Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (18)


Recommended Posts

mi-am culcat baiatu', mi-am hranit barbatu', mi-am vazut filmu' mai stau cateva minute la vorbe cu voi si fug in pat ca daca iar face show Bubu la noapte macar sa am si eu vreo 2-3 ore dormite. Noroc ca azi a dormit aproape 3 ore peste zi, cuminte ca un ingeras si am dormit si eu 1h jumate ca altfel nu mai reuseam sa scot copilu' afara, sa-l spal si sa mai fac si curat prin bucatarie dupa aia. Am incercat sa-i dau azi supa pasata cupilului si nu prea am avut succes. cred ca era prea apoasa, sau poate nu era fiarta bine...nu stiu. inca nu mi-am format mana pe manacrea de bebelusi, sper sa mai am lapte ca altfel nu stiu ce s-o alege de noi. si sunt tare suparata ca n-a vrut sa manance laptic in seara asta..i-am facut nise ceai de fenicul pana la urma si s-a culcat..poate se scoala mai tarziu sa manance totusi... Vanessa: si noua ne-au oprit azi apa, noroc ca aveam o sticla de apa de la "Izvorul alb" si i-am facut supa din aia. Asta e apa pe care o bea el de obicei. Oricum n-a mancat-o. Na, nu te supara pe mine, am si eu un defect: astea cu liniutele. In rest nu ma sacaie nimic, da la liniute nu ma intrece nimeni [bang]. [pup] Mi-am citi ultimul mesaj si am tras acolo un asa frumos apiziotomie (in loc de epiziotomie) ....mama-mama Mai fetelor mai vechi mi-am adus azi aminte de vremea cand eram gravida, aveam printre noi o mamica ce mai avea o fetita dulce foc (din ce ne povestea ea). Mai tine cineva minte cum o chema? Paloma, Mephala: cu placere [pup] Madutza [:-)))] m-ai dat pe spate cu CI-ul. Stii cat mi-am chinuit creierii sa-mi dau seama ce si cum??? [:-)))] Oanna_mm: eu cu dintii am patimit (si patimesc) asa urla copilul super-nervos (adica cu trantit din maini si din picioare in tot ce prinde) cu o privire de "FA MAMA CEVA SA-MI TREACA!!!!" Si nu stie bietul de el nici sa-ti spuna nici sa-ti arate unde e buba, si mie mi-a venit sa ma arunc pe geam ca nu stiam ce sa-i fac si ce are. Asta cam cate o ora sau mai mult, pana imi vine sa ma intind pe jos si sa-mi dau obstescul sfarsit numa' sa nu-l mai chinuie pe bietul copilas. Asta vreo doua zile (adica seara, noapte si jumatate din urmatoarea zi) pana am reusit sa-l pacalesc si sa ma lase sa ma uit in gurita la el (asta e o adevarata arta, cum il atingi pe buze cum scoate limba sa suga) si am vazut varful dintelui, cat o gamalie de ac - deci o sa mai suferim ceva pana iese cu totul. Desi de cand stiu ce are si in ce directie sa-mi canalizez eforturile parca nu-mi mai vine sa mor si parca sunt mai eficienta in ogoirea puiului mic. Acuma stiu copilasi care nici nu s-a stiut ca le iese dintele ca n-au facut galagie deloc si doar s-au trezit cu dinte... nu e cazul meu. Asa ca vorba lu' Nally: "ai nostrii sunt cu astia defilam" [pup] pt maraitel, sa-i treaca repede. Monet: pupici vitezei vaccinate [pup] danaA: [pup] pt Stefa ca sa va lase sa dormiti. Eu pe alex il asez pe pat (pana acum il asezam pe patul nostru, azi l-am pus la el in patut si vad ca n-a protestat, poate chiar tine figura ca o fi el patul nostru mare da' parca a inceput sa-mi fie frica sa-l las nesupravegheat pe el) cand il vad mai marait si ca se freaca la ochi, il inveles sa-i fie caldut, ii dau eventual o suzeta, si ma asez sa citesc ceva (nu ma mai uit la el decat cu coada ochiului sa nu ma vada) si el se mai uita ce se mai uita la mine si pana la urma adoarme (cam vreo 5 minute dureaza toata povestea) mai deschide ochii cand ma ridic eu de pe pat da' se culca inapoi. cand se trezeste cu totul, sta cateva minute dupa care incepe sa ma strige, adica sa chiuie. asa am tras o spaima cu cutremurul asta, nu-mi venea sa cred ce se intampla si cand am reusit sa constientizez ce se intampla nu stiam cum sa ajung la Bubu mai repede sa-l iau din pat. of, de cate trebuie sa-i aparam pe pitici si nu ma mai simt deloc in stare sa o fac. asa m-a apucat o criza de plans... cred ca o sa-l iau sa doarma cu mine in pat va pup[pup] Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele din Romania, sper ca sunteti toate bine si a trecut cutremurul fara sa-l fi simtit prea tare. Eu chiar am asistat la el online, vorbeam cu Nally pe YM. Eryka si Sandra, da-ti un semn de viata mei fetelor, doar sa stim ca sunteti bine. Somn usor, Romania !!! Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra Lunii, zi-mi si mie care e treaba cu mutatul asta? De ce v-ati mutat aici si de ce mergeti inapoi? Trebuie sa-ti fie greu sa tot schimbi mediul...mie stiu ca mi-ar fi. Madutza, cu lapticul tot asa e. S-ar putea sa fie o faza de crestere brusca, ca pina acum ea minca doar de la un sin odata, si acum ii goleste la fiecare masa. Pina dupa-masa e ok, iar la masa de la 6 si 10 seara ii dau completare formula (cu canitza). Maninca cam 30-40 ml si apoi nu mai vrea. Mersi ca te-ai gindit la mine [flo] Mona, cum a fost plimbarica? Paloma, mersi de raspunsul cu lapticul. Nici eu n-am avut nici un fel de greturi pe perioada sarcinii...si chiar citeam ca migrenele de obicei apar cind esti insarcinata. Na uite chiar nu stiam ca borcanasele de la Nestle sunt cele mai bune. Dana, asa ma bucur ca te simti mai bine si infectia trece. Da, chiar ca sunt o norocoasa, e cumintzica tare Bianca; de-ar fi si un pic mai mincacioasa ar fi un bebelus model :) Nally, eu si Bianca am vazut pozele cele noi...vai, ce dragutz e Sebi, mey ! Si in poza aia cu caciulitza galbena cu urechi e atit de dulce, sa-l maninci. Bianca ridea toata, ba chiar a vrut sa-l si pupe, asa se intindea la monitor cu guritza deschisa :) Dana, eu ziua o culc tot in patut, iar la una din partidele de somn iesim la plimbare si doarme afara. Sa stii ca au fost citeva zile grele pina am invatat-o sa adoarma singura, dar a meritat. Cind o pun in patut (nu o pun decit cind e de dormit) isi si pune miinile pe ochi si se culca. Mai comenteaza ea citeodata, dar in general adoarme foarte repede. Vanessa, ni se mai intimpla si noua ca la ceva timp dupa ce adoarme Bianca, sa se trezesca...nici plingind, nici miriind, tipind asa...dar suntem pe faza (ca ne-am invatat de acuma) si repede ii bagam suzeta in gura si se culca mai departe. Sotzul e responsabil cu culcatul seara si zice ca la faza asta ea e pe jumate adormita...poate viseaza urit, habar n-avem. Culmea e ca se intimpla numai seara si numai citeodata, nu e regula in fiecare seara. Poate a fost o zi mai agitata pentru ei, cine stie...? Eu stiu ca pina la 1 an se recomnada numai lapte de mama sau formula... dar nu stiu zau daca e chiar asa grav, maica-mea ne-a crescut pe toti 4 frati cu lapte de vaca de la tarani din prima zi. Ba ne-a mai pus si miere, ca cica eram tot constipati. Si ma mai mir ca imi plac asa mult dulciurile ! Mai fetelor, eu sunt complet rupta de realitate, ziceti-mi si mie ce s-a intimplat in Japonia? A mai fost ceva dupa taifunul ala puternic? Madutza, da' ce figura esti cu vocalizele tale. Hai ca-i bine, cit ti-e de greu, da' ti-ai pastrat simtul umorului. Maria, ia-te de mina cu sotzul meu :) ca si el critic gramatical trebuia sa se faca. Daca scriu mesaj pe forum si isi arunca un ochi pe aici, sigur are ceva de comentat si corectat. Ei, hai ca noi te iubim si asa, cu liniutzele tale. Ma duc sa ma uit la pozutzele pe care nu am apucat sa le vad pina acum. Pupici si somn usor. Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, Maria, scuze fetele, iar am uitat sa fac public albumul. Acum ar trebui sa le puteti vedea da nu sunt toate. Nu prea prind rand pe la calculator. Danut e in continuare tenor cand e vorba de adormit. Nu stiu ce e cu el. Citeam in cartea dr. Spock (scuze daca nu se scrie asa) ca la 6 luni e criza de independenta cand bebeii isi dau seama ca sunt entitati aparte de mama, da al meu are doar 5 luni. Sa fie asta? Madutza de obicei ii cad ochii in gurita cand il culc, m-am gandit si eu ca poate e prea obosit, da daca incerc cand nu e obosit, se joaca si are rabdare pana oboseste si tot urla in final. Asta-seara l-am culcat mai devreme, la 9 a adormit la san, fara cometarii, dar la si jumate iar plangea. Pana la urma l-am calmat leganandu-l cum faceam cand era mic (HAHA!!). NU reusesc sa imi iau inima in dinti sa aplic metoda Zarazei da in final poate tot os a incerc. Am totusi senzatia ca il si deranjeaza ceva ca da sa planga in somn. Fetele din Romania, sper ca sunteti toate bine, am inteles ca s-a simtit doar la Bucuresti? Fetele nici eu nu stiu ce a fost in Japonia, ca nu prea am timp de informari... Eryka, Sandra, totul e bine? Maria parca o chema Raluca pe fetita, nu? Madutza, chiar voiams a iti spun sa incerci cu ceva mai moale, mai tarziu poti sa ingrosi compozitia. Gabitza cum s-a invatat Denisucul sa doarma non-stop? Oana_mm cred ca e normal da incearca sa nu ii dai sa pape, poate merge cu ceai sau apa, da poate sa nu mearga daca chiar ii e fomica. Danaa am sesizat ca la al meu nu ii place apa decat daca e incalzita, credeam ca nu ii place deloc, da incalzita o bea foarte bine. Stiu ca tu incercai sa ii dai lui Stefa ceai sau apa noaptea si nu il convingeai, vezi poate ii plac si lui calde. Mamicilor eu am observat ca la al meu ii place mancarea calda bine. Incercati si voi la temperaturi diferite daca nu le place mancarica. Bineinteles ca poate fi si altceva ce nu le place. Scuzati da trebuie sa ma culc ca se apropie de 1 si copilul e culcat de la 9 asa ca maine cine stie cand se trezeste... Pupici la toate si sa va dea Dumnezeu sanatate! http://photos.yahoo.com/irinoiu Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, intru si eu nitel pe-aici ca pe urma ma duc la patuc. Tocmai am fost afara cu Victor sa ne uitam la eclipsa... l-am infofolit bine, bine si-am stat afara vreo 50 de minutele. Am facut si cateva pozici dar nu sunt prea incantata. Dupa ce am venit de-afara a mancat baiatul meu si adormit instantaneu... si eu care nu vroiam sa-l scot afara. Azi m-a sunat doctorita de familie... se se pare ca ma iau cu Dana de mana ca am infectie urinara. De asemenea se pare ca tiroida mea a luat-o de tot razna. Valorile analizei pareau ca se normalizeaza dar a trecut de la hiper la hipo asa ca se pare ca va trebui sa iau niste hormoni. La multi ani! Oanna, Avia si Delia Zaraza, multumesc mult ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi la ce ma preocupa pe mine. Chiar am sa intreb aici daca se practica reeducarea perineala. Oricum imi este foarte util raspunsul tau [flo] Irinel, nici eu n-am gasit pozele de intalnirea voastra si m-am uitat si aseara putin dupa ce-ai postat. Si nu te mai gandi ca te cearta lumea, important e sa faci cum va e voua cel mai bine. Eu am preferat sa dorm cu Victor ca mi-era mie mai comod, altfel eu cand as mai fi dormit? Apoi, problema mea era ca tati nu vroia sa revina in dormitor daca statea si piticul la noi in pat, deci a trebuit sa iau problmea in mana si sa fac ceva. Dar, daca as avea vreo problema cu piticul n-as ezita sa fac cum e mai bine pentru el mai intai si apoi pentru noi ca parinti. Vanessa, mie nu mi-a zis dr. nimic despre calciu, c-ar trebui sa-i dau. Mi-ai dat o idee si-am sa intreb la urmatoarea vizita. Anculina, multumim de complimente. Pupici Mariei Carolina de la Victor. Mi-au placut mult comentariile la pozici foarte inspirate... iar Maria este foarte expresiva. Si eu ma intreb pe unde-o umbla Eryka... sper ca sunt bine japonezele noastre. Piatra Lunii, atunci e bine ca stiti unde va mutati. E chiar nasol sa o iei mereu de la capat cu alta locuinta, alta tara, alte obiceiuri. Eu ma adaptez repede dar totusi e istovitor... succes la impachetat. Cand plecati? Lili, merita sa va duceti la Mont TRemblant. Daca si schiati e si mai bine... se pare ca pentru schiori este atractia nr 1 pe coasta de est. Noi am avut si reducere de 20% ca ne-am dus in perioada asta ca nu e sezon... e intre vara si iarna. Daca vreti sa mergeti pot sa va dau eu informtii despre b&b unde am stat noi. Toata sarcina am fost stresata sa nu ma taie sau sa nu ma rup si de ce mi-a fost frica n-am scapat. A luat cam 6 saptamani sa-mi treaca rana si a durut si cand stateam in fund... sunt fericita c-a trecut. Maria, wow, primul dintisor. Pupici mult lui Alex si [flo] pentru mamaica obosita. Si eu imi mai simt cateodata cusaturile ca sa nu mai spun ca le simt bine de tot cand [xinpat] si trebuie s-o luam mai usor. Lauraa, in ce consta gimnastica de recuperare care implica exercitii pt. perineu? poate reusesc sa fac singura acasa? e altceva decat exercitiile Kegel? Gabitza, poate pui si tu pozele facute de profesionist in album sa vedem si noi cam in ce consta. Eu n-am apucat inca sa fac programare desi imi doresc. Carmen, bine ca-i trece lui Iustin febra. [pup] de la noi Madutza, un pupic Anei de la Victor. Parca imi aduc aminte vag ca mai trec printr-o perioada de crestere accelerata la 6 luni si poate de-aia uni puiuti mananca maid es si mai mult acum. Oana_mm, Victor dormea de la 10 pm pana pe la 5 am dar de cand ne-am intors de la munte vad ca si-a dat programul peste cap si se scoala mai des. De pilda, asta-noapte s-a trezit la 12, la 3 si la 7:45 si apoi a dormit pana la 10:20 am. Sa vedem la noapte... ca in seara asta am fost afara pana la 10:15 pm. Monet, felicitari pentru al treilea vaccin. [pup] Liei de la Victor. Bine c-a trecut cutremurul din Ro, cate grade a avut? sunteti cu toatele bine? haideti ca ma duc si eu spre patuc... noapte buna sau poate ar trebui sa zic buna dimineata? Christina si bebe Victor (24 mai 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/savulescu_cris/my_photos"]poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33334"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata v-a trecut spaima? am deschis subiectul despre fetele din Japonia si parca am cobit cu el. tocmai inchisesem calculatorul si m-am bagat in pat langa Andutu (dupa ce a bombanit barbati-mi ca nu ma bag langa el, dar ma simteam obosita rau) o fii de la faptul ca a inceput campanioa electorala azi noapte? niciodata nu m-am speriat asa de tare. dar nici un alt cutremur asa de mare nu m-a prins cu copii. pentru fetele care nu sunt in tara a avut in jur de 6 grade, si a tinut o vesnicie. nu se mai termina. sotul meu l-a luat pe Cata in brate si nu stiam daca sa-l trezim sau nu pe Andu. Pana la urma l-am trezit exact cand s-a terminat. o jumatate de ora mi-a tremurat stomacul si genuncii. de maini nu mai spun. nici sa vorbesc nu mai puteam. mai mult, eu am probleme cu tiroida si incepusem sa ma sufoc. e, bine ca a trecut si a trecut cu bine. La multi ani sarbatoritilor! Madutza, sa stii ca eu nu sunt incantata de lucrurile de la Orchestra. sunt extraordinar de scumpe (nejustificat chiar). si crede-ma ca eu sunt destul de irationala cand e vorba de lucruri pentru copii. si nu sunt nici nemaipomenite din punct de vedere calitativ. singurele lucruri care mai merita cat de cat sunt gecutele de iarna. ma duc ca se foieste Cata (care a stat treaz intre 5 fara un sfert si 6.15. o fii de la eclipsa? a ras si a gangurit iar mie mi-era un somn si ma durea capul (de fapt nici acum nu mi-am revenit). Christina, si cele care acum va puneti problema calciului, sa-mi spuneti si mie ce v-au zis doctorii. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ce spaima am tras aseara nu vreau sa mai traiesc asa ceva!!![alcool] Dupa cutremur am incercat sa vorbesc la buuzau cu ai mei si nu mergeau telefoanele[bang] nici fixul nici mobilul!!! [bang][bang][bang] M-am speriat si mai tareee ... am si vazut in minte linii telefonice picate ... stalpi pe jos.... dezastru ... si eu nu stiam nimik de ai mei!!![bang][bang][bang] Sebi s-a trezit la cutremur si vreau sa zic ca nu a mai adormit decat la 6 dimineata cand io ziceam ca ma cobor de pe balcon de nervi si oboseala!!! A dormit pana la 8 si jumatate! Il doaare piciorusul de la vaccin rau!!! Am pus si comprese de apa pe piciorus dar fara nici un rezultat notabil!!! Si doar am mai trecut prin 2 vaccinuri - stiu ca functioneaza si cum i le pun sunt bine aplicate!!! Dar nu merge acum!!! A facut si febra aseara... de plans nu va mai zic ca adormea si in 5 minute se trezea urland!!![bang][bang] Lili imi pare rau daca te-am speriat tare aseara!!! Dar eu eram moale ca carpa si in momente de frica, am observat acum, bag in sperieti si pe cei din jurul meu! [dual] [flo] Am inteles ca si ai tai sunt bine , doar cu o speritura la bord,nu? pupici si de la mine pentru ei [pup] !!! Mada ce faceti mey? cum sunteti? A venit tati acasa? Pupici la Ana scumpa de ea!! [pup] Fetele sper ca sunteti bine toate!!! [pup] Eu una vreau sa dorm acum! Iese tati cu Sebi afara si sper sa prind si eu 2 ore de somn!!! Va pupic dulce! [pup] [flo] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto] [url="http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu"]Poze mireasa[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...