incercat cu sprayuri? Ca tare nu-i place lui BB cand ii pufai in nasuc. E vreo mamica care sta in zona Crangasi? Cautam parteneri de plimbare in parc! Pupici de la Ionella si Sorinel[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspunsuri. Azi am luat-o de tot razna era sa imi pierd actele si banii si cheile si geanta si tot, dar pana la urma le-am gasit ... Ne-am luat marsupiu ca sa ma pot duce si eu la plimbari lungi si dese cu catelul dupa mine si sa nu ma enervez tragande carut... Si tot azi mi-am dat seama ca sunt o pacoste pt al meu sot Dim care saracul imi asculta supus showurile mele... Oare cand mi-o trece,?? Pierd totul acum cateva zile i-am pierdut lui DIm niste acte de la firma...[bang], uit, intreb de 10 ori acelasi lucru....... de ce oare? ca de dormit dorm Tristan nu urla, ciuperca de la fund i-a trecut.... de mancat mananca bine.... nu stiu...... o fi o noua etapa in viata mea, etapa care ma va duce spre faliment psihic, daca o exista asa ceva... sau imbatranesc... de pe acuma???????[bang] ce oi face pe la 60 de ani? nu vreau sa ma gandesc mey fetelor eu nu mai am nici un fel de lohii o fi bine o fi rau? nu ma doare nimic taietura mea nici nu se vede... la voi cum este? hai pupaciuni ca ma apuc sa ma intind iar si nu e bine ca am pitici multi pe creier azi ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, mi-ati lipsit. Felicitari fetelor care au mai nascut, bbei sanatosi, cuminti si mancaciosi si refacere usoara; mamicilor, nopti linistite, mult lapte si bbei necolicosi. N-am mai avut timp sa intru pe net, asa ca v-am pierdut. Am inceput sa citesc dar am ramas tare in urma. Totul e atat de nou, eu sunt tot mai obosita, productia de lapte ramane aceeasi si bb are nevoie de mai mult....asa ca am inceput sa completez cu lapte praf, din pacate. Am noroc cu mama care e aici si ma ajuta. Alexandra e cand cuminte si doarme cate 4 ore cand maraita de nu mai stiu ce sa-i fac [V]. Nu stiti ce as putea lua pt. migrene, care au inceput iar sa ma chinuie? Numai bine! [pup] babirusa si bb Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici fetele. Mai sa nu va mai gasesc... [bis] Ne-am mutat si noi la scutece... Felicitari proaspetelor mamici si bun venit printre noi. Ne inscriem si noi printre bebeii cu colici. Nu stiu ce sa-i mai fac, zau! Stiu ca ati vorbit de tot felul de leacuri si propuneri, insa la noi nu mai pare sa mearga mai nimic... [bang] Am incercat Baby Water din Ro si pare a merge insa nu-i pot da de fiecare data cand il doare... ca sar doza! Am cautat Sab Simplex, n-am gasit... [alcool] Am luat insa un Calmosine, tratament frantuzesc tot cu marar, dar iar nu merge ca cica e prea mic sa-i dau o lingurita inainte de fiecare masa... Masaj pe burtica nu vrea ca se strange tot si se face rosu de zici ca e rac fiert [bang]. De pus ceva cald pe burtica nu am incercat... voi?! La voi merge scosul aerului? Cateodata reusim si noi, dar nu mereu ca nu-i place ridicat si se enerveaza... si dupa ce il scoate se stramba cateva minute bune...[xx(] Nu stiu cat de normal e sa-l doara dupa fiecare supt burtica, spuneti si voi acum! Adevarul e ca suge repede si mai inghite si aer... Alte probleme nu avem. Piele impecabila, fara roseli la fundulet. Folosim tot o crema pe baza de zinc. Pampers nr.2 (deocamdata) de care sunt tare multumita si servetele umede tot Pampers. In rest, crema de corp Nivea Baby. Sapun Dove. Cam astea merg la noi. Altfel, ne laudam cu inca 400 gr luate intr-o saptamana si cu niste falcute care ies din caciula si niste pliuri pe la fundulet... [il] O sa mai punem si poze pe site, ca doar sambata facem 1 luna! Va pupam si nopti cat mai linistite. [mamica] si [bibe] Miron Radu (DN 06/10) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre merci pt raspuns, trebuie sa merg si eu sa depun actele. Ralucule si eu ma intreb citeodata cum ma mai suporta al meu, noroc ca sunt fata buna cind i-mi trece. Sunt super fericita ca bb a dormit de la 11 noaptea pina la 4 dimineata...sper ca o sa inceapa usor usor sa doarma toata noaptea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna la toata lumea! Amoodia si bebe meu are brobonele, cum zici tu, pe frunte si cam pe toata fata. Am incercat de 2 zile ca fetele de p'acilea cu ceai negru da' nu prea se lasa duse; e adevarat ca atunci cand are crize de plans parca se accentueaza si mai si apar unele noi, asa ca speram intr-o ameliorare simultana cu disparitia crizelor [V] Ralucule, asa zicea si la carte (mama si copilul), ca tre' sa-i bagi cu ser fiziologic in nasuc, sa se-nmoaie mucisorii, dup'aia e mai usor sa-i scoti. Din experienta nu prea stiu ce sa zic, al meu n-are (Slava Domnului!). De cascat cre' ca e ok, si-al meu casca..Ba chiar si cand are crize de plans, se mai opreste cateva secunde, casca, o ia de la cap [^] Mcm, si mie mi-a zis o prietena ca happy-s proaste.. si libero si mai altele, da' hai sa ma opresc, poate c-a nimerit ea un lot mai "slab".. eu tot cu pampers si cu servetele pampers si n-avem pb Crismir, bravo pt bebe! pai s-o tineti tot asa, fara nici o iritatie! Io azi am incercat cu crema de galbenele dupa baita ca la noi e apa tare calcaroasa si mi-e teama sa nu-i usuce prea tare pielea asa ca i-am dat peste tot cu crema. Sper sa nu fie rau. Si noi adormim pe burtica lu' mami cu fundu'n sus [:o)] da' cand dormim in patut pe o parte sau pe spate.. Roandre mercix frumos de indicatii, m-am cam lamurit, am mai dat o raita si pe la forumu' de legislative si-am mai gasit si pe-acolo cate un sfat-doua.. Ionella3003 sa-ti traiasca, sa te bucuri de el si el de tine! Bine ai venit printre noi! Ralucule,tu nu te-ai obisnuit din tp sarcinii cu uituceniile? Apoi mie mi se-ntampla sa merg din camera-n camera dupa ceva si sa uit, la destinatie, dupa ce venisem [bang] si o luam de la capat, poate-mi aduceam aminte pe drum. O prietena mi-a zis c-abia dupa vreo 3 luni de la nastere si-a recuperat "mintile" [:D],lasa, trece, mai da-i cate o vitamina.. Si nu esti singura care face crize de-astea. Io astept seara cu-nfrigurare, sa vin-al meu acasa.. cateodata mi-e teama ca nu mai vine, asa de cicalitoare sunt si eu[}:)]. Alea la maternitate ziceau ca lohiile tin cam 6 sapt. Am auzit de fapt intre 4-6.. Si io cre' ca tot pe terminate sunt, si n-am decat 3 sapt.. Babirusa ai incercat cu ceai mult mult? Ca io tot cu asta ma dreg la regimu' pe care-l am [V] de la inceput am bagat chimen si anason la greu si deocamdata n-am probleme (e adevarat ca fabricuta de lapte s-a deschis numa' de 3 sapt si bb e inca modest in ratii, da' oricum, se vede..).Io pen' migrene am luat un soi de paracetamol concentrat (doliprane, da' e din franta) si mi-a trecut.. In rest n-am avut probleme. Noi tot cu colicii ne luptam[duel]si speram sa-i dovedim in scurta vreme (intre timp, dupa indelungi experimentari, ne-am dat seama ca sab simplex fct cel mai bine). Va pupam Kittie si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va-ntreb! (ca tot vorbeam despre memorie [xx(]) cand scoateti bebeii la plimbare? Adica de ex pe vremea asta, iesiti? Si intreb mai ales mamicile cu bulinute de o luna... Eu l-am scos pe-al meu (3 sapt, astazi) duminica si luni la soare (ca era soare, din fericire, si cald) da' acum mi-e teama. Si tare mai dormea afara [V] Impartasiti si cu noi din intelepciunea voastra [;)][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...