Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

Nu sunt singura familie cu atatia copii...dar in schimb si-au facut atata reclama !!!! Eu fac o socoteala simpla...daca are 16 copii, si din 24 de ore copiii dorm in medie cate 14 ore, mai raman 10 ore de impartit la 16 copii (minus treburile gospodariei pt cei 16 copii-cu indulgenta vreo 2ore), deci practic un copil beneficiaza de mama lui numai pt el (si nevoia lui de afectiune) jumate de ora pe zi (asta daca e norocos!!!!) Asta inseamna 3 ore jumate pe saptamana... Ca sa nu mai socotesc ca daca mereu are cate un sugar, urmatorul ca varsta (care nu are mai mult de 2 ani) si urmatorii lui (dintre cei mai mici) sunt si mai privati de mama lor... In rest am impresia ca se cresc unii pe altii... Fiecare dimineata e un nou inceput Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]David[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu departe de zona unde stau eu locuieste o familie cu un numar asemanator de copii. Din pacate mama lor a murit de cancer cind cel mic avea doar 2 ani. Am inteles ca tatal s-a recasatorit - ma gindesc ca femeia care l-a luat de sot e o eroina! Sa cresti atitia copii ai altcuiva si sa devii mama lor e un gest de mare curaj. Eu cred ca e foarte greu. Situatia, asa cum o prezinta familia din America, pare idilica intr-un fel si sint de admirat. Sint convinsa ca au o credinta sincera si Dumnezeu ii binecuvinteaza cu ce au nevoie. Ioana - de 3 x mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a luat cu frig cind m-am gindit la femeia aia. Pai, ce, e de colea sa fii insarcinata juma' din viata?!!! Presupunind ca a avut greturi doar 2 luni/sarcina, inmultind cu 16, inseamna 32 luni de greturi!!! Adica aproape 3 ani non stop! Si apoi, copiii trebuie sa fie cu virste apropiate...nu-mi pot inchipui cum o fii sa te ocupi de un sugar si de alti 3-4-5 copilasi in acelasi timp! Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa vad peste 20 ani cati dintre ei au macar 3-4 copii. Bine spus "se cresc unii pe altii", cand o sa fie la randul lor maturi o sa fie satui de bebelusi, pampersi, biberoane si alte treburi din astea. N-or sa-si doreasca decat sa nu mai imparta patul/camera/baia/timpul liber cu altcineva, Si ma intreb cat se bucura ea in realitate de copii, daca spala si calca zi si noapte?? Cat äi fi tu de credincios si multumit tot ti se termina energia, imbatranesti inainte de vreme datorita somnului deficitar si sarcinii nesfarsite. Cum a spus cineva aici: totul are o masura in viata, cand nu stii sa te opresti... nasol... Cristina ----------------------------------------------- Explica-mi, si am sa uit Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg. Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, Am vazut linkul si ma impresionat,la fel si povestea acestei familii. Este chiar o familie deosebita ar fi bine ca sa ia exemplul familiei acestea si cei care au multi copii dar nu se ocupa de ei sa invete ca atata timp cat ai facut multi copii trebuie sa ii iubesti ,sa ii educi ,sa ai grija de ei, sa le oferi o viata decenta.Eu iubesc enorm de copii,la treaba cu "sa faci copii cati iti da Dumnezeu "nu fac nici un comentariu, ma abtin fiecare hotataste in familia lui cati copii face. Dumnezeu sa ii ajute in tot ceea ce fac ,ce si-au propus si sa realizeze ceea ce vor. Doina. bita doina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-e cam teama ca nu o sa am timp sa ma ocup asa cum trebuie de 4 copii cati o sa am in curand, dar 16, chiar ca mi se pare tare greu.mereu mi-am dorit multi copii, apreciez familiile cu multi copii, dar parca 16 la diferente asa mici de varsta, e prea mult pentru mine.din punct de vedere financiar, ar mai fi cum ar mai fi, ca la asta le dau dreptate, nu te lasa Dumnezeu.dar chiar nu vad cum pot avea timp pt atatia copii, dupa cum spuneati si voi, sa ofere fiecarui copil putin timp doar pt el, sa stea putin de vorba, sa se joace impreuna.greu de tot.si iar nu-mi place sa pui atatea sarcini pe copii. si eu sunt de parere ca e bine sa-i inveti harnici de mititei, sa se ajute unii pe altii(mi-a placut cum se organizau dimineata, ca fiecare copil mai mare avea in grija unul mai mic pe care il ajuta sa se spele, sa se imbrace), dar de aici pana la a le pune nu stiu cate treburi gospodaresti in carca mi se pare cale lunga.e treaba parintilor daca vor sa spele, sa calce si sa faca curatenie dupa atatia copii, ei au vrut multi copii, e responsabilitatea lor sa aiba grija de ei, dar sa obligi si copiii la asta, nu mi se pare potrivit. de ce sa fie obligate 2 din fetele cele mari(parca aveau 13-14 ani) sa faca in fiecare zi mancare pentru atata trupa, sau baietii sa lucreze pe santier la casa?mi se pare ca nu prea au avut copilarie, au dat prea de timpuriu piept cu greutatile vietii. [gravi]mamica de trei copilasi [grup]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de publicitatea pe care si-o fac ce spuneti??? Prea se straduie sa para....perfecti...(cand intr-o familie de 16 copii cu personalitati diferite si 2 parinti cu 16 copii pe cap numai perfect nu poti sa fii!!!!!) Fiecare dimineata e un nou inceput Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[cool][/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/album?.dir=bb29scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/my_photos++br+/"]poze David[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare de foarte mult bun simt ce scrie Adita, mai ales ca e mai in cunostinta de cauza ca mine.Mi se pare prea mare povara pentru fratii mai mari care trebuie sa hamaleasca la fratii cei mici, ei nu au nici o vina ca parintilor lor le place..tehnologia asta. Cred ca o fac si pentru reclama, probabil primesc si multe sponsorizari, dar sa-ti obligi copiii mai mari la o viatza de babysitter/menajera nu e corect. Un copil are o singura copilarie, cand trebuie sa se joace, ca de muncit or sa munceasca toata viatza.Nu e suficient sa ii aduci pe lume, ci sa le si asiguri un viitor...nu stiu cati din cei 16 vor avea parte de studii avansate, daca tre sa schimbe pampersi non-stop. Si nu stiu cum mai au parintii chef de conceput copii in continuare, eu m-as framanta noptile sa ma gandesc cu ce-i cresc pe cei pe care ii am deja, nu sa ma gandesc sa torn altii in continuare, cum au ei de gand:"Desi sunt inca tineri si au deja 16 copii, au spus ca vor continua sa aiba cati copii le va da Dumnezeu" V veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc pe cineva din copilarie, o fata care pana la 18 ani a avut grija de cei 3 frati mai mici, practic ea i-a crescut mai mult decat mama lor, a ajuns acum, la 28 ani, casatorita de cativa ani (nu stiu exact daca a reusit sa termine liceul) si nici prin cap nu-i trece sa faca copii, mi-a spus ca s-a saturat de cat a i-a crescut pe ceilalti. Am compatimit-o, se vedea clar ca a ramas marcata de grijile pe care le-a avut in copilarie. Mie mi se pare un abuz fata de ceilalti copii sa faci atatia si sa le ceri celorlalti sa aiba grija de juniori. Cand si cine mai primeste atentia parintilor cu atata treaba? Ca sa nu mai zic de home-schooling, daca se mai duceau la scoala poate mai aveau si ei timp sa zburde fara griji si sa faca alte activitati dar daca invata toti acasa nu-mi pot imagina... Mie nu mi se pare de lauda ci de compatimit. Si daca ar fi ceva atat de minunat, de ce e necesar sa-si faca reclama? Evident ca fiecare face cati copii doreste, dar nu acesta e singurul scop pentru care am fost creati. Si nu-i suficient sa-i faci, responsabilitatea e mult mai mare dupa. Personal, nu o vad ca pe nici o lectie, poate doar de "asa nu". 2 bai la 18 persoane din care nici macar unii nu se duc la scoala? E peste imaginatia mea.
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanziana, poate nu e pur si simplu publicitate, ce fac ei. poate ei se simt bine asa multi si vor doar sa arate si altora care ar vrea, dar le-ar fi teama, ca te poti descurca si in situatia asta [gravi]mamica de trei copilasi [grup]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...