Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

Nina, la un moment dat s-a discutat conceptul, apoi toate comentariile au fost strict legate de familia respectiva. Una e sa afirmi ca nu vrei ca tu sa ai 16 copii, ca vrei o altfel de familie. Nimic spactaculos, nimic de reprosat. Si altceva e sa afirmi ca acesti parinti nu sunt atasati de copii lor, ca ei sunt nefericiti, chinuiti, in suferinta, ca mai bine le-ar fi fost, lor si nu altora, in alte conditii. Concluzii trase prin raportarea lor la valorile noastre, de parca ei ar fi obligati sa se alinieze standardelor noastre. De unde pana unde obligativitatea asta? De ce trebuie sa ii judecam pe toti cu masura noastra?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

... [grup]"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata.[hopsieu] Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte.[flo] Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, [9cer]fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."[8**] Buna fetelor! Cand sunt mai multi copii ..."educatia prin munca " este f utila si creaza caractere deosebite. Noi suntem 6 frati, toti avem facultate, servicii si familii reusite... Am fost educati sa ne ajutam reciproc , sa avem grija unul fata de altul, iar legaturile dintre noi s-au pastrat intacte...stim f bine ce dorim fiecare de la viata, ne intelegem si ne ajutam si acum. Chiar daca tata a murit , o ajutam pe mama si tinem mereu legatura prin ea... Chiar mica competitie creata intre noi ne face sa devenim mai buni in toate domeniile... Important este sa gandim pozitiv ca sa putem sa ne incurajam si ajuta mereu. Ma uit la copilasii mei si ma bucur cand vad ca impart mancarea sau jucariile si nu sunt egoisti, se apara si se ajuta...nu sunt singuri in aceasta viata. Mai tarziu , cand noi o sa fim departe...stiu ca ei o sa se ajute si sprijini reciproc. Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos
Simina [zana] cu Teo ,Diana [huta]si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii aia NU AJUTA....EI FAC TOT... Fiecare dimineata e un nou inceput Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[cool][/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/album?.dir=bb29scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/my_photos++br+/"]poze David[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by NinaB
am sa-ti raspund, si poate cu ocazia asta o sa o faci si tu...ce manie dom`le, sa pui alte intrebari in loc sa dai raspuns! grija absoluta inseamna ca un copil sa aiba program conform varstei lui! ce inseamna program? inseamna un raport echilibrat intre responsabilitati si dezvoltare personala! si...da`! daca copilul meu are program in acel moment o sa si-l faca! in limitele bunului simt, ca nu suntem la armata, si nici nu se darama lumea daca intr-o zi nu e in grafic! nu stiu cate experienta in psihologie/ educatie ai...dar te asigur ca daca impui unui copil/adolescent/tanar sa faca ceva, nu iese bine. in alta ordine de idei, n-am facut copil ca sa am ajutor la menaj sau sprijin la batranete! pt asta exista menajere! si nici nu mi-am facut primul copil ca sa mi-i creasca pe urmatorii! personal...daca tot v-ati apucat de retrait copilaria nu-mi amintesc sa-mi fi impus mama ceva. am ajutat din bun simt sau poate din indrumarea subtila a parintilor[:D], fara a fi obligata/conditionata!
Nina,asta e conceptia ta de viata,si asa iti cresti copiii.Altii au conceptii diferite,care nu coincid cu ale tale,ceea ce nu inseamna ca sunt rele,ci doar diferite. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.

Si eu am facut lucrurile astea, dar le faceam ca strangeam dupa mine sau pentru ca imi facea placere sa stau cu mama. Dar nu cadea nimeni de foame ca nu aveam chef sa fac mancare cu ea in ziua aia sau daca ma ruga si uitam, sau ma faceam ca uit. Facem ca imi facea placere sa fa si asa cum sunt toti copii si adolescentii pe toane cand avem chef. Acum marita si copil, fac-facem si sotul si cand avem si cand nu avem chef. La fel ca si acesti copii. Am impresia ca te faci ca nu intelegi! [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url][/quote] La mine nu intra in discutie sa-mi indeplinesc responsabilitatile cand am chef,ci le indeplineam zilnic.Asa cum nici parintii mei nu si le indeplineau pe a lor cand aveau chef,ci atunci cand trebuia.Cred ca niciodata nu e prea devreme in viata sa inveti faptul ca trebuie sa fii un om responsabil.Cred ca doar in societatea noastra au existat niste generatii in care parintii nu lasau pe copii sa faca nimic,invocand faptul ca acestia trebuie sa invete.Dar in alta parte nu cred ca e asa,cum zicea cineva si aici,in alte tari copiii muncesc de mici in casa ,dar si in afara ei,pentru bani de buzunar sau de colegiu.Ceea ce mi se pare firesc si foarte educativ. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose [/quote] [:-)))][:-)))] Niciodata, cand ai fost copil nu ai zis ca nu ai sa .... mananci ca esti prea obosita???? Nu mai zic de treburile casnice pe care le indeplineai zilnic. [:-)))] [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, Cristina, daca cineva ar fi carcotas, ar gandi ca mama ta nu s-a ocupat de tine, daca iti ingaduia sa obosesti atat de tare incat sa nu mai poti manca. Eu ti-am zis asta doar ca exemplu, departe de mine sa gandesc ceva rau despre cum ai fost tu crescuta. Dar, daca e sa cauti, gasesti nod si in papura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Uite, Cristina, daca cineva ar fi carcotas, ar gandi ca mama ta nu s-a ocupat de tine, daca iti ingaduia sa obosesti atat de tare incat sa nu mai poti manca. Eu ti-am zis asta doar ca exemplu, departe de mine sa gandesc ceva rau despre cum ai fost tu crescuta. Dar, daca e sa cauti, gasesti nod si in papura.
Uite, casandra, cand eram copil imi placea sa ma joc pana nu mai puteam, asta se putea intampla si in 4 ore si intr-un sfert de ora. Nu-s chiar atat de perfecta .... dar ce scrii tu aici, deja e alta poveste. Te pomenesti ca nu ati avut nicodata probleme cu copii care nu mai vor sa plece din parc???? [:-)))][:-)))][:-)))] Dar ca sa revenim la discutia noastra, in mod sigur asta nu li s-a intamplat copiilor in cauza, pentru ca ei au alte treburi mai importante de facut si sunt "supravegheati" atent. PS: si eu am incercat sa vad documentarele, dar ce sa fac perfectiunea o vad doar in rai.... [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-------- perfectiunea o vad doar in rai.... -------- aici ai dreptate. Eu nu reusesc sa inteleg cum persoane cu o educatie deschisa, care s-au bucurat de libertate, au avut prilejul de a cunoaste, experimenta, nu au avut griji pe cap, tocmai ca sa poata deveni cat mai open-mind, ei, nu inteleg cum, totusi, astfel de persoane nu vor sa accepte ca exista si oameni care vor si pot sa isi organizeze viata intr-un mod diferit de al lor, ca sistemul lor educational nu este unicul posibil, ca oamenii si copiii pot fi fericiti si altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
-------- Eu nu reusesc sa inteleg cum persoane cu o educatie deschisa, care s-au bucurat de libertate, au avut prilejul de a cunoaste, experimenta, nu au avut griji pe cap, tocmai ca sa poata deveni cat mai open-mind, ei, nu inteleg cum, totusi, astfel de persoane nu vor sa accepte ca exista si oameni care vor si pot sa isi organizeze viata intr-un mod diferit de al lor, ca sistemul lor educational nu este unicul posibil, ca oamenii si copiii pot fi fericiti si altfel.
1. Sa si-o organizeze pe a lor...si nu pe a altuia 2. Copiii aia nu sunt fericiti...(sau cel putin nu par!!!) Ps...Am si eu cateva intrebari pt Casandra (te rog sa nu te superi...eu te apreciez ca persoana, vreau doar sa combat o idee) 1. Ti se pare normal ca un copil de 8 ani sa fie exploatat??? 2. Sa munceasca ZI DE ZI in casa, inlocuind munca pe care o face in mod normal un adult... 3. Tu te-ai vedea, copiil fiind (8-10 ani) sa ai grija de un copil+casa FULL TIME asa cum o faci acum?? (ca un copil de 8-10 ani ar putea sa faca ce faci tu acum??? casa+copil+mancare+curatenie...etc?) Si am sa raspund si eu: 1. Asa cum mi se pare un abuz (ilegal de fapt) exploatarea minorului (in fabirici, in propria casa) asa cred ca parintii acestia incalca drepturile copiilor lor... 2. Nu cred ca o mama (care isi mai si permite financiar) responsabil si-ar lasa copilul sa ii preia toate indatoririle pt ca e prea ocupata cu procreatul, sarcina si alaptatul 3. Eu nu pot sa imi imaginez cum ar fi fost ca, la varsta asa frageda sa am toata casa pe umeri..imi e greu si acum...(si nu am decat un copil)!!! Si inca ceva (si ma duc)... Copiii nu s-au razvratit inca...as vrea sa ii urmarim peste 10 ani...sa vedem ce s-a ales de fiecare...daca aleg sa faca si ei multi copii ca parintii lor (daca le e asa bine!!!) Si gata...mi-am incheiat si eu definitiv pledoaria Oricum sfatul meu: VEDETI DOCUMENTARUL (si nu mai creati imagini idilice din niste poze cu copii frumos imbracati, curati si seriosi!!!) Fiecare dimineata e un nou inceput Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[cool][/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/album?.dir=bb29scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/my_photos++br+/"]poze David[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...