Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (11)


Veve

Recommended Posts

Aci`s ca fie`mea iarasi a picat la datorie. Desi am adormit-o de la 5 pana la 6,30, totusi era rupta de oboseala. E drept ca in timpul zilei nu a dormit nimic. As vrea sa-i mut ora de baie pe la 9, dar nu am cum. Voi vedea mai incolo. Ref. sucul de morcovi ... eu i-am dat Giuliei de 2 ori, nu am vazut schimbare, dar si eu tot la suc de porto am ramas. Mamici, cum naiba imi dau seama daca mai are sau nu colici ? Ca tot pe Sab+Bonisan suntem si e ok. Mi-a cam frica sa o las fara ca la noi colicii au fost teroare ...[V] Maine fug sa iau marsupiul, e unul in care bebica se poate pune si pe orizontala si pe verticala. Buna ideea Monicai ... ca vine iarna si va fi mai usor ![;)] Lia, ai dreptate, la vremea noastra parintii ne-au dat de toate si nimeni nu a crapat, nu a facut alergii, nu a avut probleme cu stomacu` ... [:D] Noi avem bb-i moderni ! [:D] [pup] la voi !!! Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Mi-a venit ideea sa va intreb pe voi despre introducerea sucului de fructe. Ceea ce am invatat eu nu se potriveste cu ceea ce aplica americanii pe aici. Ei nu au auzit de suc de fructe, nici de ceai sau alte baby-drink-uri, si nici de profilaxia rahitismului. Deci Luca are 10 saptamini, este hranit exclusiv cu formula si ma gindeam sa introduc sucul de portocale, mar si morcov. Intrebarile ar fi : 1. incep cu o lingurita/zi si dublez in fiecare zi? la un moment dat asta inseamna ca voi inlocui o masa. 2. voi ati inceput cu portocala? 3. cum au tolerat puiutii vostrii? Astept sfaturile voastre cu nerabdare. In rest sintem bine, dormin toata noaptea si ridem zgomotos. Pupici la mamici si puiuti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, despre carucioarele cu 3 roti - am auzit ca s-au retras de pe piata in niste tari (nu stiu care!?) din europa ca cica s-au gasit ca nu sunt sigure.. multe accidente.. dar aici in Canada vad ca inca se comercializeaza... cred ca sunt usor de manevrat... Oricum, era si o discutie pe Parintii intreaba parintii raspund referitoare la carucioare... Anca & bb Bianca (19 iulie 2004) http://community.webshots.com/user/aneagu100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kim, eu iti pot spune doar cum a decurs la noi. Mie mi-a indicat pediatra, zeama de portocale, de la 1 lingurita am ajuns la 4, treptat, asta din saptamana a 5-a. I-a placut tare mult [:D] si e o figura cand papa ea din lingurita [:D] Am incercat si morcov, dar matza mea este prea mica pentru atatea. Astept sa implineasca 3 luni si mai vedem, oricum prima data voi da o fuga la pediatra sa o consulte si sa ma linisteasca. Eu sunt de acord cu diversificarea, ca nici nu am de ales. Le felicit pe mamicile care au lapte suficient pentru bebici [^]. Sanatate la bebici si la mamici ! [;)] Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" http://community.webshots.com/user/giulia16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare si de la noi... nicole daca va mai intalniti cu marina si daca e cumva in tineretului dati-mi si mie un semn la noi diversificarea incepe la 4 luni ca cica s-a modernizat pediatria in 2 ani (la maria am inceput la 3 luni) dupa urmatoarea schema: suc de morcovi, o linguritza in prima zi, a doua zi doua pana la a sasea zi cu 6 linguritze...dupa care suc de mar...aceiasi schema dupa vreo 2 sapt se ajunge la 30 ml suc mere + morcovi dupa care se incepe ingrosarea sucului putin cate putin pana se face piure din fructe si abia atunci inlocuim o masa de preferinta cea de la 10-11. tot de la 4 luni daca bb nu e prea grasut cereale cu orez...eu ii puneam mariei in biberonul de lapte seara cate 2 ling la inceput si mai apoi si dimineatza. Pana aici am invatat diversificarea...sanatosi sa fim cu totii aaaa...si daca papa la linguritza bine de la 5-6 luni putem baga in fructe si branzica de casa (faceam din lapte cu Ca) si biscuiti simpli Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte de culcare mi-am mai aruncat si eu o privire pe aici ... Marina, ne-am uitat astazi si dupa voi, era cam pustiu parcul (pe la ora 3 dupa amiaza) si ne-am gandit ca poate nu ati iesit ...era cam frig! daca mai ajung saptamana asta pe acolo te sun! eu am inceput la moata mea cu sucul de morcov, si-a patat toate bluzele si nu mai ies petele[:D], in schimb bea 30 ml in 2 secunde, de ieri am inceput si cu suc de mar, de la asta se linge pe botic [:D]! va pupacesc, ma duc sa sforai[:D] Nicole & [copil] Andreea Alexandra (fomista) http://community.webshots.com/user/niar1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza dragelor! Kim, la noi diversificarea a inceput cu suc de mere...(ca n-aveam morcovi!!! - mama denaturata..), de miine adaugam si suculetul de morcovi. tot asa, cite o lingurita in plus in fiecare zi. eu nu am sa incep curind cu cerealele din cauza de greutate...ca risc sa il fac american in timp record! sa ca o sa ma axez pe fructe si legume, macar el sa manince sanatos! aici a venit toamna....cu frig si umezeala. am facut poze noi....va invitam sa le vedeti! http://community.webshots.com/user/rocksy25 pupici si o zi super va dorim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi, Si aici e o zi urata azi... ieri a fost soare si ne/am plimbat vreo 5 ore prin oras. Azi planuiam sa mergem pe malul marii la plimbare dar trebuie sa amanam. Ne invartim putin prin preajma cand o luam pe Mara de la scoala. Rox am vazut pozele cu Patrick, e un dulce si seamana tot mai mult cu tati!!! sic![:D] Ce mai fac mamicile din Bucuresti? Alina, Andreea, Mihaela? Cam trag chiulul mi se pare... Pupam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Roxi, ce chestie, chiar ma intrebam daca numai Tudor se fataie pana iese din scaunel, dar vad ca si al tau face asa! Mai nou, cum l-am pus, se face ca un arc, pana aluneca de aproape cade din el. Si la fel face si in carucior. Trebuie sa-i distrag atentia imediat cum l-am pus, altfel... Si daca il leg face si mai urat. Si uite asa, stam noi 2 minute in scaun si apoi iar in barate la verticala. Nu stiu daca aseara a fost prost dispus de la morcovi, asa am presupus eu. De aceea am zis ca mai incerc si azi, mai ales ca nu mi-a dat alte semne ca i-ar fi rau (scaunul a fost normal). mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...