Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi iunie - iulie 2003 (33)


elena_ltd

Recommended Posts

Buna fetele, noroc cu masina mea de piine, ca altfel nimic interesant n-aveam de spus [:D] Am luat-o de vreo luna, iar primele 2 incercari au fost jalnice, chiar ma gindeam pe ce am dat banii?! - dar asta ptr ca nu aveam cintar de bucatarie si puneam faina cam dupa ureche. Apoi ne-am plins in stinga si-n dreapta, drept care am primit o cana de dozaj, un cintar micut + am luat si noi o cana de masura... si a inceput sa ne iasa piinea!!! Masina e Panasonic, a fost 4,3 milioane din Cora. Nota: un amic si-a luat una la fel din Media Galaxy cu 8 milioane, deci atentie! Are si carte de retete si lingurita/cana ptr dozaj. Piinea se face fr. usor, se pun ingredientele in cuva, se regleaza electronic masura/tipul de crusta/eventual ora cind sa fie gata si atit. Se poate programa sa fie gata peste 1-13 ore. Ingredientele ptr piine normala sint: faina, drojdie uscata (la plic), apa, unt, zahar, sare, lapte praf. Sint variante de piine cu seminte, nuci, fructe, masline etc., diverse. Aseara am pus la facut o piine cu seminte, dar n-am apucat s-o incerc dimineata, dar mirosea super (seminte de floarea soarelui, mac, susan, chimen). Cuva e antiadeziva, n-a trebuit s-o spal pina acum, doar o sterg cu o cirpa inainte de folosire ptr a indeparta eventualele resturi de faina. Piinea se poate face pe 3 marini: medie, mare, fr.mare. Se poate face si cozonac, aluat de pizza, prajituri. Iti poate face doar aluatul pe care sa-l folosesti apoi cum vrei la cuptor. Dureaza destul de mult insa, 4-5 ore; exista si varianta rapida, la 2 ore jumate, dar nu se poate programa si nu e disponibila ptr toate retetele. Cit consuma chiar habar n-am, dar banui ca destul la cit sta in priza. Dar merita, la cita piine mincam noi, oricum nu facem decit o data - de 2 ori pe saptamina. Singurul neajuns din punctul meu de vedere e ca destul de mare, nu chiar cit un cuptor cu microunde, dar mai mult de jumate, si nu prea am loc in bucatarie. Probabil ca vom mai face niste rafturi si o montez linga priza, ca asa o tot mut de colo-colo, ma simt ca doamna cu butucu' [hippi] Si desigur faptul ca face piine... e un neajuns. Gata, am terminat, sper ca nu mai are nimeni intrebari pe tema asta, data viitoare la intilnire va aduc piine home-made sa vedeti live cum e. pup u, Andra http://www.geocities.com/luca_obejdeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andra, multzam de lamuririle cu maina de paine. eu mai intai fac calcule de amortizare si abia apoi hotarasc. Ar mai fi apoi stresul suplimentar, adica sa am grija sa nu-mi lipseasca din casa drojdia si alte marafeturi. Cam complicat pentru comoda de mine. Din ciclu, "Zgaltaie-ma Doamne,da lasa-mi capul pe umeri!" cine credeti ca inainte de culcare face urmatoarele pregatiri: - intr-o geanta se pun: laptele praf si apa plata, scutece si servetele umede, o paturica, ceva hainutze, o suzeta si biberonul si se aseaza in dreptul usii; - usa de la intrare se inchide musai cu cheia care are atarnata de ea si cheia de la masina si o mini lanterna. - tot la usa se aseaza larga desfacuti adidasi mei si ai sotului si alta plasa cu acte, bani si treninguri pentru noi. Ce credeti? Mai am vreo sansa?[:D] Mihaela, felicitari pentru daruirea si inspiratia cu care i-ai pregatit iubitului tau sot ziua! Sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa te mai aduca la Bucuresti! La multi ani Ovidiu! Cornelia, ce face micutzul?[;)] Daca mai am timp mai zic o vorba doua, daca nu, dragelor un we cat mai placut! Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi: la inceput nu-mi dadeam seama ce spui, uitasem de cutremur, dar acum realizez ca ai fost zgaltaita rau de te-ai speriat in halul asta. Dar ca sa te mai "linistesc": au spus ca in lipsa replicilor se acumuleaza prea mare tensiune in locul cu pricina si nu-i a buna. Mai doarme veun copilas de doua ori pe zi? Alex nu da semne ca ar vrea doar o data. In privinta povestilor, eu ma gandesc ca in copilaria noastra le-am ascultat si noi. Carmenutza: abia acum, ascultandu-le la varsta pe care o ai stai si le rumegi, dar copiii nu le percep ca noi. Nici un copil nu a devenit mai violent din cauza povestilor. Ei nu se gandesc cum aratau cele 2 capete taiate, la geam si nici cum arata soacra dupa ce a fost lovita de toti peretii. Si apropos de faptul ca in nici o poveste nu se prea pune in lumina inteligenta personajului, eu cred ca e tocmai pt faptul ca un copil stie mai mult de: frumos-urat, bun-rau si mai putin intelege el cine e prost si cine destept. Ei percep mai bine calitatile de suprafata. Parerea mea, care este[:D] Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit cgaby!Te va introduce elena pe listuta!Sa-ti traiasca bb-ul.Eu una sunt curioasa sa aflu mai multe despre el.Te mai asteptam cu postari. Andra_-interesanta masina ta de facut paine.Sa ne spui si cum e cea cu seminte Mihaela-La multi ani sotului tau! Crisa-si eu i-am luat Paulei un covoras din acela.Cel pe care l-am luat eu a fost un pic mai scump deoarece si canta.Felicitari pt somnul lui Tudor. bibi-cred ca poti desface bagajul,dar e mai bine sa fii sigur de ceva...deh,pt somnul linistit. Magda-si Paula doarme tot de doua ori pe zii(asta ca sa nu zic ca uneori doarme si de 3 ori).Bona ei o plimba mult si o oboseste,de aceea cred ca simte ea nevoia sa doarma atata. Cornelia-ce face bebitzu din burtica? sanatate multa si pupici(in special pe burtica Corneliei) maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gaby, bine ai venit, ca acum daca se face urat si nu ne mai vedem in parc, macar pe net sa mai vb[;)], N-am fost eu inspirata sa va trag in poza, sa va vada si fetele, dar mai avem timp! Cornelia, chiar, nu ne mai spui ce faceti? Cum e burtica? Mey, ca tot intreba Bychi mai demult de dr, vezi ca e un topic cu dr Tutunaru (era mai demult, da' il gasesti si pe google). Eu stiu ca se ocupa mai mult de sarcina&nastere cu probleme, ca ma interesam pt nasi-mea, dar s-au dus tipe la el si cu alte chestii si ziceau ca e ok dr. Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am putin acces la net (nu prea mi se intampla in week-end) si ma grabesc sa va scriu cate ceva. Bibi, mi-am imaginat si eu niste masuri de "fugit din casa", dar sunt mult prea comoda sa le pun in practica [:D]. Andra, f. bun pretul masinii de paine. Eu stiam preturi peste 6 milioane. Cand "amortizam" televizorul, poate o sa avem si noi paine calda dimineata [:D]. Bine ai venit gaby! Ca tot intrebati de burtica, e in program de week-end, adica imi da emotii. Dar au fost doar vreo doua-trei picaturi, asa ca, e mai bine decat saptamana trecuta. Mai stiti cand a inceput sa vi se vada burtica? Parca prin ianuarie, se vedea ceva-ceva cu Mariuta (adica o vedeam eu la dus), dar abia in martie se prindea lumea ca sunt insarcinata. Acum deja nu mai imi vin hainele si am mari emotii la birou, pt. ca inca nu am anuntat. Din cauza asta nu prea vreau sa port hainele cu burtica si am ramas intr-o singura pereche de pantaloni pe care ii port cu nasturele descheiat. Va pupam Cornelia si Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor ! De ceva vreme, o tin numai in petreceri in fiecare weekend ! [roker][roker][pk][pk][cheers][cheers] De data asta, n-a mai fost nici un mot si nici un botez. Au serbat ai mei 30 de ani de la castorie. Sincer, aproape ca mi se pare ceva ireal. 30 de ani... Gaby, bine ai venit ! [hia] Cornelia, mie sigur in februarie mi se vedea burtica. Bibi, inca esti cu bagajul la usa, just in case ? Mihaela, la multi ani si sa-ti traisca sotul, chiar daca e cu o mica intarziere... Mai, si lasati povestile cu mancaruri si mai ales cu dulciuri, ca salivez deja ! Magda, ai dreptate. Sigur ca din basme inveti diferenta dintre bine si rau. Dar parca unele povesti sunt prea urate. Crisa, bafta ! Sa-ti iasa ce "sex" vrei tu. Cat despre acela numit ex-ul... ce sa mai spun ? [vom] Andra, la urmatoarea intalnire vii neaparat cu paine ! V-am pupat si o seara buna ! Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetelor, Ovidiu nu mai zice asa ca mai am un pic si trec si eu la comemorari [;)]. Bibi dar la ce etaj stai de a fost asa cumplit cutremurul? Si eu am o lista de bagaje si m-am gandit sa fac o geanta, dar pe masura ce trece timpul imi piere si cheful si plus ca un nou cutremur pare o posibilitate din ce in ce mai putin... posibila. Asa ca eu una stau calma, ce-o fi o fi. Cornelia eu stiu ca pe la 2 luni nu mai intram in haine. Noi suntem cu totii raciti. Fi-mea pe terminate, barbatul la fel -- dar vineri noaptea a bolit cumplit, acum cred ca ma ia pe mine. Sper sa fiu mai rezistenta, in general eu scap destul de usor. Ma ustura gatul si stranut, dar atat... Am fost ieri al un tur de forta de cumparaturi si i-am luat lui fi-mea salopeta. N-am mai ajuns la magazinul Victoria, am vrut la Iana unde zicea Gio dar era inchis, asa ca in final i-am luat din Unirea. Nu erau prea multe optiuni, aveau salopete dar fie mari fie din alea foarte largi de ar fi aratat biata fata ca un ou in ele [:D]. Am gasit la ultimul magazin una cum vroiam eu, mai stramtuta, 1,5 milioane -- cred ca era cea mai scumpa dintre toate... E verde cu portocaliu [il] si e super. Saraca Stefi urla din toate puterile in magazin, ca era a treia pe care o proba... Stefania a invatat sa se suie in fotoliu si toata ziua o gasesc acolo, sta ca un pasa. Mai nou l-a luat pe "nu" in brate, cred ca a invatat de la noi, cand ti-e lumea mai draga "nu-nu-nu-nu" si se pune pe urlat. Dar ce sa-i fac, nu pot sa o las chiar peste tot... Ii zic sa se duca sa aprinda lumina si intelege, fara sa ii arat intrerupatorul. I-a luat taica-su bloc de desen si culori, dar momentan cred ca nu intelege exact ce trebuie sa faca, pentru ca desi se uita la el cand deseneaza, nu incearca sa deseneze si ea... Va pupam si o saptamana usoara. Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...