Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Mie mi-a facut colici tot cam pe la 5 zile... Din senin. De mancat nu mananc decat supe de pui si pui fiert, ca sa nu uit sfantul ceai de anason si chimen.. Banuiesc din cauza faptului ca suge cu aer.. Dar daca nu ti-a facut , Slava Domnului! Roaga-te sa nu-ti faca.. oricum, se pare ca pana la 3 luni are tot timpul (pana la 3 luni risca sa faca din cate-am inteles eu..) Andreea , Vigantol e un medicament impotriva rahitismului. de fapt este pur si simplu vitamina D (3 parca..) si i se administreaza lui bebe din a 7a zi (asta ne-a dat noua la maternitate ca misiune..). Noi am luat sub forma de picaturi (sunt mai usor de administrat) , dar exista si sub alte forme. I se da' lui bebe pana pe la 3 ani, chiar.. Eu zic sa cauti si tu p'acolo chiar daca nu ti-a spus nimeni, pe-acilea se practica la scara larga, deci trebuie sa fie bine. Fetele, nu uitati sa-mi raspundeti si mie la post-ul dinainte...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mey kittie or fi colicii, da-i si tu sab simplex, ceai, stiu eu... daca isi suge mainile e bine zic eu, ca al meu Tristan cand isi pierde suseta aia incepe si scanceste... De ce o mai plange copilul tau? O avea ceva la fundulet, al meu plangea ca nebunul cand o facut bacteria aia la fund... Poate are ceva la urechi... la ochi, daca nu e nimic din toata astea, asa o fi copilul tau mai plangacios... Ai incercat cu muzica sa il linistesti? eu nu ma confrunt cu d'astea, multumesc lui Dumnezeu, sper sa il tina asa, in schimb imi aduc aminte de sora-mea, care e mai mica cu 13 ani, si copila aia la fel ca al tau, toata noaptea urla, ii trebuia in brate non stop, cum te asezai sau o dadeai jos de pe umar incepea urlatul , si tot asa o jale mareeeeeee Ce am facut? imi pare rau ca iti dau raspunsul asta, dar mama o tinea in brate , mai faceam cu randul, si pana la urma a ajuns sa doarma cu ea in pat pe piept se linistea copila, dar sora-mea a avut o ciuperca nasoala la fund, nu a fucntionat nici un fel de crema... pana am descoperit Jecolanul a durat 5 luni, apoi dupa ce a trecut fundul a inceput otita, dupa otita au apucat-o dintii si tot asa pana la 1 an... Dar nu te speria zic eu, o sa ii treaca, stiu ca esti stoarsa dar ce sa faci acuma? tre sa mergi ianinte incearca sa gasesti ceva sa il minti cu ceva, cu o muzica, cu caldurica la burtica, fa-i masaj pe frunte si pe sprancene, eu asa ii fac cand e mai suparat al meu si se linisteste urgent, dar acum fiecare e diferit. Sper ca nu te-am speriat ca ti-am dat totusi niste idei, mai multe nu ma duce capul, daca mai aud ceva scriu repede ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kittie, linisteste-te si pastreaza-ti lapticul ca se intampla si la altii. La fel facea si Costinul meu, a avut o perioada, cam de la 2 sapt la o luna, cand pur si simplu avea ore de urlat. Ori ziua in jurul pranzului, ori seara dupa baita+alaptat. Era schimbat, satul, colicii nu il chinuiau f tare, dar el pur si simplu urla. De regula il potoleam plimbandu-ma cu el in brate pana tacea din urlat, apoi inca un pic pana inchidea ochisorii. Apoi ma opream si tot il leganam, ma asezam jos si, daca nu se prindea ca m-am asezat jos, dupa inca 5 minute il puneam in patut si dormea linistit. In cele mai grave situatii de urlat (de colici sau fara motiv) il adormeam pe burtica mea. Recunosc ca si mie imi place sa-l adorm asa, il simt asa de aproape de mine.... Si eu zic sa nu-ti fie teama ca se invata in brate. Costin de cand a mai scapat de colici parca nici asa rasfatat nu mai e. Ba chiar sunt cazuri in care reuseste sa adoarma singurel dupa ce discuta indelung cu suzeta si cu manutele. Hai, capul sus, si daca bebe adoarme numai in brate nu te ingrijora. Gandeste-te, pe de alta parte, ca avem doar astea cateva luni in care ii putem rasfata dupa pofta inimii. Cand or fi mari si or alerga la fotbal ce dor o sa ne fie de zilele astea petrecute cu ei in brate. Dar tu inca nu il scoti la plimbare? Profita de zilele astea calde si iesiti la aer, pun pariu ca va dormi ca un ingeras in timpul plimbarii. Danyce, al meu a facut colici in ciuda regimului meu. 3 saptamani dupa cezariana am mancat numai pui fiert si paine prajita, cand bagam si niste unt era sarbatoare, si am beut tone de ceai de chimen si de anason. Mai aveam putin si ma tineam de pereti de slabiciune. Si colici tot a facut. Asa ca am trecut la o alimentatie normala, ca si lapticul cela cu care-l hranesc pe bebe trebuie sa vina din ceva. Si vad ca nu e nici o problema cu stomacelul lui. Ceai tot mai beau cat se poate de mult pentru ca intr=adevar mareste cantitatea de lapte. Bea cineva cafea decofeinizata? Ca eu pur si simplu mor de pofta sa beau o cafea [bang] Vad ca acuma am pofte ce nu am avut cand eram graviduta. Va pup dulce pe toate, pe burtici, si pe puiii mici. Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poze noi in albumul Elianei! Bebe Elena e foarte frumoasa si mancacioasa! Nu stiu cand o sa va mai scrie Eliana... pana atunci pupici din partea mea! Alina Eliana si [copil] Elena, DPN 28 octombrie Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, pup-o pe Eliana din partea mea. Frumoase poze! De abia asteptam sa le vad...bebelina e foarte frumoasa si are aceeasi pata ca si a mea la ochisorul stang (se duce in timp). Sunt sigura ca Eliana se descurca de minune cu bebelina si sper ca sunt amandoua bine. Kittie, incearca sa te linistesti. Si a mea a mai avut zile in care nu reuseam s-o linistesc in nici un fel. Parca nimic nu-i convenea, dar a trecut de la sine. Eu cel mai usor o linistesc pe burtica mea (asa s-a obisnuit sa adoarma). Danyce, colici a mea a inceput sa aiba cam dupa vreo 8 zile. Plangea si se incovoia...era rosie toata pana sa-mi dau eu seama ca sunt colicii de vina! Eu numai Sab Simplex i-am dat, deci de Bonisan nu stiu ce sa zic (oricum am inteles ca e bun pt ca e numai din plante). Andreea, Vigantolul mie mi-a spus sa-i dau de la 2 saptamani cate 2 picaturi pe zi direct in gurita (cu lingurita cica se mai pierde din cele doua picaturi). La biserica, dupa 40 zile se face molifta adica iti citeste preotul o dezlegare timp in care tu stai sub poala lui cu o lumanare aprinsa in mana. Dupa ce ti se face molifta (afara din biserica) apoi ai voie sa intri in biserica. Danina felicitari pt bebita! A mea a avut icter ceva mai pronuntat si i-a trecut tocmai dupa o luna si jumatate pt ca in spital nu au tinut-o la lampa decat o zi si trebuia minim doua. Deci stai linistita ca trece de la sine. Frosa mie mi s-a spus clar sa nu mananc struguri pt ca fermenteaza si ii dau colici lu bebe. Cateva boabe poti sa gusti, dar nu multe! Blue77, culoarea ochilor va fi definitiva dupa 6 luni (asa am citit). Totul se poate schimba si poate o sa-i aiba ca ai tai pana la urma. Eu in nas o curat pe bebelina de cate ori e nevoie cu betisoare de vata cu ser si rar folosesc pompita (doar atunci cand are mai multi mucisori). De muls nu mai fac asta de mult timp si eu tot asa am impresia ca produc doar cat pt bebe acum. Suzeta a mea n-o accepta mai deloc pana acum vreo saptamana de cand a inceput sa fie mai buna prietena cu ea. Eu am una de la NUK, cea mai mica, de silicon si e ok. Noi maine facem vaccinul de la 2 luni si tare mai am emotii. Apropo, stiti cumva daca avem voie sa facem vaccin antigripal? Il afecteaza pe bebe? Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Eu acum incep sa ma vait de prea mult bine. Fata mea a inceput sa nu mai manance noaptea. De ex azi-noapte a mancat la ora 23 si s-a mai trezit la 7 dimineata sa pape. A stat 8 ore nemancata. MA gandesc sa nu se deshidrateze copilul daca sta asa mult timp nemancat. Programul ei din ultima vreme este sa pape pe la 23 si apoi intre orele 5:30-7. O s-o intreb astazi si pe doctorita ce parere are. Dixie, nu e bine sa bei Cola pt ca il agita pe bebe si nici bauturi cu acid pt ca ii provoaca gaze bebelusului si implicit colici. In leg cu kk, sper ca si-a revenit. Poate ai mai mancat tu si altceva de a avut reactia aceea. Va pup si ma duc sa fac curat prin casa cat doarme bebe, ca sa vedeti ce matinala sunt! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc zilnic dar din pcate nu reusesc sa si scriu in fiecare zi ceea ce,sincer vorbind tare as mai face-o. Felicitari noilor mamici! Noi suntem bine si desi nenea dr. ne-a spus ca Damian e perfect sanatos, eu ca o nebuna tot imi fac probleme pentru faptul ca vomita, nu vomita chiar dupa fiecare masa dar cand o face ma sperie pentru ca pe langa lapte parca ar varsa bale sau muci (si voua vi se intampla?) Dr. zice ca din cauza mucozitatilor din nas. Cat despre Sab Simplex, nici mie nu mi se pare ceva extraordinar, noi mai bine ne descurcam cu Bonisan (care unde mai pui ca e si din plante), oricum eu le alternez. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi suntem mai bine dupa ziua de ieri dupa vaccin,mi-a marait Giulia toata ziua si toata noapte,nici titica nici nimic n-o mai linistea;are si un pic de febra 37 cu 4 dar a zis anti doctot ca e normal dupa vaccin. Am pus pozici cu botezu ,nu stiu de ce dar a luat o ora,fara exagerari pala sa le scanam;sunt la un cafe nterne ca cel din dotarea personala e defect,iar trebuie sa chem pe cineva sa-l deviruseze;Fug acasa.Multe felicitari noilor mamici.Puteti vedea pozicile la http://community.webshots.com/user/anne3321
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina eu beau cafea decofeinizata din prima zi cind am ajuns acasa. BB nu are nici o problema. Am intrebat si doctorita si a zis ca este ok. Kittie primul meu baiat plingea aproape non stop si in toate pozitiile, asa ca nu-ti face probleme. Nu stiu de ce, poate colici poate plictiseala poate draci .. dar oricum nu-l linistea nimic. Am avut noroc ca de la 2 luni a dormit noaptea. Oricum nu puteam sa ma duc cu el in parc linistita pt ca il apuca plinsul si nu-l mai lasa. roandre eu am citit ca poti sa faci vaccinul , dar totusi mai bine intreaba dr. pt ca sunt pareri diferite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor Roandre se pare ca bebeii nostri sunt pe o mana amandoi, stai linistita ca si al meu de 2 nopti mananca la 9 seara si apoi pana la 4 dimineata baga somn.Eu incerc sa-l trezesc la 12 sa i dau un pic de san dar n-am cu cine.Asa ca sigur e o noua etapa in dezvoltarea lor si nu au nimic altceva:)). pupici Cristina si bebe Marc http://marele.free.fr/MarcAdrian1/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...