Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Mik
quote:
Originally posted by Elena I.
[cafea][cafea][cafea] ca tot e pauza mare!!! Ma inscriu si eu, profa de neamtzä in Iasi.
Vin si eu sa beau ceaiul cu tine. La ce scoala predai ? Mik.
Era cafea si ceai pt. toata cancelaria virtuala[:D] Predau la liceul Negruzzi. [foto][url="http://www.ofoto.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=633450517105&page=1&sort_order=0"]Album Erica noiembrie si octombrie[/url] Elena si Erica (6.februarie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lai
Imi aduc aminte cand eram in scoala generala si eram intr-o clasa tare nazbatioasa, si imi spuneam ca n-as vrea sa fiu niciodata profesoara pt. ca daca as avea parte de elevi care sa fie jumatate din cum eram noi as ajunge urgent cu nervii in pioneze. Ei bine acum am ajuns la concluzia ca profesoratul e "terapia" mea [il] Ieri eram deprimata, nici nu stiu prea bine de ce, ca nu se intamplase nimic special, da' asa parca mi se inecasera corabiile, si m-am dus pe dupa-masa mai cu chef mai fara chef la scoala, ca studentii mei au un examen maine si le-am facut o sedinta de recapitulare. Mey dupa doua ore de lucrat cu ei am iesit alt om, vesela si ciripitoare de nu ma mai recunosteam nici eu [hop] Lai
Ai dreptate, lai! [flo] Eu aveam intr-o vreme o suplinire seara, de la 5 jumate la 7 jumate. Liceul era langa casa, eu veneam pe la 4 de la cursuri si pana la 5 si un sfert cand sa plec spre scoala ma apuca asa un somn si o lene si o lipsa de chef ... mamaaaaa, trageam de mine sa ma urnesc, mai ales ca era iarna si la 5 era deja intuneric. Si ma intorceam cu un entuziasm, povesteam cu mama alte doo ore ce-au mai zis copiii, ce-am mai facut etc. Chiar e o terapie predatul! Mi-aduc aminte prima oara cand am predat, eram in anul 2 de facultate si o suplineam pe fosta mea "profa" de franceza din liceu ... mi-era aiurea sa stau in cancelarie cu cei care numai cu un an si ceva in urma mi-erau profesori, [bang] asa ca in pauze mai mult ma plimbam prin scoala. [:I] Hehehe, ce timpuri ... ce socata eram dupa primele ore de predare sa vad ca copiii chiar ma asculta, ca ma inteleg (sunt rârâita si nu-mi place), ca le place la ora mea [:)] Am amintiri frumoase de atunci! Va pup, profelor! [;)][pup] [url="http://www.terrapininc.com/Dental/Smile%20Crocodile.jpg"]Smilla crocodila[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai profelor...poate ar fi interesant sa facem un brainstorming referitor la metodele folosite la clasa, care dau rezultate, ce-ati observat voi ca merge in timp, de-a lungul anilor...eu sint cu predarea limbilor straine....ce ziceti? Idei ceva??? [alcool] Cristina [url="http://community.webshots.com/user/khristin107"][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as propune si studiul de "scenarii", adica situatii concrete, dar suficient de generice ca sa ne ajute sa ne orientam pe viitor la "fatza locului" Am, pe moment, doua, foarte recente: 1. Elevii discuta intre ei in timp ce rezolva un proiect colectiv. Pe langa discutia strict legata de ce au de facut, aud din cand in cand si fragmente referitoare la procurarea drogurilor, de la cine e mai bine sa le iei, cine e cel mai sigur dealer in scoala, etc, etc. Ce fac? Ii iau de guler si-i duc la director? Vorbesc mai intai cu ei? ce? Ca nu e bine sa iei droguri?Parca ei n-ar sti..propaganda anti drog este pe fiecare perete de scoala, incepand cu gradinita? Nici nu stiu cum sa abordez problema, avand in vedere ca is novice si am crescut, slava domnului , intr-o generatie ferita de pacostea asta. Sa ma fac ca nu aud? Parca imi vin in minte cuvintele de le-a ales cataghe ca motto...say nothing, do nothing, be nothing! 2. Azi am aparut in usa unei clase, ca suplinitoare. Ii stiam si ma stiau ca am mai fost si sapt. trecuta acolo.M-au intampinat cu urale, bucurosi ca ma au pe mine si nu pe altcineva. Unul din flacai, 14 ani, voinic si frumusel,albanez la origine, nici una, nici doua, vine-nspre mine...SI MA IA-N BRATE!!! Asa, pur si simplu, m-a saltat de pe loc... M-am blocat, am dat sa scap, ailalti ma priveau fix sa vada cum reactionez. I-am spus, cat am putut de serioasa, desi aproape ma balbaiam, ca apreciez entuziasmul, dar nu asa imi arata respectul cuvenit...Si-a cerut scuze, dar parea foarte mandru de gestul facut... Nu stiu, imi place sa fiu prietenoasa cu elevii, dar nu familiara. Incerc sa fiu o prezenta placuta, dar nu sa ne batem pe burta. Nici mie nu-mi place sa am elevi rigizi, care privesc numai in carte sau in pamant, imi place sa ne antrenam la discutii si povesti, dar pana la o limita...ei, voi cum ati fi reactionat? I have found the enemy:it's us!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Andrushka Cum as proceda eu: 1) Scola ta trebuie sa aiba o "policy on drugs". Informeaza-l pe director imediat. Elevii stiu ca este interzis sa consume sau sa vanda drugs, la 13-14 ani stiu si care sunt efectele adverse ale consumului - nu te-as sfatui sa intri in discutie cu ei despre droguri - daca vrei sa-i ajuti trimite-i la "school nurse" sau "school counsellor". Stiu ca suna putin egoist dar noi, ca profesoare, nu suntem calificate sa-i ajutam in cazuri din acestea. 2) A doua situatie mi se pare foarte serioasa de asemenea. In scoala noastra si in toata Australia un profesor nu are voie sa atinga elevii si viceversa. Cum este la voi? L-ai intrebat pe elev daca el crede ca gestul lui a fost potrivit? Ai spus bine ca nu asa se arata respectul - o clasa linistita si cu elevi care isi fac temele lasate de profesorul lor ar arata ca intr-adevar ei te respecta. Eu prefer sa fiu stricta cu elevii mei - si multi apreciaza un profesor strict care are disciplina in clasa si de la care ei invata. E adevarat ca nu toti apreciaza asta - dar nu poti sa-i impaci pe toti. Voi reveni mai tarziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA
Eu as propune si studiul de "scenarii", adica situatii concrete, dar suficient de generice ca sa ne ajute sa ne orientam pe viitor la "fatza locului" Am, pe moment, doua, foarte recente: 2. Azi am aparut in usa unei clase, ca suplinitoare. Ii stiam si ma stiau ca am mai fost si sapt. trecuta acolo.M-au intampinat cu urale, bucurosi ca ma au pe mine si nu pe altcineva. Unul din flacai, 14 ani, voinic si frumusel,albanez la origine, nici una, nici doua, vine-nspre mine...SI MA IA-N BRATE!!! Asa, pur si simplu, m-a saltat de pe loc... M-am blocat, am dat sa scap, ailalti ma priveau fix sa vada cum reactionez. I-am spus, cat am putut de serioasa, desi aproape ma balbaiam, ca apreciez entuziasmul, dar nu asa imi arata respectul cuvenit...Si-a cerut scuze, dar parea foarte mandru de gestul facut... Nu stiu, imi place sa fiu prietenoasa cu elevii, dar nu familiara. Incerc sa fiu o prezenta placuta, dar nu sa ne batem pe burta. Nici mie nu-mi place sa am elevi rigizi, care privesc numai in carte sau in pamant, imi place sa ne antrenam la discutii si povesti, dar pana la o limita...ei, voi cum ati fi reactionat? I have found the enemy:it's us!
Cred ca as fi ris si as fi glumit spunind ceva de genul "bine ca nu cintaresc 100 de kg". Cred ca daca glumesti putin cu ei asimileaza mai bine. Sa va povestesc si eu ceva nostim cu ai mei : la un laborator de programare citiva au ramas in urma si ii intreb : "ca sa fac sa lucrati mai repede ?" ei : "sa veniti cu biciul !" eu : rid si "da' n-am costum de piele" ei : rid si-mi spun "se poate cumpara asa ceva, sa stiti !" Haideti la un ceai, o cafea, un pepsi : [cafea][cafea][pepsi][pepsi] Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by orchid
Pt. Andrushka Cum as proceda eu: 1) Scola ta trebuie sa aiba o "policy on drugs". Informeaza-l pe director imediat. Elevii stiu ca este interzis sa consume sau sa vanda drugs, la 13-14 ani stiu si care sunt efectele adverse ale consumului - nu te-as sfatui sa intri in discutie cu ei despre droguri - daca vrei sa-i ajuti trimite-i la "school nurse" sau "school counsellor". Stiu ca suna putin egoist dar noi, ca profesoare, nu suntem calificate sa-i ajutam in cazuri din acestea. 2) A doua situatie mi se pare foarte serioasa de asemenea. In scoala noastra si in toata Australia un profesor nu are voie sa atinga elevii si viceversa. Cum este la voi? L-ai intrebat pe elev daca el crede ca gestul lui a fost potrivit? Ai spus bine ca nu asa se arata respectul - o clasa linistita si cu elevi care isi fac temele lasate de profesorul lor ar arata ca intr-adevar ei te respecta. Eu prefer sa fiu stricta cu elevii mei - si multi apreciaza un profesor strict care are disciplina in clasa si de la care ei invata. E adevarat ca nu toti apreciaza asta - dar nu poti sa-i impaci pe toti. Voi reveni mai tarziu.
Iti dau intru totul dreptate, orchid. Ai grija, Andrushka, ca la 14 ani the hormones are raging si e bine pentru siguranta si integritatea ta profesionala sa fii acuzata de prea mult seriozitate decat de prea putina. Fii stricta, asta e si sfatul meu, familiarizeaza-te cu regulamentul scolar si fa-l si lor cunoscut, fara jena. E de altfel de datoria ta sa-l respecti. Eu spun ca decat sa-ti fie fals interpretata intentia de apropiere fata de elevii tai drept slabiciune, mai bine pui piciorul in prag si specifici clar limitele, ca de la a te lua in brate pana la a incepe sa flirteze cu tine nu e decat un pas. Fii cu ochii in patru! Ca veni vorba de predatul limbilor traine, la cei mici, unde mie mi se pare cel mai greu de predat, cred ca cele mai bune metode sunt cele bazate pe visual aids, aratati-le casete video cu desene pe baza carora sa discutati pe urma, puneti-i sa coloreze sau sa deseneze. Am fost uimita cat de repede au prins expresii de genul Can you sharpen it, please? (despre creioanele cu care coloreaza) sau Can I have the blue one, please? in cazul in care vor sa schimbe creioanele de colorat. Cu cat vor un lucru mai tare cu atat sunt mai motivati sa foloseasca limba straina, fiindca altfel nu le dau creioanele colorate, in cazul meu. Bafta, fetelor! scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu...va dau voie sa ma treceti absenta... ce va invidiez pe cele care predati...aveti ce povesti...eu sunt deocamdata in pauza prelungita din motive de copil mic...dar va povestesc din ce mi se intampla in anii precedenti... Faze ca cea povestita de Andrushka mi s-au intamplat si mie, dar nu chiar de luat in brate...si cred si eu ca e mai bine sa fii putin mai dura cu elevii...eu sunt chiar intepata la inceput, tocmai din motive de autoaparare, caci altfel stiu eu ce le poate pielea....apoi, cand incep sa ii cunosc, las garda mai jos, ei apreciaza faptul ca profa poate fi si de gasca, dar cand incearca sa sara calul, fac fatza aia "rea" si le spun ca sa nu incerce sa ma supere, ca iese rau...ei nu stiu ce inseamna ca "iese rau", ca nu le arat niciodata - nici eu nu stiu [:D]- dar important e ca se linistesc...si ii aud susotind intre ei, "numai ma, ca o suparati!" si mie imi vine sa rad...(sper ca nu e pe aici nici un elev de-al meu!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...