Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

Mie mi se pare ca atunci cand Dumnezeu iti daruieste copii, datoria ta este sa multumesti pentru ei si sa-i cresti cum trebuie. Nu cred ca e pacat sa ai cati copii iti da Dumnezeu, ci este o binecuvantare. Pacat ca noi nu avem puterea pe care o au acesti oameni! Si este adevarat ca nici nivelul de trai nu ne permite sa facem atatia copilasi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare rau, deja am pierdut sarcina. Din pacate toata speranta mi s-a spulberat ieri. Am avut contractii foarte dureroase, pierdere mare de sange si nu s-a mai putut face nimic desi m-am internat. Asa ca au trebuit sa imi faca chiuretaj.
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jocelyn
Imi pare rau, deja am pierdut sarcina. Din pacate toata speranta mi s-a spulberat ieri. Am avut contractii foarte dureroase, pierdere mare de sange si nu s-a mai putut face nimic desi m-am internat. Asa ca au trebuit sa imi faca chiuretaj.
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Imi pare sincer rau pentru tine, Jocelyn. Chiar dac-am mai avut noi discutii contrarii, te plac foarte mult. Ai grija de tine si Dumnezeu sa te ajute. "Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jocelyn
Imi pare rau, deja am pierdut sarcina. Din pacate toata speranta mi s-a spulberat ieri. Am avut contractii foarte dureroase, pierdere mare de sange si nu s-a mai putut face nimic desi m-am internat. Asa ca au trebuit sa imi faca chiuretaj.
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Jocelyn,imi pare rau,e tare dureros ce ti s-a intamplat.Sa dea Dumnezeu sa fie bine data viitoare.[flo] Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu nimic despre acea familie din America dar dupa ce am vazut emisiunea cu supernany de ieri seara tind sa dau dreptate fetelor care spun ca nu se poate trai astfel ( Jocelyn si Sanzi_ana). Era vorba de o familie cu 12 copii ( al 13-lea era pe drum) care locuia intr-un apartament cu trei camere si o singura baie. carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carmens
Sincer nu stiu nimic despre acea familie din America dar dupa ce am vazut emisiunea cu supernany de ieri seara tind sa dau dreptate fetelor care spun ca nu se poate trai astfel ( Jocelyn si Sanzi_ana). Era vorba de o familie cu 12 copii ( al 13-lea era pe drum) care locuia intr-un apartament cu trei camere si o singura baie. carmen
daaa,am vazut si eu emisiunea cu pricina.Dar situatia nu se compara.In primul rand familia de la acest topic detine o casa cu o curte mare(de fapt e un fel de ferma,daca am inteles bine),ceea ce inseamna enorm si cand ai doar un copil doi,nu mai zic la 12 sau la 16.Casa e proprietate,pe cand cei de aseara locuiau cu chirie.Prima familie e foarte bine organizata,pe cand la cei de-aseara era haos total.Parintii pareau total depasiti de situatie,ceea ce nu e cazul la fam. Duggar.Cred ca diferenta intre aceste doua familii este ca fam.Duggar a luat in mod constient hotararea de a face cati copiii vrea Dumnezeu,si in concluzie s-au pregatit cat de cat psihic,financiar si organizatoric.Pe cand cei de-aseara pareau cumva resemnati cu situatia,adica parca nu aveau si ei un rol in toata treaba aia.Ma gandesc ca la orice familie care depaseste 4-5 membri trebuie sa-ti pui foarte serios problema organizarii,sa ai o strategie de management,ca sa zic asa,[:D],altfel nu vad cum s-o scoti la capat in mod eficient. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, trebuie sa spun si eu ca situatia dintre cle doua fmailii nu e comparabila. Am vazut o parte din emisiune si m-a intristat situatia familiei din Romania. Parintii nu aveau timp pentru ei si era o dezorganizare totala. Eu cred ca ei sint oameni sinceri in credinta lor dar nu au inteles ca Dumnezeu nu cere inotdeauna cantitate, ci si calitate. Noi sintem responsabili pentru cum ne crestem copiii, si a le oferi doar mincare si un loc de dormit nu e suficient. Pai familia din America mi se pare super organizata si acolo nu este haos, iar copiii au destula atentie din partea parintilor, macar ca sta mama cu ei acasa. Cred ca trebuie ei ca parinti sa fie instruiti sa faca fata situatiei si 3 zile cu supernanny nu sint suficiente. Altfel nu vad un viitor bun pentru copii. E trist. Am vazut alte familii cu copii mai multi, dar sint bine organizati si fericiti. Ioana - de 3 x mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

16 copii e un numar considerabil,eu am 3 si sunt gravi cu al patrulea, ne-am mai dori 1-2 dar nu mai multi.Financiar aici nu ar fi problema de descurcat,insa nu cred ca le-am putea acorda fiecaruia in parte timpul si atentia pe care le merita din plin. Fiecare face ce crede ca e mai bine pentru familia lui,dar si mie imi repugna un pic publicitatea din jurul lor pe care am impresia ca nu o respinge respectiva familie,ci o creeaza. ...just my 2 cents... Mariana [gravi] 12+ mama de Monica, Matei si Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
WAW!!! "The Duggars Are Expecting Their 18th Baby..." http://www.msnbc.msn.com/id/21134540/vp/24538564#24538564 Michelle - cele mai multe cadouri de ziua mamei... Nu mi-as dori sa fiu in pielea ei totusi. Voi??? Mie-mi par cu totii fericiti, atat copiii cat si parintii... Cum reusesc oare??? Citeam ca nu au nicio datorie financiara (stiu ca sunt ajutati foarte mult, dar oricum sunt foarte de apreciat). Parerea mea. http://www.msnbc.msn.com/id/21134540/vp/20903858#20903858 "O familie intr-adevar mare si fericita!" Asa mi se pare si mie. http://today.msnbc.msn.com/id/24542747/ Cu toate astea, eu am 2 si imi ajunge. http://sl.glitter-graphics.net/pub/595/595084s5b9e8c275.gif Hai sa gasim in povestea lor puterea pentru a trece peste toate ce apar (bune si rele) in vietile noastre! Sa aveti o saptamana minunata!!!!!!!!!!! "Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix, Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...