Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

Sunt si la mine pe strada in blocul de vis-a-vis 11 copii+2 parinti si locuiesc in doua camere!Cum?Nu-mi pot imagina! Apoi in scoala unde lucrez(de muzica)se gasesc multe familii de aceasta marime,gasesti cate un frate de la clasa I la clasa XII-a,bine ca macar la acea famile lucreaza tatal,la familiile care le-am amintit eu nu lucreaza nimeni. In general sunt mai maturi,dar pe domenii. La familia din blocul vecin vine tatal de la super market-ul din vecinatate cu caruciorul de cumparaturi acasa,fluiera,vin copiii jos si cara ca albinutele cumparaturile pana la etajul 3,cand au terminat unul din ei duce caruciorul inapoi,de mentionat ca tatal urca cu mainile in buzunar,la fel se intampla cu sacii de cartofi...etc. Cel mai mare e clasa X. Sunt doua fetite,iar una se joaca cu fetita mea si i-a spus ca daca nu-si da jos cerceii arde in iad,fetita mea a venit plangad sa-i dau jos cerceii... La inceput a fost ritmul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cam off-topic, aici in Quebec era o banalitate, in timpul generatiei parintilor nostrii, familia cu 12-20 de copii, datorita Bisericii Catolice, care ii obliga pe francezi sa faca copii. asa s-a ajuns la efectul invers: cei de acum (20-40) de ani nu sunt casatoriti, majoritatea traiesc in concubinaj, schimba des partenerii, si sunt atei. parerea mea, ca extremele, de orice parte, nu aduc nimic pozitiv. despre casa lor din lemn, pai aici in America de nord majoritatea caselor sunt din lemn si preturile, cel putin in Montreal pot varia de la $100.000, la $ 1-2.000.000. (si nu e vorba de lemn propriu-zis, nici de genul cabana din birne) http://community.webshots.com/user/vara2006photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

avortul era interzis, si barbatul avea "sarcina de partid" trasata de popa: cit mai multi, era pacat soldat cu excomunicari daca femeia nu se supunea...femeia nu avea voie sa mearga la scoala, iar biserica ii recompensa pentru fiecare copil cu citeva arii de pamant; situatia a durat pina prin 65- 70.(nu mai retin exact) cind francezii s-au "rasculat" impotriva bisericii facin o "revolution tranquille" adica a inlaturat-o din toate structurile de conducere ale societatii pe deasupra ii tratau mizerabil pe copii, ii mai si violau, (obicei de care se dezbara destul de greu, si azi sunt relativ dese cazurile de maltratare minori aici) o pata azi pe constiinta societatii quebecoase, care isi recunoaste azi pacatele...(au facut si citeva documentare pe tema asta ca" Les voleurs d'enfance", sau filme artistice ca : "Aurore, l'enfant martir", in care prezinta, sau se inspira din fapte reale. http://community.webshots.com/user/vara2006photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...