Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Salutare! Acu reusesc si eu sa mai citesc una alta ca am avut niste zile si nopti f palpitante! Am niste cearcane cat China si daca nu apucam azi sa mai fur si eu doua ore de somn (sparte in trei reprize) cred ca intram in coma de oboseala[bang][bang] Kittie:[:D][:D]. Multumesc frumos pentru raspunsul cu privire la plans (incepusem si eu sa banuiesc ca plange de nervi...[bang] de la un moment dat incolo).Multumesc iar pentru rasp privitor la sani.M-ai distrat tare cu iscusinta ta la baita! Ca taman asa am facut si eu, ca o inteligenta ce ma aflu am sters copilul la ochi cu apa (ce-o fi fost in capul meu dupa ce ne-am chinuit amar de vreme cu picaturi peste picaturi...). Cum ii dai tu Sab-ul: Cate picaturi si cand? (inainte/dupa supt). Si eu am niste dileme legate de scosul bebeului afara pe vreme rece. Ma gandesc sa-l infofolesc ceva mai bine si sa stau mai putintel desi la carte zice ce poti sta 1-3 ore. Multumesc Kittie, Monica (Frosa), Danyce, Roandre, pentru ca m-ati linistit cu privire la sani! Amoodia: brobonele cred ca se fac de la caldura si de cosmetice nasoale. Eu spre exemplu am patit-o de la niste amarate de batiste parfumate[bang] Ralucule, Kittie ma inscriu si eu in clubul uitucelor. Acu parca-mi mai revin (cel putin asa sper) da' cand eram gravida eram ceva de speriat!Ralucule: si al meu casca cand ii e somn.Cred (am si citit) ca e in regula.Mai nou nu se mai recomanda ca bebeii sa doarma pe burta. Pozitia pe burtica eu o folosesc doar in scop curativ (colici, da' oricum nu prea tine). Babirusa: Zic si eu ca si Kittie: baga muult ceai de chimen, anason, fenicul si soc.Eu cu astea ma indop.In plus ar mai merge ceva homeopat.Nu stiu ce parere ai tu de homeopatie dar la mine au functionat f bine niste remedii ptr stimularea lactatiei. Ti le zic just in case: Lac Caninum 15 CH si Pulsatilla 15 CH. Merg pe orice tipologie de pacient.Eu le am facute de Boiron ca-s cele mai bune. Lorena:caldura pe burtica face bine numai pe moment ca dupa aia mie mi se pare ca urla mai dihai. In plus cred ca asta (caldura pe burtica) a provocat si buburitze pe burtica.Si al meu are zile cand are colici la fiecare supt de-mi vine sa-mi iau campii![bang][bang]. Nici noua nu ne iese faza cu eructatul de fircare data, spre disperarea mea ca ma gandesc ca daca-l culc plin de aer urmeaza sigur colici[bang]. Fete ma retrag ca maraie bebe. Va pup si va doresc muulta sanatate voua si bebeilor Cristiana si bebe Andrei (o luna si un pic)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! Sunt cam capiata azi noapte s-a culcat la 12 a papat la 4 si la 6 era treaza si de atunci nu a dormit 2 ore legate. Ieri in schimb a dormit de dimineata de la 11 pana la 2 a papat si apoi la 6 jumate s-a mai trezit, dar la 12 a adormit. Ce sa va spun, am reusit sa dorm dimineata 3 sferturi de ora si acuma seara de la 6 la 6 45 ca se tot trezeste are si gaze nu stiu ce sa mai fac. Acuma e cu ta-su si eu am luat o pauza. Azi am luat-o dupa mine si la dr sa iau reteta de lapte concediu postnatal si m-am dus si la serv unde a fost admirata de toti colegii mei. Maine la 16,15 am programare la dr sa ma vada la controul de 6 saptamani. eu am racit am facut o faringita ma doare-n gat de mor i-au strepsils si coldrex, mi-a dat dr cam astea-s vestile, nu prea vesele... Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kittie cu uitatul nu m-am putut obisnuii nici cua sarcina, dar uite sarcina o trecut poate scap si de uita si pitici la cap eu il scot pe Tristan cam in fiecare zi cand am timp, chit ca e urat afara, il imbrac bine si ma duc cu el macar jumatate de ora, ca deh eu am si copilul paros pe nume Nick in varsta de 6 luni care necesita si el alergare si plimbare de 2 ori pe zi ca inca e pui. Asa ca dimineata ies ori eu ori Dim fara copil cu catelul si apoi la amiaza ies cu copil si catel. Azi mi-am luat marsupiu din ala si am stat afara o ora erau 19 grade dar soare nu era, si prima oara am scos copilul afara la 3 zile, ca m-au trimis aia din spital si mi-au zis ca trebe scos zilnic chit ca e urat afara, eu nu prea am respectat aceasta instructiune, ca nu am avut timp.... mai am si pt mine unele altele de facut pupaciuni ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iau coldrex si strepsils sorry din cauza grabei. Apropo voi luati laptele gratuit? Eu il iau e a doua luna cand ma duc, desi inca nu i-am dat deloc completare. In leg cu actele, pt ca n-am nascut in sect in care locuiesc am, Dani a depus actele pt negatie si la faza aia am ramas, trebuie sa se duca sa ia negatia si apoi sa mearga la sect nostru sa le depuna pt indemnizatie si alocatie. Indemnizatia aceea de 1,4 mil stiu eu ca trebe depuse actele pana la 6 luni, pt alocatie termneul limita e de 1 an. DE pe 15 noiembrie voi intra in CIC. Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela m-am uitat la pozele voastre bebe Alexia e din ce in ce mai mare si mai frumoasa! Era o scumpa la petrecerea pustiului. Vad ca micuta doarme om vedea ce o mai in in seara asta, inca nu i-am facut baie. Eu ieri nu am scos-o afara pt ca mi s-a parut prea frig, azi am iesit cam de nevoie si nu prea mi-a placut ca era vant, daca nu bate vantul am inteles ca e ok de scos afara Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Copilul meu a dormit de la 11 pana la 5 dimineata nu ne venea la nici unul sa credem, dupa ce aseara a tras niste concerte .. Mi-am dat seama ca gazele le are de la niste amarati de gogosari murati pe care i-am mancat ca altfel nu imi explic avea saracuta niste dureri... Acume linistita doarme si eu mai strang prin casa, ma pregatesc sa ma arunc peste un maldar de rufe de calcat Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Super Mada...s-a facut mare si domnisoara ta si acum doarme mai mult noaptea. S-o tina tot asa! A mea de vreo 3 sapr doarme toata noaptea. Acum m-am gandit sa nu-i mai fac baie in fiecare seara, ci o zi da, una nu. Aseara nu i-am facut baie si de abia a adormit copilul pe la 12 noaptea. In schimb s-a trezit azi dimineata la 6.30 , am schimbat-o si pana m-am intors de la baie am gasit bebele adormit. Am tras-o de nasuc, de picioare, am gadilat-o...nimic, nu a vrut sa se mai trezeasca sa manance. S-a trezit tocmai la 8:45 si a papat, de aseara de la 23. Fata mea se pare ca tine la silueta si nu vrea sa se ingrase. Dureri de burtica nu a mai avut de mult timp si nici Sab Simplex nu-i mai dau de o saptamana si vad ca e ok. Eu pe bebelina am scos-o afara alaltaieri vreo 2 ore, dar ieri n-am scos-o decat putin. Azi o s-o scot afara desi am inteles ca va fi frig. La iarna ce o sa facem? Eu o imbrac mai grosut si o bag intr-o paturica in carucior (ca in poza pe care am pus-o pe site in albumul "2-3 luni"). Mada, eu nu iau lapte gratuit si sigur doctorita nu mi-ar da. Nici macar dupa vaccinul de 2 luni nu a vrut sa-mi scrie pe reteta ceva pt febra. Am fost nevoita sa-i cumpar supozitoare din banii mei pt ca pe reteta mi-a pus doar vigantol si bephantene (2 medicamente). Oricum e foarte bine ca iei si lapticul, in fond e dreptul nostru. La mine se pare ca a mai si scazut productia de lapte, nu mai e asa mult ca la inceput. Iti tin pumnii astazi la control sa fie totul ok si sa treaca si durerea de gat. Fetelor am o intrebare. De cateva ori am observat ca bebelina are fruntea rece si umeda (ca si cand ar avea transpiratii reci) desi e imbracata subtire iar temperatura este 37,2. Voi ati observat asa ceva? De la ce sa fie? Lorena pt colici la noi functiona foate bine cateva prosopele incalzite la cuptorul cu microunde si puse pe burtica. Se calma imediat si adormea. Scosul aerului nu ne reusea nici noua de fiecare data dar acum il scoate singura fara sa-i fac nimic. O metoda foarte buna este cea pe care mi-a spus-o Blue77, adica o tin ca in fundulet putin aplecata in fata si o bat usor pe spate. Mana sa fie pusa pe burtica ei ca s-o apese putin si scoate aerul imediat. Incearca si asa! Va pup...ma duc la bebe sa vad de ce e asa adormita caci doarme de la 9! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Cristia, eu am incercat sa-i dau Sab si inainte si dupa masa, chiar daca indicatiile sunt pt dupa masa.. Ii dau direct in gurita, il pacalesc cu cate 2-3 picaturi pana cand se fac aproape 10. (aproape ca mai da si pe langa, evident.. si daca-i pun in nas nu se numara [il]). In schimb am incercat Bonnisan si Gripe W. inainte de masa si cred c-a functionat mai bine. Banuiesc, doar, pentru ca poate sa fi fost pur si simplu o masa fara colici, ceea ce a devenit rara avis.. ieri mi-a matait la fiecare masa de nu mai stiam ce sa-i fac. Adormea cate 10 min, il puneam rpd in pat si mergeam sa fac treaba si-l auzeam urland..Ce sa facem, inventam un pat cu masaj la fund ca mie deja-mi amortesc si amintirile fundului, darmite fundu'... de scos afara nu-sh' ce sa mai zic, eu duminica si luni l-am tinut cam 3 ore si ceva in soare si n-a scos nici un sunet. Astazi intentionez sa repet miscarea ca prea e frumos afara..Da' de unde ai luat tu Lac caninum si Pulsatilla ? Ca eu n-am auzit decat de ceai de chimen si anason plus un medicament simpatic de care ne tot spuneau la maternitate (eram 3 fete in salon si nici una din noi nu reusea sa tina minte numele medicamentului.. "galacto...nu stiu cum".. intr-una din zile era si sotul uneia din fete care n-avea memorie gravida, ca noi si-a fugit la farmacie si l-a luat.. numa' ca era un "galacto.. nu stiu ce" de aproape 500.000 lei! Nu mi-a parut rau ca n-am tinut minte. E o cutie metalica cu granule si e frantuzeasca (poate de asta costa asa mult [xx(]) Ralucule, eu iti tin pumnii pt memorie, da' sa stii ca io incep sa apreciez ft tare sistemul de "liste"..Am liste prin toata casa si asa mai leg gaurile din svaiterul meu de creier..Voi tineti catelu'-n casa? Ca noi tre' sa renuntam la pisici.. Deocamdata stau de cand a venit bebe intr-o camera, si numai cd sunt in toane bune ii las in casa ca mi-e frica de par.. Si-asa, si din masina de spalat se aseaza par de pisica pe hainele lu' bebe [:(!] si nu ma lasa inima sa renunt la pisoi [V] (ca doar si "nume utilizator" e evocator..) Mada, si-al meu a facut la fel, dupa concertele prelungite din tp zilei si de seara, dormea noaptea de n-aveam treaba. eu ma trezeam la orele obisnuite si ma tot uitam la el si el nimic! Cred ca asa se si intareste varianta cu plansu' de nervi - doarme pana se recupereaza "sistemu' "[^] Roandre, sa te-auda Dumnezeu si s-o tina asa! Ca tare mai e bine cand mami e odihnita[greutati]! Si mercix mumos de istoria cu scosu' la plimbare. Bebe al meu n-are fruntea rece. E adevarat ca mai mult ii verific manutele si picioarele, da' uite, o sa incerc mai des si fruntea. Va pupam [pup]si sa mai vina vreme d'asta frumoasa sa scoatem si noi [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...