Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Karmen- nevoie urgenta de ajutor


Recommended Posts

Din nefericire la gradinitza Mihnea a devenit COPIL PROBLEMA [q][q][q]: Pe scurt ceea ce mi-a spus educatoarea si asistenta medicala: 1.Invata foarte repede poeziile,cintecelele si orice alta activitate o executa in cel mai scurt timp,apoi se plictiseste si nu ii lasa pe ceilalti copiii sa stea linistiti. 2.E singurul copil din grupa care a invatat extrem de repede tot ce e mai rau de la ceilalti copii:scuipa,injura,arunca cu scaune,etc,absolut tot ce vede la ceilalti copiii mai neastimparati. Ieri a ajuns de a aruncat cu lingura in sala de masa spre asistenta medicala,[q][q][q]iar acasa a aruncat cu olita pe hol,ceea ce pina acum nu a mai facut. I-am propus eductoarei sa-l duca doua trei zile la o grupa mai mare,ea a zis ca este de acord pt.ca se gindea la acelasi lucru ,sau sa consult un psiholog(asistenta mi-a spus ca ar fi cazul sa-i dau niste medicamente pentru linistire). Te rog mult de tot,sa-mi dai un sfat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea...mai are un fratior la Bucuresti...:) Tot asa...invata foarte bine..este cuminte la "ore"...dar in rest la masa si in timpul liber...se numeste Bin Laden...e un terorist... cred ca au prea multa personalitate... te pup si astept si eu vesti de la Karmen...dar ma indoiesc ca am ce sa-i fac.. te pup Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,draga mea,dar educatoarele lui Vladutz ce spun? Adica cum reactioneaza la comportamentul lui,pentru ca domnisoara educatoare a lui Mihnea spune ca nu mai stie cum sa se comporte cu el:daca il ignora face mai urit,daca ii face observatie la fel! Nu ma deranjeaza faptul ca m-a trimis cu el la psiholog,dar fata de copiii de la care invata prostii nu se ia nici o masura![q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, nu sunteti singurele in situatia asta. Fiind niste copiii cu multa personalitate reactioneaza cam rau la orice nu le convine. Nici eu nu prea am ce sa-i fac. Am avut perioade cand acasa nu ma puteam intelege cu el dar acum s-a linistit. Cred ca e si perioada de acomodare la gradinita. Unii se acomodeaza mai repede altii mai tarziu. Si eu sunt nerabdatoare sa vad ce sfaturi are Karmen pentru noi! gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf... Pai il pedepsesc...sa stea la colt...si se preface suparata pe el...si la faza asta il mai misca putin.. De vorbit nu vorbeste urat si nu scuipa...datr oricum fac eparte din grupul celor rai...asta-i clar... In grupa lui....toti sunt pedepsiti cand fac ceva rau...de aceleasi masuri sunt pentru toti.. Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf... Pai il pedepsesc...sa stea la colt...si se preface suparata pe el...si la faza asta il mai misca putin.. De vorbit nu vorbeste urat si nu scuipa...datr oricum fac eparte din grupul celor rai...asta-i clar... In grupa lui....toti sunt pedepsiti cand fac ceva rau...de aceleasi masuri sunt pentru toti.. Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si mai rau...am o fetita de 3 ani, merge la gradi si musca copiii, le ia jucariile cu forta...Altfel invata tot, e destul de ascultatoare dar cand la pranz o iau acasa si-mi spune educatoare a: Azi a muscat doar 2 ....pica cerul pe mine . Ce sa fac sa renunte la acest obicei prost? am impresia ca ea isi exprima oarecum afectivitatea in acest mod !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca Mihnea sa fie mai inteligent decat norma si cum prinde repede totul se plictiseste repede. Dupa cauta ceva de facut ii deranjeaza pe restul deci este pedepsit , pentru el asta e o mare injustitie (ca doar a facut ce trebuia sa faca) si se razbuna cum poate. Dupa ce spui cred ca e destul de probabil. Poate o vizita la psicolog si un test de inteligenta n-ar fii o idee rea. Nu cred ca ar trebui sa te grabesti cu medicamente de calmat (oricum nu cred ca se dau asa de usor). Copii hiperactivi in general au o mare problema de concentrare (ceea ce nu pare a fii cazul lui Mihnea) si medicamentele ajuta in acest sens, ii ajuta sa se calmeze si sa se concentreze la ceea ce fac ceva mai mult de 1 minut. Prostii invata toti copii la scoala si chiar de la gradinita (si noi am invatat la fel) ce conteaza e cum se controleaza dupa. Eu ma ocup de copii mici si am avut un caz al unei fetite care era foarte inteligenta. Parintii au testat-o abia la 6 ani si pana atunci au suportat de toate. Cu cat o pedepseau mai rau cu atat era mai inversunata si facea prostii din ce in ce mai mari. Au ajuns cu ea la psi pentru ca credeau ca e retardata de nu intelege ...Acum i-au schimbat scoala, a sarit o clasa si ii fac activitati suplimentare ca sa-i ocupe spititul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema apare intr-adevar pentru copii mai inteligenti decit norma : invata repede si apoi sunt infernali. Am si eu acasa unul. Cu timpul se calmeaza, trebuie ocupati. Cit despre scuipat si spus prostii asta pot sa spun ca e din vina noastra : sunt prea bine educati !! si scuipat si vorbit urit n-au pomenit decind sunt ! deci e foarte interesant sa o faca, mai ales daca vad ca asta ne supara. O tactica ar fi sa nu le dam atentie si se vor calma de la sine. (teoretic numai, practic : cind al meu cel mare ma lasa rece desi face toate draciile imaginabile, imi spune pina la urma : chiar nu-mi faci nimic! si e foarte furios). Acesta este un din riscurile in colectivitate. Curaj si lasa ca trece ! Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...