Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

MAMICI... VITREGE...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by smillaraaq
Of, Nadia, dar e copilul femeii aleia! Eu o inteleg pe mama naturala ca e geloasa ... poate gandeste ca i-ai luat sotul si incerci sa-i iei si copilul ... Ai grija ... [flo]
Stai asa, ca nu-i asa!!! NU I-AM LUAT SOTUL!!! Ei erau despartiti de 7 ani cand eu l-am cunoscut, ea era deja logodita cu toate intentiile de a se recasatori cu alt barbat... asa ca eu nu i-am luat nimic. Cat despre fetita, eu nu vreau decat sa stie ca are in mine o prietena, o aliata, ca sunt cineva in care poate avea incredere sa vb. despre orice o framanta; nu incerc sa-i fiu "mama", are una, e de ajuns.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by casandra [Nadia, din ce povestesti tu, se pare ca aveti o relatie extraordinara, bravo tie! Tu crezi ca daca ar fi fata ta, n-ar fi zile in care ar parea ca nu e ea? E la inceputul adolescentei....
Cred ca ai dreptate... poate sunt eu prea sensibila cand vine vorba de fetita... Vreau ca totul sa fie pe placul ei si ma doare cand vad ca ceva nu-i convine sau o raneste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nadia1976 Stai asa, ca nu-i asa!!! NU I-AM LUAT SOTUL!!! Ei erau despartiti de 7 ani cand eu l-am cunoscut, ea era deja logodita cu toate intentiile de a se recasatori cu alt barbat... asa ca eu nu i-am luat nimic. Cat despre fetita, eu nu vreau decat sa stie ca are in mine o prietena, o aliata, ca sunt cineva in care poate avea incredere sa vb. despre orice o framanta; nu incerc sa-i fiu "mama", are una, e de ajuns.
Asta e important sa inteleaga si mama, in caz ca problema ei e gelozia. E super ca te intelegi cu fetita si iti doresc sa existe intre voi din ce in ce mai multa intelegere si armonie. La cei 13 ani, copila e si ea in plina pubertate si nehotarata si schimbatoare cum am fost toti, poate de aici i se trag si micile accese de "independenta". Las-o sa se exprime si sa ia singura decizii (chiar si gresite) si fi-i alaturi cand are nevoie. Eu cred ca deja ea te priveste ca pe o prietena de incredere. O alta chestie la care ma gandeam e ca ar fi de dorit ca tu si sotul tau pe de-o parte si mama ei pe de alta parte sa o indrumati in aceeasi directie. Sper ca mama sa inteleaga ca ii vreti fetei binele si sa renunte la orgoliu in favoarea cresterii sanatoase a copilului. Pupici si sa fiti fericiti! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal, daca as avea o relatie cu un barbat cu copil din alta casnicie, care petrece ceva timp cu tata si incepe sa petreaca timp si cu mine in mod constant, as pune mina pe telefon din proprie initiativa si as vorbi cu mama copilului. M-as prezenta, as prezenta situatia, as explica ca vreau sa vorbesc cu ea ca ea sa ma cunoasca si sa stie cu cine sta copilul ei. As intreba-o cum crede ca e bine sa ma port cu copilul ei, ce-i place, si cam ce e acceptabil pentru ea sa fac eu cu copilul ei. I-as mai spune ca fetita imi e draga, iubesc copiii dar nu vreau sa intru cu bocancii in viata lor, ca poate sa ma caute oricind sa vorbeasca cu mine si eu o voi cauta pe ea. Asa te asiguri ca nu ii devii antipatica. I-as cere voie sa devin prietena cu copilul, dupa ce mama ma cuoaste cit de cit si ma accepta. I-as spune intentiile mele in legatura cu cadourile pentru copil si i-as cere sfatul si aprobarea. Asta in faza initiala, pina capata incedere in tine si te accepta ca nepericol pentru ea. In felul asta iti cistigi apoi libertatea de a fi mama vitrega mai tirziu, fara sa ai parte de ura mamei naturale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am 25 de ani si sunt"mama vitrega"pt baiatul sotului, care are aproape 18 si si-a pierdut mama la 9 ani. E o diferenta asa mica intre noi incat nu-i pot fi mama. relatiile sunt din pacate din cele mai proaste.In sensul ca se poarta f. urat,ma desconsidera total, el e geniul geniilor etc. Eu insa nu pun la suflet pt. ca e la adolescenta si e un baiat bun care a suferit mult la viata lui.( mama si bunica au murit la interval de un an),e f. ordonat( eu nu sunt si asta da nastere la conflicte)invata bine, citeste, merge pe munte, nu fumeaza( bila alba in sensul ca nu e influentabil de gasca). Totusi as vrea tare mult sa imbunatatim relatiile...el are etapa aceea de misogin, femeile sunt proaste, numai colegele lui sunt normale etc.Si imi ia cu nerusinare din lucruri( curea de panza, deodorant fara miros etc)fara sa ma intrebe!In schimb daca intra cineva la el in camera e nasol! sotul deja nu-l mai poate stapani,sunt total opusi temperamental. .Cu Sofia se poarta insa f. frumos, nu are rabdare(indemanare) s-o impace cand e maraita, dar e .f.tandru si ar pupa-o toata ziua( iar nu e bine, dar ma rog). ce sa fac? [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/sabinelu_muzicelu/album?.dir=/3e47&.src=ph"]Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia, nu spun din experienta, deoarece nu am de unde... dar incerc sa ma pun in pielea... personajelor, sa ma gandesc ce-ar fi de facut. Cred ca totusi mama fetei e geloasa ca fetita ei se intelege mai bine cu tine decat cu ea (presupun ca este evident), ii faceti toate poftele... si consider ca poti rezolva cat de cat situatia stand de vorba cu ea. Invit-o la un ceai intr-o buna zi, ii povestesti ca intelegi ce se intampla; si cum voi amandoua doriti binele copilului, e mult mai placut sa-l creati in echipa, sa-i faceti o perioada de adolescenta frumoasa, si nu una in care sa se intrebe in ce directie sa mearga si cu cine sa voteze. Intelepciunea trebuie sa vina tot de la tine (asa e intotdeauna [8D]; felicitari pentru ce a fost pana acum!), si sper sa fiti o familie mare si fericita in curand! [flo] Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...