Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (19)


Oana_B

Recommended Posts

Buna mamicilor, Repejor si eu, profit ca puiul doarme. Citesc ca puii vostri se rostogolesc, dau sa se ridice in picioare; al meu nici nu se rostogoleste, pe burtica nu-i place asa de mult, iar daca-l sustin de sub brate, tine picioarele asa de moi, de zici ca nu le are. Ei, asta e! O fi mai incet in dezvoltare. In schimb, vorbeste de nu mai poate, "mama" spune de vreo saptamana, si scoate tot felul de sunete, de ma buseste rasul. Mai, fontanela tot adancita este. Azi e a 3-a zi, sper ca nu e ceva grav. Oricum, imi sun medicul dupa-amiaza si-l intreb. Cu somnicul sta mai bine, a dormit mai bine asta noapte, adica a dormit si el 2 ore legate. M-am odihnit si eu putin, a stat sotul cu puiul si eu am tras pe dreapta. Asa ca incep saptamana cat de cat odihnita. Clara Maria, tu lucrezi? Cum rezisti asa nedormita la serviciu? Nu-ti este greu? Si Alex si-a bagat degetele de la piciorus in gurita? Bravo! Lili_B,Iustin nu prezinta nici unul din semnele prezentate de tine. Slava Domnului ca nu e vb. de deshidratare! Dar ce stii tu ca mai inseamna fontanela adancita? si chiar asa: se ridica Biancutza din fundulet in picioare? Si-i place?[olala] Irinel, pupici lui Daniel. Sa ne spui dupa ce mergi la medic cat a crescut intre 4 si 5 luni. Monet, sa stii ca te-a auzit Iustin! A dormit mai bine![pup] Lasa draga, bine ca vrea Liuta in fundulet si in picioare, are timp sa se rostogoleasca! Si atunci sa te tii! Laura, inca nu-i ies dintisorii. Dar ma gandesc ca mancarea a cam trecut-o pe planul doi, il vad mai interesat acum sa se joace, sa vorbeasca. Sau poate e o faza trecatoare. Ieri fiid asa de obsedata cu deshidratarea asta, dupa ce a papat san, i-am dat si putin suc de mar copt( o lingurita), dar dupa ce l-a papat, a vomat totul. Asa ca m-am lasat la mana lui: cand e flamand, plange, si eu sar cu sanul. Nu-l mai fortez. Vanessa, ce-am mai ras....auzi, cum sa spuna ca puta lui are sarma! Doamne, ce dulci sunt copiii si cate perle pot scoate! Madutza[pup] ca n-ai renuntat la cura. Ei, abateri mici avem cu totii. Tine-o tot asa! Va[pup] pe toate si va doresc o zi cat mai linistita! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bonjour les filles :)) mai, io tot am uitat, sa ma duc acu dupa asta- daca nu se scoala Ingrid intre timp- sa sterg acolo cu dintisorul, pe prima pagina, pt ca nu a fost nici un dintisor, a fost doar asa ceva, sa ne induca pe noi in eroare :)) si sa avem pe ce da vina, pt o perioada, pt tipetele ei de alint, sau de altceva. Da' culmea, ca era un punct mic alb chiar pe gingia de jos, plus alte semne ca- bagat manutza in gurita, plans, trezit noaptea cu tipete... si io cand am incercat sa vad de pot indeparta punctul ala, nu s-a dus,deci am concluzionat ca era dinte.... si nu stiu cum, peste cateva zile (ca a mai si stat acolo cateva zile, nu l-a indepartat nici macar ea, cu manutza ei )- a disparut,haha, ce sa mai zic[:D] Deci acu nici un fel de semn, inca, sa vedem cand va fi, pe bune :)) de nu, facem rost de-un dintisor sa-l lipim, sa-l aratam la familia din Dk, ca ei asteapta acu sa-l vaza :)))) altfel, am o placinta cu branza la cuptor, sper sa nu se arda cat stau aici :)) si fac si o ciorba de burta, cat mai am ocazia, ca in Dk nu au burta . (de vaca :))) mai, acum doarme fata mea noaptea, a dormit si 8 1/2 ore, si 7, cam pe-aici se invarte, cred ca ii era frig, micuta, si io nu m-am prins ca asa o fi ea mai friguroasa, din dorinta de a o cali, sau fiindca m-am luat dupa carti . Cert e ca, daca sculatul ei noaptea incepuse poate cu o faza de crestere, sau poate chiar cu un obicei de a se trezi si de a papa din dorinta de afectiune- a continuat si cu frigul, acum, Pana nu mi-a dat prin cap sa ii pun si un body pe sub pijama, nu mi-a dormit fata, de aia se trezea ea din ora in ora, chiar mai des, ca si mie, cand imi era frig, nu puteam dormi, si ma tot foiam prin pat, de lene, pana ma ridicam sa dau drumul la caldura sau sa-mi iau o pijama mai groasa. Si uite asa, doarme Ingrid si cu body sub pijama,pijama cu totul, sleepers din ala, si o invelesc- (de fapt, o pun pe ea ca si un sac, si pe ea, mai strans de corp, si sub ea)- cu plapumioara din Dk, care cica e termoreglatoare, dupa modelul celor facute pt astronauti, adica ai atata caldura cata ai nevoie, se poate folosi si iarna si vara, ca se regleaza in fct de caldura corpului. Prima noapte cand am facut asta, a dormit 8 1/ 2 ore, nonstop. daca se mai trezeste, ca azi noapte, de ex, pe la 4, in loc de 6, e ca se mai raceste putin in camera, ca si afara, si atunci i-o dau pe suzy, adoarme iar, si mai ridic temperatura in camera- nu stiu de ce nu se regleaza singura, sa fie mereu 20 gr, si apoi ii dau sa pape cand se trezeste la 5-6. Deci numai o data pe noapte, de fapt, dimineata, si apoi doarme iara vreo 2-3 ceasuri. Si doarme la ea in camera. deci MADUTZA, sa stii ca asa facea si Ingrid, manca des tare, cat era cu noi in pat, se trezea si tipa ca vrea tzatza, si noi ziceam ca-i dintele :))) pana am zis ca nu se mai poate asa, am mutat-o iar in patul ei, camera ei, unde faceam carare pana mi-a venit ideea ca poate ii era frig-- plus c-am mai lasat-o incet-incet sa mai si maraie, sa mai adoarma si singura la loc, iar seara adoarme tot singura, dupa metoda Zarazei :)) asta am facut io, am pus piciorul in prag :))) ca nu mai puteam, mai ales cand am vazut ca nici macar nu era dintele scuza, ci doar ca ea nu mai putea adormi decat cu tzitzi. Si imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap mai devreme ca ii era frig, desi dormea in plapumioara, da' uite ca ei numai cu pijama, ii era rece, in partea de sus, si avea manutzele mereu reci, si obrajorii (ca verificam pe mine, daca eu dormeam bine, aveam cand ma trezeam, mainile calde si obrajii). hai ca m-am lungit cat o zi de post cu asta, da' m-am gandit ca poate va e de folos. altfel, nici Ingrid nu-si baga picior in gura, nu sta singura in fund, doar cu ajutor, dar si atunci cade, nu prea se intoarce singura de be burta pe spate, ci incepe sa maraie s-o intorc... si papa numa' lapte de mama :)) inca nu stiu ce sa fac cu PREVENAR, vaccinul cotra meningitei, voi ce faceti? Am citit de MONET, ca zicea ca l-a facut Lia acu, in rest care din voi l-a mai facut lui bebe? si io aici, cand foloseam lapte praf, tot ENFAMIL- de fapt ENFALAC, da-i acelasi, doar cica e pt un tranzit mai usor, adica sa nu se constipe. Sper sa-l gasesc si-n DK. ma duc sa vad ce face placinta :))............
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit... NALLY, ce-mi place de Sebi, ce dulcel e !! ERYKA, si SANDRA, bine ca sunteti bine, Sandra, imi pare rau c-a trebuit sa treci prin asa ceva :(( sa dormi in masina... ERYKA, da, lamureste-ma si pe mine, Ayumi cea frumoasa deja se taraie prin casa ?? VANESSA, m-am distrat grozav cu perlele lui Andu, mai scrie :)) MONET, ce sot ai, sa-ti traiasca, al meu nu stie s-o calmeze pe Ingrid, cand sta cu el, ea mai mult tipa, ii place numa' uneori, cand are ea chef. Insa acu rade in chiote la el, cand il vede, la mine nu face asa, da' la el, mori de ras, zici ca rade de el :)) in rest, nu mai stiu ce sa zic, a, LILI, ne mutam inapoi in Dk, pt ca acolo am stat de la inceput- adica sotul meu e danez, si din 2001 stau si io acolo, am venit in FR in februarie pt ca a venit el cu serviciul, da' acum il vor inapoi si-l avanseaza in post :)) , da' cum ziceam, chiar asa tare nu ma supar, ca e mai buna casa aia pt Ingrid, cand incepe sa miste prin casa, si asta e,. acum ma gandesc intai la ea. E greu cu mutatul , asa e, da' io tot cred ca cel mai greu a fost sa ma mut din Ro, acum nu mai e asa, plus ca nu ma deranjeaza sa cunosc si alte tari, obiceiuri, mai ales ca acum, cand vorbeam si limba, si abia asteptam sa mai vorbesc ceva franceza, nu de alta, da' cu tot studiul meu, incepeam s-o uit :(( si in timp, noi oricum am vrea sa ne mutam intr-o tara calda, deci nu sa stam in Dk, si macar ideea ca intr-o buna zi se va intampla, si imi da putere :)) nu ca nu-mi place Dk, ca nu se compara ca civilizatie, strazi, etc cu FR,de ex, da' vremea ma omoara, cu atata ploaie si intuneric, juma de an. Sper c-am raspuns si CHRISTINEI :)) gata, v-am pupat, ma duc la listuta acu, n-am sters pana acu, ca drept sa zic, tot imi aduceam aminte, da' uitam, ca io listutele alea aproape nu le citesc niciodata, doar trec peste ele sa vad ce e scris dupa ele, n-am rabdare si timp sa ma uit :((( o zi buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, menstruatia schimba gustul laptelui? Am fost la baie si am constatat ca mi-a venit si mie. Ce stiti de treaba asta, poate refuza sanul bebe? Pana acum vad ca totul e ok., chiar a mancat cu pofta dimineata si acum la pranz. Sa ma astept la surprize? Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hei dragelor , hai ca mi-a aormit pisicutza si am intrat sa vad ce mai face-ti .Hai sa va dau si raspunsul ,cred ca sa cam inteles gresit ,kiar m-am dus sa recitesc inca o data mesajul meu [:o)]
Dei Ayumi nu merge de-a busilea ,ehehe as fi vrut eu ,dar ea se taraste pe burtica si o face foarte bine ,cand a obosit de tarat ,se intaorce si incepe sa se rostogoleasca si apoi iar o ia taras pe burtica de zici ca e o rama[:D]
Acum sper ca am scris mai clar .
Nici noua nu ne-a aparut inca nici un dintisor ,dar culmea ca nici asa maraici nu mai e cum era acum cateva saptamani .O fi fot doar o perioada de crestere ?
De stat singure in fundulet ,nu stam inca nici noi ,adika nu ne ridicam singurele decat in carucior ,ca acolo are sprijin ,dar asa sa stea pe spate culcata si apoi hop in fundulet inca nu ,mai are de muncit pentru asa ceva[:D]
Vad ca vorbiti de fontanela ,este vreo problema daca inca este deskisa?Ca Ayu o are inca putin deskisa ,este asa ca o gaurica mai plata .Sper ca nu e vreo problema ,eu nu mi-am facut griji din cauza asta caci am zis ca se inkide ea cu timpul si ca asa e normal sa fie.La voi cum este?
Pupicei la mamici si pitici ,fug repede sa ma bag in pat ca sunt rupta de somn .
Aaavroiam sa va mai intreb ceva .Fetele care folositi borcanase ,le incalziti cumva inainte de folosire sau le dati asa la temperatura camerei?[pup] [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele, Eu nu stiu ce-i cu Bianca, de 3 nopti are un somn tare agitat, se foieste incontinuu. S-ar putea sa fie din cauza ca de vreo citeva nopti nu o mai acoperim cu paturica, ci o punem intr-un sac de dormit (tip vesta), si o incomodeaza cind vrea sa se intoarca? Deseara nu-i mai pun sa vedem cum e. Problema-i ca nu sta acoperita nici 5 minute, cum pun ceva pe ea o arunca cu picioarele cit colo. Clara Maria, daca ii place in funduletz de ce nu-l pui asa, rezemat de perne? Asa am considerat si noi, ca prietenii astia le cam exagereaza, dar la urma urmei e dreptul fiecarui parinte sa creada ca copilul lui e un copil minune. Avem alti prieteni si ne ziceau ca cumnata ei i-a dat la fetita mincare de-a lor de la 2 saptamini (inclusiv sarmale). Daca nu as fi avut bebe cine stie, poate chiar as fi crezut, dar asa....no way! Vad ca si tu, si alte fete ziceau ca nu ii zic pe nume la bebe decit dupa ce e botezat....care e chestia, asa se face? Noi habar n-am avut, i-am zis Bianca din prima zi. Eu cred ca e prea devreme pt. carnitza. Aici se recomanda sa fie introdusa pe la 7-8 luni. Dar tu fa cum crezi ca e mai bine. Gabitza, uauuu ce probe se dau acolo pentru carnetul de soferi. Da, si noi suntem complet de acord cu car seat-ul si legea prin care esti obligat sa il ai, chit ca ai mei comentau mereu ca chinuim fetitza in el. Carmen, nu vreau nici eu sa se inteleaga gresit, Bianca se ridica din funduletz in picioare, dar nu singura, nuuuuu, o tin de miini si o ajut eu, ea doar isi infige talpile si impinge un pic funduletzul. Si de stat in funduletz sta binisor ( mai are momente cind se dezechilibreaza), dar nu se ridica singura, eu o pun in funduletz. Sa ne scrii si noua ce zice doctorul despre fontanela. Felicitari pentru Iustin care zice "mama"; oau, eu mai am de asteptat, Bianca nu zice decit oooo, eeee, aaaaa, bbbrrrrrrr. Am fugit ca s-a trezit gugustiucul. PS: de cind ne-a stresat Maria cu liniutzele :), mi-e tot frica sa nu fac greseli gramaticale. Asa ca scuzati daca am mai gresit pe ici pe colo. Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele-iubitele, ma strofoc sa fiu cit mai creativa cu articolul asta, dar nu-mi iese de nici un fel; parca-l scriu cu toporu'!:) of, ca n-am nici un chef sa fiu la servici... hai, sa mai vorbesc un pic cu voi, poate ma mai inzdravenesc la minte:). irinel, liutza adoarme (si doarme:)) in patutzul ei. adoarme singura seara, daca se miriie ma duc la ea si-n soapta ii spun ca e timpul de dormit pentru noapte, ca afara-i intuneric si toti dorm, ca un ingeras e cu ea, ca mama si tata o iubesc mult si ca sintem dincolo si venim si noi la somnic curind..... cam asa, totul in soapta si mingiind-o pe capsor. orice-ar fi, se linisteste intr-o secunda. plec si daca mai scirtiie, mai vin peste 2-3 minute, iara-i mai repet mai pe scurt si tot asa..... niciodata n-a trebuit sa merg mai mult de 2 ori. nu am de ce sa ma pling:). aseara insa, am pus-o in pat pe la 8:20 crezind ca va merge (era cu o ora mai mult dupa ritmul ei, s-a schimbat ora, stii), dar a inceput sa cinte tare si cu asta am hotarit ca inca nu e gata de somn - de fapt, a fost mai bine, ca poate o culcam prea devreme si s-ar fi sculat prea devreme. sean a luat-o in brate si a plimbat-o putin spunindu-i povesti (inventate) - pe la 9pm, a pus-o in patut si i-a spus citeva cuvinte soptite de noapte buna. eu sint cea care-o pun in patut de obicei, dar uneori, desi rar, il mai las si pe sean, sa stie lia ca amindoi (mama si tata) au aceeasi 'idee' despre noapte-buna:). m-am intins prea tare....of.:) ce mai face daniel? lili, pai, nu-ti fie jena sa intri in vorba cu mamicile... ma bucur ca bianca e dezghetata:) e posibil ca vestutza de noapte s-o incomodeze daca e obisnuita sa se invirta pe burtica. lia doarme in vestuta si n-are nici o treaba - ea doarme numai pe spate. va spun cu jena ca fata mea nu a dormit niciodata pe burtica - nu-i place si pace...... ce-oi face?! clara maria, offff, rau e sa nu poti dormi noaptea... chiar asa, tu asa obosita te poti duce la servici? uaaaaa, esti tare. pupici lui alex sa nu mai viseze urit:). uau, gabitza, prin ce a trebuit sa treci sa-ti iei carnetul de sofer suedeeeeeez. pai, ce, aia sint asa niste sadici cu testele lor?! bine ca ai trecut! imi pare rau de masina care a trebuit vinduta... cind o sa mai ai masina ta, iara? poate cind cumparati una noua, iti ramine asta pe care o conduce sotul tau acum? daca nu ai masina, cum te misti prin oras? cu mijloace de transport? pe jos? cit de aproape stai de magazine? sa-l pupi pe dennis de la lia! mephala, nu-l mai compara pe iustin cu alti pui: el e mai mic si oricum, bebeii, au felurile lor unice de a fi:). cu fontanela, rareori i-o mai pipai pe virful capului liei si o simt mereu - nu e niciodata chiar in plan cu oasele dimprejur, dar nu e adincita sau umflata: e o membrana pe care tot nu-mi vine sa mi-o imaginez ca mi se imoaie picioarele...:). cred ca fiecare bebel o are in felul lui. daca esti ingrijorata, intreaba doctorul, sa te linisteasca. nu stiu daca menstruatia schimba gustul laptelui in toate cazurile; am auzit de unele ca da, altele nu. sa ne spui daca iustin 'zice' ceva, da?:) piatra lunii, bine ca te-ai prins ca e temperatura in casa de vina. ce ma bucur ca ingrid doarme bine, saracuta, ii era rece....finuta de ea!:) cind va mutati inapoi in danemarca? o sa stati in casa din care ati plecat? sau o alta? eryka, deci ayumi se tiraste! uaaaaau, mai, ce fata voinica ai! ce mi-ar placea sa se 'miste' si lia! ea e cam perplexa daca ajunge pe burtica, se impinge tare cu coatele si, mai nou, palmele si reuseste sa-si ridice trunchiul destul de sus, dar cu piciorusele sta tot ca o broscuta pe uscat, adica si le ridica in aer, arcuite spre spate si desigur ca in felul asta nu are suport in ele. si asa, sta pe loc! oare as putea cumva sa o ajut sa invete sa se tirasca?! sau s-o las sa descopere ea chestii?! oricum, de sezut in fund, eu o pun in pozitie, dar de stat, staaaaaa si se joaca asa vreme lunga. daca-si pierde echilibrul usor, se sprijina cu minutele, dar intr-un final, se rastoarna pe o parte si aia e:). pupici lui ayumi cea isteata! va pup pe toate si... mai vorbim! mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="www.seansimon.com"]poze lia mica[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1"]poze septembrie[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1"]poze octombrie si costum dovlecel[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]povestea nasterii liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am dat la developat dimineata rolul de poze de ieri - sper sa pun poze noi diseara. sau cel mai tirziu miine. pupicei [dual] mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="www.seansimon.com"]poze lia[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1"]septembrie[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1"]octombrie[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]nasterea liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele ... eu sunt nauca!!! Bebelul meu a baut azi noapte cale de 500 ml lapte. E normal??????? a mancat la 10 seara 200 ml de Humana cereale cu banane si cu lapte, la 12.30 inca 130 ml lapte, la 4 inca 100 si la 6 inca 110. Nu a mancat niciodata atat de mult noaptea!!!!!!! Nu mai vrea in balansoar, vrea numai in fundulet si inca nu poate sta singurel asa ca ... trebuie sa fiu non-stop in pozitie de drepti!!! va las ca il am in brate si ... e tare greu sa faci snitele, sa tii bb-le si sa scrii mesaje in acelasi timp. revin!!!!!!! Oana Melinte-Moraru http://www.lamaze.ro http://community.webshots.com/user/oana_mm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...