Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi iunie - iulie 2003 (33)


elena_ltd

Recommended Posts

Vrea careva sa stie cum este un cutremur la etajul zece? Groaznic! Dar, fata de alti ani, cand instinctul de "supravetuire" ma indrepta catre scari, anul acesta, vreau sa va spun ca nu m-am gandit decat la Alex, pe care l-am luat din pat, asa, din zbor, de o "craca". S-a sculat mititelul. Daca se oprea, dupa primele"acorduri" nu l-as fi luat din patut, dar cand am vazut ca se ingroasa gluma..... Oricum, bine ca a trecut si ca toti suntem teferi. Doamne ajuta! Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andra asa scurt tare... am vrut sa spun in "aiureala mea" ca este importanta zodia dar e importanta pozitia lunii in acel moment. si daca imi amintesc bine atunci luna era in taur. bine eu aveam 7 ani insa daca te uiti pe o astrograma se vede... Si oricum pamant si apa astea sunt f periculoase. dar o poti asculta pe Urania caci sigur va spune ceva de acest gen Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Am auzit si eu de cutremur,imi pare rau pt cele care l-au simtit.Sper ca sunteti toate in regula si ca nimeni nu a patit nimic. Paula are deja un an si trei luni,nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul! De ziua ei a fost la vaccin,a fost cuminte. Bona ei i-a fconfectionat o fundita si i-a pus-o in cap.Era asa de dulce incat iti venea sa o mananci!Inca nu am gasit jacheta dar ma ambitionez in cautari.Mie ce imi place la bona este faptul ca o plimba pe Paula,au plimbari dimineata,la pranz,si la 4 cand vin eu de la servici ma asteapta afara,eu o iau cu masina si "conduce" pana acasa,ii place la nebunie....si eu am parte de o asteptare frumoasa. Andra_-wow,masina de facut paine,cum e painea?Santeti multumiti de ea?cred ca e tare frumos sa te trezesti pe miros de paine proaspata. Prea multe noutati in rest nu am ce sa va spun. va pupicesc pe toate si multa sanatate. maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna... Elena, desi discutiile despre povesti s-au "pierdut" dupa povestea adevarata de azi- noapte ma risc si eu cu o parere.... Nu m-am mai gandit la povesti de multi ani, pana acum vreo 3-4 luni cand am descoperit in revista Mami un cd cu povesti...il folosim intens in masina cu rol de sedativ pentru lamentarile Mayei...inca functioneaza, mai ales vocea lui Danonino care se aude intre povesti....Buuuunnn, toate bune si frumoase numai ca acum , ascultand Capra cu trei iezi dupa n-spe mii de ani, incepi sa intelegi ce in frageda copilarie nu prea puteai..... Imagineaza-ti numai capetele taiate, ranjind la geam ale iezilor dupa ce lupul le-a venit de hac, sau pe mama vitrega a Albei ca Zapada care i-a cerut vanatorului sa injughie personajul principal si sa-i scoata inima. Sau, alt exemplu, surorile rele ale Cenusharesei care, pentru a demonstra cu orice pretz ca pantoful le apartzine, si-au ciopartzit picioarele (una calcaiul, cealalta degetele)(si asa de dam seama de unde i-a venit ideea lui Procust, cu al lui pat[:D]), sau nurorile nebune si dornice de razbunare care o dau pe soacra cu capul de totzi peretzii pana cand asta saraca cade lata...(la ultima s-a sensibilizat pana si Razvan, pe care l-am auzit la un moment dat la volan..."bai, dar nu trebuia sa o pedepseasca chiar asa rau"[:D]))) Nu stiu ce alte exemple sa-ti mai dau, dar un lucru este cert, in toate povestile astea binele trimfa, printesa se marita cu cel mai bogat sau cu cel mai frumos..sau in cazuri ideale si cu cel mai frumos si cu cel mai bogat...ca de desteptaciune nu se precizeaza prea multe[:D][:D] La polul opus, carti care mi-au placut .imi amintesc cu placere de Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai....super carte cu o grafica de exceptie...cu nume extrem de haioase,fratii Posibil si Probabil, pOetul Floricica, Dondanel, sSurubel, Gusla...si niste fete al caror nume nu mi-l mai amintesc..cel mai tare ma oftic ca am ratacit cartea si poate nu mai am de unde sa -i fac Mayei rost de ea... Oricum asa cum ai spus, povestile astea, fie bune , proaste, sau f proaste..sadice..sunt povestile clasice....totzi le cunosc fie ca le trec printr-un oarece filtru, fie ca le asimileaza matematic...nici nu vreau sa ma gandesc ce va crede educatoarea/invatatoarea despre un copil care nu stie capra cu 3 iezi sau cenusareasa. Totul depinde de noi...de modul in care le prezinti lucrurile. Hai ca m-am intins si eu....sorry. Dupa cutremur suntem bine, eu nu l-am simtit asa de intens ..eram un pic adormita....Razvan insa l-a perceput altfel..mai puternic..oricum noi stam la 1...prea tare nu s-a simtit.Dar o chestie de asta te face sa te gandesti ce mic si neputincios esti in fata naturii....nu ai nici cea mai mica sansa..in 30 sec poate sa fie game over...si te apuci frumusel si meditezi si iti spui ca "traieste clipa" ar trebui sa fie o stare de fapt nu doar niste vorbe frumoase. Carmen si bb Maya Alexia http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fete dragi, Vad ca Tudor doarme de aproape o saptamana "neintors" (mai maraie o data sau de doua ori pe noapte dar adoarme la loc fara ajutor) asa ca io dorm linistita cu Petru. Ce bine e!!! Cred ca asta se datoreaza faptului ca s-a obisnuit sa adoarma singur (neleganat si fara suzeta). Sincer chiar nu credeam ca o sa se intample asta prea curand dar cineva acolo sus ma iubeste [;)]. Kehleyr (dana mie imi place porecla asta tare ade aia nu-ti zic Dana, cred ca ti-am mai spus) - la biserica o sa mergem dupa luna de miere (ca vreau sa ne luam niste verighete mai afaine de afara) ca sa ne citeasca preotul o dezlegare. Slujba clasica nu se mai face pentru ca noi suntem deja uniti in fata lui Dumnezeu. Mi-e cam frica sa citesc articolul cu hrana modificata genetic ca sa nu gandesc negativ de cate ori bag ceva in gura. Cu bebe 2 eu cred ca e tare indicat sa mai astepti un an (organismul se reface mai bine si o sa-ti mult mai usor cu Stefania mai mare - sa stie sa manance, sa faca la olita etc). Pe mine m-a luat valul atunci si nu m-am gandit prea mult la aspectele astea. Oricum pana la urma Dumnezeu iti arata calea ta....Sanatate Stefaniei! Madic si Elena - puteti sa-mi spuneti orice, de fetita "nu imi trece". problema e ca nu mai stiu cum "am stat" ultima oara cand mi-a iesit fetita [:D]. Glumeam, sanatos sa fie!!! (nu sariti cu gura pe mine, ca pe Romana, adica a nu se intelege ca sunt gravida). Romana, eu te sfatuiesc sa iti pui sterilet, sa scapi de griji. Iti spun eu din experienta mea (de al patrulea copil facut in cinci ani) ca e tare rau sa nu se poata ocupa nicicum mama de tine. Ce povesti, jocuri si alte chestii. Nimic. Oricum eu am avaut noroc cu o mama deosebita !!!! Elena, de aia nau m-am bagat la faza cu povestile. Mie orice poveste n\mi se parea minunata la cat de rar le auzeam [:D]. Bobi, eu am luat de la Orizont (e un magazin fain pentru copii) niste covorase cu piese care se imbina (sunt vreo 10) foarte fain (am dat 130.000 lei). Carmenutza, desi mi se pare fain si emotionant acum cand ne casatorim a doua oara, nu va pot nicicum dori asta! Catan, poestea mea e mai alambicata, o gasesti la partea 32. ce fac puii? Ioana, eu te inteleg cu faptul ca ai vrut sa scapi mai repede de partaj si alte alea dar totusi partea cu ratele platite si bipurile lui sunt [neand]. Pojo, daca reusesti sa scapi de biberon cred ca scapi si de mesele de noapte si apoi si de trezitul lui. Cornelia, pup burtica si lasa ia o pauzarile alea in pace. Cine o sa aiba doi puiuti draguti?????? Bibi, iesi soro din starea asta. Vad ca "cazi" destul de des in 'depresioneala'. Se poate???? Weekend placut la mamici, puiuti, tatici, burtici si catei Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am fost tare lenesa azi si nu am facut mai nimic. Totusi nu vroiam sa las sa treca ziua fara sa va scriu cateva randuri. Carmenutza, Aventurile lui Habarnam, am devorat-o. O imprumutasem de la varul meu si nu mai vroiam sa i-o dau inapoi [:D]. Am vazut-o republicata de curand in librarii si imi pare rau ca nu am luat-o. Crisa, felicitari pt. somnul lui Tudor. Mie imi e tare groaza d emomentul in care o sa o mut pe Maria la ea in camera. La pranz doarme singura fara probleme, dar noaptea vrea sa ne stie langa ea. Am patutul lipit de pat si mai baga manuta printre gratii si ma mangaie. Cred ca si mie o sa-mi fie f. greu [q]. Eu sunt acum fericita, peste cateva minute plang, sper sa fie de vina doar hormonii. Sunt un pic speriata de faptul ca dupa ce am nascut-o pe Maria am tinut-o din depresie in depresie si acum am iar "motive" sa fiu sensibila, dar oare ma mai fac bine [:D]? Andra, deci isi merita banii, masina de facut paine. Ca de cand am auzit de ea, tot visez si eu ca ma trezesc in mirosul de paine. Ce marca e? Va pupam Cornelia si Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anunt mare: daca e vreo amatoare de jazz sa stiti ca joia viitoare, 4 noiembrie, la Green Hours (Calea Victoriei nr.120) e un concert de jazz cu Sam Newsome si Global Unity (eu nu-i stiu cum canta dar vreau de o viata sa ascult live jazz cantat de negri). Baruletul e micut si dragut (am fost joia asta) si preturile nu sunt scumpe. Puteti sa rezervati locuri la tel. 3145751 sau 0723580838 si sa stiti ca locuri sunt foarte putine barul fiind asa micut. Consumatia minima la concert 200.000 lei/persoana si nu este cu intrare. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Nici eu n-am lucruri marete de povestit, decat ca dupa cutremur, aseara a fost prima data cand mi-a fost frica sa stau doar cu Mariuca acasa, intrucat al meu sot a venit acasa spre dimineata si nu m-am putut linisti decat luand-o pe bb cu mine in pat si tinand-o in brate. Si la mine a fost primul cutremur "petrecut" la et.8 [V]. Va urez w-e placut si sa ne "vedem" luni cu mai mult chef de vorba si ceva mai vesele. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra acum am recitit si am realizat... ai masina de paine, da?! voiam sa te intreb de care si cum ti se pare, adica consuma mult curent?,cam cat dureaza sa iti faca o paine nepretentiosa...etc. Te intreb pt ca noi am vazut una asta primavara la tg Mures si ne-a plcaut si vrem si noi sa luam; era la Metro dar nu stiam totusi daca e buna. Hai sa ma laud si eu cu ce am gatit sotului pt ziua lui care e AZI!!! A implinit 34 de ani, doamne ce de ani... Asa: am facut un tort de pandispan cu crema tare buna in care am pus si un pic de nes...asa cat mi-am pus degetelu pe acolo a iesit ff buna, apoi rulori din piept de pui cu kaizer si putin cascaval si gogosar, asa rulate si facute la cuptor, nu pap carne dar aratau tare bine, am facut si pate cu pitina maioneza, si prajitura cu nuca de cocos si gem de caise...[pofta], pateuri cu ciuperci; si pt acasa am mai facut un tort de mere. sper sa-l gustam diseara la un pahar de vin bun. Daca nu v-am facut pofta atunci o sa mai insist[8D][8D] Va pup!!! Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...