Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand trecutul iti distruge casnicia...


Recommended Posts

Andrusca, sa nu te autocompatimesti. Uita-te in jurul tau si vezi daca nu cumva exista cineva care sa te sprijine (parinti, frati, matusi, socri, etc). Imi pare rau ca n-am avut timp sa citesc cam ce se intampla, dar nu abandona lupta. Este posibil ca acum, sa nu ai o imagine corecta asupra a ceea ce se intampla. Suntem subiectivi si privim uneori doar dintr-un punct. De multe ori putem abandona lupta pt ca ne simtim singuri, nu pt ca nu mai putem lupta. TU AI PT CINE LUPTA. Pune pe hartie ce e bine, ce e rau, gaseste care sunt punctele tale de sprijin si treci cu bine de momentul asta dificil. Bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andrusca, ce mai faci, cum iti mai este?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
[url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]S-o ajutam pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MissParker multumesc de intrebare. Sunt cat de cat mai bine, astept sa nasc pentru ca mai am foarte putin. Situatia este cam la fel dar putin mai linistita, domnul mi-a spus ca nu mai tine legatura cu mandra dar eu stiu ca nu este asa. Nu ma mai intereseaza decat de copilasii mei, sper ca totul va fi bine. Va rog sa-mi tineti pumnii! Andreea [gravi]37s si Mariuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti tin pumnii ca suntem cam in aceeasi perioada -am 36 sapt si m-am certat -o cearta domestica de 2 lei cu sotul si stiu cum ma simt . Degeaba a venit sa-si ceara scuze ca mie tot rau imi e Ai grija de Pitica si de cel din burtica , sa dea Dumnezeu sa nu aiba nici un fel de probleme cu nimic , si tu sa fii sanatoasa dupa nastere . ca mami o sa creasca si singura cei 2 Pitici , totul e sa fie ea sanatoasa . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Andrusca, ai nascut ? [pup] Fetelor, stiti ceva despre ea, ca eu am incercat sa o gasesc la mamici de nov-dec 2007 si nu e pe lista ?? [flo] Irina, mami de [bonjovi] Andrei (03.03.2006) www.dropshots.com/Irina71 [url="http://www.flickr.com/photos/14891034@N08/sets/"]Multe poze cu mine[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca Andrushca se simte cu mult mai bine acum!Poate a nascut sau mai are putin putin dar sigur are nevoie de stabilitate in viata ei. Nu stiu ce sa scriu in legatura cu framantarile ei deoarece n-am trecut niciodata prin asa ceva iar sfaturile sunt de prisos cand sunt date de cineva din "afara" asa cum sunt eu. Stiu doar ca nu e bine sa se simta singura si fara speranta si de aceea va felicit pe toate cele care i-ati fost alaturi (eu acum am descoperit subiectul ei)si va voi ruga sa-i oferiti tot sprijinul si de acum inainte pentru ca sigur va avea nevoie! Daca lucrurile se complica si vor deveni mai rele decat au fost pana acum atunci va avea nevoie de mai mult decat un sfat,poate chiar de ajutor material pentru a se intoarce in tara,la parintii ei sau oriunde se poate simti in siguranta. De la zbierete si acuzatii pana la batai nu este decat un singur pas si n-as vrea sa se ajunga in situatia asta.De multe ori spunem in sinea noastra ca "Ohhh,nu-l cred in stare chiar sa dea in mine" iar contrariul ne socheaza.Daca Domnul nu si-a vazut de treaba pe cand avea un singur copil,nimic nu-l va face sa-si revina acum cand are doi.Din contra,stresul va fi cu mult mai mare si va gasi mult mai multe motive pentru a face acuzatii:nu sunt copiii ingrijiti cum trebuie (desi poate ea este o mama extraordinara si-i ingrijeste perfect si cu mult drag),ca nu are cafeaua facuta (cand poate ea n-a inchis un ochi de colicii alui mic) si il dor mainile sa-si faca singur,ca a lasat paharul de lapte pe masa (cand casa straluceste de curatenia facuta de Ea dar pe care el n-o vede),ca de ce nu i-a spalat camasa x sau pantalonii y (cand de fapt ea are sarmele pline spalate cu o zi/o ora in urma),ca nu e mancarea calda (desi el trebuia sa ajunga la ora x acasa dar , din diverse motive pe care nu se sinchiseste sa le spuna,a ajuns dupa 2/5/24 de ore) si lista continua. Daca atunci cand sotia lui avea mai multa nevoie de liniste,de siguranta psihica el o trata in felul acela nici nu se va schimba prea curand sau va fi o schimbare temporara .Si atunci ce sa faca?Sa mai astepte inca 7 ani pentru ca lordul sa-si revina? Draga mea,in caz ca te vei hotara sa revii la parintii tai,iti va fi nu greu ci teribil de greu pentru a-ti creste copiii de una singura dar nu imposibil,mai ales daca familia ta iti va fi alaturi si te va sprijini.Spui ca nu ai nici un venit?Nu-i nimic,ingrijeste-ti puii si apoi vei gasi o cale de a face si rost de bani(poti fi bona pentru cineva,poti ingriji o batrana pentru ceva banuti si chiar o camera ).Regaseste-ti respectul de sine si pe el lasa-l sa copilareasca daca se comporta ca un adolescent plin de fumuri.Se gandeste la mandra respectiva?Foarte bine,trimite-i mesaj ca poata sa vina sa-l ia daca vrea rebuturi. Cand sotul meu a inceput sa aiba accese de egoism si facea crize de nervi din toate idioteniile,i-am facut frumos bagajul si i-am deschis usa . Eu nu am inteles daca locuinta in care stati acum este a ta sau a lui sau a amandorura./De multe ori legea da castig mamei si copiilor si,daca este contractata pe numele amandorura atunci el va trebui sa-si faca bagajul si sa se duca oriunde numai sa nu te mai streseze,plus ca va fi nevoit sa-ti plateasca si pensie alimentara sau,cum e in alte tari,o suma pentru ingrijirea atat a ta cat si a copiilor. Daca nu,vom gasi o solutie cat mai buna pentru tine si pentru copii. Curaj!Nu esti singura si nu s-a sfarsit lumea la el! ............................. Oh once in your life you find someone Who will turn your world around Bring you up when you're feeling down Yeah nothing can change what you mean to me There's alot that I could say but just hold me now Brian Adams-Heaven
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marea problema a neintelegerii din familie incepe de la pacat. Faptul ca ati avut sex inainte de casatorie a adus repercursiuni asupra persoanei voastre si asupra casniciei dumneavoastra. Trebuie sa va dati seama ca aveti nevoie de impacare cu Dumnezeu si sa-L puneti pe El pe primul plan in viata voastra. O casatorie fericita este aceea cladita pe principiile lui Dumnezeu. O casatorie fericita cuprinde trei persoane sotul, sotia si Dumnezeu.Cei mai multi gresesc fiindca incep viata de casatorie netinand cont de Dumnezeu. Atunci cand devin nefericiti, tot Dumnezeu este vinovatul. Ar trebui sa discuti cu sotul despre faptul ca amandoi ati gresit de la inceput, deoarece ati facut sex in afara casatoriei si a binecuvantarii lui Dumnezeu. Mai mult, dumneata ai avut o relatie de curvie si cu un alt barbat. Poate si avortul l-ai facut voit. In cazul acesta v-ati dat mana si la crima, ceea ce va adus si mai mult blestem pe cap si in viata. Totul este sa discutati aceste probleme, sa recunoasteti pacatul impotriva lui Dumnezeu, sa va pocaiti si sa incepeti impreuna o viata traita in ascultare de Dumnezeu. Dumnezeu doreste sa va dea iertarea, depinde de dumneavoastra, daca va recunoasteti vina si acceptati iertarea Lui. Roagate pentru o convorbire cu sotul tau, ca Dumnezeu sa-i deschida inima sa vada ca amandoi ati gresit inaintea Lui si sa accepte un nou inceput. Ar fi bine sa te apropii de Dumnezeu, impreuna cu sotul, prin pocainta, rugaciune si post, cititi impreuna Scriptura si aplicati Adevarurile Scripturii la viata dumneavoastra, ca sa fiti fericiti. Dumnezeu sa va ajute la aceasta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SAlut fetele ,salut Andreea!Ieri am descoperit subiectul dar nu am apucat sa-ti scriu pt ca si eu am un bblus de 3 luni.M-au luat fiorile cand am citit intamplarile prin care ai trecut sa treci...Totusi sper ca sotul tau cand a vazut mica minune ce a fost in burtica ta (mai ales ca-i baietel)sa-si schimbe atitudinea fata de tine ,fata de damilia voastra.Sper si fatul ca sunteti sanatosi si probleme bebelusului cu rinichi sa rezolvat.In ceea ce priveste viitorul vostru tu esti singura care poti lua o hotarare,eu sper sa fie cea mai buna pt tine si copii tai,indiferent care va fi aia.Oricum tre sa stii ca noi de abea asteptam sa auzim(citim)ceva despre tine. Alessia105 tare ma pus pe ganduri scrisele tale , bine sotul meu nu a avut niciodata pe alta,dar cu toate astea am avut si vom avea urcusuri si coborasuri,citind scrisele tale ma facut sa gandesc altfel.Eu am 27 de ani nu stiu tu cati ai dar ai o experienta de viata extraordinara.Sper ca nu sunt singura caruia i-ai schimbat stilul de a gandi si multumesc pt asta [pup] acsintetina Femeia asta are nevoie de o sustinere si nu de judecata.Eu inteleg faptul ca forumul este deschis pt fiecare sa scrie ce vrea.Dar daca o iei asa tot am facut pacate,toti suntem pacatosi dar asta nu da dreptul sotilor nostrii sa-si bata joc de noi de casnicie de familie.La o adica Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne iarta pt pacatele noastre,dar nu cred ca esti tu in tema s-o judeci pe ea pt avort sau pt curvie.Si ce face sotul ei e bine ,sau nu e curvie pt nu a avut relatii sexuale cu femeia aia?!!!Din punct de vedere religios e pacat si sa gandesti.Dar daca tu esti asa de bun sa judeci judecal pe el si nu pe ea.Va pun o intrebare...cati sau cate dintre voi ati facut sex inainte de casatorie?!daca raspunsul este afirmativ ..credeti ca viata voastra este grea pt asta .Si eu raspund ...am facut si nu consider ca viata mea e asa cum e din cauza asta . imi cer scuze dar nu m-am putut abtine.Eu cred in Dumnezeu.DAR AR FII PREA SIMPLA VIATA DACA DUMNEZEU AR FII DE VINA PT TOATE.Nu mai suntem in evul mediu cand toate de explicau cu voia lui D-Zeu.Si am deviat de la subiect. In orice caz Andreea capul sus si asteptam vesti despre tine!!! Cylyche [mamica] lui Edy [bibe] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cylyche acsintetina Femeia asta are nevoie de o sustinere si nu de judecata.Eu inteleg faptul ca forumul este deschis pt fiecare sa scrie ce vrea.Dar daca o iei asa tot am facut pacate,toti suntem pacatosi dar asta nu da dreptul sotilor nostrii sa-si bata joc de noi de casnicie de familie.La o adica Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne iarta pt pacatele noastre,dar nu cred ca esti tu in tema s-o judeci pe ea pt avort sau pt curvie.Si ce face sotul ei e bine ,sau nu e curvie pt nu a avut relatii sexuale cu femeia aia?!!!Din punct de vedere religios e pacat si sa gandesti.Dar daca tu esti asa de bun sa judeci judecal pe el si nu pe ea.Va pun o intrebare...cati sau cate dintre voi ati facut sex inainte de casatorie?!daca raspunsul este afirmativ ..credeti ca viata voastra este grea pt asta .Si eu raspund ...am facut si nu consider ca viata mea e asa cum e din cauza asta . imi cer scuze dar nu m-am putut abtine.Eu cred in Dumnezeu.DAR AR FII PREA SIMPLA VIATA DACA DUMNEZEU AR FII DE VINA PT TOATE.Nu mai suntem in evul mediu cand toate de explicau cu voia lui D-Zeu.Si am deviat de la subiect. In orice caz Andreea capul sus si asteptam vesti despre tine!!! Cylyche [mamica] lui Edy [bibe] [pup]
Trebuie sa stim ca Dumnezeu nu apartine Evului mediu si nimeni nu a pus vina pe Dumnezeu, ci pe ei ca oameni. Atunci cand intr-o relatie de familie apare curvia, avortul, preacurvia, acolo intervine nefericirea, certurile, despartirea. Toate acestea fiindca pacatul si-a facut loc acolo si s-a instalat la el acasa. In inimile noastra nu trebuie sa troneze pacatul, ci Iisus Hristos. Daca il lasam pe El acolo, pofta rea, certurile, gandurile rele, ura, vrajmasia, ne parasesc. Asa suntem creati de Dumnezeu sa functionam bine. Nu i-am dat in cap la Andreea, ci i-am adus solutia pentru casnicia si viata ei. Casnicia nu functioneaza bine, deoarece trebuie schimbati stapanii. Dumnezeu trebuie sa conduca viata lor ca sot si sotie. Atunci ei vor trebui sa ierte, sa se iubeasca si cinsteasca reciproc. Este usor sa dai vina pe celalalt partener de viata, insa in cele mai multe cazuri amandoi partenerii sunt vinovati. Adevarat ca toti suntem pacatosi, numai ca nu toti suntem robi pacatului. Domnul Iisus a murit pentru ca noi, sa fim liberi de robia pacatului. Daca cineva este robit de pacatul curviei, neiertarii,fumat ectc, poate fi liber marturisindu-l inaintea lui Dumnezeu si parasind acel pacat. Sangele varsat pentru noi la Golgota ne curateste de orice pacat. Andreea are nevoie de Dumnezeu, El poate vindeca inima ei, casatoria ei, El poate restabili ordinea si prioritatile in viata ei. Pentru aceasta este nevoie de marturisirea pacatelor inaintea Lui, de pocainta, de comunicare intre Andreea si sotul ei. Trebuie ca impreuna sa recunoasteti ca ati gresit si sa incepeti o viata noua impreuna cu Dumnezeu. Daca credeti in Dumnezeu, atunci fiti siguri ca exista si diavolul. Diavolul robeste cu pacate si pe urma distruge: vieti, inimi, casnicii,copii ectc. Nu-L excludeti pe Dumnezeu din ecuatia vietii voastre deoarece aveti numai de pierdut. Asa ca te rog draga cylyche, da-mi sansa aceasta, sa-i aduc si-o reteta spirituala acestei femei. Dumnezeu ne spune ca suntem pacatosi, fiindca este drept, totodata ne iarta, fiindca este plin de mila si de indurare. Insa ne spune la fel ca si femeii prinse in preacurvie: "dar sa nu mai pacatuiesti ca sa nu ti se intample ceva mai rau"! Andreea nu uita, la Dumnezeu este rezolvare si pentru problema ta. Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acsintetina Ma bucur tare mult ca vrei sa o ajuti pe Andreea noi toate asta vrem.Poate am fost eu prea directa in mesajul precedent. nuami as vrea si eu sa stiu cata experienta de viata ai tu ...?Cati ani de casanicie ,cati copii etc.Si daca reteta ta ar fii asa de eficienta nu ar mai fii pe lumea asta numai familii fericite fara necaz .In fine ,ideea e sa o ajutam pe Andreea indiferent ca suntem sau nu pe acelas lungime de unda.Toate bune acsintetina[pup] cylyche [mamica] lui Edy (16.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...