Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (19)


Oana_B

Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna iubitelor, Am ramas in urma de tot...si sunt chiauna cu somnul. Bianca este tot asa, de 3 nopti se trezeste ba la 4, ba la 5, nu pot sa inteleg ce se intimpla. Cum se poate ca azi sa doarma 12 ore si miine sa ii ajunga doar 8-9 ore? Sper sa fie o faza trecatoare si sa revina la programul ala frumos care lu' mami ii placea asa de mult :) Madutza, mersi mult pentru citatele din carte. Inclin sa cred ca ii e frica noaptea, ca si inainte se mai trezea, o auzeam foindu-se, dar se culca singura la loc. Azi noapte s-a trezit la 2.30, m-am dus la ea si se ridicase saracutza asa tare sa vada peste patutz, se uita spre usa. Am luat-o in brate si dupa ce a cercetat bine camera, s-a cuibarit la pieptul meu si s-a culcat. Dar la 5 iar s-a trezit, asa ca am luat-o cu mine in pat, i-am pus tzitzi in gura si...m-am culcat. Am dormit pina la 7.30 amindoua, nici nu a miscat. Atunci s-a trezit sa traga un kki, am schimbat-o si a mai dormit pina la 9. Nu stiu zau ce-o fi, poate dintzii, poate ii e frica pe intuneric, poate nu se mai satura cu mincarea si o prinde foamea mai iute....? Oofff, s-a trezit deja !!! Atit doarme cit sa apuc si eu sa bag ceva in gura sau sa ma duc la baie. Va pup, sper sa apuc sa mai scriu ceva azi, ca de nu chiar ca nu mai am sanse sa recuperez... Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am mai scris de cateva seri dar v-am citit. sunt atat de obosita incat nu mai am putere nici sa tastez. am zis ca daca va fii Andu in vacanta o sa facem o groaza de chestii si nu am apucat sa fac nimic cu el saracutul. a, mint am fost ieri la Molul din Militari cu Andutu. e dragut magazinul dar nu este terminat si are un aer cam ciudat asa. ce e mai rau e ca nu s-au deschis inca cinematografele, ce ne interesa pe noi cel mai mult. Ma duc sa ma culc ca nu mai pot de somn. Cata inca nu stie ca s-a schimbat ora si da desteptarea la 5. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.webshots.com/user/vanessaionescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus! Multumesc pentru felicitari, dupa cum am spus chiar nu stiu cum de am ajuns cover-story! Sunt rupta de oboseala, azi a facut si copilu` un fel de febra de m-am speriat groaznic fiindca nu avea motiv (vaccin a facut tocmai luni...). In fine, i-a scazut febra si sper sa nu mai faca. Of,e tare greu cand ii vezi asa de mici si neajutorati, pana s-or face oameni... Christina cred ca zicea ca ii incalzeste puiului laptele la microunde. In instructiunile pompei mele scrie sa nu incalzesc laptele la microunde ca se distrug aproape toate elementele nutritive. Cel mai bine se incalzeste la bain-marie. Eu fierb o cana de apa si cand da in clocot opresc focul si pun biberonul cu lapte cam 1 minut si e suficient. Sunt cu ideile cam vraishte la ora asta, Monet parca m-ai intrebat ce servici prestez. Lucrez la o companie farmaceutica si am munca de teren. Asa ca pot sa vin acasa tot la 3 ore, dar nu vrei sa stii cat sunt de franta cand imi termin treaba si vin acasa de tot. E si efortul psihic foarte mare ca ma intalnesc cu tot felul de oameni in tot felul de stari de spirit si trebuie sa am o atitudine profi si sa vorbesc frumos si la obiect chiar daca imi vine sa le sar unora in beregata. Deh, daca nu mi-a placut cartea...m-am facut sofer [auto] Mai Madutza tu faci experimente cu copilu`? I-ai dat de-adevaratelea peste?? Wow, n-as fi avut curaj, zau! Sa va impartasesc din experienta de mama prezenta acasa din 3 in 3 ore. Inainte de a incepe serviciul m-am tot chinuit sa ii fac copilului program clar de masa. N-a mers. Dimineata intre mese o apuca o scartzaiala si trebuia sa ii dau sa manance si decalam tot programul de ma apucase strechea cu totul. De cand plec si vin peste 3 ore nu cere de mancare, nu se scartzaie, e vesela si bine dispusa si cand vin rade la mine, vorbeste, daca ii dau de mancare mananca si tot asa de 4 zile de nu-mi vine sa cred. Am gasit si explicatia: daca nu ma simte in preajma nu ii trebuie mancare, dar daca ii miroase a mama o apuca, logic nu? ASA CA v-am povestit povestea asta ca sa le dau o idee celor care nu reusesc sa adoarma copii decat in pat cu tzitzi in gura. Incercati dupa ce faceti baitza si le dati ultima masa sa nu va mai ocupati voi de bebe. Trimiteti sotul, soacra pe oricine este la indemana sa culce copilul si sa vedeti ca se linisteste. Stiu ca suna paradoxal, dar va spun ca merge. Eram terifiata de ideea ca va avea maica-mea parte de tot scandalul de dimineata in fiecare zi si cand colo liniste si veselie in lipsa mea. Poate tine si la voi Andreea si Sofiutza (19 iunie 2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33541"]nashterea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zaraza: exact asa pateam si eu cu Alex cand era mic-mic si avea colici. Daca il lua mama sau tati, adormea destul de repede, daca il luam eu asa se maiagita si tot deschidea guritza sa suga ca mi se rupea sufletul. Si cum imi curgeau sanii de fiecare data cand ma atingeam de ceva, trebuia sa ma schimb intr-una ca sa se potoleasca. In cele din urma a renuntat cand a vazut ca nu primeste mai des de 3 ore si nu si-a mai folosit energia in sensul asta. Gabitzu: pupici [pup] si succes sa va gasiti repede o casa cum vreti voi Mai Madutzule, da-i si tu carne de pui sau de vita ca aia de peste are nu's ce substanta prea mult si ii face rau. Hai ca nu te cert prea tare, da' sa nu mai faci pana la 9 luni, da? [pup] Mona: s-au inteles bine mama cu nepotu', mai ales ca nepotu' asta e mult mai sociabil decat nepotu' din Grecia (adica doarme cand il pui sa doarma nu trebe leganat in disperare si alte astfel de probleme - sunt o norocoasa, ce mai!) Sora mea locuieste intr-adevar in Santorini, da' ei nu mai sunt chiar asa de incantati, cred si eu ca s-au saturat sa vada tot stanca toata ziua, nici un colt de padure. Dana: nu ma invidia prea tae ca a venit mama aseara la 8, azi la 3 a plecat la sora ei care sta tot in Bucuresti, mai trece maine putintel si la 12 maine pleaca la ea acasa adica la Suceava. Da' mi-era tare dor sa o mai vad putin. Sa va zic si de noi ca suntem tare suparati ca de pe la pranz nu mai avem apa (de nici o culoare, nici calda, nici rece si fara nici un preaviz si nici nu stiu cat o sa tina chestia asta) Altfel, Alex a facut azi ture prin pat (rostogoliri si repeziri si rasuciri) si pe jos prin sufragerie (ii pusesem patura, dar l-am gasit de vreo doua ori pe mocheta). A facut o pasiune pt biberon si alearga dupa el. Cred ca toata chestia la faza cu miscatul din loc e sa gaseasca ceva ce sa-l fascineze sau sa-si doreasca foarte mult si pleaca dupa ele. Pe mine m-a distrat cumplit cand sa-l schimb in seara asta ca sa-l aduc unde vroiam eu, l-am strigat si i-am aratar biberonul (gol, ramasese in pat de la 5 cand l-a durut burtica si i-am dat ceiuc ca sa-i treaca) si el tzushti dupa biberon si uite asa l-m imbracat fara urlete. Cred ca a facut asocierea ca biberonul e bun, face bine cand doare burtica si nu vrea sa-l piarda din ochi in caz ca il doare din nou. Oricum e un scump puiul meu, cum sunt sigura ca sunt si ai vostrii. Ma duc sa ma uit la pozele Irinushei. Mona le-am vazut pe ale tale ieri, super!! [pup] la toti si toate de la noi. Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zaraza, jos palaria la cum te descurci de 4 zile incoace! tot asa si un pupic scump de tot sofiutzei care-i atita de cuminte![flo] mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="www.seansimon.com"]poze lia[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1"]septembrie[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1"]octombrie[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]nasterea liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi, Biancutza se tiraste pe burta tot mai bine, azi a luat-o la plimbare prin sufragerie. Face incercari de a merge in patru labe, se ridica pe palme si in genunchi, dar nu-si poate tine echilibrul si se tot balanseaza asa pina se lasa jos. In seara asta am fost si am cumparat si noi scaun de masa pt. Bianca, de la Fisher Price. Nu-mi prea place imbracamintea (e asa in patratele mici alb-negru - mi-ar fi placut ceva mai viu colorat), dar a fost cel mai bun compromis pret-calitate. Acum il inciocaleaza tati, sa vedem miine daca ii place. I-am luat si olitza, foarte faina, cu muzica pt. entertainment si cu fanfara sa onoreze fiecare succes :) Madutza, mersi inca o data ca te-ai uitat pt. mine in cartea aia, esti foarte dragutza. Zaraza, felicitari pt. cover story! esti modesta, povestea e foarte frumoasa, de aia a ajuns pe prima pagina. Iti doresc sa te adaptezi cit mai usor noii situatii servici - bebe - alaptat. Mona, waw ce articol !!! Eu nici pe romaneste nu as sti sa zic ce ai zis tu acolo. Bravo tie! Irina, felcitari pentru sora ta si o sarcina cit mai usoara. Duminica asta nu putem nici noi, dar duminica viitoare daca puteti va asteptam cu mare placere. Sper ca se mai gasesc capsuni, sa nu va fac pofta degeaba. Hai ca te sun miine sa povestim. Pupici la Danutz, sa nu mai fie constipat. Nally, ce ati pus voi mamicile la cale referitor la diversificare? hai spune-ne si noua. Mey, nu mai prea avem timp sa vorbim, dar sper ca il pupi pe gineri-miu in fiecare zi din partea noastra. Ca de nuuuu ai imbulinat-o! Pupici. Gabitza, imi pare rau de casa pierduta. Lasa ca gasiti voi alta si mai frumoasa si mai ieftina. Pupici. Fetele, va dau cite un pupic dulce la toate si ma duc la nani, ca mi se inchid ochii de somn. Somn usor si voua. Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, fetelor, sper ca Sandra n-a parasit DC, asa cum spunea c-o face( pe motiv ca nu a sprijinit-o nimeni atunci cand a cerut ajutorul), sa citeasca postarile voastre si sa se simta mai linistita. Puiul meu a avut o zi super ieri, a fost cuminte, a papat, a dormit singurel, ca, deh, mama-sa era cu ochii in calculator. Sper sa fie la fel si azi. Va doresc o zi cat mai linistita, ca vad cat de obosite sunteti! Pupici Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza, Da Carmen, am vazut si eu postul Sandrei. Intr-adevar cred ca este groaznic prin ce trece. Eu sper sa revina la sentimente mai bune si sa nu paraseasac forumul. Vreau sa stie ca suntem alaturi de ea daca vrea sa vorbeasca cu noi. Maria, stai linistita ca nu o sa ii mai dau peste prea curand, desi l-a agreat. Cand va implini 6 luni o sa incep sa ii dau si piept de pui, carne de manzat, ficat de pui...dar o sa i le introduc cate 1 pe saptamana pana ajung sa ii dau o zi piept de pui, o si ficat, o zi pauza, apoi o zi manzat, o zi galbenus o zi pauza.... Voi ce le mai dati in afara de supa si cereale? Lili, cu placere mey. Si zici ca Bianca se rostogoleste la greu? Bravo ei, si multa atentie sa ai!!! Mishto olitza aia...cand incepi sa o pui? Zaraza, pupici Sofiei cumintica!!!! Nu ai reusit sa ii dai lapticul tau in biberon, sau macar in cana d-aia cu supapa, sa nu te mai chinui sa vii acasa la 3 ore. Zic si io..... Vanessa, bucura-te cat mai mult de timpul liber al lui Andu, lasa ca pe noi ne gasesti aici si saptamana viitoare. Pupici Crisului mare care se intoarce de pe burta pe spate [pup]!!! Mey ce tort fain a avut!!! Sio ce cuminte a fost la botez. Frumoase poze si nasica tot o frumoasa. De mamica ce sa mai zicem, ca o cunoastem deja. Auzi, iti mai aduci aminte ce vorbeam anul trecut pe vremea sta, despre sarcina si iti era tie rau....Parca a trecut o vesnicie!!! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Dupa cum stiti ieri am fost la intalneala de diversificare! E si cu cine credeti ca m-am intalnit acolo??? Cu Anca!!! Am vorbit despre bebeii nostrii si ne minunam ca ne-am inatlnit tocmai la dr. Avem aceeasi dr pediatru! Ce mica e lumea! [bis] Asa! Sa va zic ce ne-a spus despre alimentatie! cam cumam inteles eu [:I] Sucuri permise si chiar indicate : - suc de morcov max 60 ml - suc de mar max 60 ml . se pot combina dar cantitatea de suc ramane aceeasi de 60 ml!!! - suc de grapefruit roz sau rosu 20-30 ml. Contine cele mai multe minerale dintre toate sucurile! - suc de pere (pentru copii predispusi la constipatie) - suc de portocala preferabil mandarine Sucul nu inlocuieste o masa! Se da jumatate intre mesele de la 10 - 12 si 16 Supa se face pentru inceput numai din radainoase! morcov telina patrunjel! La inceput se da numai zeama! Incet se adauga si celelalte pisate bine reconamdat cu lingurita! Dupa 2-3 zile se adauga cate o leguma doua! Fara fasole, mazare, varza, conopida! Supa se poate pastra la frigider 24 ore! Telina si sfecla rosie sa nu lipseasca din casa! Da nu am inteles acum daca se pune sfecla rosie in supica!? Carne pentru copii de la 6 luni! Se da carne de vita sau de gaina! Carnea se fiebe separat pana la 7 - 7 luni jumate!!!! In prima saptamana 1 lingurita de carne foarte marunt taiata / 3 ori pe saptamana! In a doua saptamana 2 lingurite / 3 ori pe saptamana! In a treia spatamana 3 lingurite / 3 ori pe saptamana! In ziua cand nu primeste carne se introduce galbenusul de ou! Penttru inceput 1/4 de galbenus foarte bine fiert! Se creste cantitatea treptat! De 2 ori pe saptamana! Ficat de pasare de la 7 luni jumatate! Se da in zilele cand nu primeste carne sau galbenus de ou! Trebuie sa fiti sigure ca e foarte proaspat necongelat! La 7 luni jumatate se poate introduce branza de vaci! Se poate folosi lapte de vaca pasteurizat sau chiar de la sursa daca este sigura! Daca e direct de la vaca se fierbe laptele, de cand a inceput el sa fiarba, 7 minute! Daca e pasteurizat nu mai e nevoie de cele 7 minute! La un litru de lapte se adauga 7-8 pastile de calciu ! Daca aveti si zeama de lamaie cica iese branza ca cea facuta de tarani! Calciul lactic se dizolva in putina apa! Se adauga cand a inceput laptele sa fiarba! Branza se poate pastra la frigider 24 h! Ex de de meniu : Dimineata lapte! - ora 10 mar ras cu biscuite! Biscutii recomandati sunt cei populari dati la cuptor pana se rumenesc (si in acest fel ii si sterilizam)! Marul sa fie de marime normala! - 11 suc - 13 - 14 supa - 16 lapte - 19 - 20 cereale cu lapte - lapte pana dimineata Iaurtul se introduce de la 7 luni! Iaurt natural - orice marca fara coloranti sintetici !!!! Si mai ales NU DANONE!!!!! Nici un fel nici cremoso nici natural nici un fel de marca Danone!!! Bananele se introduc de la 8 luni jumatate!!!! Cam asa arata carnetelul pe care mi-am notat ieri! Pupici ca s-a trezit strumfu! mergem la plimbarica! [pup] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto] [url="http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu"]Poze mireasa[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...