Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (11)


Veve

Recommended Posts

[:-)))][:-)))][:-)))]uite la faza cu emigrarea nu m-am gandit [:D], si daca fac legatura ca tot scandalul asta nocturn a inceput de duminica de cand i-am dus pe nasi la aeroport ...vad ca ati ghicit perfect motivul schimbarii de program[:D][:D][:D] cand vroiau ei sa intre la check-in le-am facut propunerea sa o ia si pe Andreea cu ei ...presimt ca moata m-a auzit si acum vrea sa-mi demonstreze ca se poate adapta si peste ocean [:D][:D][:D], ce copil destept avem !!!! Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc pentru raspunsuri ....ultimele cerceteari arata ca in Ro s-ar introduce cam prea repede sucul de fructe si ca sistemult digestiv nu ar fi suficient de dezvoltata ca sa suporte digestia lor si ca tendinta este sa se amine pina in luna a patra. Binenteles ca exista medici (deobicei trecuti de o anumita virsta) care indica introducerea lor. Sint inca derutata. Este cineva care graneste bebelusul cu formula si atit la 11 saptamini? Ne-au venit ajutoare din Ro asa ca pe 22 ma reintorc la job.... Rain imi pare rau ca aveti insomnii noaptea... Roxanaz am vazut pozicile....dulce foc ,leit taica-su desi ma repet. la mine este invers, leit eu.....macar parul ondulat al lui taica-su sa-l aiba....Copilasii vostrii sint inca putin chei in virful capului? Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elou-elou si de la noi. Shunki a mea (pt ca credeam ca o sa-i apara suncile si deja am si poreclit-o[:D])doarme de le rupe. Azi mi-a dormit afara de la 5 pana la 7, dar vad ca degeaba. La 8,30 a picat rupta. Si sa stiti ca de cand cu ceasu`. Vrabiuta, Giulia mi-a atarnat pe umeri de cand s-a nascut, apoi mi-a dormit pe burta 2 saptamani din cauza colicilor si e super ok. In fiecare zi vad schimbari in miscari si sunt multumita (de fapt cred ca de asta nu se ingrasa cum as vrea eu, ca toata ziua da din maini si picioare si se intoarce, chiar si-n somn, ca o gasesc transversal in patut [:D]) Maine trecem pe la pediatra, la o verificare tehnica [:D] sa stau eu linistita. Mitzura, si la noi e teroare imbracatul, dar cand ii pun caciula ... parca as ucide-o asa crize face. Dar i-am promis solemn ca la vara o tin in pampersi si gata [:D] [pup] de la gagici ! P.S. Girls, la ce varsta ati vazut voi tendinta de ridicare a bb-ilor ??? Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la noi. Nicole, Roxi aveti niste scumpici de bebei. Sunt niste dulci toti, cred ca de la DC ni se trage, de avem toate asa frumosi copii. Dragelor eu sunt un pic ingrijorata, am vazut ca toti bebeii de varsta cu bebelina mea se intorc. A mea NU se intoarce. Intr-adevar ca e o fire atre cumintica si nu se prea agita. Din picioruse da, si da si la baita, dar de intors... pas. Ce ar trebui sa fac??? E normal sa nu se intoarca inca??? Nicole, sper sa ii treaca faza cu nedormitul noaptea. Te inteleg perfect. Si a mea avea ore de nesomn cand era mititica, dar am rezolvat-o cu suzi si nu am vorbit cu ea. Am tras patutul langa patul de dormitor, o dadeam pe suzi, nu vorbeam cu ea, si iaca ta ca nu se mai trezeste sa vobeasca \noaptea deloc. Da-i sa pape, fara sa vorbesti cu ea, pune-o la loc in patut, da-o pe suzi, si iar si iar pana adoarme. La mine a tinut ca ea se culca singura cu suzi si cu manuta pe nasuc-ochisori. Iti tin pumnii sa isi revina la programul normal. Succes mult! Daria, a mea am vazut-o intr-o zi din pozitia de supt era sa ajunga in fundic, singura fara ajutor, am ramas afis si eu si tata. Kim intrebai de diversificare. Eu i-am dat mai intai suc de portocale, apoi de morcov si acum de mere. Cu toate am inceput cu cate o linguritza , pe care am dublat-o pana am ajuns la 30 ml din fiecare. Nu face figuri la nici unul si le-am dat intre mese, nu am inlocuit nici o masa. Cu sucurile am inceput de la 3 luni. Pediatra mi-a spus ca masa pot sa inlocuiesc cand incep cu mar razuit si ajung la jumate de mar. Cu marul razuit incep de luni,sau vineri cand facem 4 lunisoare. Noi ne descurcam greut, dar supravietuim. Tata incepe sa isi revina, dar oricum nu ma poate ajuta la aproape nimic. Inainte facea curat, cumparaturi, ducea caruciorul, statea cu Binca cand eu mai faceam cate ceva la bucatarie, acum nu poate inca nimic, dar speram sa isi revina cat de curand. Va pup pe toate, Marcela si bb Bianca cea cuminte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura: pentru funduletz SUDOCREM este excelent daca se gaseste. Eu am primit o cutiutza in Bounty pack (ala de se da gratuit la toate gravidele). Dar am observat ca se gaseste si in supermarketuri, cutii mai mari. Roxanaz: dragutze pozici, nu i s-au schimbat inca ochii?! Tare frumusei. Vrabiuta: multumim ptr pozici. nu-ti fac eprobleme. La fel ca si buburuza Cristalinei, si Andreas a stat numai cocotzat pe umar, de la nastere. Cand a plecat mama inapoi in Romania (el avea 12 zile) trebuia sa ma descurc singura cu treburile si il "aruncam" pe un umar si ma ocupam de biberoane si alte cele cu "celelalte" 2 maini. ii mai pica kapu intr-o parte si-n alta, dar cred ca asta l-a intarit [:D] ca acuma se tzine bine de tot, ba chiar se trage pe spate si se uita peste umar, la dreapta si la stanga. Lia: intrebai mai acum 2 zile de carutz, mai bine ia-l pe Danutz si du-te la o expozitzie ceva sau magazin mai mare si incearca-le. Eu am Graco moonlight cu 6 rotzi (cele din fatza sunt duble), iar patul caritzului se desprinde de suport si se poate suci (cu fatza si cu spatele), plus ca se poate face stroller (pentru cand o sa calatoreasca in fund). Problema cu asta este ca nu mai incape cand sat la orizontala, ii atarna picioarele! [:D][:D][:D] lui taty ii plac alea cu 3 rotzi, sunt un fel de modle ma modern, dar eu nu ma dau in vant, parca sunt motorete. Irinuca si bebe Andreas [bonjovi] nascut pe 30/07/04 [url="http://community.webshots.com/user/irrinuca"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreas2004"]web2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, mananc litere la greu! E normal, mi-e fuameeee si e aproape 2 am, cum sa mai mananc akum?? Mama Giuliei: am observat initzial acum vreo 2 saptamani (???) ca da sa se ridice din carseat. In loc sa stea cu spatele lipit se apleca in fatza. Taty l-a tzinut de manutze fara sa-l traga si el s-a rodocat in fund. II place rau, in scimb "pe burta" nu este deloc printre favoritele lui. Niciodata nu a dormit pe burta. Stie cineva cum se amesteca sucul de morcov cu laptele praf ca sa-l mai indulceasca???? Si nr 2: Imi pica paruuuuuuuuuuuuuuuuu si NU VREAU SA MA TUND[:(!] Exista ceva prin farmacii sa comad si eu?? Fetelor, este vreuna dintre voi coafeza sau hair stylist sau ceva??? Vreau si io sfaturi si eventual o tunsoare cand vin, ca aici mi-e frica sa ma dau pe mana lor. Pe bani, bineinteles. Irinuca si bebe Andreas [bonjovi] nascut pe 30/07/04 [url="http://community.webshots.com/user/irrinuca"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreas2004"]web2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, mamicilor! noi suntem bine.Azi am fost la dr. si am aflat ca avem 6400 g si 62cm, ceea ce e foarte bine...Eu alaptez exclusiv la san,asa ca nici nu ma gandesc sa ii introduc nici un suculet acum ,abia pe la patru luni jumate cel mai devreme.Cu Rares am inceput la trei luni,exact ca voi si numai haine patate am avut si un copchil extrem de mofturos!...asa ca fiecare face cum crede,eu merg pe varianta americana de data asta. In alta ordine de idei, Olivia eu zic ca la 11 saptamani chiar ca e prea mic ptr suculete de orice fel.Multumesc mult de poze ..sunt superbe, iar tu te-ai refacut super dupa nastere ...numai io nu(jale mare)! Irinuca , tu parca il descrii pe Lucas al meu: se ridica in fundulet ,mai nou se apuca de pantaloni si se ridica! e prea devreme si totusi!!!!!!! ii batos tare ! ca sa nu mai zic de destept: copilul mio nu plange decat daca are motiv!( sunt asa de incantata de el de nu se poate....eu am avut trauma cu Rares)... Cu alte cuvinte, ma topesc dupa fiu-mio si imi declar dragostea public! ca voi ma intelegeti si daca exgerez.... Mai e cineva pe aici care alapteaza exclusiv la san? Pup la toata gasca! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bune dimineata si de la noi ! Da`i sdimineata rau la mine, vad ca e innorat [xx(], iar eu sunt [alcool] ca fie`mea a dat in foame azi dimineata la 4, apoi la 6, apoi la 7, in total mi-a mancat 230 ml. Marcelle, nu trebuie sa-ti faci probleme, eu cred ca fiecare bb se dezvolta in ritmul lui. Si sunt bb mici mici de tot, asa ca ... [^] Sunt unii cuminti si altii [hop]. Irrinuca, eu folosesc din cand in cand Forma Vit - fiole pe care le-am luat de la coafeza si-mi fac masaj pe capatana. Nu mi-a cazut deloc parul, asa ca l-am tuns ca aratam ca o bunica (15 ani am tot avut par lung, de mi s-a acrit). Lia, eu am optat pt carucior sport sa-l pot arunca in masina. Nicole, succes iti doresc, ca eu una inca nu am resit sa revenim la "normal" cu somnu`! Da io ma bucur ca haleste, poate s-a ingrasa oleaca ... Vreau sa vad si io shunci ! Intrebai de ridicat, ca matza atata se tot incoarda de 2 zile, cand e intinsa pe spate, de-si ridica picioarele intinse suuus de tot si-si incoarda si muschii gatului, apoi pica lateral ca un gandac [:D] si e rosie toata de la efort.[:D] [pup] de la gagici ! [?] Bb-ilor vostri le mai vine inapoi laptele si dupa 1 ora dupa ce au papat (nu ma refer la [vom] cand vine ca dintr-o fantana, ci asa, cate un pic). La noi se intampla cand se incoarda moatza ori cand "vorbeste" cu patos, ori cand se sbenguie. Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Intrebai de ridicat, ca matza atata se tot incoarda de 2 zile, cand e intinsa pe spate, de-si ridica picioarele intinse suuus de tot si-si incoarda si muschii gatului, apoi pica lateral ca un gandac si e rosie toata de la efort.
Si a mea tot la fel face... de crezui la inceput ca are colici cum se incoarda... da toti care o vazura au zis ca vrea sa se ridice si m-am linistit... Iar cu vomitatul, se intampla si la noi... acum inca e mai bine, desi daca se agita mult mai mult ca sigur ca vomita.. si dupa 1-2 ore de la masa... da noi suntem veterane in ale vomitatului.. Mi-a venit ajutor din Ro pentru fata, cred ca voi merge la servici din decembrie... desi parca nu ma indur sa las fata cu nimeni... fac si eu ca tine, Lia... Anca & bb Bianca (19 iulie 2004) http://community.webshots.com/user/aneagu100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...