Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004


Veve

Recommended Posts

Neata fetele! Vai de mine ce m-am speriat azi-noapte! CA si tine CRistina (mcm) eram cu fata in brate care plangea... plangea, nu pot sa va spun ce sperietura am tras, am tipat odata de am zis ca am sculat tot blocul. E al doilea cutremur pe care il simte copila mea. LA cel de acum o luna mai eram si cu ea singura acasa, de abia venisem din spital de 2 zile, offf Noi avem colici in toata regula, eu alternez Bonisan cu Sab dar rezultate... cam nu prea vad. Daca o apuca saracuta durerile... numai lipita de noi se calmeaza si am mai descoperit o metoda o pun pe burtica pe picioarele mele, pe coapse si o mangai pe spate sau o bat usor pe fund. Ceaiurile astea de colici am obs. ca mai mult o agita si ii provoaca durere pentru ca trage parturi de la ceai si atunci normal ca are dureri. Nu ii mai dau decat ceai de tei, daca chiar cred ca are nevoie. Plus ca ieri asa tare m-am suparat, i-am facut ceai, baby drink, desi mereu imi spun sa nu ii mai dau, asta e foarte dulce si probabil ca glucoza aia i-a tinut de foame ca toata ziua nu a mancat cum a trebuit mai mult de 4,5 minute nu sugea ma bagase in boala de tot, dupa ce ca a plans cam toata ziua ieri. Asta e, cand o vad cu plange si se strange de picioare nu-mi mai trebuie nimic, fetelor eu tin tin strict as putea spune nu sunt clar de la mancarea mea colicii asta e pe probate. Georgiana cum ai ajuns la Capraru are cabinet, ma tot tin sa te intreb dar nu mai apuc, as vrea sa ma duc sa o vada si pe a mea, daca imi poti da niste detalii, multam. Va pup Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata! PE mine cutremurul m-a prins in cada si ma simteam ca in leagan. Tati a luat fata in brate si au fugit repede sub pragul usii! Noi stam si la ultimul etaj si s-a simtit foarte tare. Aveam impresia ca nu se mai termina. Eu am fost foarte suparata aseara si chiar am plans de nervi pt ca nu a mai venit doctorita la bebe pt vaccin. Banuiesc ca a uitat pt ca atunci cand am sunat-o mi-a zis foarte linistita ca ea vine vineri. E o nesimtita! Nu e prima oara cand nu vine in ziua cand stabileste vizita. Pe bebe nu a mai vazut-o de mai bine de o luna. Ralucule, multumesc mult pt raspuns. Mai m-am linistit, caci numai de la voi mai pot afla informatii caci doctorita e foarte zgarcita in asa ceva. Am vorbit ieri cu Eliana la telefon, au ajuns acasa si sunt bine amandoua. Era cam obosita dar se descurca bine cu bebelina. Ea pt moment nu mai are internet si nu mai poate intra pe forum. Eu acum ma pregatesc sa plec la control la doctorul ginecolog si intru mai tarziu sa vad ce mai faceti! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana acum am citit ce ai scris de vomitat, stai linistita ca si a mea la fel vomita la inceput cu bale, asa am ajuns cu ea la Budimex de urgenta. Mai are inca secretii de la nastere pe caile respiratorii din cauza asta iese cu bale, ai grija sa ii pui picaturi in ans cu ser fiziologic sau Sterimar ii pun eu acum inainte de fiecare supt si curata-i nasul bine pri cu pompita ori cu vata facuta fitil si udata cu ser si ii bagi usor in nas. In cateva zile va fi bine. Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce spuneti de cutremurul de noaptea trecuta, bineinteles ca nu dormeam , am crezut ca nu se mai opreste. Lumea a iesit in strada dar noi nu, tocmai adormisera copii si m-am gindit ca oricum replica poate sa vina oricind. Bine ca a trecut si nu a fost mai rau. Cred ca Mina a intrebat la un moment dat de doctor pediatru. Daca mai esti interesata pot sa ti-o recomand pe a mea care este ok. Raspunde la telefon indiferent cind o suni si vine acasa oricind o chemi fara nici o problema. Deci daca mai esti interesata pot sa-ti dau detalii. Andreea sa nu-ti faci probleme cu scaunul pt ca si al meu a avut la fel si este ok. Sa nu te panichezi TREBUIE sa fie bine si sa treaca si asta. Apropo de cit manainca bb, al meu maninca numai de la un sin la o masa, foarte rar se intimpla sa mai manince de la al 2 lea, chiar daca nu doarme mai mult se joaca cu el dupa ce s-a saturat la unul. Acum am inceput sa ma mulg ca sa las in congelator pt cind sunt plecata. Monica si bb Razvan 1 luna si 3 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici fetele. Of, nu mai reusesc deloc sa scriu. Va citesc insa zilnic. Nu stiu cum se face ca cel mic e tare somnoros azi (va povestesc daca apuc) si uite, ca va mai dau si eu vesti. Dormim din ce in ce mai putin ziua, papam de acum ambii sani la o masa, plangem cand e vorba de colici insa ne trece cu Baby Water (si nu avem inca o luna) si tinut in brate... [:D] Azi noapte a marait de la 4 la 7. Nu a plans, insa parea ca geme, asa... naiba stie... cert e ca si eu sunt chiauna (inca la ora asta- ca am avut program de gatit si facut curat)... Altfel, am luat in greutate binisor, zic eu, 320 gr in saptamana asta (adica de la ultima "cantareala")... cred si eu, la cat suge... Aveam atatea sa va spun, nu mai stiu nimic... Mi-e drag cel mic si as sta cu el tot timpul... Ei, sa speram ca o sa scapam de necazul burticilor colicoase cat mai repede... Va pupacim pe toate. P.S. Am vazut printre picaturi toate pozele voastre... aveti niste bebei dulci. Toate! [mamica] si [bibe] Miron Radu (DN 06/10) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucule, mercix frumos, m-am uitat si eu prin carte da' parc-atunci cand plange uiti de toate instructiunile si semnalmentele unui plans normal si te-apuca si pe tine disperarea [V]. E adevarat ca plansul lui seamana mai mult cu un plans de colici, da' nu ma asteptam la crize de colici in tp zilei.. Nu stiu dak-ati auzit si voi, da' cica n-au fo' replici la cutremuru' de-aseara.. adica n-au fost aseara si cica urmeaza [:(!]. dak tot simt piticii inaintea noastra (eu am si caine si pisici, si cainele era tot asa de agitata ca de obicei iar pisicile au fost numa' speriate dupa), mai bine sa ne luam dupa ei.. (bine, al meu dormea, ce-i drept, si eu as fi facut idem si la fel dak nu m-ar fi trezit tati). Da'-ntradevar, parca nu se mai termina! Amoodia- si eu tot cu episiotomie sunt (cu fire care se resorb) si-am avut "deranjamente" cand picau firele. Acum mai e unul singur, de fapt cred ca o bucatica dintr-unul si nu ma mai deranjeaza asa.. Oricum, sa nu faci economie la ceai de galbenele+pelin ca cicatrizeaza de minune. Eu mai am o vreme pana cd ajung la control (fac o luna pe 13nov), deci nu te pot ajuta cu sfaturi de la doc direct, doar cu ce-am experimentat pe pielea mea (cu gaurici :). Ai grija sa nu confunzi durerea de oase (care revin la loc) cu durerea de episiotomie (mie mi s-a-ntamplat sa iau una drept alta si m-am speriat vreo doua zile de nu mai stiam de mine). In rest, numai sanatate si oricand mai ai vreo intrebare, nu ezita. Fetele care dati san, ce mai mancati? Ca io nu stiu ce sa mai bag in afara de supe, pui fiert si ceai..Ca sa nu mai pun paine cu miere la mic dejun si lapte de cre' c-o s-ajung o vacuta in scurta vreme.. Stiu ca unele deja ati renuntat la regim si ca nu vi se pare nimic schimbat la bebe, da' io inca nu ma simt pregatita sa incerc marea cu sarea.POate putin mai incolo (avem numa' 2 sapt si-o zi, noi.. ).. Andreea, de ce nu mergi la doctor? Nu stiu eu exact cum tre' sa fie cu operatiile, da' nici o durere/intepatura nu-i binevenita, chiar dak-i numa' o taietura la deget.. Si despre diaree si eu am trecut p-acolo (ba chiar o zi din doua) din cauza alim bogata in fibre si lichide (adica de la ceai, compot, supa ). Din cand in cand ma mai dreg cu cate-un orez sau niste felii de paine prajita. Pupici la burticile care-au mai ramas, la mamici si pitici si sa ne-auzim cu bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele! Aseara ma cam grabeam asa ca mai zic acum: Kittie fata mea e la fix tot ce ai zis tu de eructat si alaptat! Multam inca o data ca acu vad ca s emai intampla si la altii si ma calmez (bebe al meu exact asa face: fie ragaie imediat fie anchilozez cu el o ora pe umar si nici pas!).Sa stii ca eu pentru sfarcuri folosesc cu succes si Bepanthen-ul. Lorena: si bebe al meu are nopti cand maraie de la 4 (dupa ce-i dau sa suga)la 7 de ma sui pe pereti. De fapt de trei nopti asa face de nu mai stiu de mine de somn[bang]. Nu plange dar se tot foieste, geme, gafaie, se screme, mai trage si cate un chiot de plans, toate astea cu ochii inchisi...Asta noapte m-am gandit eu ca a fost din cauza ca eu tocmai il alaptam in timpul cutremurului si i-am transmis agitatia mea. Mada: sa stii ca o prietena de-a mea a cam pati-to cu ceiuletul Baby Drink;din cauza gustului dulce bebelina ei ajunsese sa-l prefere lapticului.S-a chinuit un pic pana a facut-o sa manance normal. Deci nu te ingrijora ca asta e cauza pentru care nu a sput cum trebuie bebelina ta.Mai bine il opresti, o vreme macar. Amoodia:: Eu il infasor pe bebe intr-o paturica ori d ecate ori il adorm.Tocmai pentru ca am observat ca daca are piciorusele (mai ales) mai fixate doarme mai linistit. Altfel se tot agita.Epiziotomia eu stiu ca se vindeca in medie intr-o luna.Eu spre exemplu inca stau pe un colacel (si am nascut acum o luna!). Bine, ma simt muult mai bine ca inainte, la o adica as putea sta si normal in fund dar nu vreau deocamdata sa fortez zona mai ales ca eu am si niste hemoroizi de toata frumusetea (de la nastere). Mai fetelor nu stiti ce bine-mi face sa stiu ca in creierii noptii nu sunt singura cu bebe plangamd in brate sau picotind de somn in timp ce astept plina de speranta un ragait viguros[:D]. Marturisesc ca la venirea de la maternitate am fost cam cazuta in cap ca nu ma asteptam sa fie asa de greu! Mi se parea, vorba aia, ca am intrat la stapan si am pierdut orice control al vietii mele. Si toate astea in conditiile in care eu mi-am dorit copilul foarte mult, si de foarte multi ani. Am avut doua saptamani in care plangeam si daca-mi aratai un deget! Acum ma plang (aproape) numai de oboseala! Apropos: voi cam cate ore de somn prindeti intr-o zi? De cand cu colicii astia eu sunt somnoroasa toata ziua.Am zi ca dau chef [alcool]cand vom scapa de ei! Vin iar cu o intrebare: bebelui meu i-au aparut niste buburitze, ca un fel de spuzeala rosie, pe burtica cam pe unde se incheie Pampersul. Am dat eu din proprie initiativa cu Bepanthen. Ai vostri bebei au facut asa ceva? Aveti idee de la ce-o fi? Si cu se scapa de buburitze? Cam la ce ora faceti voi baita? Ca eu nu stiu cum fac dar tot pe la miezul noptii o fac si e cumplit. Pentru ca la masa de dinainte e bebe asa de fomist ca nu pot sa-l duc nicicum cu vorba. Adica am face baia in urlete. Voi cum procedati? Ca pe mine ora aia de baita ma bulverseaza total! Va pup si ma bucur ca suntem impreuna! Cristiana si bebe Andrei (4 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada in primul rand multumesc de sfat dar chiar sa mai fie secretii ramase pe caile respiratorii, bebe e nascut pe 1 oct. In ceea ce-l priveste pe Capraru, din pacate nu stiu daca te pot ajuta. Nu are cabinet si nici nu prea mai consulta ca e destul de batran. Eu il cunosc de cand era Ioana mica, prin natura serviciului mamei mele, ea i-a facut un serviciu si de atunci am ramas in relatii bune cu el. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele acum am auzit si eu de cutremur , of of groaznic. Noroc ca nu sunt prea dese. Noi am dormit ieri noapte de la 12 la 7 dimineata ...insa eu n-am profitat deloc ca ma tot sculam sa vad daca e ok.Sunt curioasa daca repeta minunea si in zilele care vin.Noi azi am implinit fix 2 luni de la nastere :)). Eu am inceput sa-i dau inainte de fiecare masa trei lingurite de ceai de marar si pot sa spun ca i-a mai usurat digestia, dimineata nu se mai chiuie asa cu gazele. Pupici si o noapte linistita Cristina si bebe Marc http://marele.free.fr/MarcAdrian1/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...