Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (10)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara la voi ! Lia - spune-mi cum e piciorusul ??????? Fetelor, eu iarasi sunt [bang] ... fie`mea nu prea mananca. I-am dat azi inainte de pranz zeama de morcov, inca s-a lins pe bot, la fel si dupa-masa zeama de portocale. Laptele din biberon iarasi nu-i place, vrea numai la tzitzi, dar de acolo nu se satura. Innebunesc. Ma consolez cu faptul ca daca i-ar fi foame ar urla. In rest, are energie cat zece, ziua doarme cel mult 2 ore, in reprize, in carucior nu doarme deloc ... iar eu astept sa-i apara inelusele la sunci, cum au bebelusii grasuti ... toata ziua da din maini si din picioare si gangure. Dar de ce nu mananca ??? Abia astept mancarea solida ... Sunt disperata ... [pup] la mamici si bebici ! Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, nu te agita... eu zic ca o sa manance bine curand, trece printr-o perioada cand n-are chef de atata mancare.. eu zic sa te axezi pe lapticul tau, daca ii place asa mult, pentru ca asta e cel mai important pentru ea acum.. asta-i parerea mea. Am vazut pozicile cu Giulia si arata foarte bine, ca sa nu mai zic ca vad ca e foarte mobila, isi tine capul.. pai a mea care e cu o luna mai mare de abia si-l ridica de pe saltea.. Anca & bb Bianca (19 iulie 2004) http://community.webshots.com/user/aneagu100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa va spun... a mea nu mananca mai mult decat mananca acum o luna, si de obicei nu mananca mai mult de 110-120ml, f.f. rar 150... in legatura cu tetinele, aveti grija ca bebicii alimentati mixt s-ar putea sa refuze sanul dupa ce se obisnuiesc sa le "curga" laptele la biberon... Anca & bb Bianca (19 iulie 2004) http://community.webshots.com/user/aneagu100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Marina, pediatra, pentru ca nu face kk fara suc. Am laptele prea tare, cica, si o constipa. Nu a ajutat nici laptele praf. Ii dau foarte putina zeama de fructe, cate 4 lingurite si rezultatul e vizibil[:D]. AncaMaria, eu insist cu tzitzi, am observat ca este lapte parca mai mult. Tetina este ontodontica de silicon, probabil nu-i place ca e tare. Prefera sanul (desi nu am nici urma de sfarc[:D]), am sanii ca la 20 de ani (la fel de mici) [:D][:D][:D]. Capsorul sa stii ca-l tinea bine inca din a doua saptamana, si-l ridica singura daca era pusa pe burta, probabil de asta detesta pozitia ca-si dadea cu nasul in patura, ca era un efort fizic greu. Lumea zice ca ea se lungeste, nu se ingrasa. Iar mie imi vine sa [alcool] cand aud cat mananca restul puilor. [pup] de la o mamica paranoica/obsedata/nebuna ! Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza dragelor! azi raportam si noi prima lingurita de suc de mere linsa cu tot cu degetele mele! asa ca de azi intram si noi in rindul lumii. plus ca se forteaza de mama focului sa se ridice in fund din scaunel, se enerveaza daca nu il ajuta nimeni, tzipa la maimutza sa il ridice....ce mai, e de tot risul.[:D] Daria, fiecare copil maninca cit ii trebuie..tu cum mincai cind erai mica? dar sotul tau? "nutrition pattern" cum zic americanii se mosteneste, sa stii. plus ca daca Giulia nu stgneaza in greutate...de ce sa te ingrijorezi sau sa vrei sa manince mai mult? uite al meu daca maninca mai mult decit ii trebuie (ca e haplea, nu de alta) da tot afara, si asta nu doar o data, am observat ca e o regula. (da mi-a placut la nebunie aia cu "laptele tare"....ce expresie!) va pupam si va dorim la toti un week end super!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele, Rox cum se simte mama ta? ii doresc multa sanatate si sa reuseasca metoda cu laserul. Nici Eva nu mananca mult si mai ales nu in mod constant. Plus ca eu nu am cum sa apreciez cat scoate de la san... la biberon uneori mananca numai 80-100ml, alteori 150. Cand vrea 200 da apoi afara o tona asa ca nu fac nici o scofala. Avem deocamdata tetinele de la inceput, cele mai mici care le/am gasit ca se ineca rau saracuta. Parca mi/e frica sa le schimb ca si asa nu/si da prea mare interes la san. Oare nu o sa renunte definitiv? Cu diversificarea o sa incepem pe la 4 luni jumate, cu piure de cartof apoi de pastarnac. Morcovul si mazarea mai tarziu ca e dulce si cica nu mai primeste restul. Apoi piureuri de fructe, spre 6 luni carne, peste, oua. pana la 6 luni mi s/a spus sa fie numai de gust pt ca are tot ce/i trebuie in lapte. Iar dupa 6 luni mananca din mancarea familiei. O trec pe asiaticisme[:D] Va pup, weekend frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare mersi fetelor de incurajari.... Monica...esti beton cu expresia "piatra cubica" :))) era sa ma scap pe mine de ras[:D] Daria, am facut cum ai zis, am pus cremita m-ai multa si am infasurat degetelul in compresa sterila sa stea acolo, plus sosetuta, la o singura talpita, ca-i place sa doarma fara ciorapei...azi dimineata era parca un pic ameliorat insa mai are pana sa-si revina la normal destul...ii place sa-i pupacesc talpitele, rade saracutul, iar mie-mi vine sa plang cand ii vad degetelul ala. Monica(BIBI) - eu pacatoasa de mine necunoscand nici unu din cele obicee si nespunandu-mi nime despre ele nu aplicai decat unu, cela cu baita...asa ca am pupacit copilu la greu in ziua aia, doar baita nu i-am facut ca asta m-a instruit preotu da de restu nu mi-a zis nika...dar sper ca nu sta Dumnezeu sa se uite la detalii deastea doar...si sa ne arate bunatatea si generozitatea Lui ca tare mai avem nevoie sambata fromoasa si pupici, azi puiutu meu la ora 11.40 a implinit 3 lunisoare[bis][bis][bis][bis] lia si danut (leut, 30.07.2004- ora 11.40, 3750 gr., nastere naturala, si-n viteza[:D], tipete la greu si in final multa bucurie la vederea ratonelului pupacios)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...