Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand trecutul iti distruge casnicia...


Recommended Posts

nu cred ca ai ce vorbi cu el acum. dupa mine o discutie in care i-ai cere ajutorul ar fi interpretata ca slabiciune si tratata ca atare - adica apasat pedala la max. singura solutie este, cred eu, ignore total si cit mai mare separare intre voi (daca o fi posibil). ar mai fi o incercare - poate sa iasa bine sau fff rau - sa vb cu ea. sa-i spui ca mai ai un pic si nasti si ca sotul tau iti face zile amare din cauza ei. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ANDRUSHCA, dar nu ai putea gasi un loc unde sa stai cu fetita pana nasti, un centru pt femei abuzate sau un centru pt protectia mamei si copilului? Pt ca ce ti se intampla e un cosmar, care iti pune in pericol sanatatea ta si sarcina. Unde esti? E posibil sa gasesti chiar si printre noi pe cineva care sa te indrume spre un asemenea centru. Stiu ca nu-ti vine sa pleci in starea in care esti, insa stresul acesta te poate afecta mai mult decat crezi. Multa putere si curaj iti doresc! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, m-am intristat mult citind cele scrise de tine. si pentru tine, insa mult mai mult pentru fetita ta. poate, peste multi ani, tu vei fi trecut de mult, intr-un fel sau altul, peste acest moment al vietii tale, poate se va dovedi a fi un pas inainte, cine stie?, insa copilul tau poate va avea o alta viata, mai nesigura, mai plina de complexe, de vini imaginare, de lipsa de incredere.. esti dispusa a risca? caci, pana la urma, nu reactia lui o poate marca violent, ci atmosfera din casa, reactiile tale, caci ochii tai ii cauta, tu esti mama. oricat de demodat ar suna, intr-o lume in care se sustine ca rolurile parintilor sunt egale, copii fara tata, ori cu un tata mai mult absent, ori un tata shui, intr-un fel ori altul, am vazut multi, crescand armonios. insa mama e oglinda, mama e matrita dupa care va functiona, la care se va raporta, cu atat mai mult daca e fata. eu, personal, as scuipa pe un asemenea om. nu pentru ca te inseala, ci pentru ca nu are caracter. ca sa te porti cu o femeie insarcinata astfel trebuie sa ai stofa de secatura. ca sa nu-ti pese ca ai copilul tau in casa, ce asista si inregistreaza acest comportament,.. nu am cuvinte. iar de inselat, nu te minti singura, te inseala. ca nu s-a culcat cu respectiva.. n-are nici o relevanta. intre doua scenarii urate, prefer un barbat care a avut o clipa de ratacire si i-a tras-o uneia, trezindu-se imediat si regretand enorm, decat unul care se scoala cu imaginea alteia in minte, fantazeaza toata ziua pe tema asta si se baga in pat ca sa viseze cum si ce i-ar face daca ar putea. scuza-ma, dar fii constienta ca e un mod de a insela mult mai dureros, daca ar fi sa faci o ierarhie. evident ca mi-e usor sa vorbesc, de la distanta, insa te asigur ca as reactiona asa cum te sfatuiesc pe tine, caci am un orgoliu sanatos, ce m-ar salva de la a ma lasa calcata in picioare. pe scurt, un barbat care ar avea prostul gust de a prefera o alta femeie in locul meu nu ma merita. totusi, m-am oprit si mi-am reamintit ca aici vorbim de copii. asa incat, daca nu crezi ca e mai bine fara decat cu unul ca el (si de se scutura, in fiecare zi din viitor poate sa o ia de la capat, cu alta), daca il vrei cu tot dinadinsul, atunci voiam a-ti da o pilda, poate te ajuta: fiica-mea se plictiseste de jucarii. are cate una de care nu se desparte multa vreme pana cand, brusc, ii iese din gratii si nici nu se mai uita la ea. si, dupa multe incercari esuate de a-i trezi interesul, mi-a venit ideea salvatoare: i le ascund. ma rog, le pun bine. si peste o luna scot jucaria devenita cah. whauu, ce senzatie! imediat iti dai seama ca i-a fost dor de ea si ca e cea mai frumoasa jucarie din lume. ceea ce incercam sa iti sugerez, si cred ca deja stii despre ce vorbesc, este ca, daca vrei sa mai scoti vreun lucru bun din casnicia ta ar trebui sa pleci. sa devii de neatins o perioada. sunt convinsa ca, daca te-ai mobiliza, ai gasi o solutie. nu comoda, evident, insa deja s-a dus vremea solutiilor comode pentru tine. poti merge cu avionul, daca e musai. poti apela si la institutiile de acolo pentru ajutor, poti face o gramada de lucruri. o femeie disperata intoarce muntii, totul e sa iti trasezi tu aceasta directie! cred ca ai fi fost mult mai castigata daca fufa respectiva ar fi stat la trei case.. faptul ca nu se poate culca cu ea o face mult mai dezirabila. eu l-as fi trimis unde pofteste. daca l-as fi vrut cu tot dinadinsul, strangeam din dinti in primele nopti ghicind ce se intampla dincolo, apoi as fi stat linistita, caci dupa ce se consuma aceasta "mare pasiune cu femeia care il intelege cel mai bine", cand apare prima pereche de ciorapi/chiloti de spalat si primul ragait la televizor, sa vezi ce nu mai e ce-a fost... imi cer scuze daca am fost mai directa si, poate, putin brutala, insa nu mai avem 14 ani, crizele existentiale nu se rezolva cu imbratisari prietenesti si cu un pachet de servetele; iti trebuie multa determinare, minte limpede si o evaluare foarte clara a situatiei. altfel, mai rau faci. iti doresc mult, mult noroc, iti doresc ceea ce am scris mai sus pentru gestionarea situatiei si iti mai doresc restul sarcinii sa fie usor, ca si nasterea, sa ai un copil sanatos si sa va fie bine, tie si copiilor! [floare3] Luana si [am]Hora - 14 Mai 2006 [url="http://www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora "]poveste[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Jw3qp3.png "]io tot cresc [/url] “Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte” (Juan Ramon Jimenez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrusca,
quote:
Dimineata s-a trezit foarte nervos dupa o noapte de baut si povestit cu mandra lui pe msg...Ce poate sa-i spuna oare femeia aia de se intoarce asa rau impotriva mea?
Ai putea afla ce vorbeste cu ea, daca se converseaza pe YM. Exista o arhiva a messengerului, o poti activa in cazul in care nu e (daca e activata e suficient sa cauti in arhiva userul x, adica ea, si vezi tot) si se vor pastra absolut toate "convorbirile". Ca sa activezi arhiva Dai click pe "Messenger", il ai in bara de sus ( langa "Contacts"), apoi deschizi "preferences" si setezi de acolo "yes, save all my messages", apoi dai click pe "view archive". Si gata...poate va fi un dus rece pentru tine sa vezi discutiile lor. Poate asa se va risipi aura sclipicioasa din jurul lui...si-l vei putea vedea asa hidos sufleteste cum este de fapt. Eu nu-mi explic cum poti fi tu atat de intelegatoare... Mi-am permis sa-ti scriu pasii astia pentru ca vad din framantarile tale ca nu te-ai gandit la asta. Ar trebui insa, evident, sa-i stii parola de la Yahoo... [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981"]Povestea Burticii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90708"]Dialoguri strumfesti[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ianca14?vhost=community"]Poze strumfesti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, in ultima ora am citit tot ce ati scris pana acuma la acest subiect. Andrusca, asa o alintam pe sora mea mai mica. Si nu stiu ce vb de consolare as putea sa iti transmit din moment ce trec printr-o situatie mai mult sau mai putin asemanataore. Ma doare sa o recunosc. Sa ma recunosc cumva in povestea ta. Sunt insarcinata in sapt 26 cu primul meu copil. Primul nostru copil. Langa mine e parca de ceva vreme un om pe care nu il mai recunosc sau poate chiar nu il cunosc. In cazul nostru nu e vb de alta femeie. Are niste probleme legate de profesie si are de luat niste decizii f importante care vrem nu vrem ne vor afecta viitorul familiei. Cel mai mult nu pot intelege cum, in cazul nostru, se gandeste macar la varianta sa ia o pauza in casnicia noastra, sa ma trimita in tara la fam mea, sa nu fie acolo cand i se va naste fiul/fiica. Spune ca ne iubeste si ca asa ar fi cel mai bine. Si ca se va ocupa de noi financiar si de departe. Eu insa -desi nu am un venit propriu-nu am nevoie de asta ci de el langa mine, langa noi. Sunt mai bine de 2 sapt de cand nu mai dorm bine noaptea, iar ziua incerc sa ma adun sa rezist-poate trece faza asta. Nu credeam ca la mai putin de 1 LUNA de la casatorie sa trecem printr-o criza de genul. Stiu ca poate o sa credeti ca poate am gresit, ca m-am maritat cu cineva pe care poate nu il cunosc destul de bine. Dar, am decis f constienta de ce fac. In tara nu stie nimeni prin ce trec. Vb la tel cu parintii si pe mail cu surorile. Si zambesc. Cand de fapt imi vine sa plang. Am noroc ca aici soacra mea ma sustine. Si sotul ei la fel. In rest sunt de multe ori singura cu mine insumi, cu jurnalul pe care il tin pt copilul meu. Sper sa nu il afecteze prea tare prin ce trec eu acuma desi ma indoiesc. Eu o sa lupt. Pt ca in cazul nostru nu am ajuns la violente, nici la vorbe peste care sa nu pot trece. Desi nu o sa uit ca o noapte intreaga a vb referindu-se la copilul NOSTRU ca fiind numai al meu. Andrusca, sigur nu te consoleaza prea mult sa stii ca mai trece cineva prin asa ceva, cazurile au ceva similitudini dar sunt totusi diferite. Eu mi-am jurat ca pt copil voi lupta cu oricine si sper sa nu fie acest oricine chiar tatal copilului. Sper sa nu fiu nevoita sa aleg intre copil si tatal lui. Pt ca tatal copilului va pierde. In mod cert. Te rog sa faci cum simti tu ca e mai bine DAR gandindu-te in primul rand la tine si la copii tai!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

26octombrie, crede-ma si eu as prefera ca relatia lor sa fie una de natura sexuala dar nu este asa... aici sunt implicate sentimente, sentimente care se pare ca au inviat dupa 10 ani. Este un mod mult mai mizerabil de a trada, ma simt umilita in ultimul hal dar eu nu-l pot tine langa mine cu forta si nici nu-i pot cere sa ma iubeasca cu toate ca el zice ca ma iubeste. Bineinteles ca nu mai cred nimic si nici nu mai am incredere in el... dar am doi copii care au nevoie de tata. diana21iti multumesc pentru informatii dar ei nu vorbesc pe YM ci pe Skype. Oricum nu mai vreau sa stiu ce vorbeste cu ea, dusul rece l-am primit deja, stiu ca sunt implicate sentimente si chiar nu as vrea sa stiu ce vorbesc, sa vad cum isi fac declaratii de dragoste? asta stiu, am vazut si ma doare ingrozitor. Nu as fi crezut niciodata ca eu voi trece prin asa ceva, ne iubeam enorm chiar si prietenii ne invidiau iar dupa atatia ani de casncie uite ce mi-a fost dat sa traiesc. Poate se va trezi intr-o zi dar sper sa nu fie prea tarziu. ceska777 imi pare foarte rau ca treci prin asa ceva, ce au barbatii astia oare? Sunt niste lasi care fug de responsabilitati, cand ai mai mare nevoie de ei atunci isi aleg sa fuga... Poate ca este mai bine mai devreme, am inteles ca nu aveti mult de cand v-ati casatorit, decat sa ajungi dupa ani buni de zile (cazul meu) sa te intrebi "cu ce am gresit atata timp?" Dumnezeu sa te intareasca si sa ai grija de tine si de bebe, iti doresc sarcina usoara in continuare![flo] Andreea [gravi]34 s si Mariuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea draga,regeret enorm ca treci prin asa ceva,gravidutza fiind!Chiar si cand nu ai de dus o sarcina,de ingrijit si un copil,e greu tare sa vezi ca mariajul tau,increderea ,respectul,dragostea ,s-au dus....Spunea cineva mai sus,foarte bine a zis,ca asta nu e barbatul de care ai nevoie langa tine,chiar daca e dreros ce auzi acum(o spun din experienta proprie!!!),decat sa fii bataia lui de joc ,mai bine sa fii singura cu copiii,desi pare ingrozitor de greu,e mult mai linistitor pt tine si copii decat tensiunea pemanenta in care stai acum.Eu nu vreau sa te descurajez,daca tu crezi ca poti salva ceva acum,fa-o!Dar,dupa cum vad eu lucrurile e multmai greu,si nu tine de tine.Aici,el trebuie sa dea cu capul,la figurat vb(sau chiar la propriu,de ce nu?)si sa realizeze ce porcarie face.E un insensibil si un dur,un egoist! Sfatul meu:pleaca de langa el cu copiii tai,fara sa ii spui prea multe,doar ca te-ai saturat de el asa,ca nu il mai vrei,ia o pauza departe,sa poti gandi limpede,pt ca asa nu reusesti sa te aduni. Am primit si eu sfatul asta intr-o vreme si chiar m-a ajutat. Arata-i ca nu iti mai pasa de el,fa-l sa fiarba,sa se interbe ce e cu tine de nu mai reactionezi.Va fi foarte greu sa te prefaci,dar va merita!Daca e el omul tau pt restul vietii,atunci va fi,daca nu,nu!!! Ai mare grija de tine,e foarte important sa dormi si sapapi bine,si ai grija si de fetita ta,va fi marcata pe viata de asta daca nu iei o decizie corecta. Te imbratisez cu drag si iti doresc mult curaj si minte limpede sa faci ce trebuie. Andreea si Andrei-bebe drag de 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare este gradina ta Doamne! Eu l-as intreba de ce se poarta asa cu mine. Are impresia ca daca stai acasa ai timp de aventuri? Sau se teme ca il parasesti sau are el pe una si vrea astfel sa se ascunda sa nu-l depistei tu pe el????? Ar tebui sa discutati foarte categoric si sa intrebi ce vrea de la tine? Dupa discutie sa incercati sa aplanati orice conflic si sa nu mai povestesti alta data cu cine te-ai vazut.......daca stii ca este sensibil. Am avut si eu o problema asemanatoare si ma tot batea la cap, dar am incercat sa- i arat ca-l iubesc, sa ............si mai rade uneori ca ce prost a fost ...........dar nu evitam sa discutam orice problema. Poate este nemultumit de ceva. Eu cred ca mai bine ai merge la munca dupa ce termini si cu bb 2. Asta l-ar face sa aiba mai multa incredere in tine. Te mai gandesti dar sa stii ca nu le place sa auda ca te-ai salutat cu cinea, ca ai vorbit, ca ai baut o cafea.................esti proprietatea lor si trebuie sa mergi precum calul, sa ai eventual si ochii acoperiti............. Toate pana la proprietatea lor!!! Poate ti-a fost invatare de minte si alta data nu mai spui nimic daca stii ca nu-i place. Succes si fugi la munca dupa ce termini cu bb 2. Va fi mult mai bine! Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...