Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi iunie - iulie 2003 (33)


elena_ltd

Recommended Posts

Dana, tie vroiam sa-ti spun ceva apropos de homeopate. Asa cum ai zis si tu, nu se dau absolut deloc cu ceai sau alt lichid, decat APA. In ultima instanta, copilul fiind mic, se dizolva in apa. Informatia e verificata nu numai de la medic, dar si de toate site-urile de homeopatie pe care bantui. Medicul nostru homeopat ne-a recomandat asa (poate o sa ti se para exagerat, dar dupa mine, e o solutie foarte buna): dizolvi remediile in f putin apa (cca 1-2 ml) intr-un paharel de sticla invartind in sens trigonometric (invers acelor de ceasornic), dupa care le picuri cum poti tu (cu seringa sau date direct din paharel) daca poti sub limba. Ele se asimileaza numai prin mucoasa bucala. Daca le inghite nedizolvate, nu-si prea fac efectul, trec cica prin ficat si rezultatul e zero. I le-am mai dat si eu lui Mihai nedizolvate cand eram in intarziere, dar varianta cea mai sigura este sa le dizolvi. Asta e ce stiu eu, acuma, vezi si tu... Poate stau in picioare argumentele. In privinta povesilor, ai dreptate si legat de shrek, intr-adevar, este pentru copii mai mari, n-am dat un exemplu inspirat, incercam sa exprim o idee generala. Sunt de acord cu tine. De ce nu prea simpatizez io capra cu trei iezi in special si mai apoi scufita rosie, pentru ca sunt foarte crude, socante, mai ales prima. In varianta originala, pe care din pacate o avem si noi in format mare desenat, cu poze, cu tot dichisul, printre multe altele, e si pasajul in care lupul decapiteaza iezii, ii mananca si apoi le aseaza capetele la fereastra sa creada capra ca o asteapta copiii. Apoi, capra, isi pune in aplicare planul de razbunare (nu cer sa se duca la politie, na![:D]) si il omoara pe lup aruncandu-l in foc si aruncand cu pietre alaturi de iedul cel mic.[bang] Sunt multe pasaje aiurea, si cat sa scot din poveste, frate? Ca o ciumpatesc de nu mai iese povestea. recunosc, scufita nu e asa sadica, dar, uite, avem o carte recenta tridimensionala in care il admiri pe lup ucis de vanator si crede-ma pe cuvant, Oana e deja mare, dar tot e sensibilizata de soarta lui. In definitiv, lupul saracul prin povesti chiar nu-si merita soarta, e un animal absolut folositor naturii.[:D] Nu mai insist prea tare pe parerea mea, am expus-o cu varf si indesat, nu tin sa revolutionez lectura pentru pitici, nici macar nu exclud povestile astea din lecturile pentru copiii mei, pentru ca sunt constienta ca traiesc intr-un sistem, vreau sa fie informati, sa stie despre ce se vorbeste la o adica, sunt chiar intr-un sistem concurential, in care, poate, daca nu stii capra cu trei iezi, nu primesti nu stiu ce calificativ la gradinita, dau si eu un exemplu. Dar, le limitez cat pot si incurajez si eu preferintele pentru alte genuri. [:)] Vreau sa stiu si parerea voastra ca sa am cat de cat un control asupra ideilor pe care le aplic de capul meu asupra educatiei copiiilor. La o adica poate chiar exagerez. Cam de-asta.[:D] Cornelia, ce nu merge? Vezi sa nu le pui la suflet prea tare![pup] Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scuzati ca intervin iar... ma gandeam ca daca i-as scoate bibe noaptea, nu ar mai bea atata lapte ca i-as da la canita si pana la urma cred ca s-ar plictisi sa bea asa. de aceea ma gandeam la scos, plus ca nue sa natos pt dinti. BIne el bea si arunca bibe dupa ce [:D] ii place tare mult. elena povestile mai pot fi adaptate, chiar daca par acum romantate. Fa-o fe scufita rosie rokarita si neglijenta, pe Alba ca Zapada mai fa-o negresa ...[:D][:D]. nu stiu ce voi face cand vom ajunge la povesti... eu de cate ori incep o poveste pt Flaviu ajung la exemple de viata, as ca saracul copil asculta buimacit.[^] Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena mersi de info legate de homeopate. O sa incerc in apa si cu paharelul. Dar de ce in sens trigonometric?? Of, homeopatia asta suna cateodata a superstitie [:D]. Se pare ca trebuie sa recitesc povesti, ca nu mai tineam minte ca lupul omoara iezii [bang][bang]. Chiar ca e cam sadic. Mie mi se pare interesanta discutia asta depsre povesti/alte lecturi pentru copii. Poate am putea sa abordam si alte subiecte conexe. De exemplu eu sunt total impotriva calculatorului la copii. Am prieteni al caror baietel de 2 1/2 ani face puzzle pe calculator, stie drag&drop etc. Sau am auzit de fetite pe la 6 ani care stau pe site-uri cu Barbie. Acum, stiu ca a patruns al naibii computer in viata noastra cea de toate zilele, dar chiar asa?? Nu mai bine incurajam niste activitati care sa stimuleze mai tare imaginatia, niste jocuri de creativitate?? E un subiect f interesant in Zona artelor, Atelierul piticilor, din pacate tot ce se descrie pe acolo nu se poate aplica decat la copiii mai mari... Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Kehleyr
[ Desi cum ai putea sa ii spui ca Alba-ca-zapada cea care mananca mere de la straini e desteapta, nu stiu [:D][quote] Genial!!!! [:-)))][:-)))] Cat ma credeam de scrupuloasa in privinta povestilor, la asta nu ma gandisem. Mihaela,, da, da, da! Am scris in acelasi timp si da, trebuie adaptate. Si faza pe care o faci tu cu exemplele de viata mie mi se pare excelenta. Si eu o aplic, mai ales ca pot sa inventez tot felul de povesti despre diverse persoaje in situatii asemanatoare cu cele in care e copilul meu, mai bag si io o morala, un "vezi ce a patit daca..." si "pe cuvant, l-am cunoscut personal, e baiatul lui xulescu"[:D] Hai, dupa doua raspunsuri ale voastre, as zice ca nu-s chiar dusa cu pluta.[:D] Mercic fetele! Dana, iar sunt de acord cu tine. [:D] Si eu vreau subiecte de genul asta. Muream daca nu imi dadeam iar cu parerea, dar promit sa nu mai exagerez cu numarul mesajelor. Uite parerea mea. E greu sa eviti tangenta cu pcul, exact din motivul pe care il spuneam si la povesti: - o data sistemul concurential in care intra copilul indata ce intra intr-o colectivitate (bineinteles ca nu e cazul la 2 ani ca in exemplul tau), - a doua ca, in limite controlabile, are si avantaje. Ma refer aici la jocuri de imaginatie, de memorie, de invatare. Sunt acuma tot felul de cd-uri, are si Oana, de limbi straine de exemplu. Invata mult mai repede si cu o reala placere. Foloseste calculatorul ca sa-si puna muzica pentru copii de exemplu. Problema aici cred ca este varsta la care dai accesul la pc si activitatile pe care i le propunem la pc. Uneori e inevitabil contactul cu calculatorul, copiii mei ma vad stand la pc, ca sa il interzic, ar trebui sa il scot din casa, cum a facut Andra, dar inca nu ma duc la servici ca sa pot intra de-acolo. Am ales sa fac un compromis din acest punct de vedere. Asa cum am zis, Oana are acces la pc, dar maximum 1/2 h. O fi mult, o fi putin, nu prea realizez, am pus limita asta la bunul simt. Vad introducerea calculatorului in viata lor ceva mai tarziu, apreciez eu dupa 3-4 ani, cand sa si inteleaga ce fac la el si repet, sub control indiscutabil asupra activitatilor pe care le au la el si sub control asupra timpului alocat calculatorului. N-am tinut mortis, dar Oana a reusit sa invete sa-si scrie numele la calculator de ex, manuta nefiind inca formata pentru scris. Evident ca nu am atribuit acest scop calculatorului, dar a fost un punct sa zicem castigat, ma rog, in conditiile in care e la moda acuma printre mamici "fii-miu stie sa scrie inca din perioada intrauterina". E o aiureala, toate ar trebui la timpul lor, dar, repet, nici cu gandul nu gandim la un moment dat ce amanunte si mici aberatii pot discrimina un copil de restul anturajului. Ma mai gandesc si eu la aspectul asta ca e delicat tare. Cam aceleasi problematici se aplica si televizorului. Chiar citeam un articol cum ca avand o selectie corecta asupra emisiunilor, tv-ul aduce un plus de informatie. Citeam un topic in care o mamica se revolta asupra unui post tv de desene ca de ce transmite nu stiu ce serial. Pai te obliga cineva sa-i dai acces la serialul ala? Poti sa uiti copilul la tv ca sa ai mai multa liniste, poti sa faci tu selectie de programe si poti sa excluzi tv definitiv. Cred ca o stiti cu totii pe Gandacelu, am ramas masca afland ca nu are deloc televizor in casa. O admir. Ii ramane timp pentru copil, ii da alte activitati, ea insasi are timp sau in tot cazul foloseste timpul alocat televizorului altor scopuri. Eu n-am reusit performanta, desi la mine se aplica mai mult chestia asta la pc, unde pana si filmele le vad tot acolo. (desi mi-am tras cablu de video de la pc pana la tv). Apropos de asta cu cablu tv de la pc, eu am gasit ca e un avantaj pentru situatia in care pun un film Oanei si nu mai sta cu ochii in monitorul calculatorului si pot stabili o distanta corecta intre ochii ei si tv, na, probabil tot un compromis este. Urmaresc si eu topicul de la arte si iau notite. Gata, m-am potolit si scuze ca nu mai termin. Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, catan, poate febra e doar de la dinti si nu mai sunt si alte probleme. Si zi asa, in Canada se recomanda vaccinul impotriva gripei? Ca la noi parerile sunt f impartite... Dana, sanatate multa fetitei!Nurofenul e si antiiflamator si se da si pt rosu in gat.Daca tuseste, poti sa incerci ceaiul din flori de salcam, ca merge. Elena, ca tot am fata, sa-ti raspund: nu-mi plac nici mie exemplele astea din povesti, cu regina care sta toata ziua in oglinda ca sa vada cat e de frumoasa[vampa]si nici toate exemplele pe care le-ai dat tu. Acum, daca fi-mea n-o avea 90-60-90, ce sa faca, sa se impuste? Ca destul am suspinat eu uitandu-ma pe Fashion TV...Cat despre mama care sta acasa si face curat si mancare...intru la idei cand o vad pe fi-mea ca ia servetele si sterge masa si mopul sa dea pe jos..draga de ea, daca asta o vede pe ma-sa ca face toata ziua...Acum sper sa ii dau exemplu personal cat mai bun, ca oricum la noi in casa numai impartirea pe sexe a treburilor nu funcioneaza..saracul Vali cate salate a facut la viata lui (deh, responsabilitatile[:D]). Hai ca am luat-o pe aratura... Cornelia, transmite urarile noastre de bine colegelor tale[bruta] Pupici, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saliu fetele, am intrat sa vad ce mai faceti voi,dar la cit de harnicute sinteti cu scrisu nu apuc sa va citesc(sorry) ROMANA eu ridic si amindoua mainile daca vrei,mie imi e f. usor numai cu SElina(nu stiu ce m-as face cu 2 copii) MIHAELA eu am auzit ca este bine cu cit mai repede cu putinta.Noi nu prea il mai folosim decit noaptea cind bem apica. Adyna si Selina bambina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa pe fuga doua cuvintele. Dar inainte inca o motivatie pentru absenteism. Daca saptamana trecuta ma napadisera problemele si nu aveam timp nici sa respir saptamana asta am facut un bilant si m-am afundat intr-o depresie de zile mari. Motivul este jobul care nu ma mai satisface material si in plus lipsa de respect ma infurie mai mult decat orice altceva. in fine, una peste alta sunt intr-o perioada cam tulbure, de adanci reflectii. Mihaela, oful femeilor cel mai mare e legat de neridicarea colacului de la wc, da asta trebuie sa-i arate taticu[:D]. Elena, m-am luminat si eu de ce era atat de important sa ti zecile de bilute sub limba[:D]. Chin mare! Povestile clasice erau sa ma lase pe mine fata batrana[:D]. Unde mai pui ca se mai gaseste un destept de la Hollywood care mai scoate pe piata un film gen Pretty woman, si esti mancata! Daca stau bine sa ma gandesc povestile astea, pana la urma, mi-au cam sabotat viata de familie si echilibrul interior. Pe de o parte am rabufniri feministe si simt nevoia sa protestez fata de lumea asta a barbatilor( cred ca din motivul asta mi-a si placut Codul lui Da Vinci asa de mult - a nu se intelege ca e un manifest feminist). Pe de alta parte eu inca mai cred ca idealul meu de barbat e un personaj clasic al lui Disney, care stie si le rezolva el pe toate. Concluzia; sunt varza, asa ca mi-e greu sa exprim o parere coerenta si unitara cu privire la subiect. Dragele mele, ne auzim maine. Sanatate si numai vesti bune pana atunci! Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca se vorbeste de povesti si nu am putut sa ma abtin sa nu zic si eu ceva. Anei nu-i plac povestile "sadice" ale fratilor Grimm si nu numai. Nici mie. Cat a stat acasa am reinventat toate povestile in genul: iezii erau mancati dar pe urma venea vanatorul si ii scoate vii si nevatamati din burta lupului pe care nu il mai omora nimeni, era doar certat foarte rau. De cand e la gradinita aude si variantele "hard" ale povestilor, asa ca am inventat o noua activitate - "hai sa balacarim povestile" - incepem povestea asa cum a fost ea scrisa si pe urma adaugam tot ce ne trece prin cap. De obicei sfarsim prin a ne tavali pe jos de ras dupa ce Fat Frumos s-a dus la doctor pentru ca-i curgea nasul atat de tare incat si-a pus o batista in teaca sabiei si alte asemena aberatii. madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, se-ncinge discutia, imi place!!![pk][pk][pk] Elenita draga, discutia cu povestile am tot avut-o si eu prin facultate cu o colega de mea feminista practicanta, plus despre cartile de scoala in care invariabil barbatii au meserii cool (compozitor, aviator, medic), iar femeile sint bune gospodine sau fac si ele "ceva" acolo (cos, calca, sint cel mult invatatoare). Mie una nu-mi plac povestile fratilor Grimm ca sint sadice de-mi vine mie sa pling, dar copiilor???!!! Am luat cind eram gravida si citisem ca-i bine sa-i citesti copilului povesti de-atunci (oua, ce dusa eram!!!) si mi-am luat o carte frumos colorata si am inceput sa citesc din ea, nici eu nu-mi mai aminteam toate povestile, dar citeam si ma minunam de ce orori scriau. Asa ca am pus-o bine si am zis ca la momentul in care va trebui sa citeasca fi-miu, o sa fac eu o cenzura activa si o sa-i smulg din pagini, ca-s prea-prea. Aceeasi parere despre Puiul lui Emil Girleanu - [haibat] Cit despre computer in viata mea, mie mi se pare ca-i dedic destul timp Zeului la job, acasa sa ma lase! Si-asa sint pe picior de razboi cu al meu, ca vrea sa-si ia laptop, si stiu unde o sa ajungem: n-o sa ne mai vorbim nici cit acum, care e... fr. putin ptr gustul meu. Si sa-l pierd si pe Luca... never! Cind o mai creste, cind om avea casa mai mare ca aici nici n-am avea unde sa-l tinem, cind o face plopu pere... pup u, Andra http://www.geocities.com/luca_obejdeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...