Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

familie cu 16 copii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by casandra
Daca inaintasii nostrii ar fi asteptat sa aiba bunastare ca sa aiba copii, nu stiu cati dintre noi am fi existat vreodata.
Se cheama progres. Ceea ce a fost norma acum 50-100 de ani nu mai functioneaza neaparat azi. Altfel inca am ara cu plugul si calul si am merge cu caruta. La fel, nu am beneficia de antibiotice, cezariene si mincare fara E-uri.
quote:
Originally posted by casandra Bunica sotului a fost o taranca saraca. Toata viata a muncit din greu sa isi creasca cei 2 copii, pe care i-a avut. Iar copiii nu au huzurit si au trebuit sa munceasca, la camp, sa hraneasca animalele, pentru ca altfel nu aveau ce manca. Iar copiii si i-au iubit si respectat mama, toata viata, desi au muncit pe branci. Acum, e de vina mama lor pentru ca a facut copii, desi nu le putea asigura prosperitatea? Privind in urma, copiii ei sunt mai realizati decat, sa zicem, verisorii lor, care au avut o copilarie indestulata, dar nu au fost pregatiti, la maturitate, sa ia viata in piept, si nu au mai avut alaturi parintii, care sa faca totul pentru ei.
Totusi, s-a oprit la 2...nu a facut in nestire 16 si apoi i-a pus pe cei mari sa stea cu cei mici. Poate te intrebi de ce sint asa de fixata pe acest subiect. Eu sint singura la parinti dar sotul meu este cel mai mare din 5 copii. Cind el a avut 15 ani, soacra mea a nascut gemene. Din acea clipa, sotului meu i s-a terminat copilaria. A fost constant un babysitter pentru cele mici (nu din propria dorinta). El schimba pampersi, el dadea de mincare, el le facea baie impreuna cu fratele lui (intre ei e diferenta de mai putin un an). Soacra mea se dadea ocupata cu biserica, strins de fonduri pentru saraci, vizite, seminare pentru cum sa iti chibzuiesti banii, vacante singura (ca era prea obosita). Sotul meu nu a putut sa-si realizeze aspiratiile de adolescent...nu avea voie la film, nu avea voie sa-si ia 2 ore libere sa se relaxeze cu hobbyul lui (fotografia), nu putea sa plece la o plimbarica. In plus, de la 16 ani a muncit linga socrul meu in businessul familiei (cu un salariu infim). Cind nu era babysitter, era la servici. Si cind erau copilele bolnave, el statea noptile cu ele. Noi ne-am casatorit foarte tineri (ne-am intilnit la 18 ani) iar pentru el faptul ca statea cu mine seara pe canapea si ne uitam la un film i se parea un lux nebun. Si faptul ca mama mea il alinta la fel ca pe mine (cu cite o prajiturica sau un fel de mincare special) i se parea ireal. O iubeste pe mama mai mult decit pe mama lui si in fiecare zi ii spune. Imi era frica cum va reactiona cind voi naste (in special cind eu stiam ca vreau 2 copii) pentru ca el deja era trecut prin asta iar eu nu tinusem in brate niciodata nici un copil. Din fericire, avind si parintii mei aproape si impartind toate responsabilitatile am avut o experienta extraordinara. Viata pe care o preaslavesti tu, lasa traume...mai mici sau mai mari. Pe unele le vezi, pe unele nu. Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, eu nu preaslvasec acest mod de vietuire, dar nici nu il critic. Cred ca e dreptul fiecaruia sa aiba copii, daca isi doreste, chiar daca sunt mai multi decat ai altora. Apoi, despre lipsa de afectivitate, in acest caz, de unde pana unde? Bunica sotului a avut doar 2 copii, pentru ca dupa ce l-a avut pe al doilea, a ramas singura. Despre soacra ta, probabil ca la fel s-ar fi intamplat si daca ar fi avut doar 2 copii, nu 5. Nu de la numarul de copii i se trage, cel putin nu asta inteleg din ce spui tu. Inteleg ca soacra ta e o fire mai nepasatoare. Dar nu stiu despre ea decat ce scrii tu aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Despre soacra ta, probabil ca la fel s-ar fi intamplat si daca ar fi avut doar 2 copii, nu 5. Nu de la numarul de copii i se trage, cel putin nu asta inteleg din ce spui tu. Inteleg ca soacra ta e o fire mai nepasatoare. Dar nu stiu despre ea decat ce scrii tu aici.
Au dus o viata frumoasa pina cind numarul de copii s-a ajuns la 5. Pur si simplu nu a mai rezistat si a preferat sa lase pe cei mari sa aiba grija de cei mici. Nici nu vroia sa stea acasa. Cind m-am referit la urme si sechele am luat in considerare si mama. La un moment data toata patura de dragoste care ar trebui sa acopere toata familia...se termina...nu se poate intinde chiar asa de mult. Iar gauri si fisuri vor apare. Nu se poate sa negi lipsa de afectivitate. La 16 copii este imposibil pe orice parte ai suci-o. Nu poti efectiv ajunge la 16 copii in asa fel incit sa fie suficient. Nu poti. Sint doar 24 de ore intr-o zi. Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, strabunica mea (un om exceptional pe care il iubesc cu tot sufletul meu) a fost cea mai mare din 7 fete... Tatal ei avea pamant, cai, vaci...si 7 fete... Iar bunica mea a facut si treaba mamei ei (spalat la fund copii, sters de muci, facut de mancare, distrat surori) dar si a ajutat la camp (arat cu caii in arsita, dat cu sapa, culesul campului) si toata viata ei (si acum la 85 de ani) nu a stiut decat sa munceasca, sa aiba grija de altii si sa slugareasca... Nu au dat-o la scoala, pentru ca nu avea cine sa ajute in casa, si toate surorile au facut scoala, liceu si chiar facultate...Ea nu stie nici sa citeasca... Imi povesteste ca fugea de acasa, si statea la geam la scoala din dorinta sa invete si ea...si se chinuia sa scrie literele de la surorile ei si sa invete... Nu e normal sa sacrifici un copil in favoarea altuia... Si acum, surorile ei (mai traiesc 3 cu ea 4)pe care le-a sters la fund toata copilaria sar cu gura sa imparta pamantul pe care tatal ei i l-a lasat ei...pamant muncit de ea... De asta spun...cand faci un copil...il faci cu responsabilitate...si nu sa intrii in cartea recordurilor sau sa faci emisiuni pe discovery... Fiecare dimineata e un nou inceput Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[cool][/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/album?.dir=bb29scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/copiii_din_2002/my_photos++br+/"]poze David[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Asa, in cazul respectiv, de unde pana unde lipsa afectivitatii?
Chiar te faci ca nu vezi casandra? Uita-te cata nevoie are un singur copil sa te joci cu el, sa-i povestesti, sa-l asculti, sa-l tii in brate, sa te maimutaresti, sa sa sa... cum satisfaci nevoile a 16 copii, fiecare diferit, fiecare in alt stadiu de dezvoltare? In 24 de ore? Pe langa celelalte treburi? Cum? e asa greu de dedus ca acei copii nu primesc afectiunea si stabilitatea emotionala necesara? Faptul ca te joci cu 4 odata inseamna mult, dar nu e suficient. Fiecare copil are nevoie de atentie speciala -doar pentru el- din partea ambilor parinti. Cum crezi ca se realizeaza acest lucru?
If you don't stand for something, you'll fall for anything.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanziana, de acord cu tine. Din ce povestesti tu, bunica ta a fost intr-adevar, exploatata. Daca parintii ei au putut tine 7 copii in scoala, ar fi putut tine si 8, fara indoiala. Din cum vad eu lucrurile, greseala a fost ca nu a existat o impartire echitabila a sarcinilor, ca toti sa aiba sanse egale. Dar iar, asta nu tine de numarul de copii. Ar fi putut avea doar 2, si sa favorizeze pe unul dintre ei. Stiu destule astfel de cazuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-------------- Chiar te faci ca nu vezi casandra? Uita-te cata nevoie are un singur copil sa te joci cu el, sa-i povestesti, sa-l asculti, sa-l tii in brate, sa te maimutaresti, sa sa sa... cum satisfaci nevoile a 16 copii, fiecare diferit, fiecare in alt stadiu de dezvoltare? In 24 de ore? Pe langa celelalte treburi? Cum? e asa greu de dedus ca acei copii nu primesc afectiunea si stabilitatea emotionala necesara? Faptul ca te joci cu 4 odata inseamna mult, dar nu e suficient. Fiecare copil are nevoie de atentie speciala -doar pentru el- din partea ambilor parinti. Cum crezi ca se realizeaza acest lucru? ------------- Jocelyn, mama, exista vreun standard de manifestare a afectiunii? Asa, poti sa pui la zid o mama care lucreaza, si lasa copilul la gradinita, unde imparte o educatoare cu alti 20 de copii. Asta inseamna ca un copil care merge la gradinita e mutilat sufleteste? Stam si judecam sentimentele altuia pentru copii lui. Halal sa ne fie. Iarta-ma, ai copii? Cat timp iti petreci cu ei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...