Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cafeaua decofeinizata


Recommended Posts

Gandacelu, sincer eu nu iti recomand sa bei cafea solubila ("ness"), cu atat mai putin in timpul sarcinii, fie ea decofeinizata sau nu. Cafeaua solubila e, de fapt, esenta de cafea, deci e o substanta foarte concentrata si nerecomandata. Stiu de la o prietena a mamei care a avut operatie pe creier ca doctorii i-ai interzis sa bea ness, pt. ca distruge celulele nervoase. Deci... nu-i chiar de gluma... Despre cafeaua decofeinizata, iti spun si eu ce stiu: este cafea din care s-a extras cofeina, prin ce mijloace - ei stiu [:D] Poate ar fi bine sa cauti din cea de care a zis Lorelai, vad ca e bine informata [:D] Si sa stii ca are exact acelasi gust cu cea cu cofeina, depinde, of course, si de calitate. Eu am baut Tchibo decaf. si e f. buna! [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetele, merci fain di tat![flo][flo][flo] sora[pup] pi unde mi-ai fost?![pup] am citit tot ce mi-ati spus si concluzia e:[alcool] sunt o mare-mare cafegioaca, d-aia mega, cu sticla dupe ea... numa tare si amara... si ziceti ca de inima o sa mor?![hot][help] cand am ramas insarcinata, m-am lasat din prima, a doua zi nu am mai pus gura... azi asa, maine asa... pana acum vreo doua luni cand sotul s-a gandit sa treaca pe decofeinizata, m-am gandit sa gust si eu si nu mi s-a parut rea (probabil datorita distantei temporare fata de momentul dezintoxicarii, ca stiu ca atunci cand eram bautoare "profesionista" numa aroma de la decofeinizata imi facea greata[8D]) ca o paranteza, noi nu luam de la o anumita firma, luam varsata de la carrefour - cat despre ness... sunt din categoria cafegioilor, nu pun gura pe ness decat daca se cheama frappe[:D] domne, vorba lunga mai sunt si eu azi! in concluzie, va multumesc mult de tot tuturor, m-am lamurit, e ceea ce mi-era si mie teama: procedee chimice (nu stiu de care) scot cofeina... probabil ca nu e tomnai bine pentru una care citeste de 10 ori o eticheta si stie lista cu E-urile interzise par coeur;) concluzia este (spuse gandacu intinzand labuta catre canuta cu cafea pregatita inainte sa deschida forumul) prefer sa mor de inima decat de cancer! asa ca o sa termin cu decafeinizata asta[q] ... in viitorul apropiat[:D] si pourma alaptez si iar nu beau... ehhhhhhhhhhhhhh[xx(] dar asta e deja alta discutie ps: cine a zis ca mai bine era daca as fi baut cafea naturala in cantitati mici bine a zis, ca stiam si eu - dar uitasem! - numai ca la mine cantitatea si concentratia sunt de baza...;((
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu beau cafea, insa o cescuta si mai slaba, mai ales ca am tensiunea 9 sau 10, am voie, cred eu. Nu cred ca cea fara cofeina e mai buna, macar cea cu cofeina e naturala. GabrielaHope si bebitza din burtica!!! DPN 18 Martie [gravi] "Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, dar voi Inka ati incercat? Inca mai e buna si din cate stiu e din plante sau cam asa ceva. P.S. Eu nu simt diferenta nici moarta intre decaf si cafeinizata. Si nici altii daca nu le-o spui. Sa iti dau un ex: am lucrat la un hotel in Germania si o data la micul dejun mi-a cerut cineva un refill cu decaf. Numai ca nu mai aveam decaf si am intrebat ce sa fac iar fetele au zis sa ii dau normala. Vreau sa zic ca era asa buna cafeaua aia decaf ca nu a simtit normala in comparatie cu ea. M-am simtit eu prost ca m-am gandit ca poate o fi avand cine stie ce probleme si a cerut decaf dar eu nu aveam voie sa iau nici un fel de decizii de capul meu, asa ca am facut ce au zis ele. Eu sunt moarta dupa nesscafe frappe, dar nu sunt compatibila cu cafeina, asa ca ma bucur ca s-a inventat ness-ul decaf. Astept sa mi-l si permit si va fi ok![:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot decaf am baut in timpul sarcinii si cat am alaptat-o pe Mariuca, ca asa mi-a zis doctorul. N-am fost eu prea incantata, ca sunt si hipotensiva si aveam niste dureri de cap dimineata de simteam ca-mi plezneste, da' m-am conformat. Oricum, in ziua in care am terminat cu alaptatul am revenit la cana mea normala de cafea de dimineata, tare si numai cu un strop de zahar. Apropo de relatia cafea-copil agitat, va pot spune ca persoana mai decofeinizata si calma ca mine pe timpul sarcinii, rar gasesti, si cu toate astea am o nazbatie de fata care nu sta o clipa locului (de fapt cred ca nu cunoaste sensul cuvantului "a sta"), se catara pe unde nici nu gandesti si partea mai nasoala e ca de-abia are 1 an si 3 luni si nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza [bang], dar ea sa fie sanatoasa, c-om scoate-o noi la capat cumva. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca veni vorba de INCA, acum cativa ani am primit din Belgia asa ceva si era f buna :) mama era fericita ca imi placea, puteam bea si eu, pt. ca pe vremea aia eram minora si nu trebuia sa am vicii (inca) [alcool] pupici pe burtici pt mamici (care incearca sa faca bebi neviciosi [bis] ) [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt noua aici, ma primiti si pe mine? Ma bag si eu in discutie. Din cate am vazut eu, singura decaf de pe piata romaneasca decofeinizata prin metoda apei este cea de la Segafredo. S-ar putea sa fie si cea de la Lavazza, dar nu stiu sigur. In general luam Douwe Egberts decaf, dar cum nu scrie prin ce metoda e decofeinizata, asta inseamna prin proces chimic( pacat, e asa de buna!) dar mai caut sa aflu. Sau poate scrie pe ea, dar cum e doar in olandeza... Asa incat ieri am cumparat Segafredo decaf.Inca nu am gustat-o, sper sa imi placa. E cam scumpa ce-i drept.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele, m ati lasat masca cu faza ca , ar fi cancerigena cafeau descofeinizata.sincera sa fiu, orice am bea , orice am manca tot spre..groapa mergem.ce nasol suna.. io sunt gravida in 38 sapt asa ca beau doar cafe fara .."agitatie"-descofeinizata.speram sa fie ok , pt ca medicul mi a zis ca ..e bine daca BEAU din asta. nu mi se pare ca are gust de pipi...poate pt ca ..ii pun si lapte plus ca folosesc ..indulcitor. am sa ma uit si io sa vad cum se obtine .. pupi de la vivi si burticel 38 sapt. ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

casandra, eu stiu ca INCA era poreclita si NECHEZOL, pt. ca era facuta din nush ce cereale pe care le mananca .. shi anume.. caii [:D] cred ca ovaz.. (??) [alcool] Daca gresesc, va rog sa ma corectati! [;)] Si daca mai exista pe piata romaneasca, pe la magazinele naturiste cred ca se mai gaseste... poate am timp zilele astea sa trec pe la unul sa intreb si o sa va spun exact [;)] [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...