Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Buna fetele! Mamalina bine ai venit printre noi. Hai sa-ti rasp. si eu la cele 4 intrebari: 1. ii dau cu lingurita cate 2 picaturi. 2. ser de mai multe ori pe zi si pompita o data 3. eu nu mai folosesc pompa si nici nu ma mulg 4. n-am gasit una mai micuta si deocamdata astept sa mai creasca. Desi am cumparat-o pe cea mai mica, chiar si pe ambalaj scria ca e pt. 0-3luni, am impresia ca ii ajunge in gat dupa fata pe care o face. Danyce si fetita mea are gropite in obrajori si e asa dulcica. Anne de ce era apa rece in cazan, voi nu a-ti adus apa calda de acasa? Noi asa o sa facem sambata asta. Lorena si bebelinei mele ii curge un ochisor de nu stiu ce sa-i mai fac, o sterg cu ser fiziol. si cu laptic de la mine si parca ii mai trece pt. ca dimineata sa o luam de la capat. In dimineata asta avea ochisorul si umflat si pana s-a culcat la loc parca i se mai retrasese. Chiar nu inteleg de la ce. La un mom. dat am trait cu impresia ca atunci cand o tin la san ii respir eu in fata prea tare dar am purtat si masca si evit sa mai respir in fata ei atunci cd. vorbesc cu ea sau ii dau sa suga dar vad ca degeaba. Blue77 din cate stiu eu culoarea definitiva a ochilor este pe la 6 luni, desi la unii bebei culoarea nu se mai schimba de la cateva sapt. Bebeii acum au inca ochisori de lapte si culoarea lor nu e definitiva. Roandre si Anne ce bine ca a-ti putut sa asistati la botez, eu nu o sa am placerea asta pt. ca nu am inca 40 zile de la nastere, asa ca am sa ma multumesc cu pozele pe care o sa i le faca tati si cu povestirea intamplarilor care o sa aiba loc. Loreana, Danyce si Roandre frumosi foc ingerasii vostri, sa ramana sanatosi si sa va aduca numai bucurii. La fel doresc si celorlalte mamicute si burticutelor care mai sunt pe forum si care sunt nerabdatoare sa-si cunoasca ingerasii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Eu dau Vigantol 2pic/zi direct in gura (mai sunt si zile cind uit [bang]). Adela ai intrebat cind incepem serviciul. Eu de exemplu trebuie sa gasesc pe cineva de incredere cu care sa stea bb pt ca nu avem pe nimeni din familie care sa ne ajute asa ca voi sta cel putin 6 luni. Acum am pe cineva care ma ajuta (o bona) dar nu as putea sa o las singura deocamdata. Oricum sunt in cautari sa gasesc pe cineva care nu are obligatii si poate sa vina de la 8 dimineata la 18.30 seara. Eu am avut o noapte un pic mai obositoare dar este ok , nu poate sa fie tot timpul bine (una calda una rece). Ieri am baut un suc de portocale, credeti ca ar putea sa-l doara burta pe bb din cauza asta. Stiti cumva , pot sa maninc struguri? Mor dupa ei dar mi-e frica sa maninc. Mi-am cumparat si o pompa pt ca vreau sa las in biberon cind nu sunt acasa, am inceput sa adun cite un pic (am senzatia ca sinii mei produc doar cit maninca bb asa ca trebuie sa culeg din ce ramine) si l-am pus in frigider la congelator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor Revin pe Dc dupa o mica pauza in care am adus pe lume cel mai stralucitor diamant, fetita mea care a venit pe lume pe 20 oct la ora 12:20. Fetita a avut 3.300 kg 50 cm la nastere si i-am pus numele Paula-Diana. Rapid am vazut ca a nascut si Elyanne felicitari. Din pacate nu prea pot sa stau prea mult sa va scriu din cauza ca nu pot sta pe scaun momentan dar o sa revin curand. Va pup Danina si printeza Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa revin cu mica mea povestioara,deocamdata papam si dormim, suntem cuminte tare. Vreau sa va intreb fetita are cam de vineri icter si parca nu ii mai trece asa greu se duce? Avem si pozici noi. http://community.webshots.com/user/danina120 Danina si printesa Paula-Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, Intru si eu sa spun ca Alma s-a simtit si se simte minunat acasa si este o scumpica de fetita. A dormit si a papat foarte bine si nu are inca nici o problemuta. Sper din suflet sa fie mereu asa. [:D] Moasa a fost in vizita si e totul Ok si cu operatia mea si cu Alma. De ieri am un ajutor pana sambata (femeia e aproape integral platita de asigurari)si ea face absolut totul in casa pana la ora patru si se ocupa de Alma. Eu ii dau doar sa pape.Mai e si socrul meu pe aici si el imi face cumparaturile si alte treburi casnice.Chiar acum l-am trimis la piata.[:D] Sotul meu contribuie si el mult, mai ales la schimbatul pampersilor noaptea si la transportul Almei din leganut la mine la san.Asa ca am , din fericire, conditii optime de recuperare. Ma retrag acum ca imediat ii face baita si eu vreau sa asist, dar revin mai tarziu. Pupici multi si dulci tuturor, Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! am facut o greseala... am baut un pahar de coca cola la o masa... ca nu mai puteam de pofta... desi doctorul spusese clar fara cola / cafea / cofeina si bauturi acidulate... urmarea a fost ca puiul meu a fost f. agitat o zi si o noapte si e m-a speriat putin e ca a facut caca maro inchis ca oamenii mari si nu galben mustar ca pana atunci... aveti idee daca isi revine pur si simplu, sa-i dau ceva? daca ma puteti ajuta cu un sfat... alta intrebare pe care o am, voi le dati in paralel bonisan si sab simplex? e vreo problema daca ii dau amandoua? sau daca le alternez o zi unul o zi altul? multam Dixie & bebe Victoras - 23 de zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai fac fetele? Vad ca raman din ce in ce mai putine burtici... Pe mine deja m-apuca nostalgia cand ma gandesc la burtici :) Noi avem concert, de azi dimineata de la 6 nu vrem sa mai dormim (corectie, mai dormim cate 10 min, poate un sfert de ora dac-o pacalim pe mami si ne ia in brate...) si deja ne-am instalat confortabil in scaunelul de masina si ne plimbam in toata casa dupa mami... asa ne leagana si pe noi o leaca pana ne trece chestia asta cu nelinistea :((( nici nu mai stiu acum de unde vine plansu' de la colici, de la altceva.. Habar n-am. M-a capiat de dimineata si deja am trecut de faza cu plansu' impreuna, ca doar mami tre' sa produca laptic...[bang][bang][bang][bang] Si-ai vostri fac la fel, ziua? Ca la noi se-ntampla prima data.. Si nu pun noptile in care nu vrea sa doarma decat pe mami.. cu asta deja m-am obisnuit. Da' zilele astea cu crize de plans ma termina. Oscilez intre sentimentul de vinovatie crunta ca-l las sa planga si pt ca nu reusesc sa-l calmez, orice-as face (mai putin statu' pe umar..). Dac-ati trecut prin spaimele astea, spuneti-mi si mie, ca sa nu mor de disperare! Nu mai stiu ce sa-i mai fac. Am senzatia c-adoarme de oboseala de atata plans. Si nu pot sa-l obisnuiesc in brate, oricat il ador.. nu e bine. Suzeta nici nu vrea s-auda, in cel mai fericit caz isi baga toata mana in gurita (eventual si manecile :) chiar daca abia a mancat de vreo ora si jumatate.. [q][q] Va rog frumos, salvati-mi si mie lapticu' :(((( si spuneti-mi ca e normal ce se petrece si ca nu trebuie sa mai disper asa...[V][V][V] PS - Vigantol si noi tot picaturi avem, si ne-a sugerat pediatra sa-i dam 3/zi ca 2 s-ar putea sa fie chiar 1 si jumatate daca o mai molfaie junior :( .. Sab simplex-u' mi se pare si mie ca nu prea functioneaza si alternam cu "apa de colici" un sirop romanesc (e vreo 70 si ceva de mii)care miroase puternic a marar...(nu stiu cat de mult functioneaza ca mai mult o scuipa.. ba azi dimineata a si vomitat dupa ea. daca n-ar fi naturala, as renunta urgent la a-i da asa ceva..). Avem si noi cate un ochisor care curge si tot cu ser ii dam, la fiecare supt avem si ora de toaleta :). Azi avem 2 sapt fara o zi si am iesit putin pe balcon la soare :) da' nu putem sta prea mult ca iar plangem si nu mai stie mami ce sa faca..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: de la ce varsta au inceput ai vostri sa aiba colici?Au colici chiar daca evitati anumite alimente? A mea are 5 zile si inca nu da semne ca ar deranja-o ceva. Si eu tocmai am papat duminica fasole boabe si ieri varza murata. Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor mamici... Roandre, Danyce, Ralucule si Danina aveti niste poze super frumoase... sa va traiasca bebeii si bebelinele. Ce e Vigantolul, cand se da si de ce?!!! Ce se intampla la biserica la 40 de zile? Multumesc si sanatate! Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...