Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Bine v-am regasit,fetelor! As vrea sa va spun ca pe data de 14.10.2004 la ora 15:12 s-a nascut scumpa mea fetita,MAIRA-REBECCA!A avut 3,556 g;51 cm.Nastere normala,insa foarte grea. Va promit fotografii si amanunte cat de curand. Incet imi revin,ma simt tare obosita,in schimb Maira este foarte cumintica. Va felicit pe toate care au adus pe lume bebei,va urez sanatate si sa va bucurati de fiecare clipa langa copiii vostri! Violeta,[copil]Maira si Stefan scolaru`!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
S-a dat startul la bebei si avem 24 [fetita] si 23 [baietel]:
LMA 14 Aug Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug) LMA 19 Aug Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug) LMA 22 Aug Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept) LMA 26 Aug Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept) LMA 28 Aug Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept) LMA 30 Aug ? (4450 gr) -roxana_oana (DPN=17 Sept) LMA 02 Sept Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept) LMA 08 Sept Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept) LMA 09 Sept Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept) Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept) LMA 10 Sept Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept) Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept) LMA 12 Sept Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept) LMA 14 Sept Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept) LMA 16 Sept Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept) LMA 19 Sept Francesca Elena (2950 gr, 47 cm) - misholina (DPN=12 Oct) LMA 22 Sept Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct) LMA 24 Sept Maria (3400 gr, 52 cm) - doxi (DPN=24 Sept) David Erik (2650 gr, 49 cm) -qstavarachr (DPN=30 Sept) LMA 26 Sept Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept) LMA 27 Sept Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept) LMA 28 Sept Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct) LMA 29 Sept Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct) Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp Andrei (4100 gr, 54 cm) -Cristia (DPN=26 Sept) LMA 01 Oct Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct) LMA 02 Oct Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept) Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept) LMA 03 Oct Victor Cristian (2900 gr, 53 cm) -dixie (DPN=06 Oct) LMA 05 Oct Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct) LMA 06 Oct Miron Radu (ora 09:06, 3000 gr, 50 cm) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct) Omar (ora 12:01, 2740 gr, 47 cm) -amoodia (DPN=07 Oct) LMA 07 Oct Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct) LMA 08 Oct Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept) LMA 10 Oct ? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct) Alexia Anca (ora 11:30, 3660 gr, 52 cm) - liaT (DPN=10 Oct) LMA 13 Oct ? (ora 12:00, 3700 gr, 54 cm) -Kittie (DPN=28 Sept) LMA 14 Oct Alexandra (ora 11:30, 2820 gr, 50 cm) - babirusa (DPN=21 Oct) Maira Rebecca (ora 15:12, 3556 gr, 51 cm) - Violeta Nicolae (DPN=05 Oct) LMA 15 Oct Lucas (ora 10, 3100 gr, 50 cm) -Garofitza (DPN=22 Oct) LMA 16 Oct ? (3900 gr, 50 cm) - nature (DPN=19 Oct) Manuella (3300 gr, 50 cm) - elena_oona (DPN=15 Oct) LMA 18 Oct Ana-Larissa (3500 gr, 51 cm) - mamalina LMA 19 Oct Robert Cristian (ora 14:30, 3200 gr, 50 cm) -CRISMIR (DPN=27 Oct) LMA 20 Oct Paula Diana (ora 12:20, 3300 gr, 50 cm) - danina (DPN=30 Oct) LMA 21 Oct Alma Bianca Aimee (ora 01:30, 4250 gr) - danyce (DPN=07 Oct) LMA 23 Oct Elena (ora 03:15, 3050 gr) - Elyanne (DPN=28 Oct)
A aparut si listuta cu burtici:
irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL Raluca B, DPN=22 Sept Mel_g, DPN=25 Sept FETITA Simona_B, DPN=25 Sept FETITA Dgc, DPN=27 Sept FETITA join c, DPN=27 Sept Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL Onilari, DPN=29 Sept saory, DPN=30 Sept FETITA Carolyne, DPN=02 Oct FETITA Monicatud, DPN=04 Oct adeline26, DPN=05 Oct FETITA Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL Miky78, DPN=05 Oct FETITA camipl, DPN=08 Oct BAIETEL anielas, DPN=10 Oct FETITA Anuska, DPN=10 Oct FETITA arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL cibyp, DPN=23 Oct FETITA ana_miti, DPN=25 Oct Andra.C, DPN=27 Oct andrada_coca Au mai ramas: 7 [baietel] si 10 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la control cu Damian la Dr. Capraru (cel care a scris "Mama si copilul") si asa cum v-am promis va scriu si voua ce mi-a zis. Multumesc lui D-zeu, Damian e bine, a luat in greutate foarte bine pana acum (750 gr. in 3 saptamani) si 3 cm. Varsaturile a zis ca sunt normale pentru ca mananca ca haplea si mi-a recomandat de 3 ori pe zi Sab Simplex. Trebuie sa incepem si profilaxia rahitismului adica sa-i dau Vigantol (2 sapt. cate 2 pic./zi si 2 saptamani cate 3 pic./ zi) si o tableta de 1/4 de Zymaflour. Alimentatia la cerere, exclusiv san si doar in caz de nevoie foarte putin ceai de anason cu chimen. Mie mi-a recomandat zilnic lactate si musai un morcov pe zi si cel putin 1-2 portocale. Cam astea ar fi cele mai importante recomandari dar daca imi amintesc si altceva va mai scriu. Trebuie sa ma uit in caietul in care mi-a scris Capraru toate recomandarile ca fara agenda nu-mi aduc aminte tot. Fetele care ati avut listeria, ati facut bebeilor vreo analiza speciala? Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, vad ca voi tare va stresati, eu nu stiu ce sa va zic ca la mine totul e bine, Tristan doarme de rupe, adica: el mananaca mai nou la 5 ore 130 ml, mananaca linistit, nu haplea, cu ceaiul l-am mai pacalit, vad ca mai bea din cand in cand, de dormit el doarme dupa fiecare masa, treaz imi sta cam 2-3 ore maxim si alea adunate, ca nu sta treaz in continuu atata, eu nu il alaptez si e si de la laptele praf care e mult mai consistent si ii umple bine stomacul, colicii ne supara asa si asa, eu ii dau Sab Simplex, el la fiecare masa se opreste de 3 ori timp in care ragaie minum de 3 ori si la sfarsit mai ragaie de vreo 2-3 ori apoi il apuca sughitul, il las sa sughita putin apoi ii dau putin ceai si gata, cade mort de somn, asa ca se culca si el linistit. Din cand in cand il mai apuca burtica, colicii, si atunci il tin pe burta mea, cam 25-30 minute el se linisteste si apoi il pun in pat. Cand e mai grav cu burtica, ii pun ceva cald langa burtica si in pat, dar asta am facut-o pana acum o data, in rest el isi cere suseta si se culca. Afara am iesit in fiecare zi, azi au fost aici 25 de grade asa ca am fost in padure si am stat afara in total 4 ore, timp in care a dormit, cand ne plimbam cu masina el doarme, tare ii place. Acum in legatura cu baia, noi facem baie de 2 ori pe saptamana, ca asa ne-a zis aici ca trebuie sa facem nu mai des, ca cica daca e mai des i se usuca pielea si devine nervos si dependent de baie. Cand facem baie il bag in Tummy Tub, adica il galeata aia de va povesteam eu, acolo el da din maini si din picoare rade si se simte in largul lui. AAA si sa nu uit noi il spalam doar cu apa, ca cica e prea mic si tre sa isi schimbe pielea si nu e murdar si sapunurile sampoanele usuca si irita pielea unui copilas asa de mic. Va zic si eu ce mi se zice aici ca tre sa fac, sanu mi-o luati in nume de rau. A avut si Tristan o ciuperca urata la fund luata din spital aia a trecut cu Nistatin ca ne-a datt aici asa ceva, iar acum la pliurile pielii ii dau cu crema de galbenele, tot asistenta si dr-ul au zis ca asa trebuie facut. Acneea aia a nou nascutului, adica cosurile alea mici au trecut cu ceiul negru, incredibil.In rest nu mai stiu ce sa va zic? Eu am facut dus a 3a zi dupa cezariana,ca m-au trimis ei la dus, ca imi dadusera si pansamentul jos, baie si asa nu am cum sa fac ca am doar dus aici, asa ca nici nu am intrebat ce si cum cu baia... eu fac dus zilnic de vreo 2 ori ca am eu obsesiile mele.... tot in legatura cu spalatul asta, eu il spal pe Tristan la fund la robinet, nu protesteaza, chiar ii place isi intinde picoarele si rade. Pe corp il spal cu un prosop umed si apoi il dau cu ulei, si dupa cum am mai zis la pliuri cu crema aia de galbenele, dar crema aia doar la 2 zile. Fetelor nu mai stiu ce sa va raportez? Cam asta ar fi. Tristan a luat in ultima saptamana 390 g, asa ca joi avea 3990g asistenta a zis ca e fff bine, din a 8 a zi mi s-a spus sa ii dau in fiecare zi Fluor- Vigantoletten, impotriva rahitismului si a cariilor, pastilutele astea le va lua pana va face 3 ani, asa mi-au zis... Mai multe nu mai stiu? Va pup si sper sa nu v-am facut capul varza ca maica-mea a fugit acasa dupa 3 saptamani cand a vazut cm se cresc copiii aici.... eu am facut doar ce mi-a zis dr-ul :((( ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Abia acum am reusit sa citesc si eu ce s-a mai intamplat de vineri de cd. n-am mai intrat pe forum. TReaza de la 4 sunt cam somnoroasa dar curiozitatea de-a vedea ce s-a mai intamplat zilele astea a invins somnul. Crismir, Eliana, Elena si Violeta felicitari pt. bebelusi, refacere rapida si sa aveti bebei sanatosi, mancaciosi si necolicosi. Lorena frumoasa povestea nasterii bebelusului tau. Eu nu prea am noutati. Bebelina mea a inceput sa i-a si ea in greutate, a luat 180g in ultima sapt. Eu ii dau san, ceiut iar formula variaza de la 30ml la 90 ml dar in general mananca doar 60ml. Marea noastra problema raman mucisorii care nu vor sa iasa din nasuc cu toata pompita noastra si cu betisoarele din servetele. Mi s-a spus la un mom. dat sa-i pun doar ser fiziolgic in nasuc si sa nu mai insist cu pompita sau betisoarele pt. ca irit mucoasa nazala. Nu stiu ce sa mai fac pt. ca imi respira f.f.f. greu si fornaie groaznic. Poate mai aveti voi vreo idee? Va pup si ne mai auzim maine ca azi nu cred ca mai am vro sansa sa intru pe net.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena f frumos povestit, sa-ti traiasca bebelusul. Crismir , Eliana, Elena , Violeta sa va traiasca bebelusii Iulyp sa stii ca si eu am aceeasi problema cu mucii. Acum nu mai scot cu pompa decit maxim o data pe zi in rest pun ser fiziologic. Dar chiar si cu pompa tot ii ramin muci in nas si fornaie. Dar daca nu il deranjeaza f tare nu ii mai scot. Andreea (Parca tu ai intrebat)Si al meu face caca des si cu mucus si citeodata ca o suma dar este ok. Am facut scurta la mina citi pampersi schimb. Adela al meu doarme tot cam 50 min in timpul zilei (intre mese) dupa care se trezeste. Doar daca iesim afara doarme f bine. Noaptea in schimb doarme 2 reprize de 3 ore. Georgiana si al meu da afara pe nas laptele, nu tot timpul dar se mai intimpla. Sa stiti ca baietelul meu a facut prima lui iesire la munte in we si a fost super ok, a dormit aproape tot timpul de la aerul tare (cred). Am prins si o vreme superba. Cam asta despre noi, succes mamicilor care urmeaza sa nasca si nopti cit mai usoare celor care au nascut deja.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut mamici! Vorbeati de bebici mucosi. Mie dr mi-a interzis sa folosesc pompita, poate doar pentru cazul in care se vad clar cojite si s-i folosesc ca sa trag afara cojita pe care o vad. Problema e ca folosirea pompitei e prea agresiva pt nasucul de bebe si stimuleaza secretiile. Asa ca eu ii pun ser fiziologic si incerc sa scot mucisorii cu tamponase facute din vata, sau cu betisoare de vata. Dar am observat ca mucisorii sunt f bine inmuiati si f usor de scos dupa ce, in timp ce vomita, da lapte si pe nasuc. Asa ca acum, de cate ori da lapte pe nasuc, actionez si pentru curatenia narilor. Adela, si Costin doarme f putin in timpul zilei. Rar cand prinde cate o repriza de 2-3 ore, in rest doar de 30 min, max o ora. Doar la plimbare doarme non stop cat se poate de mult. Fetelor care dati ceai la bebe, cat ii dati intr-o zi? Am inceput sa-i dau si eu lui Costin, intre mese. Fug ca s-a trezit minunea si vreau sa iesim la plimbare. Chiar asa, ce noroc de toamna frumoasa au bebicii nostri !!!! Va pupam Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Va felicit pe toate care ati nascut. Nu am ratat nici o poveste nici o poza. Va citesc mesajele de foarte mult timp, dar spre rusinea mea nu am scris niciodata [flo]. Am nascut pe 18.10.2004, la Municipal cu Dr. Constantinescu. Am facut cezariana cu epidurala ( am vazut-o prima pe bubulina si tati care a filmat), fetita 3.500 si 51 cm. Elena- pentru sfarcuri dureroase este bun Garmastan il dai pe sfarc inainte si dupa ce alaptezi, nu ii face nimic lui bebe si iti desfunda mai bine canalele. Mada- colicii trec foarte bine cu Bonisan care e si supliment nutritiv, deci poti sa il dai linistita si sa nu mai iti faci probleme. 1.Fetelor voi cum administrati Vigantolul? 2.Folositi ser fiziologic si pompita pentru nasuc? Cum? Cat de des? 3.Eu am o mare problema cu sfarcurile. La dreptul iese mai mult sange decat lapte si doare de lesin, asa ca..... folosesc pompa tip seringa si biberonul. La stangul abia astazi am reusit sa alaptez fara ajutoare[:D]. Voi ce ziceti folositi pompe? 4.Pentru ca isi suge degetele [bang] i-am dat suzeta chear daca are numai 1 saptamana. Va pupic Madalina si [copil] Ana-Larissa Mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si trecu si botezu.Doamne multam.SE putea si mai bine,adica mi-a plins oleaca fata si imi facui ceva pacate in biserica ,imi venea sa-l bat mar pe popa,dar a trecut,era apa rece in scaldatooare si a tipat Giulia de m-a sagetat la inima;Bine ca a trecut.Distractia a fost asa si asa,adica au lipsit 9 persoane,ceilalti 40 se lasau cam mult invitati la dans,dar a fost ok pana la urma.Cu somnu stau in schimb f prost,adeca ,asa pe furate;Ziua cand e cu maica-mea doarme scumpa mica de parca ar fi drogata,iar noaptea ma tine pe mine de paza.Sssiziua eu nu prea am putut dormi ca am avut o gramada de facut,pt casa si pt botez,si colac peste pupaza,nici calculatoru nu ne merge,ca sa ma mai relaxez si eu cu voi.Hai ca fug,revin zilele urmatoare cu pozicide la botez.Va pup pe toate fii barbata Zoe,asa ar suna o autoincutajare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...