Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (18)


Recommended Posts

La multi ani Daniel! mult noroc si sa cresti mare si voinic si sa-i bucuri pe parinti. Christina si bebe Victor (24 mai 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/savulescu_cris/my_photos"]poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33334"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dragelor iubite, ma scuz ca n-am avut putere aseara sa mai intru la vorba cu voi, mi-au picat ochii de semn pe la 10.... ne-am plimbat minunat ieri - a fost o vreme superba, nici nu-mi vine sa cred, pentru sfirsitul asta de octombrie - de obicei, aici in pittsburgh e tare mohorit toamna; uite, ca de data asta avem noroc, si azi e frumos afara! lia, cum v-am zis, s-a comportat de minune la vaccin, dupa nu a avut nimic-nimic, nici macar febra, nici miriiala, a fost vesela toata seara - am avut o fetita de 2.5 ani ca musafira si lia, din brate de la taica-sau, se distra cu hohote de micuta hannah: cred ca lia gasea foarte comica situatia ca un 'adult' (hannah, de 2.5 anisori) sa fie asa de scund!:) christina, intr-adevar sint minunate peisajele. tre' sa vad cit e de departe de noi muntele asta tremblant. mersi de idee. vanessa, frumoase de tot pozutele cu andu mic!! zaraza, bravo ca merge metoda de adormit! da, fetelor, merita incercat, curaj! si multumesc frumos de 'luminarea' despre carrefour.... ma gindeam io, da' vroiam sa stiu sigur, ca sa mi va inchipui cum 'lebadati' uneori prin magazinul cu pricina:) cam cit e de scump un plan de vacanta in hawaii din ro? nally, sint pe pagina 2 de mesaje si incerc sa va raspund pe rind - sper ca sebi e mai bine acum! sanatate! si putere fara oboseala! anculina, sa stii ca nu arat asa de bine. zau. mai am kile multe de dat jos, si incet-incet. pai, am mai scris eu in multe rinduri ce maninc, fac pilates din 3 in 3 zile (ar trebui din 2 in 2, da' nu-mi ajunge timpuuuul!). am scazut cam 3 kile in 4 saptamini. greu dar sper ca mai merge:). lia sta bine in fundic; chiar si doctorita s-a minunat si a zis ca fata asta-i strong:). sta bine de tot singurica de vreo saptamina - deci de la aproape 6 luni:). iti place casuta noastra? e frumoasa, tre' sa recunosc si sa vedeti ce bine miroase a lemn cind intram inauntru - de vis. tine bine de cald iarna, contrar unor temeri ale unora - lemnul e un bun izolator termic.:) noroc sa gasesti una care seamana in zona bucurestiului! christina, mie nu mi-au facur epizio, dar nici nu m-am rupt - una din labii s-a desprins cam 2 milimetri dar nici n-a fost nevoie de cusatura - a pus tanti o 'capsa' care s-a absorbit in 2 zile. nu m-a durut deloc dupa, nici nu-mi amintesc. eu facusem exercitiile kegel de prin luna a 5-a. cred ca au fost de folos. plus, am mai facut si yoga care cred ca m-a ajutat. irinel, orice numai sa reusiti sa va odihniti cu totii! pupici!! mephala, cum e bebe iustin? gabitz, ati facut pozele de profesionisti? a fost fain? vanessa, noi nu am primit recomandare de calciu de la pediatra. deci, nu. maria, hai, sa iasa odata dintisorul ala si sa nu-l mai siciie pe alex! tinem pumnii:) dana, ma bucur ca te simti mai bine. pupici baietilor! madutza, pupici printesei si un pupic si tie pentru vocalize:0 da, oare or fi bine eryka si sandra?! si eu ma gindeam la ele zilele astea.... nally, bine ca-i bine sebi si ca i-au dat si vaccinul!! felicitarile noastre!:) ati avut cutremur si voi in ro?? aveti grija, mai.... ma duc acuma, am modificat listuta cu greutatea si lungimea liei: 8kile si 71cm - e mare fata mea!:) va mai scriu mai incolo. fug acuma. da' va pup pe toate, toate!... si toti, toti!!! mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="www.seansimon.com"]poze lia mica[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1"]poze septembrie[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1"]poze octombrie si costum dovlecel[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]povestea nasterii liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Daniel! Vanessa,multumim pentru reteta de supica.Patri a papat jumatate din piure (tot e ceva)si toata supica. A fost Ok dupa vaccin,chiar foarte vesela si azi cand asa cum spuneam mai sus a papat destul de bine.Sa vedem daca acum seara mai face scandal la laptic. Mephala,cum e Iustin? Nally,puiutul Sebi e bine? Maria multumim pentru gandul bun! Fetelor sa stiti ca si eu am mai dat jos cateva kg.,si de suparare dar si cu nemancat dupa ora 18 sau mancat slab in calorii dupa ora asta,la nevoie.Recunosc ca am mai facut si exceptii,o prajiturica cu visine,etc,dar un pic e voie,nu?Am ajuns la 68 de la 88 si sunt fericita.Mai am 10 kg.!Uff! Tot am vrut sa va spun o reteta de salata cu ton f.buna si nici nu ingrasa:ton in ulei(tip Sandwich-maruntit adica-conserva sau vidat),2 oua fierte tari,2-3 rosii taiate felii,salata verde cam 2 capatani,masline,branza telemea(cel mai bine Feta) si ulei de masline daca mai necesita(daca nu e prea unsa conserva).se amesteca toate si gata! E delicioasa! Pupici tuturor mamicilor si bbeilor,Ioana si puiuta Patricia Maria(15 iunie) http://photos.yahoo.com/ioanacovaciChiar, imi mai spuneti si mie cum ma loghez ca Mamica_de_mai?Nu mai stiu si Doamne cat m-am chinuit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus! am vrut sa intru aseara la vorba cu voi, dar am fost asa de sidrati dupa cutremur ca nu mi-a mai ars...daca a juns sa se simta la Brasov, n-a fost tocmai simplu. Pe scurt ca urla copilu si trebuie sa-i dau vitaminele. Vanessa sa NU ii dai copilului lapte Dorna ca nu e pregatit pentru lapte de vaca!!! Mie pediatrul mi-a spus sa ii pun in piure lapte de san sau formula. Hai ca poate mai intru mai tarziu Andreea si Sofiutza (19 iunie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33541"]nashterea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am profitat din plin de aceasta zi : Iustin n-a mai facut febra, ba a fost si ft. cuminte. Pacat ca n-a mers net-ul, ca stateam mai mult si eu pe forum. Ce bine e sa-ti fie pruncul sanatos! Multumim fetelor Ioana C, Monet, pt. gandurile bune.Pupici Liei si Patriciei de la Iustin Paloma, eu am luat doar 2 pastilute de Exluton, dar am inteles ca nu e asa de indicat, in sensul ca provoaca tulburari ale menstruatiei, asa ca, renunt. Somn usor, mamicilor si puiutilor! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Nu stiu cat apuc sa scriu ca sunt cu Stefa in brate. LA MULTI ANI!!!! DANIEL Sa cresti mare si frumos si sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor tai. Christina, imi pare rau ca ai si tu probleme. Ti-au dat ceva tratament pt infectia urinara?Eu iau Amoxicilina. Dar pt tiroida? Poti sa faci tratamentul cu hormoni daca alaptezi?Iti doresc multa sanatate!! Irinel , nu stiam de faza cu apa calduta. Am sa incerc sa stii. Mephala, ma bucur ca puiutul tau e mai bine si nu mai face febra. Ioana, bravo pt kg date jos. O sa incerc si eu reteta. Tre sa plec. Mai intru mai tarziu Dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan(21 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zaraza, in toate cartile de specialitate (si eu ma iau in special dupa Capraru - Mamam si copilul) scrie ca se paote da lapte de vaca sugarului dar diluat. chisr se vorbeste de cele trei modalitati de hranire - san, formula si lapte de vaca (chiar capra). mai mult eu imi amintesc de la Andu si trebuie sa ne interesam toate ca de pe la 5-6 luni se incepe cu branzica de vaci, ca i-o faceam din lapte (din comert - nu era Dorna atunci parca) fiert cu cateva pastile de calciu lactic si se lega branzica. s-ar putea ca Dorna sa nu fie cea mai buna alegere. eu am dat un exemplu ca la noi se bea Dorna la greu (eu si Andu). pe la 5 luni se pune unt, iar pe la 6-7 luni se poate da iaurt si smantanica. nu vreau sa-ti contrazic pediatrul dar nu se pupa. Ioana, ma bucur ca supica mea a avut succes la Patricia am si eu o reteta de ton foarte buna dar e cu mai multe calorii: o cutie de ton (faramitat), o cutiuta de boabe de porumb, un morcovel mic ras pe razatoarea fina, si o lingurita de mustar, piper. Maria, noi ne-am bagat sub tocul usii de la intrare unde avem si grinda. dar nu mai citii atat de subiectul asta ca nu-ti foloseste la nimic acum decat sa nu dormi. v-am povestit ca eu aseara am stat tota seara pe tv sa vad ce se intampla in japonia. parca mi se pusese pata. chiar am si deschis subiectul despre fetele din Japonia. am avut un fix. l-am sunat si pe tata sa-i zic ce nenorociri arata la tv in legatura cu cutremurul din Japonia. si uite ce am patit... cand a inceput nu-mi veneau in minte cecat imaginile de la tv. v-am spus ca pe 4 martie e ziua mea (dar majoritatea dintre voi nici nu existati in 1977. eu implineam 8 ani. Nally, Monet ma bucur ca ati scapat de vaccin. Monet sa stii ca si Catalin e lesinat dupa Andu. Rade de lesina cand se joaca cu el. Iar Andu e topit dupa frati-su. cand e Cata suparat, Andutu ii canta. Si la botez cand l-au scos din apa si a inceput sa se smiorcaie, Andutu statea langa el si ii canta. Cred ca cei mici sunt mai fericiti cand vad persoane mai apropiate de ei si ca varsta si cred ca si vocea conteaza si miscarile. Andu poate sa faca orice giumbusluc (care mie imi da senzatia ca lar speria pe Cata) si cel mic rade de nu mai poate. Monet, oricum aseara nu mai eram niciuna uin stare de discutii. Mephala, ce bine ca Iustin si-a revenit. E minunat cand vezi ca puiutul tau nu mai sufera. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, La multi ani Daniel! A venit astazi dna doctor la noi.A crescut foarte bine,este sanatos;trebuie sa ii dau mai mult Vigantol (3 picaturi, nu 2 ca pana acum) si ne-a dat sa luam si cate 5 ml gluconat de calciu timp de 10 zile. Ne-a sfatuit sa diversificam alimentatia mai "in forta": - dimineata (pe la 10:00) masa de fructe (mar,portocala,grapefruit,piersica,...) amestecate cu branzica facuta in casa - la amiaza supa-crema (dovlecel,morcov,radacina patrunjel,pastarnac,telina,fasole verde,putin orez,..,cu ulei) - pe la 16:00 fructe din nou Deocamdata nu mi-a recomandat sa ii dau cereale (daca vreau neaparat mi-a spus ca pot sa-i dau cereale de orez+porumb,binenteles fara gluten). Mi-a recomandat sa ii fac si urocultura zilele urmatoare. Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-a ajuns barbate-miu acasa inca, asa ca mai colin pe forum. Anacami, cum ti-a motivat dr. picatura in plus de Vigantol? Ca si eu ii dau 5 picaturi, de vreo 2 zile, din cauza fontanelei, care este destul de mare. Acum nu stiu ce sa mai cred: am consultat si un neonatolog( avem pediatrul la care facem vaccinurile si un neonatolog la care apelam atunci cand bebe are ceva serios), ce ne-a spus ca atata timp cat diametrul cranian se incadreaza in limitele..., nu conteaza cat de mare e fontanela( care se inchide pana la un an, parca). Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani Danutz!!! Monet: pupici Liei de la Alex pentru statul in fundulet [pup]. Noi mai muncim inca dar o sa va ajungem din urma. Acuma a gasit o alta distractie daca stau eu intinsa in pat si il ridic pe el in picioare (de fapt sta mai mult atarnat de subsuori si atinge cu talpile patul) se distreaza de numa-numa, ca se uita la mine de sus, de... IoanaC:felicitari pt kg!!! [bis] Zaraza: s-a simtit el cutremurul si pe malul Bosforului, d'apoi la Brasov... Vanessa: ai dreptate, mey am mai trecut prin cutremure, ca cica ala din 90 a fost mai serios decat asta. Si am mai prins si cutremure la etajul 11 (la parter nu s-au simtit de nici o culoare) da' parac niciodata nu m-am pierdut asa. Ma uitam la Alex si mi-au dat lacrimile pe cuvant. Inca nu mi-am revenit cu totul (probabil ca nu o sa reusesc niciodata sa fiu cum eram inainte de Bubu: adica ceva de genul "daca mor, mor, asta e,am avut o viata bogata") Anacami: pediatrul tau cred ca e din generatie cu al meu. Decat ca chestia asta cu "in forta" nu prea tine in viata reala. Eu ma chinui cu supa de vreo doua saptamani si nu-mi iese de nici o culoare. Pana se fierbe ea, Alex hotaraste ca e timpul sa manance si inca nu ne nimerim, plus ca dupa ce papa laptic scuipa supa de n-am aer. Nu plange, nu se stamba ci o scoate frumos din gura. Maine poate ii pun putin ulei sau orez. Oricum nu stiu ce-o iesi. Uite noi de cam doua luni diversificam in forta si abia ne-a iesit mas a de la ora 10. Asa ca sa nu te descurajezi daca nu merge chiar asa repede cum credeai la inceput.... Iar branzica facuta in casa (eu o fac din lapte praf) nu ne iese decat odata la doua zile din aceleasi motive ca si supa: i se face foame mai repede decat ma astept eu. Da' dec e sa faceti urocultura???? sa va mai zic ceva de noi: ALex a facut eritem fesier de la sucul de portocale: ii dadusem 2-3 lingurite in ultimele 3-4 zile si s-a manifestat ok, si azi i-am dat sucul de la jumatate de portocala. Cand l-am dezbracat sa-i fac baita mi-a venit sa plang. N-a fost asa nici in primele saptamani de viata. Gata, am inchinat si sucul de portocale o perioada. Da' eu ce fac ca e cam constipat si nu mai vreau sa aud de supozitoare (stiu, nu i-am pus decat de 3 ori, n-am dreptul sa ma satur, da' eu m-am saturat sa-l vad cum se chinuie si as vrea sa ajungem la normal) Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...