Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (18)


Recommended Posts

Christina vreau neaparat sa iti raspund, desi am intrat doar in trecere. Dupa ce am nascut a venit sa ma vada o fiziokinetoterapista si mi-a povestit despre o chestie care se cheama reeducarea perineala. A insistat sa nu ma apuc sa imi lucrez muschii abdominali inainte de a obtine recuperarea perineului. In Franta se fac 10 sedinte de fizioterapie pentru perineu rambursate de securitatea sociala incepind cu 2 luni dupa nastere, asta ca sa vezi cat de mare importanta dau ei acestui subiect. Avand in vedere ca eu n-aveam cum sa beneficiez mi-a spus sa fac asta acasa, clasicele exercitii Kegel, cu consecventa in fiecare zi 5 minute la inceput si apoi sa cresc teptat si abia cand am obtinut perineul dinainte (ma rog, asta e cazul cel mai fericit) ma pot gandi la abdominali. Asa ca nu te apuca de sport decat dupa ce faci si tu chestia asta. Daca nu iti refortifici perineul si lucrezi abdominalii risti ca perineul sa se lase foarte tare cu toate problemele care deriva de aici si dintre care cea mai imediata si neplacuta este ca nu poti sa te tii cand iti vine sa faci pipi. Eu am nascut tot pe cale joasa si fara epiziotomie, se pare ca daca nu se rupe muschiul perineal ci doar mucoasa de deasupra e mai bine sa lasi sa se rupa. Mi s-a vindecat tot in 6 saptamani si acum e ok, doar ca e evident ca mai am de facut `abdomene` cu muschiul respectiv pana sa fie ca inainte....Asta e singura forma de sport pe care o practic momentan, mai ales ca mai vreau un bb si e important sa repar `casutza` ca sa stea confortabil si fara riscuri cand o fi sa fie Asta e parerea mea. In fond avem o viata inainte sa tot slabim si sa ne facem super-femei cu muschi pe noi. Face parte si asta din farmecul maternitatii, sa te lasi sa fii un pic mai pufoasa de dragul puiutzilor prezenti si viitori, nu? Andreea si Sofiutza (19 iunie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33541"]nashterea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani bebe Delia ! [bum] La multi ani bebe Avia! [bum] La multi ani mamíca Oanna! [bum] Christina, eu nu am avut epiziotomie ca am nascut prin cezariana. Aici in Germania se face numai la mare nevoie, nu preventiv. Si la noi sunt platite 10 sedinte de gimnastica de recuperare care implica exercitii pt. perineu si pt. alti muschi care au fot "munciti" in sarcina. Eu am gasit extrem de util. Mama de [URL="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lauraa"]Lara[/URL], 10 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubitelor! o fi sau nu de la luna, cum zice Zaraza, cert e ca puiul meu are febra in continuare. Dupa vaccin i-am pus un supozitor de paracetamol de 125 gr., i-a scazut febra pana pe la 11 seara, cand iarasi i-am pus termometrul si avea 39( am scazut 3 liniute). Alt supozitor, pana in dimineata asta cand i-am luat di nou temp. si avea 38. Bineinteles ca i-am pus un paracetamol....acum sa vad peste vreo 3 ore daca mai are sau nu febra. Faza este ca nu are nimic in afara de febra, e vioi, ce-i drept e putin mai plangacios...dar in rest sanatos tun( cum aspus si medicul, care nici el nu-si dadea seama de la ce are puiul febra) Ce sa ma fac cu el? Mititelu', i-am pus pana acum 5 supozitoare...oare sa-i ung piciorusele cu otet e bine? Sau e prea mic? V-am citit, ma-am uitat si la poze, ca puiul doarme de dimineata si incerc sa mai raspund, pe ici, pe colo, cat mai am timp. Vanessa, eu ii dau gluconat de calciu atunci cand ii fac D2 injectabil(5 zile inainte de injectie si 5 zile dupa). De cand s-a nascut i-am facut 2 D-uri injectabile si a luat calciu de 3 ori, ultima data 10 ml( 10 zile cate o fiola intreaga in fiecare zi). Sper ca te-am lamurit. Dupa ce faceam D2 injectabil, ii opream trat. cu Vigantol 10 zile, apoi il reluam. Christina, puiul meu doarme numai cu mine in pat, si asta de la 2 luni. A fost singura solutie, caci altfel nu mai eram om daca ma trezeam de fiecare data( chiar si la o ora jumate) sa-i dau san: ia-l din patut, da-i san, pune-l in patut. Asa imi vine mult mai usor...cel putin pana s-o trezi mai putin in timpul noptii. Nally, multa sanatate puiului tau, ma rog sa se faca bine cat mai repede! Danaa, mie infectia urinara mi-a trecut numai cu tratament homeopat. Si crede-ma ca am luat o groaza de antibiotice! Nimic n-am rezolvat...acum vezi si tu...oricum eu te-as sfatui, cu mana pe inima, sa mergi la un medic homeopat si sa te tratezi. Intreaba sa vezi daca e bine acum, cand alaptezi...eu nu stiu. Christina, eu am nascut prin cezariana, asa ca n-am treaba cu epiziotomia. Vanessa, sper sa-ti foloseasca informatiile mele, eu am facut dupa cum mi-a spus pediatrul. Si nu mai fi suparata! Scuze ca atrebuit sa insisti atat de mult ca sa primesti un raspuns.[dual] Pupici la toate si o zi cat mai linistita Mai intru azi sa va spun daca i-a mai scazut febra puiutului meu[flo] Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani bebita Avia,Delia!Sa traiti pana la adanci batraneti,cuminti,frumosi si sanatosi! La multi ani Oanna si tot ce-ti doresti! Patricia a mers la vaccin cu mama si cu soacra ca a zis doctora sa nu ma prinda pe acolo bolnava.Stau ca pe ghimpi pana se intorc!Doamne,ma coplesesc emotiile! Sa stiti ca am ajuns la concluzia ca Patri a facut alegie de la vreo mancare care nu i-a picat bine.Sa vedem ce zice si doctora. Vanessa eu i-am dat calciu gluconic 5 fiole la 2 luni,iar acum,dupa vaccin,deci aproximativ la 4 luni repetam cura.Asa mi-a indicat doctora.Am inteles ca e necesar mai ales la bbeii alimentati artificial. Monet,bafta la vaccin!Tu unde ziceai ca stai?Verisoara mea,cu care am crescut impreuna(a crescut-o parintii mei si pe ea si pe fratele ei,fiind orfani de ambii parinti)S-a stabilit in Chicago si e tot profesor la o universitate acolo.Acum nu stiu exact cum se cheama dar am sa-ti spun.Poate luati legatura! Va multumesc tuturor pentru gandurile bune! Va pup si astept cu emotie sa mi se intoarca puiuta acasa. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mephala30,incearca cu jumatate de supozitor de Novocalmin.Patriciei cu asta i-a scazut de tot febra.Ai grija insa ca de la prea multe supozitoare se irita la fundic si poate face diaree si-ti dai seama ca nu e recomandat mai ales ca o data cu febra se dezhidrateaza puternic.Administreaza-i multe lichide. Multa,multa sanatate! Pupici,Ioana mamica ingerasului Patricia Maria(15 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IOANA C, acum am vazut ca avem aceeasi problema cu febra, Ce bine ca Patriciei i-a trecut. Eu astept sa se trezeasca sa vad daca mai are. Sa vad cum fac...cred ca dau o fuga cu pui( sotul e la servici si n-am cu cine sa-l las) la farmacie sa cumpar Novocalmin. Dar e mai bun decat paracetamolul? Stii ceva? LA MULTI ANI! mamicei OANNA si bebitei AVIA Toate cele bune! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cred ca se ridica starea de spirit a comunitatii cu 5-10 gradatii! mi s-a intors iubitica de la vaccin.Nu mai are rosu in gat e tare bine mititica.Se pare ca eruptia a fost totusi de la un component al Sumetrolimului.Mi l-a oprit. Are 6,800 kg si 63 cm.Acum doarme ingerasul.Zice mama ca a plans tare rau.Ce bine ca n-am auzit-o. Uite ca dupa ce nu v-am scris atata timp,imediat umplu o pagina.Sper ca nu v-am plicti si stessi. Incerc sa introduc ca si mamica de mai ultimele ei date.Sper sa reusesc.Daca nu, te rog Madutza ajuta-ma.6,800 kg,etc la 4 luni si 12 zile... Va pupic dulce,Ioana si puiuta Patricia Maria(15 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,Mephala,e si calmant,antiimflamator si antipiretic puternic.Da-i doar o jumatate de supozitot pentru inceput ca e de 300 mg.Eu i-am dat acum dupa vaccin unul intreg,asa a zis doctora avand in vedere ca avem antecedente recente cu febra si mai ales ca a facut si vaccinul. te pup,Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...