Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu in breasla: 5 ani de invatatorie in Ploiesti, ceva supliniri pe la engleza la 5-8, si de cand am sarit garla am lucrat ca educatoare, iar in prezent predau English as a Second Language si suplinesc pe unde-apuc, inclusiv la copii cu nevoi speciale. A mai fost un subiect pe-aici, intitulat "invatatorii, educatorii.." dar si-a dat obstescul sfarsit inainte de vreme. Cine da cafeaua in pauza mare?[:D] Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cancelarie se fac acum prezentärile: acinorev ([flo] pt. initiativä) - prof. de sprijin - activä Fiquelle - prof. de lb. romanä - activä rachel owen - invätätoare - intrerupt in 2003 Mik - prof. (conf.) de informaticä - activä smillaraaq - predat englezä si spaniolä - intrerupt lu.more - prof. de francezä - intrerupt mephala30 - prof. de religie - intrerupt temporar (CIC) Sabina - prof. de muzicä - activä casandra - prof. de informaticä 94-96 - intrerupt Camelia - invätätoare 93-99 - intrerupt Adela - prof. de fizicä 97-00 - intrerupt Salmida - prof. inginer 92-00 - intrerupt OtiliaLia - prof. de matematicä&informaticä 88-01 - intrerupt irina.c - psihopedagog - intrerupt temporar (CIC) Gabriela.G - prof. de fizicä 95-02 - intrerupt mamamariana - prof. de matematicä 90-prezent - activä scarmanus - prof. de englezä-francezä - activä lizi - invätätoare 98-04 - activä Andrushka - invätätoare/englezä - activä Babee - romanä/englezä (doctorand) - intrerupt temporar oana2004 - religie - de 6 ani - activä lai - spaniolä/francezä (doctorand) - activä orchid - science/biologie/germanä - activä lumitan@k.ro - geografie - activä florypop - matematicä (3 ani) - intrerupt vickic - latinä (doctorand) - activä khristin - francezä/englezä - 6 ani - intrerupt nadine2004 - invätätoare - 7 ani - intrerupt blue_rain - englezä - activä Elena I. - germanä - intrerupt temporar (CIC) Angela T. - contabilitate - activä kittutza - englezä - intrerupt kim - francezä - 8 ani (6 in Ro+2 in Ca) - activä rory - invätätoare - activä Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, da' aici numa' prezenta se face? Haideti, spune-ne si noua in ce anume consta munca ta, acinorev, ca prof de sprijin? Cred ca ar fi foarte interesant de discutat mai aplicat, ca sa zic asa, ca de nu iar facem doar subscriu si prezent, suntem doar o prezenta sterila. Ei, ce ziceti? Daca vreti incep eu cu a doua intrebare adresata voua, celor cu mai muta experienta. Iaca: Am un cupil in clasa a 2-a (cam asta ar fi echivalentul) care mi se foieste de nu-i adevarat, piloteaza avioane prin aer cu creioanele, si le prinde de buzunare, de urechi, ce mai, tot tacamul. E un copil inteligent altfel, insa se ridica din banca cand are chef, pierde sirul lectiei, e cu capul in nori scurt pe doi? Ce ma fac cu el, ca nu mai rezist mult, ii angreneaza si pe ceilalti in ma intrerupe pe mine, evident, din lectie. Astept raspunsuri la ambele intrebari! [flo] scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] ca n-am cum lipsi.Am studiat Engleza-Romana, am predat 4 ani de la gradinita la liceu, momentan sunt doctorand(dar in pauza ca-s cu puiul acasa). Vorba cuiva:cand e consiliul profesoral???[grup] 'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.' [foto][url="http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html"] Botez[/url][popa] [foto][url="http://community.webshots.com/user/babee11"]Primele luni[/url][baietel] [foto] [url="http://community.webshots.com/user/phillip0602"]Album2[/url] [copil] [foto] [url="http://community.webshots.com/user/phillip06022"] Scumpetel [/url] [aerob] Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spun si eu PREZENT apelului, profesoara de Religie timp de 6 ani de la clasa I pana la a XII-a si anul III profesioanala, momentan intrerupt din cauza schimbarii domiciliului, sper sa-mi pot gasi ceva tot in invatamant. ANDRUSKA, imi poti da niste sfaturi... imi surade ideea cu educatoare aici pese balta, imi plac foarte mult copiii si am si ceva experienta.[cool] Oana D http://community.webshots.com/album/205792726GbMnHz?421
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa va povestesc ce fac eu la serviciu. incep anul cu testari psihopedagogice si curriculare. depistez astfel copiii care au nevoie de sprijin. apoi, impreuna cu invatatoarea elevului depistat intocmesc programa adaptata puterilor lui. dupa ce am terminat si etapa asta ne punem la treaba pe capul copilului. in clasa invatatoarea lucreaza diferentiat iar eu il iau in cabinet de minim 2 ori pe saptamana si aprofundez materia propusa in programa adaptata. sunt cazuri, mai ales la clasa I cand stau in clasa langa copil si il ajut in parteneriat cu invatatorul. hai, mai povestiti si voi cum e pe la scolile voastre! vad ca sunt fete care lucreaza in invatamant in strainatate. spuneti-ne si noua cum e pe la voi, cum e sistemul acolo? aveti inspectii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac seminariile pentru 2 materii, Armonie si Forme.La armonie corectez teme.partea nasoala e ca sunt acu si 30 intr-o grupa si se plictisesc sa astepte pana le corectez celorlati.Asa ca ii pun sa faca si o tema la tabla.sa vezi ce-i acolo...cativa in jurul pianului chiombindu-se la caietul colegului si restul la table...iar eu cu ochii in nspe mii de locuri. Inainte erau cate 2 la seminar, acu 15 ani se facea si individual, dar acuma nu mai sunt bani pt. atat de multe ore.Cam asta e...Povesti simpatice mai incolo! [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce subiect frumos [flo] ma inscriu si eu, am lucrat un an de zile ca profesoara de spaniola si franceza, iar in prezent sunt doctorand si lucrez ca asist. univ., materia la care fac seminariile fiind metodologia cercetarii in stiintele sociale. imi place enorm munca de profesor, stiu ca am muuulte de invatat in materie de pedagogie si sper sa invatam aici una de la alta. [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu de peste mari si tari. Sunt profesora la liceu si predau Science, biologie si limba germana. In sistemul de invatamant australian in clasele a VIII-a (primul an de liceu), IX-a si a X-a chimia, fizica, biologia, geologia sunt combinate intr-o singura materie care se numeste Science si este obligatorie pentru toti elevii. In treapta a II- a( clasele a XI-a si a XII-a) elevii aleg biologie, fizica sau chimie ca subiecte separate in functie ce ce vor sa studieze mai departe. Copii care au dificultati de invatare sunt integrati in sistemul normal pentru a li se da aceeasi sansa de a se realiza in viata ca toti ceilalti copii. Daca am in clasa copii cu learning difficulties (ADHD, ADD, etc.) primesc un teacher aide (profesor de sprijin) care ma ajuta. La scoala la care sunt eu avem foarte multi copii cu learning diff. dar si cu probleme de comportament majore care sunt integrati in clase normale. Acest lucru face jobul dificil iar stressul prin care trec profesorii creste de la an la an. Lucrurile se schimba cat de cat daca esti la o scoala privata sau la o scoala de renume din marile orase. Acolo presiunea vine din partea parintilor care platesc taxe si vor rezultate bune pentru copii lor. In momentul de fata m-am inscris sa fac un master in education si sa devin teacher librarian ( profesor bibliotecar). Sunt f ocupata in timpul saptamanii si weekendul il folosesc sa-mi reincarc bateriile. Atunci mai intru si pe DC. [flo][flo][flo] pentru toti profesorii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...