Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac - ce am mancat azi (31)


Recommended Posts

buna seara. vreau si eu in grupul vostru ca poate asa, ajutata si stimulata de voi o sa reusesc si eu. am doi baieti (clasa i - 7 ani si altul de 4 luni jumatate) anul trecut inainte de a ramane insarcinata cu cel de-al doilea, am avut o dereglare puternica a tiroidei. chiar am pierdut o sarcina din cauza asta. dar m-am ingrasat vreo 8-9 kg in cateva saptamani fara sa mananc in plus. dupa ce am descoperit problema cu tiroida si am inceput tratament am ramas insarcinata iar asa ca nu m-am pus pe cura. acum, la 4-5 luni de la nastere nu reusesc sa dau jos mai nimic, dimpotriva paraca. nu am timp si nici putere de gimnastica. asa cum am zis, cel mare e la scoala clasa I iar cel mic se scoala noaptea de 2-3 ori sa manance, iar ziua mai jult e treaz decat adormit. asa ca, sunt chiauna. si mai merg si la servici de vreo doua ori pe saptamana datele mele ma ingrozesc si mi-e si rusine sa le spun. am 1.68 si aproximativ 83 kg. am sai 35 de ani (aproape 36) ceea ce conteaza enorm. incerc sa citesc din urma, dar nu stiu de unde sa incep si unde sa termin. va rog din suflet, faceti-va timp si pentru mine si ajutati-ma ca nu ma mai suport. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine ai venit Vanessa! Spune-mi cat vrei sa slabesti sa te trec la tabel. Acum despre retzete, nu-i mare lucru. Eu deschid frigiderul, vad ce am si le amestec cum pot. Ca regula de baza nu ai voie sa combini carnea sau alte alimente protido-lipidice cu glucidele cu IG cuprins intre 35 si 55(orez integral, paine integrala, paste integrale...etc) Cele cu IG>55 nici macar nu ai voie sa le mananci. Asa ca ciorba de periosoare o vei face fara morcov, fara pastarnac, fara cartofi sau paste, iar carnea tocata o potzi amesteca cu ceva legume verzi si cu ou. La fel si la sarmale. Potzi pune in amestecul de carne tocata: ceapa, patrunjel radacina, tzelina, brocolli, ardei, conopida, dovlecei, vinete, rosii... da frau liber imaginatziei, baga in baza de date doar alimente fibroase cu IG<35 si .... gata sarmalele Succes la slabit! Caro Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vanessa, eu am facut sarmalutele respective cu carne tocata de vita (poate fi de orice), ceapa, sos de rosii, ou, conopida fiarta, cimbru, sare, piper, boia dulce. In foi de vita. Poti incerca orice combinatii vrei, dupa cum ti-a sugerat si Caro, important este sa nu pui orez sau mai stiu eu ce alte glucide nepermise. Vaaaiiiii!!! M-am abatut cu o gurita de crema de zahar ars furata din castronelul lui Cristi! Era atat de buna ca mi-a venit sa plang de ciuda ca n-am voie sa pap. [bang][bang][bang] [pup] Inca frustrata, Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf [pup] Inca frustrata, Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)
[:-)))][:-)))][:-)))] frustrata de crema de zahar ars, sau de Monti? [:D] Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te intzeleg ca si eu sunt innebunita dupa crema de zahar ars. Le-am zis copiilor cand mor cu asta sa-mi faca pomana..[:D][:D]... ca sigur voi aprecia. Chiar am studiat posibilitatea de a o face Monti. Ouale sunt OK, laptele fara lactoza si indulcitor, OK, ce fac insa cu zaharul ars? Ca indulcitor ars nu-i posibil. [:D] Da-mi o idee.... oare nu exista esentza de zahar ars? Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline Da-mi o idee.... oare nu exista esentza de zahar ars?
hihihi...din pacate n-am vazut sau auzit de asa ceva...hmmm...Eu n-am vazut nici lapte fara lactoza, nu ca as fi cautat cu inversunare, dar... Ma tem ca mult-adorata crema nu poate fi decat abatere si, la cum merg treburile, nu-mi mai permit asa ceva. [q] Mai bine nu ma mai gandesc la ea. [:(!] [pup] Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Multumim pentru urari! Pana la urma am reusit sa ma tin de regim pentru ca nu mi-a mai ramas tort. Monica avrut sa-i facem ziua la clubul de badminton. Tortul a fost foarte mare si gustos( asa zice sotul), dar si copii de acolo au fost multi asa ca... Meniul de astazi: dim- ananas pranz- pui la gratar cu salta de rosii seara-peste si salata verde cu lamaie si poate un fruct mai tarziu Pupici. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada34 Am avut o mie si una de ganduri in secundele alea si m-am rugat.. Mai am inca atat de multe de facut,...
De exemplu, mai ai de slabit 4 kg [:-)))][:-)))][:-)))] Stiti bancul cu sfarsitul lumii si planul cincinal, de pe vremea lu' Ceausescu... Andrada, nu te supara pe mine, dar dracusorul din mine nu s-a putut abtine [}:)] ___________________________________________________________________________ Dincolo de nori e soare mereu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...