Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

Hi again, Lectia de limba Germana [biz] Pentru o lectie reusita eu am un plan de lectie ( chiar daca scriu la repezeala activitatile care urmeaza sa le fac pe o bucata de hartie) si cel putin 3-4 activitati diferite. Incep ora cu ceva "fun - crossword, hangman pe tabla, find a word, quiz", etc. Prima activitate sa nu dureze mai mult de 5minute - atat ca sa potoleasca copiii si sa-i readuca cu mintea la materia respectiva. In timpul asta eu completez catalogul si "get oragnised" Imediat incep a doua activitate - daca e o lectie noua - cuvinte si expresii noi pe tabla sau pe overhead transparencies sau mai nou am cumparat un data projector pe care-l conectez la laptopul meu. Copiii copiaza cuvintele in caiete in liniste totala si le las 5-10 minute sa memoreze "the spelling, capital letters/nouns, umlauts, etc" Urmeaza ca eu sa citesc cuvintele/expresiile noi cu voce tare si intonatie, iar copiii repeta ca sa invete pronuntarea corecta. Dupa aceasta le dau copiilor dialoguri cu noile expresii, iar eu ma plimb printre ei si-i ajut sa pronunte corect. Jucam tot felul de jocuri cu clasele 8-9, cum ar fii pictionary pe tabla, throw the ball[hagi], memory game, who am I si favoritul meu TUTOR KITS. Ultimul este un joc excelent pe care copiii mici si mari il iubesc - este un puzzle care se construieste rezolvand un worksheet. Daca worksheet-ul este rezolvat corect se obtine o imagine interesanta - o forma geometrica sau un model. De obicei am un premiu pentru cine termina primul. Scarmanus si eu folosesc visual aids - obiecte, flash cards facute de mine pe computer si laminate, postere, jocuri, casete video, reviste germane (scoala este abonata la niste reviste germana facute special pentru elevii care invata limbi straine), programe pe computer, food ( cumpar jelly beans multicolore cand invatam culorile si copiii le pot consuma dupa ce le invata), ambalaje germane(pastrez toate ambalajele de la hainele/incaltamintea/cosmeticele cumparate in Germania[:D]) Ca un "treat" pentru elevii care se straduiesc, in ultimile 5 min ale lectiei copiii pot sa dezlege o ghicitoare or cuvinte incrucisate, anagrame, coloreaza imagini, primesc stickers, stamps, lollies. Activitati interactive: dialoguri, scurte piese de teatru, cantecele ( eu sunt hopeless la musica[alcool]dar avem casete)improvizam magazine/piete cu ambalaje originale [:D]si mulaje din plastic de fructe si legume(cand invatam despre "shopping" ), "confectionam" euro cand invatam despre bani, fotocopiez harti si marchez un anumit punct pe harta cand invatam depre transport si "directions" iar copiii imi explica in Germana cum ajung de acolo la scoala, jucam "Obstsalat" - un copil spune un cuvant, urmatorul repeta cuvantul si adauga unul nou samd - castiga ultima persoana care a repetat corect ce s-a spus inainte si a mai adaugat un cuvant nou. Jucam "busstop" si alte jocuri haioase. Folosim computerele[(pc] unde avem instalate programe de invatare a limbilor straine, sau facem research pe diferite teme ca Oktoberfest[berica][detectiv], carnaval, etc. Facem parada modei[vampa][afro] cand invatam despre "Kleidung" sau aducem fiecare de acasa ceva bun [papica]si facem o party [RO]cu muzica [roker]atunci cand invatam despre food. Facem etichete si etichetam obiectele din clasa in Germana cand invatam despre "Schule" Imi notez zilele de nastere ale copiilor intr-un Geburtstagkalender in clasa si am intotdeuna un mic sticker/lolly pentru sarbatoriti iar clasa le canta "Zum Geburstag viel Glueck!"[s] In ultima saptamana de scoala facem Christmas decorations[aho], Hampelmann, vizionam casete cu desene animate in germana (avem Toystory si altele), inregistrez si urmarim un serial de TV austriac - [ttv]se numeste Inspector Rex si care are traducerea in engleza - elevii iubesc acest serial. [cool] Cu clasele mai mari organizez o end of year trip la o cafenea germana, unde elevii trebuie sa comande totul in germana. De acolo mergem si la plaja [beach]care e foarte aproape. Pentru copiii silitori si cu rezultate bune, in ultima zi de scoala in cadrul unei ceremonii le ofer certificatele de merit (facute de mine pe computer) si un mic premiu - de obicei "Lebkuchen" (turta dulce) cumparate de la un magazin Aldi din Brisbane. Eu iubesc limba germana,[bis] dar din pacate nu prea multi elevi de aici dunt interesati sa invete o limba straina. Anul asta nu am decat o clasa aVIII-a de Germana si 4 clase de science/biologie. Daca intereseaza pe cineva science /biologie[^] voi continua despre asta in episodul urmator[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu tocmai am avut o faza d'asta cu un student..zicea ceva de mainile mele cand le explicam ceva la pian si l-am atentionat f. sever, acu 3 sapt..Dupa care sapt. asta nu si-a facut tema, radea ca fraieru si vorbea tare asa ca l-am dat afara si i-am pus absenta.era tare mirat...sau facea pe miratul..nu vroia sa iasa si i-am zis ca mergem la rector. A iesit fara scandal...si eu am avut noroc, in ziua aia rectorul lipsea!! In concluzie, mi=am propus sa nu tip niciodata, toate atentionarile le fac cu voce mult mai scazuta decat de obicei, ca altfel cred ca am incurcat-o cu studentii. Insa mi se pare aiurea rau la 20 de ani sa faci faze d-astea de clasa a 5-a. [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor, Vad o absenta totala in cancelarie, unde v-ati ascuns? Orchid draga, ce sa spun, jos palaria cu organizarea lectiilor tale, la mine mi-ar placea sa fie la fel de simplu insa nu e, fiindca ne lipsesc majoritatea materialelor enuntate de tine. Totusi, organizez acum vineri o iesire la un atelier de pictura pe ceramica. Copii vor desena ei insisi placi de faianta, le vom emaila si le vor arde apoi in cuptor acolo la atelier. Cu cei mici la engleza fac cantece de Craciun, am gasi tunu asa de simpatic, va dau mai jos linku, eu cant intr-una de cand l-am descoperit. Poate il stiti si voi, profele de engleza, eu una nu-l stiam. Hai mai scrieti si voi. http://washingtonmo.com/christmas/lyric/1062.htm scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus, multumim pt. site! [flo] Incä mai ascult cantecele si sunt foarte frumoase. [olala] Ati terminat felicitärile? Orchid, la noi e frig si iarnä, trimite-ne un pic de cäldurä si chiar cu vacantä cu tot [;)], nu ne supäräm. Mi-au pläcut mult orele tale ... diversitate si imaginatie, ore pläcute si utile! [bis] Dacä intereseazä pe cineva organizarea orelor tehnice si de laborator, sä imi spuneti pt. cä altfel am väzut cä sunt singura cu o asemenea orientare. [:(] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu) P.S.: Orchid, ce flori frumoase ai! [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salmida si orchid, noroc cu voi ca de nu se ducea la fund bunatate de subekt... Am termint felicitarile, am sa fac poze cu ispravile noastre si am sa le pun undeva sa vedeti si voi de ce suntem in stare. Expoztia cu vanzare e in 4 decembrie. Salmida, eu predau si stiinte (adica biologie, anatomie de baza si alte chesti, toate in cadrul unei materii). Chiar daca elevii mei is pitici si nu facem laboratoare, totul se bazeaza pe multa observatie, asa ca spne-ne si noua ce faci si cum faci tu mai exact. Restul, puneti mana si scrieti, doamnelor, ca sunteti absente nemotvate! scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by scarmanus Salmida, eu predau si stiinte (adica biologie, anatomie de baza si alte chesti, toate in cadrul unei materii). Chiar daca elevii mei is pitici si nu facem laboratoare, totul se bazeaza pe multa observatie, asa ca spne-ne si noua ce faci si cum faci tu mai exact. Restul, puneti mana si scrieti, doamnelor, ca sunteti absente nemotvate! scarmanus
Scarmanus, [bis]! Abia astept sä väd isprävile voastre frumoase! In ce priveste predatul, eu o sä vorbesc din amintiri pt. cä acum nu mai predau. Ceva care tie ti s-ar potrivi la orele de biologie, de exemplu, ar fi microscopul (electronic sau nu). Eu aveam ca obiect de studiu principal produsele alimentare si imi era usor sä le captez interesul pt. cä aproape tot ce analizau ei era deci prezent in bucätäria fiecäruia (mai ales la microbiologie) sau avea legäturä directä cu ce mancau (biochimie, dif. tehnologii). Ai mei erau mai mari si tot se entuziasmau cand studiau la microscop. Pt. cei micutzi poti folosi clasica foitzä de ceapä, aripioare de insecte si chiar fragmente de mucegai de pe diferite fructe, legume sau alte produse. De pläcut le place pt cä anul trecut noi i-am dus nepotelului meu de 7 ani un set cu microscop (scolar), lunetä si binoclu. Eu l-am instruit la capitolul microscop si sotul l-a invätat sä foloseascä luneta. Avea si lame gata preparate si (spre distractia lui) putea aseza sub ocular filtre de diverse culori. A fost "super-incantat" (expresia ii apartine lui [:D])! Aceasta ar fi propunerea, realizabilä dacä aveti in scoalä microscoape ... Dacä imi mai aduc aminte de ceva care s-ar potrivi celor mici, iti spun! [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salmida Iti trimit caldura cu draga inima, dar vacanta nu ti-o dau - ce stii tu ca de o saptamana numar si "cross out each day on my calendar"[:D] Multumesc pentru aprecieri. Pozele cu gradina mea tropicala si casa le-am pus pentru un gandacel care isi construieste o casa pe alt forum si vrea idei[:X] Ma intereseaza orele de laborator mai ales ca eu predau si science si biology. Hai sa va spun eu cum fac orele de Science. (Biology va urma) Science la noi include biologie, fizica, chimie, astronomie si geologie si se preda in clasele aVIIIa, aIXa si aXa. Orele sa desfasoara in laboratoare de science care sunt foarte bine dotate cu tot echipamentul si aparatele necesare. La fiecare banca si pe catedra sunt conducte de gaz si prize care sunt folosite pentru experimente. Copii in general iubesc science pentru ca facem foarte multe experimente. Avem ochelari de protectie pe care ii folosim cand amestecam chimicale. Cam 70-80% din timp facem experimente si asa invata copii aici "hands on" O sa fac o lista cu tipuri de experimente a) fizica - invatam despre electricitate si conectam circuite electrice in serie si paralel, masuram curent electric cu ampermetrul, invatam despre legea lui Ohm si o demonstram folosind echipamente speciale, conductori si insulatori si facem experimente sa vedem ce materiale se incadreaza in fiecare categorie. - invatam despre pargii, scripeti, planuri inclinate, avantaj mecanic - forte si le masuram cu forcemeter/ spring balance, testam diferite suprafete sa vedem ce forte de frictiune si rezistenta au. - tipuri de energie, masuram, observam. facem un experiment care se chiama "the burning peanut" si masuram energia produsa, copiii au mult fun facand aceste experimente. - atomi - structura - facem experiment cu baloane si bilute de plastilina care reprezinta nucleul, electronii si protonii. b) chimie - invatam despre acizi si baze, neutralizare, pH - testam pH-ul diferitelor substance - copii aduc pasta de dinti sau sampon de acasa si le testam, ioni - reactii chimice - o multitudine de experimete si mult fun - elemente chimice, sistemul periodic, jucam bingo cu simbolurile chimice - metode de separare a substantelor: evaporare (evaporam apa dintr-o solutie de sulfat de cupru) decantare, filtrare, separare magnetica ( separam pilitura de fier din nisip, distilare ( distilam apa din alcool[alcool]) - testam diferite materiale sa vedem daca sunt solubile in apa/alcool Invatam din practica si avem a lot of fun. Avem casete video facute special pentru science pentru aproape toate temele, jocuri interactive, fac multe quizuri cu elevii. Avem un tehnician care ne pregateste substantele si tot echipamentl necesar pentru ore Atat pentru acum. [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus,[hia] O activitate pe care ai putea s-o faci cu copilasi mai mici este sa modelezi din plastilina sau playdough diferite "obiecte" ca de ex.: -organele corpului uman - structura celulei vegetale sau animale in 3D cu nucleul, membrana, si celelalte componente - sectiune a unei frunze in care sa se vada celulele, stomatele, etc - sectiunea unei tulpini - sectiunea unei flori/ fruct Iti scriu reteta de playdough pe care eu o fac acasa. Se poate pastra pana la 2 luni in frigider. Playdough 2 cani de faina 4 linguri de cream of tartar ( sorry nu stiu cum se spune in romaneste) 2 linguri de ulei 1 cana de sare vopsea alimentara (rosu, verde, galben si albastru) 2 cani de apa Se amesteca totul intr-o cratita pe foc mediu pentru 3-5 minute pana cand se ingroasa. Trebuie sa aiba consistenta ca de coca groasa. Se imparte in patru si fiecare parte se amesteca cu o culoare. Copii pot apoi combina culorile si obtine multe alte nuante si tonuri. Daca ai acces la microscop pe langa ce a sugerat Salmida copii pot vedea un fir de par, sau pot scrie litera e mic pe o bucata de hartie si observa ce se intampla cu imaginea la microscop. Eu folosesc cu clasa a VIIIa frunzele unei plante de apa numita Elodea - se vede foarte bine la microscop - celulele sunt distincte si se vad chloroplasts si inca una - daca poti face rost de Euglena - este excelenta se le explici copiilor despre unicelular vs multicelular. Noi aici numim Euglena - the moving cell - si facem mereu haz de cum se misca si da din coada (flagellum). Pentru celule animale noi facem o "slide" din cheek cells - daca vrei sa stii cum se face spune-mi si voi scrie. Sunt nenumarate pagini de web cu Science for kids si experimente simple - da un search si vezi ce gasesti Bye for now[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...