Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de mai-iunie 2004 (19)


Oana_B

Recommended Posts

Buna feteleee!! Azi am fost tare plimbareti!!! Am fost prin parc toata ziua aproape si prin oras si pe la cumaparaturi cu tati acum seara!!! Ma dor picierile de numa! Recuperez maine ca acum is franta! Am intrat sa va pupic dulce de tooot [pup]!Si sa va urez noapte buna! [flo] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto] [url="http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu"]Poze mireasa[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, am fost sambata seara la o nunta; a fost super,m-am simtit foarte bine.Pana pe la 1 noaptea (am stat pana la 5 dimineata) am sunat din cand in cand acasa;totul a decurs bine,bebe s-a simtit foarte bine cu bunicii. A fost nunta unor fosti colegi de facultate,m-am intalnit acolo cu multi altii si,binenteles, m-am "laudat" cu bebele.Am aflat ca si alti colegi au bebelushi (se pare ca a plouat anul acesta cu ei printre noi); o fosta colega are chiar o fetita nascuta tot in mai 2004 (pe 12 mai). Am inceput sa-i dau supa lui Sebastian cu legume pasate;se pare ca,cu aceasta ocazie,a descoperit ca poate sa scuipe.Pana acum facea balonase in joaca,dar acum chiar scuipa la distante destul de mari pentru cineva asa mic (cu ce ma laud!!!).Este foarte haios,chiar ii spun sa-l scuipe pe tati(!!!ce-l invat!!!) si el chiar face asta (ma imita). Este din ce in ce mai neastamparat,nu mai sta intr-un loc prea mult timp,trebuie sa-l plimb incontinuu; jucariile vechi nu prea il mai intereseaza,in schimb este incantat de o jucarie noua. In fundulet nu poate sa stea,dar se intoarce destul de usor pe toate partile,se rostogoleste si se roteste in jurul propriului ax.Cand il pun pe burtica isi ridica funduletul si impinge cu genunchii;cred ca ar vrea sa se taraie,dar inca nu poate,reuseste sa se deplaseaze foarte,foarte putin;Impinge cu genunchii dar picioarele le tin ridicate si nu are prea mare spor.Am observat ca nu prea ii place sa stea in fundulet,in schimb este foarte incantat cand il tin in picioare si poate sa paseasca (il sustin foarte bine,nu ii las toata greutatea pe picioruse). Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

`Neatza fetelor ,
Mona eu o mai ajutam la inceput ,sau mai bine spus i aratam cam cum sa se impinga ,cand statea pe burtica i puneam palmele mele in talpile ei si cand ridica un piciorus in sus ea se inpingea cu ajutorul palmei ,apoi cu celalat si tot asa ,sper ca ai inteles cam cum faceam .Asteptam pozele noi cu Liutza scumpa.Mona tu cum i dai borcanasele ?I le incalezesti inainte de a i le da sau i le dai la temperatura camerei?
Anacami cred ca a fost tare misto sa te vei cu fstii colegi ,wow ce mas mai intalnii si eu si bineanteles sa ma laud cu printzesita mea[:D]
Nally mey ce v-atiplimbat voi .[pup]
Oana mm500 ml doar intr-o noapte?Mi se pare cam mult ,nu stiu daca e bine ,dar comparativ cu Ayu a mea e enorm ,bine ea oricum intotdeauna imi bea laptic putin ,noaptea bea o data pe la 4 dimineatza doar 140 ml cel mult .Oare nu se mai satura cu lapticul?Sau poate a fost doar asa o noapte ,vezi cum se mai prezinta .Sau poate i-a fost cald i i era sete?Zic si eu.
Fetelor wow ce m-am bucurat dimineatza cnd am vazut ca am ajuns pana acum la -6 kg date jos ,inca putin si gata scap de stresul asta al meu ,sincer va spun ca se cunoaste ca am mai slabit [bis] [url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"]Poze[/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eryka, ua ce fain, ai slabit 6 kile. cum faci? ca madutza? sau cum? eu sint tot la 66-67 de kile..... chiar sa nu maninc nimic?!:) - hai, nu ma pling, odata si-odata o sa fiu iara supermodeala de demult:). borcanasele nu i le incalzesc daca le deschid proaspat. daca au stat in frigi (dupa ce sint mincate pe jumate), le incalzesc in apa fierbinte, tot asa ca lapticul (refrigerat). nici lia nu maninca mai mult de 160-180ml dimineata la 5 sau 6. in timpul zilei, pe linga cereale si legume si fructe, la cite o masa maninca intre 50 si 120ml, nu mai mult. seara, pe la 9 inainte de culcare, iara maninca vreo 160-180ml. multu, eryka, de cum mi-ai explicat ca ai 'ajutat-o' pe ayu. multi pupici! gasiti poze noi la "poze lia", october 2004 - update! vizitati cu drag!! mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="www.seansimon.com"]poze lia[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1"]septembrie[/url] [url="http://www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1"]octombrie[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]nasterea liei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Abia acum am ajuns si eu pe internet, am avut un week end foarte bun si o mare lene asa ca nu m-am atins de calculator. Saptamana trecuta ne-am comandat o antena de satelit sa prindem si noi TVRi ca au programe foarte bune si sa vedem si noi ceva in dulcea limba romana. Antena a fost livrata miercuri iar sambata trebuia sa se urce sotul cu nasu' lui Victor pe bloc sa o instaleze. Asa ca vineri seara dupa ce l-am culcat pe Victor m-am apucat sa fac o prajitura cu gem si am pregatit toate ingredientele pentru o placinta cu carnati si a venit sotu' de la lucru si ne-am apucat de taclale... abia la 4 dimineata ma duceam si eu la culcare. Victor s-a trezit si el o data in noaptea aia si bineinteles pe la 6-7 dimineata dupa care a dormit pana la 11 a.m. Noi asteptam musafirii in jur de 12-1 pm si n-aveti idee cum am sarit cat colo cand m-am trezit si-am vazut ca e 11 si eu mai aveam atatea de facut. In fine, a fost o incurcatura ca ei credeau ca-i sunam din nou sa le spunem sa vina si deci au intarziat nitel, dar au aparut pe la 1:30 pm. Partea proasta a fost ca aici a plouat cu galeata si chiar si asa ei s-ar fi dus pe bloc insa adminstratia a refuzat sa ne dea cheia pe motiv ca e regula ca in week-end nu se lucreaza pe bloc. Deci nu ne-am pus inca antena. Speram sa nu se strice vremea si sa putem s-o punem vineri viitoare in timpul zilei. Dar pentru ca tot ne-am adunat asa cu totii am avut o zi foarte buna - am mancat, baut, vorbit, am facut poze cu Victor si nasa si asa s-a facut 11 noaptea cand musafirii au plecat iar noi ne-am apucat de strans. Am fost o norocoasa insa ca nasa lui Victor a vrut sa-i faca ea baita si m-a ajutat si la imbracat, deci am luat o mica vacanta de la treburile obisnuite asta ca sa nu mai spun ca ea i-a dat sa pape cu lingurita si l-a alintat toata seara tinandu-l in brate. Il iubeste tare mult... iar Victor se simte bine in prezenta ei si a fica-sii. Duminica am avut program de voie. Am stat doar in casa si ne-am jucat cu Victor si ne-am relaxat/dormit si [xinpat]. Chiar am avut un week end foarte bun [:D] cum n-am mai avut de mult timp. Vineri am inceput tratamentul pentru raceala de la vezica urinara. Dana, mie mi-au dat tratament cu Novo-trimel pentru 5 zile si vad ca ma simt deja mai bine. De-asemenea am inceput sa iau si niste hormoni pentru tiroida si vad ca ma simt ceva mai bine, in sensul ca nu-mi mai sta capul doar la rontait si mancare. Deci poate ca acum voi incepe si eu sa slabesc mai mult. Victor face si el progrese. Nu prea-i mai place sa stea in scaunul lui vibrator, prefera sa stea pe jos pe-o patura cu jucariile lui. Nici nu-mi vine sa cred ce usor se taraste pe-aici prin toata sufrageria. El nu merge inca in 4 labe... doar asa pe burtik. Papa foarte bine cu lingurita si de fapt, abia astept sa mai treaca o saptamana-doua sa incep sa-i dau putina carnita. Ii place sa stea in poponetz, insa nu sta foarte bine, sta prea aplecat in fata si aluneca in parti si daca-l las proptit se impinge in coate si cateodata reuseste sa se ridice singur in fund. Se bucura sa stea in picioare si chiar a reusit performanta sa se tina de un cadru si sa stea singur in picioare pentru 3 secunde. Sotul meu zice ca Victor face legatura intre mine si "ama"... v-am zis eu ca ma cheama, cateodata 'mama' insa de cele mai multe ori 'ama'. IMi pare bine ca i s-a normalizat si tranzitul intestinal si face kk in fiecare zi. Monet si Nally, voi doua aveti bebelusi cu o luna mai mari ca al meu, dar poate sa-mi raspunda oricine stie ca am nevoie de un sfat. Cata mancare solida le dadeati voi puiutilor vostri cand aveau 5 luni. Eu lui Victor ii dau cam jumatate de borcanel de fructe /zi impreuna cu san la o masa; la alta masa primeste san si legume tot cam jumate de borcanel si la masa de seara san si 50 ml de lapte cu cereale si cateodata si putin fruct. Totusi am observat ca in timpul zilei mananca la fiecare 3 ore si ii este foarte foame la masa urmatoare... credeti c-ar trebui sa-i dau mai multa mancare solida? sau poate e prea subtire laptele meu? mi-e teama sa-i dau prea multa mancare solida ca mi-e ca nu mai bea lapte. Noi avem in continuare 6 mese in 24 de ore...si parca citeam ca bebeii ar trebui sa aiba doar 5 mese la varsta asta. Ce ma sfatuiti? Scuze ca nu pot sa va raspund dar ati scris mult prea mult si nu prea am cum sa recuperez... am sa incerc sa reintru in ritm. Pupici. Christina si bebe Victor (24 mai 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/savulescu_cris/my_photos"]poze[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33334"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, fetele ca am aparut si eu. Deci Stefa tocmai a adormit dupa ce a plans jumate de ora. Imi vine sa-mi trag palme, dar ce sa fac. Una peste alta hai sa va mai spun si lucruri bune despre el ca tot de rau il vorbesc. Deci si el sta in fund--nu bine, evident si cade in toate partile. Daca il iau de manute se ridica in picioare si sta chiar mult. Ii place la nebunie si cred ca e mandru de el ca sta asa. Si el se taraste pe burtica si e dornic sa se deplaseze dar la noi problema e ca se taraste...in spate adica asa ca si racul.Se rostogoleste de pe o parte pe alta fara nici o problema. Aseara a fost la trick and treat cu Andrei, cu o prietena de a lui si cu tati . A venit Andrei acasa cu 2 pungi pline de dulciuri. Daca l-ati fi vazut ce mandru si fericit era. Nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat sa citesti fericirea pe fata copilului tau. Pt ei e adevarata aventura sa mearga afara de Haloween. Christina, ma bucur pt tine ca esti mai bine. Eu am hoatarat sa nu mai merg la medic pt ca nu vreau sa intrerup alaptatul. O sa caut un homeopat. Eu ii dau lui Stefa la o masa jumate de borcanel de fructe sau legume si peste cateva minute papa si laptic si seara ii dau cereale sau altceva cam tot jumate de borcanel. Eu nu-i dau decat 2 mese de solide pe zi.Cu incalzitul procedez ca si Monet. Vad ca tot mai multe spuneti ca bebeii nu mai stau locului . sa vedeti cand incep sa umble. Imi amintesc perioada asta de cand era Andrei. Sa vedeti cum se duc kilele noastre.[:D] Mephala, nu stiu daca schimba gustul laptelui, dar stiu ca mie mi-a venit acum cateva zile si in prima noapte s-a smiorcait Stefa de am crezut ca prostesc. Irinel,ce mai face Danutz? Gabitza, dar ce teste se dau pe la voi!!! E prima data cand aud asta, dar stiu ei ce fac, nu? Fetele merg la culacre ca sunt rupta de oboseala. Dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan(21 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Mephala si Monet, da, eu lucrez dar doar de la 7 la 12:30, apoi merg acasa, unde oricum nu dorm pentru ca mai am si treaba de facut, mai ales cand doarme Alex. Insa sa stiti ca nu mai simt oboseala, doar la vedere se cunoaste, mai ales spre seara dar altfel nici macar somn nu-mi este. Cred ca s-a obisnuit organismul. Azi-noapte am dormit toata noaptea, s-a sculat sotul meu la Alex, eu l-am auzit doar o data pe Alex caci i-a fost foame si nu avea rabdare sa-i pregateasca lapticul. In rest, am dormit ca un bebelus si acum sunt fresh. Acum sa va spun ca Alex mi-a facut o bucurie ieri si a papat cam trei sfert de ceasca de piure legume (morcov, cartof, telina si conopida) si o jumatate de cescuta de zeama simpla. A mai strans el de vreo doua ori din gurita dar a papat si nu a plans. Sper s-o tina tot asa. Am incercat sambata sa-i dau mar ras si nu a vrut, ba mai mult mi-a si varsat caci nu vrea sa pape si atunci imi da afara. Oana_mm, poate ca Eric nu se trezeste doar sa pape, ai incercat sa-i dai mai mult ceai? Parca totusi papa cam mult si eu stiam ca stomacelul lor are nevoie si de pauza. Dar cred ca mai bine mai astepti o noapte - doua sa vezi daca este la fel. Apoi poti chiar sa ceri sfatul medicului de familie. [pup] lui Eric cel mancacios. Christina, eu stiam ca mesele de san/lapte praf se inlocuiesc treptat cu mese de mancare. Nu stiu daca gresesc dar eu dupa ce ii dau piureul de legume nu ii mai dau san sau lapte praf, ii dau mai tarziu cand vad ca ii este foame (Alex devine serios si apoi matait si apoi tipa cand ii este foame). Am incercat o data sa-i dau lapte dupa o jumatate de ora dupa ce mancase piureul si nu a vrut si asta inseamna ca el s-a saturat. Poate vor fetele cu bebei mai mari sa ne spuna cum trebuie procedat. Mai si Victoras iti spune mama. Abia astept sa-l aud si eu pe Alex spunand mama sau tata, deocamdata abia a inceput sa reactioneze la vorbele noastre sau sa ceara pe limba lui telecomanda sau ce vede el si vrea. Eryka, felicitari pentru kg pierdute. Si eu am cam 57 - 58 kg si ma incurc in vreo 5 kg pe care as vrea sa le pierd si ma pot abtine de la afurisitle de dulciuri caci cu altceva nu "pacatuiesc" caci eu nu mananc paine din liceu, rar ma apropii de ea, eventual daca mi-e foarte foame si tin post si nu am nimic pregatit. Luam crom pentru a nu-mi mai fi pofta de dulce dar inca ii mai dau lui Alex sa suga si nu vreau sa aiba cine stie ce efect asupra lui. [pup] lui Ayumitza. Mai poate ne incuscrim caci e tare dulce Ayumi si mi-a cazut asa la inima. Of, de-as face si eu o fetita mai tarziu. Nu ca as fi vrut ca Alex sa fie fata dar parca imi doresc si eu o fata. Monet, dar tu arati super, ce ai cu kgle in plus? Aveti o fetita super frumoasa. Sa va traiasca si voi pe langa ea. Nally, in sfarsit l-am vazut pe Sebi in pozele marite. Mai, ce frumos ii sta cu caciulita galbena cand doarme. Parca e un ingeras. Hai ca m-am intins. Pa, fetele. Numai bine. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza, Sar si eu la apel in timp ce fi-mea vorbeste singura cu peretii in dormitor: "aaaeee" "dadadada" "dladladla dla" "bruuuuuu"....Si la voi este cea mai buna perioada din zi cand se trezesc dimineatza? Atunci eu pot s-o las singura ca se joaca fara probleme, in restul zilei, daca nu ma vede plange. A mea se rostogoleste o data cam la 3 zile, sta in fundulet intre perne, pe canapea, nu poate sta inca singura, insa e innebunita dupa mers in picioare. Facem ture de sufragerie tinand-o sa mearga, si ea rade de nu mai poate. Imi e si frica sa n-o fortez, chiar daca nu o las sa-si sustina toata greutatea. Dar ma gandesc ca atat timp cat ea poate, inseamna ca nu e o problema. Cateodata sta si cateva secunde in picioare nesustinuta. In rest este foooarte linistita, ea cand merge cu caruciorul sta aproape nemiscata si se uita la copaci, fata de cealalta fetita cu care iesim care se ridica singura, se intoarce pe burta in carucior....Pe burta nu ii place nici acum mai mult de 1 min, oboseste. Carmen, menstruatia poate schimba gustul laptelui!!!! Dana, si mie imi placea cand mergeam cu colindul la tzara, era atat de frumos si noi foarte incantati sa numaram merele si nucile la sfarsit. Din pacate acum pustii in Romania se uita mai mult la bani decat la altele. Eu o sa cumpar tot dulciuri in ideea vechiilor traditii romanesti, mere si covrigi. Banul este ochiul dracului si nu este bine sa ii invatam pe copii sa aprecieze mai mult decat altceva, parerea mea[alcool]. Christina, ce frumos week-end ati avut mey!!! La mai multe!!! Parerea mea este sa ii dai puiului cat vrea el sa manance la o masa, nu strict jumatete de borcanel. Mona, te rog, paca tu stiai, spune-mi si mie cum sa imi congelez laptele? In ce recipient...s.a.m.d. Hai mai repede cu pozele cu Lia, ca nu mai putem!!!! Azi o sa trimit si eu poze cu Ana pe mail la un lab. foto sa mi le scoata pe hartie, am facut o selectie [;)] Irinusha, chiar ma gandeam ca ai putea face la fel pt. familia ta din Ploiesti si apoi sa si le ridice singuri. Anacami, ma bucur ca te-ai distrat si ai mai iesit dinrutina zilnica. A doua zi nu iti era somn? Cum ti-ai revenit? Nally, si noi ieri am fost la cumparaturi. I-am luat anei 2 helanci sa ii pun intre body si hanoracul cu care o scot afara. Au gatutz, dar sunt foarte elastice, sper sa nu am probleme la imbracat. Ma oftic ca aici nu prea sunt magazine cu hainutza frumoase. I-as cumpara un trenning cu hanorac cu gluga si nu gasesc, iar costumasele de fas de iarna sunt oribile, numai chinezarii... Oanna, poate a avut o seara mai "fomista" Poate i-ai dat cereale seara si i-a fost sete....Vezi si tu daca se mai intampla. Pietricico, merci pt. sfaturi. Nu cred ca este frigul la noi, o sa mai vad. Deocamdata poe la 1-2 noaptea o pun langa mine, la san ca nu am rabdare sa o culc in carucior. Hai ca s-a plictisit puiul, ma duc la ea. Mai vb.!! Pupici [pup] Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, nu se pot vedea pozele, cred.Cel putin eu nu am putut.Apropo de mashinutza ea(fosta[xx(]) normal ca o sa mai fie o a doua insa tocmai asta era speciala, de suflet.... Buna dimineatza fetele si la noi o dimineatza buna dupa o noapte buna, ce bine e cand copilul e linishtit si doarme( si mama-sa pe langa el[:D]).De ceva zile a inceput si Dennis sa manance mai bine...caci pana acum cateva zile el manca extrem de putin, sugea 2-3 min si se oprea.Eu nu m-am agitat caci toata lumea zice ca bebei manca cat au nevoie.Problema e ca eu nu am lapte cat aveam(pe vremuri) cand puteam pompa 300-400 ml din ambii sani la o masa..acum de abia scot 100-150ml din ambii sani.Ieri totushi l-am pus la san din ora in ora si parca-parca se simte ceva mai multishor in tzatzi. Astept cu interes sa incepem si noi cu ceva, cu altceva caci bebe Dennis saliveaza cu interes in prezenta noastra cand mancam.Peste o sapt face 5 luni, dar asistenta noastra nu si nu ca sa stau pana la 6 luni.De stat eu pot sa stau insa eu il simt ca e super pregatit petru diversificare, asha ca eu voi incepe de sapt viitoare cu supica de legume....sa zica tanti asistenta ce-o zice[^]. Nu da cateodata ma simt ciudat cand toata lumea aici vorbeshte de cereale, de conopida si bebei constipati(de la solide), numai eu stau si tac ca melcu' ca nu am ce sa zic.Totushi avem 5 luni in cateva zile, altii mananca sarmale, vorba lui Lili[:D]. Gabitza si baietzelul Dennis, 040609 http://community.webshots.com/user/gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, v-ati trezit? Ce va fac puiutii? Al meu s-a jucat de cum s-a trezit(pe la 7), a papat putin san si a adormit. Madutza, intr-adevar, cea mai buna perioada e dimineata, dupa ce se trezesc. Al meu e asa de vioi si jucaus, imi vine sa-l mananc de drag ce mi-e! Referitor la menstruatie, vad ca nimic nu s-a schimbat. Adica Iustin mananca normal, ca si pana acum. Si noi am fost aseara la Billa, am cumparat de-ale gurii, iar puiul era asa de concentrat, se uita cu mult interes la toate rafturile cu alimente, la persoanele din jur...Of, of, ce-a mai crescut! Clara Maria, e bine ca s-a obisnuit organismul cu oboseala si ca tu te simti bine. E un lucru bun ca nu lucrezi mai mult de 5 ore. Pupici lui Alex mancaciosul! DanaA, a dovedit de mancat Andrei cele 2 pungi cu dulciuri? Sigur, noi, mamele, suntem fericite atunci cand puiutii nostri sunt sanatosi si fericiti. Ce ne putem dori mai mult? Christina, la mai multe week-end-uri reusite!Pupici lui Victoras! Monet, m-am chinuit un sfer de ora sa vad pozele si tot n-am reusit. Ai pus poze noi, sau n-ai avut timp? Da-mi de stire! Eryka, te cred si eu...6 kg. "scuturate", e destul de vizibil ca ai slabit! Felicitari! Te ajung acusi si eu! Anacami, ma bucur ca te-ai simtit bine la nunta! Ce mult imi doresc si eu o iesire mai lunga! Sper sa n-astept prea mult! Nallyplimbareato! Lasa, ca ai ars ceva calorii. Pupici lui Sebisor! Oana, eu zic sa nu te ingrijorezi, i-o fi fost mai sete puiului. Vezi daca mananca la fel de mult si in noaptea asta. Si bine ca are pofta! O zi buna la toate! Carmen si [copil] Iustin(5 iunie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album IUSTIN[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...