Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cafeaua decofeinizata


Recommended Posts

vivian - indulcitor zici? sper ca nu zaharina sau alt indulcitor artificial [bang] Am citit ca astea sunt foarte rele, mai rele chiar decat zaharul... pe bune... sunt controverse foarte mari app de indulcitorii artificiali [:(!] Daca vrei sa iti dau mai multe detalii, spune-mi :) pupici :) [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu beau zilnic cafea, cu cofeina, altfel m-ar durea capul. Atata vreme cat nu exista probleme de tensiune, medicii permit o ceasa pe zi. Am incercat si fara cofeina, si nu mi-a placut. Nu am auzit ca ar fi novica. Dar ce spuneti de berea fara alcool? Eu beau destul de des, si e ciudat deoarece mie nu imi placea berea inainte, insa am inteles ca ar fi foarte buna in sarcina. Cat e de adevarat nu stiu. Crinuta si bb din burtica 31+ saptamani Dr. Nayel, CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai daca cofeina este extrasa cu asa zisa metoda swiss este fara probleme si consta in "soaking"-ul boabelor in apa si apoi trecerea apei cu cofeina si arome prin filtre cu carbon si apoi se reusca boabele cu apa asta fara cofeina, pt aroma. Deci metoda safe este cu swiss water. Filtrele de carbon sunt folosite si la epurarea apei, sunt total si absolut nenocive.[pup] Mai demult se foloseau diversi solventi ca sa extraga cofeina, cum este clorura de metilen sau tricloroetilenul. Astia 2 sunt considerati "potentiali" carcinogenici. Sau se mai foloseste CO2 comprimat, care nu e o problema. Deci cafea decaf pe care scrie ca e facuta cu metoda swiss water nu are nimica, o puteti bea fara probleme si in sarcina. Dar evident cel mai bine si mai bine e sa nu consumati cafea deloc in sarcina de nici un fel.[:D] Berea nealcoolizata chiar ca nu are cu ce sa va afecteze, metodele de reducere a continutului de alcool nu implica substante cancerigene. Indulcitorii artificiali cum este zaharina sunt potentiali cancerigeni si ei, dar nu s-au scos de pe piata din cauza ca beneficiile aduse de ei in cazul persoanelor diabetice sau obeze trag mult in balanta fata de efectele lor secundare, plus ca nu e dovedit clar cum ca ar cauza cancer. [flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by allya
Berea nealcoolizata chiar ca nu are cu ce sa va afecteze, metodele de reducere a continutului de alcool nu implica substante cancerigene.
Bine ca macar asta nu are factori potentiali cancerigeni[:I] Eu consum de doi ani de zile cafea fara cofeina pt ca nu ma tine inima la aia adevarata, din pacata, ca o iubesc[cafea] si ce ma enerveaza e ca nu am gasit pe cutie ca ar contine clorura de metilen sau mai stiu eu ce, ca in mod sigur nu as mai fi consumat-o in timpul sarcinei. Na acum Dumnezeu cu mila.. O sa caut si ei eu pe aia cu swiss water. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-ati linistit de tot! Eu fara cafea sunt degeaba.Dar de cand cu sarcina, mai ales cu alaptatul am baut numai decaf.Si inca beau...o sa imi stea in gat de-amu cand mi-ati dat vestile astea....nici nu ma gandeam la toata faza asta cu proceduri de scoatere a cofeinei...mey gandacelule, ce iti veni ? dupa ce ca Trebuie sa beau decaf acus nici sa nu imi tihneasca ,mey?[xx(]? prin urmare, dat fiind faptul ca mi s-a terminat Tchibo din Ro decaf, imi spune si mie cineva ce scria pe pachet? e cu swis water sau e chimic?(procesul) Si daca se gasesc de astea cu Swis water prin US sau Ca, spuneti-mi si mie ,va rog, o marca si unde la ce magazine sa caut? Oricum acus astept supliment de Tchibo din Ro....hmmmmmmmmm! pup la voi Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu,sa nu ma ciufuliti,fetelor[:D],dar eu am baut toata sarcina cafea cu cofeina,si...mai rau,cu cola[alcool],adica ce sa ma mai ascund...beau ness+coca cola!!! Marturisesc ca ma sfatuise toata lumea s-o dau pe decafeinizata...dar ce,poti sa te-ntelegi??O viata are omu...Dar sa stiti ca bebe e sanatos si voinic,il alaptez la greu(are 3 luni),si mami [bang]tot cafeluta serveste...De altfel, am intrebat doctoru si mi-a dat "liber "la maximum una/zi.Ala mic nu-i deloc agitat,mai degraba eu sint... Dar cine poate servi fara cofeina,toate[flo][flo] Jojonel si bebe Freddy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura, si eu sunt suparata ca am deschis subiectu asta! ce sa-i faci?! da-i romanului mintea cea de pe urma![bang][:D] sa stiti ca cea naturala, cu cofeina, NU E CONTRAINDICATA in sarcina! numai sa nu fie prea multa... ata ete[xx(] io deocamdata tot decaf beau... si nu stiu ce scrie pe eticheta, ca o iau varsata gata![xx(] nu puteam sa mor linistita?... trebuia sa stiu de ce mor?![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa nu dati cu pietre in mine, dar eu pana a afla ca sunt insarcinata am fumat linistita pana la 12 saptamani cate un pachet de tigari pe zi si beam o cana maaaaaaare de cafea. cand am aflat ca sunt insarcinata am zis gata nu mai fumez si nu mai beau cafea. asa am plans din senin de atatea ori incat i-am muiat pana si inima sotului meu si acum ma lasa sa ma foiesc pe langa el cand fumeaza si mai trag cate un fumulet din tigarile lui, dar nu mai mult de 3-4 fumuri pe zi(ca atat simt eu nevoia) si mai beau si cate o cafeluta mica, mica pe zi. nu e chestie nici de vointa, nici de ambitie, nici de inconstienta. dar am zis ca mi-e mai bine asa decat sa stau intr-un coltisor si sa plang din senin....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Albi`
casandra, eu stiu ca INCA era poreclita si NECHEZOL, pt. ca era facuta din nush ce cereale pe care le mananca .. shi anume.. caii [:D] cred ca ovaz.. (??) [alcool] Daca gresesc, va rog sa ma corectati! [;)] Si daca mai exista pe piata romaneasca, pe la magazinele naturiste cred ca se mai gaseste... poate am timp zilele astea sa trec pe la unul sa intreb si o sa va spun exact [;)] [biz]
neah,INCA e Inca si era facuta din cicoare, iar NECHEZOLU' era facut din naut prajit.hai mey ca o duceam bine,numa' produse naturale:salam din soia,cafele farea cafea etc:-) ce vremuri:-))) p.s.-la bb namber 2 am baut si eu cate o cescuta de cafea /zi,ce-i drept ca a iesit cam zgubilitic da' in rest sanatos tun manca-l-ar mama:-)(multumesc lui D-zeu) ~flying without wings~
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu prin urmare, dat fiind faptul ca mi s-a terminat Tchibo din Ro decaf, imi spune si mie cineva ce scria pe pachet? e cu swis water sau e chimic?(procesul) Laura
Nu stiu cum e Tchibo din Ro, dar Thcibo nemtesc consum si eu, aia privat caffee(dublu la pret[biz]), o "editie" speciala, cred ca o fi cu mai mult metilen[:D][bang], ca de aia e o fi asa aromata[:D]. Si nu scrie nimic, nici de mama, nici de tata, ca de aia-s suparata[xx(]. Sigur cu swiis water nu e, ca din cite inteleg se mindresc aia cu procedeul, dar nici de metileni si alea alea nu scrie. Am sa o mai studiez, miine dimineata la cafea, la acelasi Tchibo[:D] ca inca nu stiu de care se cumpar. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...