Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi iunie - iulie 2003 (33)


elena_ltd

Recommended Posts

Cornelia ma bucur tare mult ca totul este bine.M-ati terminat cu cartea mazgalita....iubita mica de ce si-a gasit ea sa se sperie.[:D] Andra, Miniblu este pe Mosilor, in intersectia cu Eminescu, in diagonala de Pizza Hut....nu au haine de iarna...au body-uri-250.000, treninguri baieti-750.000, blugi, bluzite fete-450.000, ...altfel carti, cd-uri si casete cu muzica/povesti, carucioare, maimutoi, jucarii, cosmetice..si un mic loc de joaca amenjat ptr. copii. Mie mi se pare cam scump, cel putin la hainutze...dar sunt dragutze. Si Maya face la fel cu cartile....umbla cu ele peste tot...si vrea sa ii povestesc tot timpul. Ioana, nici nu stiu ce sa spun...nu gasesc o motivatie suficienta care sa ma faca sa inteleg de ce esti atat de ingaduitoare si toleranta fatza de el....nu merita nimic, trateaza-l ca atare. Crisa, cand a citit Razvan despre cea de a 2-a casatorie a voastra mi-a spus ca el este convins ca si noi, daca am divorta vreodata(Doamne fereste) ne-am casatori din nou (impreuna evident[:D])..partea mai dragutza este ca si eu sunt convinsa de acest lucru... Sper insa ca voi sa va opriti aici , sa nu urmati exemplul lui Liz Tayler cu Richard Burton[:D] Romana, cum adica "acum la al treilea"?????????..ai uitat sa ne spui ceva?, sau era doar asa...generic....hai spune-mi ca am cazut de pe scaun cand am citit...... Madic, Dana..subscriu la pararea Andrei despre crenwursti..sunt cele mai nocive mezeluri, facute din resturi... Codul lui Da vinci vad ca este la mare cautare....si noi il citim simultan, Razvan seara, eu ziua.....,imi place, imi aduce aminte de Pendulul lui Foucault.... Azi am fost o mama model ... am luat tacticoasa cartea de bucate pe genunchi si am studiat intens cum sa-i gatesc copilului ghiveci de legume....mamaaaaa..ma simteam de parca imi dadeam doctoratul la fizica nucleara....citeam un rand, mai taiam un morcov, mai conspectam un pic, mai slefuiam un cartof..si tot asa..a iesit bun, copilul a mancat...experiment reusit cu reale posibilitati de a fi repetat. Si asta nu este tot, saptamana trecuta am experimentat doctoratul la chimie organica ( a se citi pilaf)...reusit si asta...de unde trag concluzia ca nu sunt chiar habarnista..trebuie doar putina bunavointa.[:D][:D] Carmen si bb Maya Alexia http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Rolm fetele . Cornelia cum e burticuta?Speram ca tot e in regula si tu te simti excelent.Eu nu am mai intrat de un timp bun pe aici.Ieri nu ma simteam deloc bine ,credeam ca dau ortul popii[:D]si o sa las picii orfani de mama[bang]dar mi-a trecut .Am avuyt o zi naspa rau de tot cu o migrena de toata frumusetea si culmea culmilor pitica era si ea mirita de la o masea care nu mai iese si ii crescuse si temperatura ,facuse vreo 38 cu 1 inainte de vaccinul impotriva pneumoniei[bang].Iar ne-am programat peste doua saptamini. Dr-ul zice ca e posibil ca sa temperatura sa fi facut de la dinti ,daca nu trece peste 38 cu ceva .Asteptam pina pe 8 cind vom face doua vaccinuri unul ptr gripa si celalalt Prevnar . Hai ca-mi vine sama dau [bang]de perete ca dadeam pe un topic sfaturi unei mamici cum copilul sa renunte la degetel si pitica isi maninca de zor doua degetele[:D] Romana iti urez multa sanatate si rabdare .Imi imaginez cit iti este de greu cu doi copilasi mici .Sa-ti traiasca printisorii. Crisa pai cum asa va-ti cununat din nou?[:D] Din repertoriul lui fi-mea de ieri [:D] apa ,mai(apa),dau(adica lumina)ca noi vorbim combinat ,hala (gata)[:D] Va pupa Catan si trupa de pitici cumintei foc[:D] http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ultima oara cand ex-ul a vazut-o pe Cata a fost de ziua ei, adica la sfarsitul lui iulie. Iar inainte de asta, a vazut-o in aprilie… Cam asta e. In rest, sustine ca el isi iubeste copilul la nebunie, dar nu-l inteleg eu. Madishor, crede-ma ca, in clipa in care ne-am despartit, nu mi-a pasat de nimic. In clipele alea nu-ti doresti absolut nimic si toate problemele astea ti se par niste fleacuri ! Madic si Carmenutza… Tocmai, ca m-am saturat sa fiu ingaduitoare, iar pentru el e un soc. Nu si-ar fi imaginat vreodata ca eu sunt capabila si sa “atac”. Era obisnuit omul numai cu latura mea calma si pasnica, stie ca nu suport circul si scandalul. Romana, habar n-am, cerde-ma ! Insa de multe ori ma gandesc ca ex-ul chiar a luat-o putin razna. Si… care e treaba cu “al treilea” ? E proiectat in viitor sau e real ? Dana, si Cata mai papa crenuvursti. Nu de alta, dar ea trebuie sa guste tot ce vede in farfuriile celorlalti. Oricum, Cata e superfercita cand merge in supermarket-uri si le vede pe fetele alea cu diverse produse pentru degustare. Trece pe la toate, de cate doua ori. In functie de reactia ei, fie urla ca mai vrea, fie scuipa, ii cumpar ce vrea sa manance dimineata… Si zau ca n-are gusturi rele ! V-am pupat, ca trebuie sa plec la serviciu. O zi usoara si voua ! Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Stefania mea se pare ca are un pic de viroza. Nu face deloc febra, are chiar 36.3-36.4 ceea ce e foarte putin, dar tuseste, stranuta, si are un pic de rosu in gat. M-a cam speriat doctorita pentru ca mi-a zis si ea ca bantuie multe viroze si ca s-ar putea ca asta sa fie doar inceputul bolii... Ne tratam cu Oscillococcinum, Ambroxol, Nurofen (desi nu are febra... nu am inteles exact de ce i l-a prescris) si vitamina C. Cred ca o sa ma uit si pe la subiectele vechi sa citesc un pic de tratamentele alea naturiste. Madic pelteaua a iesit bine... cel putin arata bine [;)]. Dar mi-a luat doua zile sa o fac, luni am fiert fructele si ieri am fiert siropul cu zahar. Cu telefoane din 10 in 10 minute la mama pentru consultanta [:D]. Mi-au iesit 7 borcane si sotzu zice sa mai fac, sa dam si pe la prieteni. Catan multa sanatate si ai grija de tine ca daca nu esti tu in forma cine sa aiba grija de pitici? Cu degetul e belea mare, Stefania are deja dintii din fata deformati de la supt, m-am consolat cu ideea ca va purta aparat [hot]. Am incercat multe solutii dar se pare ca nu am cum sa o dezvat... Carmenutza succes la gatit [;)]. Cu un pic de bunavointa si o carte de bucate se poate orice. Vad ca tre' sa ma apuc si eu de "codul" ala, ca zace saracul in biblioteca de unul singur. Dar ai si terminat "Furie"?? ca parca o citeai acum o saptamana... Eu am asa putin timp [bang]. Tocmai am aflat de o prietena ca e insarcinata cu numarul 2, ea avand un baietel mai mic decat Stefania, si asa mi se face si mie pofta de [gravi]. Dar mai astept macar un an. Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena pai daca tu cazi in melancolie s-a dus naibii veselia de pe site. Spuneai sa povestim ceva vesel, sa ma gandesc... Aseara cand pregateam cada pt baie [dus] am dat drumul la apa si puiul meu s-a dus pe scarile din baie si a luat de acolo un bidonas, el credea ca e cu spumant de baie dar era un detergent de rufe si l-a desfacut sa-l rastoarne in apa. Am fost pe faza ca altfel ne spumam de nu mai stiam ... mai nou daca sta toata lumea pe scaun , se aseaza si el si bate cu o cescuta in ibricul de cafea sa bea si el ceva... in fine noi ii punem ceiut si spunem ca tare e bun; insa el se prinde si baga degetul in ibric, il baga apoi in gurita si face razand"ah, ah,mmm!!!"[pofta]. Daca tatal meu rade de ceva atunci si el incepe sa rada asa zgomotos , dar se vede ca el invata acum sa rada sonor si scoate niste sunete ciudate tare. Asta dimineta m-a insotit la baie[indecent] si nu am putut scapa de el. si ce crezi ca face, se aseaza pe trepte in fata budei unde eram eu si incepe sa imi sugereze sa ma screm...[indecent] apoi imi da hartie si asteapta. vede ca eu ma eschivez ia alta hartie si o face bucati si o arunca in buda... Apoi trge apa si pune capacul. Asa ca vor fi fericite femeile cu el ca cel putin , va pune capacul la buda. [flo] Dana vreau sa stiu daca ai gasit acolo ce cautai, pantaloni matlasati sau... orice. ce face Stefania? sper ca nu te sperii din orice si e bine! Romanasi eu intreb: chiar vrei acum al treilea? Doamne dar nu e cam mult si prea repede? Deja spui ca esti obosita si te cred f bine. Carmenutza vreau sa-mi trimiti pe PM adresa ta. te rog frumos!!! Ce mai face scumpica...tot durdulie este, nu? Si ai reusit sa ajungi la nutritionist? Madic, Dana legat de cremwursti Flaviu nici nu pune gura pe asa ceva. Eu oricum nu sunt de acord cu carnea, dar daca tot e sa pape , mai bine ceva prospat:pui, ficat, vita putin si fara salam, pastrama si altele ce au atat de multi coloranti alte chestii... Fatelor am si eu o intrebare: cam cand ati incepe scoaterea biberonului? ca eu tare nu l-as mai lasa cu bibe. ma bate gandul dupa Rev sa fac asa. si sa nu-i mai dau noaptea lapte. Am discutat cu cateva mamici prin parca si ele imi spuneau ca au plans copilasii cam 4 zile dar apoi ok si de atunci dorm bine si nu se mai scoala pt lapte. Mai intai am sa inlocuiesc bibe cu canita sa vad ce se petrece. Acum fiu'miu sta cu cartea mea in brate si o rasfoieste iar socra il se condeaza!!![pk] Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa, eu trebuie sa fac o precizare ca sa nu-l motzezi pe Tudor degeaba.[:D] Nu te pune sa faci pampoane, ca eu as putea sa-ti expun si varianta in care fiica-ta (a se citi si fiica-mea) sa urasca moatele, pieptanatul, fustitele si alte activitati feminine. Parerea mea este ca ceea ce povesteam eu de Oana si care ti-a dat tie gustul pentru o fetita de fapt tine de varsta, nu de sex. Asteapta tu sa cresca Tudor, sa comunice bine, sa aiba idei si gusturi definite si sa vezi distractie cu mami. Si nu numai distractie, astepta tu toate la timpul lor.[pup] Apropos de asta, cu fetele, chiar vroiam de multa vreme sa pun in discutie cu voi un aspect legat de educatia si cultura sociala discriminatoare a fetitelor. [:D] Mai, va spun sincer, pe mine ma ataca la culme povestile si filmele gen printesa adormita trezita neaparat de print, alba ca zapada reintoarsa din moarte clinica musai si exclusiv de sarutul printului, cenusareasa scosa din mizerie tot de print, desi fata buna, cu fapte bune, supusa si cu pile la zana si tot asa. In toate povestile clasice EA face curat, mancare, creste copii si sta acasa. Ador "Frumoasa si bestia" si este printre filmele si povestile pe care nu i le refuz niciodata Oanei. Nu mai zic de shrek, nemo si altele noi absolut simpatice, dar daca ar fi dupa mine, dar nu e numai dupa mine, as interzice povestile Grimm. [bang]Si pe capra cu trei iezi as interzice-o, si pe scufita rosie la fel.[:D] Astept pareri. Madic, super informatia cu Nan, chiar sunt curioasa si sunt sigura ca il testez. Maria m, sper ca nu tot eu ti-am suflat deschiderea topicului, cred ca ma impusc, mai ales ca am facut chestia asta cred ca de 2-3 ori intr-un an. Daca as fi stiut ca e la cautare chestia asta, garantat nu ma bagam. In ceea ce ma priveste, eu ma las de meseria asta ca n-am vocatie.[:D] Carmenutza, bravo pentru inceputurile in ale gastronomiei, dar in afara micilor satisfactii personale, ai grija sa nu se invete familia cu narav. Intrebare: experimentele si doctoratele au fost pentru intreaga familie sau doar pentru Maya?[;)] Catan, sanatate fetei! Din experienta stiu ca febra este mai mare la copilasii are tocmai au trecut printr-o boala, sunt mai sensibili, iar sistemul imunitar mai labil, organismul tre sa lupte mai mult. Pupici! Ioana, e culmea exul, cum, mai, sa nu-si vada copilul din iulie??? Ia sa-i faci program de iesit cu ea macar o data pe saptamana, sau n-ai incredere in el? Nu te-ar avantaja sa petreaca totusi mai mult timp cu tatal? E culmea, mai, cine zicea ca i-ar da in fatza? Crisa? Vin cu ea![mariaj] Dana, Nurofenul calmeaza durerile, ca poate o doare ceva, si mai inhiba evolutia bolii. Mai bine il dai decat sa se agraveze, stii tu.[:)] Mihaela, sa stii tu ca povestirile cu Flaviu chiar au rol de descretirea fruntii. E total copilasul asta![bis] Cu biberonul stii ca mi-e greu mie sa-l scot? Sunt de o lene... care nu ma doare, dar ma lasa sa va mai scriu voua. Cred ca o las pe soacra-mea sa inceapa faza cu scoaterea biberonului ca are o rabdare nelimitata. Si cum sa fac cu lapticul de seara si de noapte? Fii-miu inca bea noaptea, v-am mai zis.[bang] Pupici pentru burtica si sa fie sanatoasa! Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela: Alex nu mai bea decat ceai din bineron. Laptele il bea din canuta cu cioc, sau ii mai place cu painica. Dana: Sanatate multa Stefaniei!Cum ii dai Oscillococcinum ? Sa stii ca nu am mai mancat peltea din copilarie si stiu ca-mi placea fffff mult. Ganditi-va si la mine cand o gustati. Romana:eu zic ca bb 3 ar trebui sa mai astepte un picut mai mult. Dar.....cum hotarati voi, pana la urma. Ioana: nasoala faza cu ex-ul. Intareste-te pentru micuta ta si oricum, va e mai bine asa, sigur, decat cu un om ca el. Si am inteles de la tine ca ai f multi prieteni care te sustin. Alex e bine, dar mi se pare putin cam agitat sau prea energic. Ce-i drept, cred ca iarasi are eruptie dentara(lui ii apar mai multi deodata). Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenutza: Inca nu stiu sa vina al treilea, am scris gresit. In cazul in care va veni nu mai fac nici un triplu test si nici o analiza in plus ca m-am saturat de mers la doctor. Oricum nu-l doresc pe al treilea acum si nici in anul urmator, dar daca se intimpla ... ce sa fac. Nu iau anticonceptionale ca nu le suport , ma fac sa-mi fie frica , ma afecteaza psihic. Daca as stii ca e fata cu bucurie as vrea al treilea bebe. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magda doctorita mi-a zis sa ii dau o doza intreaga dizolvata in ceaiul pe care il bea ea odata. Dar eu nu ii dau ceai, asta unu la mana, si doi, eu stiam ca homeopatele nu trebuie combinate cu nimic, ici macar cu apa. Asa ca ii torn bobitele direct in gurita si sper sa inghita macar jumatate [;)]. Mihaela abia in w/end ajung la cumparaturi [flo]. Apropo de biberon, noi l-am scos de mai bine de doua luni, de cand nu mai bem lapte praf. Acum numai canita cu cioc. Pe care i-o las la indemana astfel incat sa o ia ea daca ii e sete. Am descoperit ca asa bea mult mai multa apa, ca o ia ca pe o joaca. Elena si eu m-am gandit la ce ai zis tu apropo de povesti citindu-i Stefaniei Cenusareasa acum cateva zile. Pai eroina ideala intotdeauna e frumoasa, cuminte, si harnica. Nimic despre inteligenta, personalitate, simtul umorului. Plus ca asta mai si plangea ca vrea la bal [:D]. Si mie imi place Belle cel mai mult, si Ariel pe locul doi -- femei care stiu ce vor. Dar nu putem revolutiona toate povestile copilariei, plus ca poate din astea mai moderne (Shrek) copiii mai mici nu inteleg mare lucru. Cred ca trebuie sa avem grija cand le vad sa mai indreptam noi situatia cand le vad, si sa adaugam calitati. Desi cum ai putea sa ii spui ca Alba-ca-zapada cea care mananca mere de la straini e desteapta, nu stiu [:D]. Capra cu trei iezi si Scufita nu sunt asa rele, ca sprijina ideea sa asculti de parinti ceea ce eu nu cred ca e rau... Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am facut triplul test, in final. Dana, normal ca nu ma obliga nimeni, dar crede-ma ca nu sunt in stare sa ma cert cu dr-ul meu. Nu as supoeta o "relatie" tensionata. Solutia ar fi fost sa schimb medicul, dar nu prea am alternative pe aici. Nu mai vreau emotii cu sarcina asta. Sper din tot sufletul ca rezultatele sa nu imi dea motive in plus de ingrijorare. Romana, analizele mele or sa ajunga la Genetic lab, dar acum ceva timp, parca citisem lucruri nu prea bune despre ei pe forum. Pupici lui Cristi si Alin! Ai grija de tine! Am scris pana aici calma si linistita, dar acum sunt un pachet de nervi. Tocmai mi s-a facut o demonstratie de cat de "dragute" sunt colegele mele. Scuzati-ma ca nu mai pot continua. Cornelia si Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...