Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI... VITREGE...


Recommended Posts

Buna! Inca de cand eram o adolescenta, am evitat intotdeauna sa ma intalnesc cu barbati care au mai fost casatoriti si aveau copii... poate dintr-un sentiment de posesivitate, pentru ca nu vreau sa-mi impart barbatul cu nimeni, nici macar cu un copil... Dar cand l-am cunoscut pe el... parca n-a mai contat nimic, nici ca e mai in varsta decat mine (nu cu mult, doar 10 ani), nici ca a mai fost casatorit si are un copil... Il vedeam si il vad ca pe barbatul perfect sau, cel putin, aproape perfect. Eu nu am copii, dar sotul meu are o fetita de 13 ani din prima casatorie, de care m-am indragostit din primul moment cand am vazut-o; timida, frumoasa, cuminte. Jumatate din timp este la noi, jumate la maica-sa. In dupa-masa cand m-a cunoscut, fetita l-a intrebat: Daddy, cat de mult iti place de ea? Atat de mult cat imi place mie?"... ceea ce e semn bun, apoi cand el i-a spus fetitei ca m-am mutat cu ei, a fost super incantata. Dar, bineinteles, sunt si bune si rele, in sensul ca sunt zile cand e super-ascultatoare si sunt zile cand parca nimic nu-i place (de ex. o sapt. intreaga indiferent ce am gatit imi spunea:"Nu-mi place", desi cand ea e acasa, gatesc ce stiu sigur ca-i place; asta m-a cam scos din sarite...) Ma intreb de multe ori daca maica-sa o influenteaza impotriva mea... Imi amintesc cand i-am redecorat camera si a venit maica-sa sa o ia la ea, fetita i-a aratat camera ei si maica-sa a zis ca arata frumos, apoi cand au plecat pe drum i-a spus fetitei: "Apropos, nici macar nu-mi place camera ta..." Fetita a venit acasa foarte dezamagita... si nu prea stiam nici ce sa-i spun sa o consolez... Apoi, cand i-am facut piscina la fetita (a fost cadoul ei de Pasti), s-a dus la maica-sa si i-a spus ca i-am luat piscina si maica-sa i-a spus: "Si ce? Tot n-o sa fie asa frumoasa ca a noastra"... si astea sunt doar lucruri ce-mi spune fetita... Dumnezeu stie ce altceva ii mai spune maica-sa... Eu o iubesc pe a mica ca pe copilul meu... si ma deranjeaza ca maica-sa ii spune prostii de genul asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nadia, Sa stii ca nu este deloc usor cu copii din alte casatorii. Nu este cazul meu dar am prietene. Totul (sau aproape totul, foarte mult oricum) depinde de tine, sa fii diplomata sa treci peste anumite lucruri. Prietena mea a pierdut casnicia din aceasta cauza, si e pacat, era vorba tot de un copil timid si cu fond bun. Incearca sa fii prietena cu cea mica si da dovada de intelepciune. pupici AlbaIulia http://community.webshots.com/user/albaiulia101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate mama naturala se simte amenintata de tine, mai ales ca ai o relatie buna cu fetita. Ar fi pacat sa-i otraveasca sufletul, dar parca pot sa-i inteleg motivele, chiar daca nu si metodele. Poate nu ar strica o discutie deschisa si amicala cu mama naturala, sa-i spui ca tu nu vrei sa ii subminezi pozitia, ci doar sa creezi un mediu in care fetita sa se simta confortabil. Daca voi, cele doua mame, va impacati bine, puteti sa preveniti conflictele din sufletul fetitei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia, sint si eu in aceeasi "oala" cu tine (barbatu-meu are 3 copii din prima casatorie), si e al nabii de greu, cel putin pentru mine primul meu an a fost aproape un iad (nu stiam cum e cu copii de virsta scolara, nu stiam ce obiceiuri sint in familia mamei lor...barbatu-meu ma certa ca-s prea aspra cu ei, iar eu nu-mi gaseam locul, caci nu le sint nici mama nici tata). In teorie, e ok daca reusesti sa fii prietena cu mama fetei, in practica, eu nu prea vad multe sanse, caci noi sintem de partea cealalta...Cel putin in cazul nostru, lucrurile sint clare: tot ce face tatal lor (si implicit eu) nu e bine, tot ce face ea&prietenul e genial, iar copiii sint undeva la mijloc, si de ei trebuie sa tii seama cel mai tare (noi incercam sa le explicam de ce facem asa si nu altfel); cred ca mama isi proiecteaza conflictul cu tatal pe copil. Ai notri au o surioara vitrega, a mamei lor cu prietenul actual, si prietenul le-a zis ca surioara lor va fi oricum mai frumoasa&desteapta decit ei (pentru ca nu e facuta cu sotul meu care e ala rau si urît...). Am ramas interzisa cind mi-au povestit faza asta... In plus, la 13 ani incepe vîrsta dificila, stiu ca eu la vîrsta asta aveam o gramada de ginduri negre chiar daca aveam o familie "normala"...Incearca sa discuti putin cu ea, sa stie ca esti de partea ei...Nici mie nu mi se pare normal ce se intimpla, si mi-a luat timp sa realizez ca nu pot sa schimb mare lucru, doar sa fac sa le fie cit de cit bine copiilor, cit sint la noi. Bon courage si mai scrie-ne !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin ca sa va lamuresc: cand i-am redecorat camera, am facut-o pe gustul fetitei: ea a ales culoarea in care vrea sa-i vopsim camera (si desi mie nu-mi prea place, ca e alvastru inchis, am vopsit camera asa cum fetita vroia), mobila, mocheta, tv, vcr, dvd, combina muzicala... Ea a ales totul. Apoi, o iau cu mine peste tot unde vrea sa vina cu mine: la cumparaturi, la coafor, la salon de infrumusetare sa ne facem unghiile, in vizita la prietene, la piscina (asta-vara), de cate ori iesim la cumparaturi o duc sa manance la restaurant ca stiu cat de mult o incanta, ii cumpar numai hainele alese de ea... avem o relatie in general buna, cu exceptia acelor zile cand pare ca nu e ea; si eu cred ca e probabil ptr. ca maica-sa ii spune cine-stie-ce...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alina Moscovici
Draga Nadia1976, Ma gandeam ca ar fi bine sa implici fetita --de ex. cand mai (re)decorezi camera sau cumperi ceva-- o iei cu tine la cumparaturi si o lasi sa aleaga (si) ea. Daca va fi parte din "proiect," cand proiectul va fi criticat de mama ei poate va privi lucrurile altfel ... [flo] Alina As I always say, the best word is ...YOU
Vezi tu, Alina, tocmai asta-i buba; ca (,) camera a fost decorata pe gustul ei! Ceea ce vroiam sa spun e ca maica-sa a ranit-o pe fetita, nu pe mine, ca mie nu-mi pasa ce zice sau crede ea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Donia
Poate mama naturala se simte amenintata de tine, mai ales ca ai o relatie buna cu fetita. Ar fi pacat sa-i otraveasca sufletul, dar parca pot sa-i inteleg motivele, chiar daca nu si metodele. Poate nu ar strica o discutie deschisa si amicala cu mama naturala, sa-i spui ca tu nu vrei sa ii subminezi pozitia, ci doar sa creezi un mediu in care fetita sa se simta confortabil. Daca voi, cele doua mame, va impacati bine, puteti sa preveniti conflictele din sufletul fetitei.
Poate... nu stiu ce ii povesteste ea maica-sii din ce facem noi impreuna (toti trei, ea, taica-su si eu) cand ea e la noi si maica-sa o fii geloasa; oricum, cert e ca daca ii place un baiat la scoala, vine acasa si-mi spune, dar intotdeauna imi cere sa nu afle maica-sa; apoi, cand i-a venit ciclul prima oara mi-a spus mie si abia apoi maica-sii... Imi spune cam tot ce spune "prietenul ei", tot ce face el, ma rog, vorbim de toate: viata, sex (asta cu acordul sotului meu; l-am intrebat daca el e de acord sa vb. cu fetita de sex si el a spus ca nu-i sigur ca fetita vb. cu maica-sa, asa ca sa vb. eu cu ea), filme, baieti, relatii, familie... vorbim despre orice vrea ea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

------- avem o relatie in general buna, cu exceptia acelor zile cand pare ca nu e ea; -------- Nadia, din ce povestesti tu, se pare ca aveti o relatie extraordinara, bravo tie! Tu crezi ca daca ar fi fata ta, n-ar fi zile in care ar parea ca nu e ea? E la inceputul adolescentei....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo tie nadia ... meriti sa fi felicitata ... mai rar sa vezi o asa mama vitrega ... sunt unele mame bune care nu au o asa relatie cu copii lor ... nu uita ca e copil ... chiar si eu matura fiind am anumite momente in care parca nu sunt eu ... dar eu sunt "peste", si starile mele sunt absolut normale ... incearca sa-i fi si prietena si mama in acelasi timp ... intotdeauna am considerat ca statutul de mama dobandit biologic = 0 ... asa ca fi o mama buna ... cine stie poate ii faci si o surioara sau un fratior ... Maruta [gravi] 8 saptamani UM 12.09.04 DPN 19 iunie 2005; dr. Dumitrache Violeta (Filantropia)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Nadia, dar e copilul femeii aleia! Eu o inteleg pe mama naturala ca e geloasa ... poate gandeste ca i-ai luat sotul si incerci sa-i iei si copilul ... nici unei mame nu-i pica bine ca fetita ei sa fie mai apropiata de o straina, sincer. Mama mea suferea pentru ca eu ii impartaseam tot bunicii - crescusem cu bunica si normal ca eram mai apropiate. Mama n-a incercat niciodata sa bage zazanie intre mine si mamaie (cinste ei!), dar acum privind retrospectiv imi dau seama ca a suferit saracuta sa se vada ignorata. Cu totii tindem sa ne deschidem mai degraba unui strain decat familiei noastre, dar fetita trebuie sa-i explice mamei ca o iubeste la fel de mult. E minunat ca te intelegi bine cu ea, dar am inteles din povestea ta ca si mama ei o iubeste la fel de mult si toate "rautatile" ei mie imi par manifestari clare de gelozie. Ai grija ... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...