Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by casandra
Ei au ales calea cea stramta. Tot respectul. Fara indoiala ca e greu. Dar cui ii e usor? Cum masori calitatea vietii?
Revenim la mintuirea parintilor prin copii. Tot respectul pentru cei care isi croiesc drumul strimt in viata pentru ei insisi dar cind mai aduc cu ei si pe altii nevinovati si neintrebati, atunci se cheama egoism (sau nestiintza). Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut de nicaieri ca acesti copii nu ar fi ingrijiti. Cu adevarat, fiecare parinte isi pregateste copilul pentru viata asa cum crede ca este bine. Ce e bine pentru unul poate sa nu para asa bine pentru altul. Nu poti impune altuia binele tau, fara sa faci abuz de putere, daca ai aceasta putere. Unul considera ca cel mai bine pentru copilul sau este sa urmeze cursurile unei universitati renumite, si se speteste o viata sa ii plateasca studiile. Altul sa fie fotomodel, si il duce de mic la sedinte foto, ii expune chipul pe te miri unde. Altul sa aiba zestre completa, ca sa nu mai aiba nevoie de nimic cand se casatoreste, si sa poata huzuri in voie. Altul, sa il iubeasca pe Dumnezeu din tot sufletul, cu toata puterea sa, si il pregateste de mic pentru asta. Altul sa fie bun familist, si il implica in activitatile gospodaresti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copiii tai esti responsabil. Si cat este copilul mic, parintii aleg pentru el. Noi alegem la ce scoala merg, cum se imbraca, ce sa citeasca, ce activitati sa aiba pe parcursul zilei, in functie de ce consideram noi ca este bine. Unii parinti considera homeschooling-ul cea mai buna alegere, pentru instruirea copiilor. Cat timp este o optine legala in tara in care traiesc, e OK, e dreptul lor sa isi poata instrui copiii in mediu familial, daca asta doresc. Unii parinti considera ca este bine ca al lor copil sa aiba frati, pentru a se sprijini unul pe altul, pe parcursul vietii. Pe unii ii sperie ideea unuei familii numeroase, pe altii ii bucura. Unele femei vor sa aiba si viata sociala, cariera, altele vor doar copii. De ce unele le-ar judeca pe celelalte pentru alegerea facuta, cat timp nu le afecteaza propria viata?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

casandra toata stima ptr tine.asa e atat timp cat nu va afecteaza fete dragi nu are rost sa judecam pe nimeni de felul cum isi asterne,la urma urmei e alegerea lor si viata lor si familia lor daca asa le place?daca pot ajuta pe cineva o fac cu placere dar daca nu dau ajutor nu ingreunez mai tare aruncand cuvinte de prisos. timmmy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles familia cu pricina nu e una chiar amarata,tipul a avut si ceva functii in politica.Si am vazut pe net imagini de la ferma lor,au cai,presupun ca de rasa,plus ceva bani investiti intelept.Asa ca bravo lor daca sunt in stare de asta.Am vazut ca toti copiii sunt frumusei,curati si zambareti,nu par sa sufere de foame,boli sau depresii.Foarte frumos.Unii au bani dar nu se indura sa faca prea multi copii,sau nu fac nici unul,ca nu cumva sa-si strice linistea sau,sau cariera,sau sa nu-si mai permita luxul cu care s-au obisnuit. Cat despre homeschooling am inteles ca devine o alegere tot mai frecventa in multe tari civilizate,iar in America exista chiar o miscare pentru retragerea copiilor din sistemul public de invatamant.Daca ar exista la noi aceasta alternativa cred ca as profita de ea pentru fetita mea,e un sistem mult mai bun,dupa parerea mea.Invatamantul si biserica trebuie sa fie total separate de stat. Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o mama cu atatia copii nu are cum, ca timp (nici nu vorbim de resurse emotionale) sa le acorde atentia necesara fiecaruia, asta e problema. Nu homeschooling-ul, nu faptul ca-si fac reclama, nu faptul ca au doar 2 bai ci faptul ca acei copii nu au cum sa primeasca afectiunea de care au nevoie de la parintii lor. Cum ar da-o (si nu e cineva care sa le faca mancare sau curat) nu pot sa reuseasca acest lucru. Chiar daca nevoile fiziologice sunt indeplinite, un copil are foarte multe alte nevoi. Parca facuse cineva un calcul... cat timp credeti ca pot dedica parintii fiecarui copil zilnic?
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanzi_ana calculase 30 min/zi. Nu a spus nimeni ca acei copii ar fi neingrijiti. Ideea e CINE ii ingrijeste/spala/hraneste etc. Raspunsul: fratii mai mari. e clar ca fiecare are deptul sa isi aleaga priotitatile in viata, casandra, ai perfecta dreptate si nu suntem noi in masura sa judecam cine ce isi alege. Pana la un punct: pana cand deciziile tale afecteaza niste copii. Si acei copii sunt afectati, fara discutie. Mie mi se face parul maciuca cand ma gandesc ca am de facut mancare la 4 persoane, noi 2 si 2 copii, darmite la 18! Cu ce drept tu, sau eu, sau oricine altcineva, pune niste copii la 13-14 ani sa faca de mancare pt o intreaga gradinita? Zilnic! Exagerand un pic, care e diferenta intre copiii de 10 ani din asia care fac papuci si copiii astia? Tot munca e, platita sau nu, pt fratii tai sau nu, seara cand se baga in pat tot rupti in 2 sunt. Timp pt joaca... de unde? Mai fetelor, pai eu daca stau acasa cu 2 copii carora numai eu le am grija: spalt, mancat, jucat, citit, etc.etc. seara sunt ca batuta si-s numai 2 iar sunt adult (cel putin la varsta din buletin[:D]). Imi pare rau, dar de data asta DA, ii judec si ii dezaprob. Nu au de cat sa faca si 20 copii daca sunt in stare, dar sa-i si creasca, nu sa-i puna pe ei "sa se" creasca singuri. Cristina ----------------------------------------------- Explica-mi, si am sa uit Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg. Confucius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io ma intreb un singur lucru: cate dintre voi, cele care sustineti stilul asta de viata, stati doua minute sa incercati sa va imaginati, de-a binelea, cum e viata de zi cu zi intr-o casa cu 16 copii? ...Ba, ma mai intreb ceva: cate dintre voi nu ca aveti, dar macar intentionati sa aveti mai mult de 2 maxim 3 copii?[:D] ___________________________________________ "Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti." (Mircea Cartarescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...