Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by scarmanus .. Iaca: Am un cupil in clasa a 2-a (cam asta ar fi echivalentul) care mi se foieste de nu-i adevarat, piloteaza avioane prin aer cu creioanele, si le prinde de buzunare, de urechi, ce mai, tot tacamul. E un copil inteligent altfel, insa se ridica din banca cand are chef, pierde sirul lectiei, e cu capul in nori scurt pe doi? Ce ma fac cu el, ca nu mai rezist mult, ii angreneaza si pe ceilalti in ma intrerupe pe mine, evident, din lectie. Astept raspunsuri la ambele intrebari! [flo] scarmanus
Draga Scarmanus, Al tau copil are simptome de copil super_dotat. Ai incercat sa_i dai de lucru mai mult ? Ar trebui vorbit cu parintzii ca sa-i testeze IQ-ul si daca e intr-adevar super-dotat si se poate, sa-l schimbati de clasa. acinorev, eu n-am inspectii pe la mine. Am cursuri de Sisteme de Informatii, Baze de Date, Algoritmi si alte minuni. predau in amfiteatru mare, am seminarii si laboratoare. Nu ma plictisesc deloc. La sfirsit de semestru studentii isi spun deschis parerea despre curs. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
super subiec fetele...cred ca sunteti cele mai cool profe din scoli[flo] lumitan,bine ca ai salvat obiectul,geografia..pe care eu l-am predat doar la practica in facultate,apoi dupa licenta am plecat din tara. cum e???in afara de salar,evident[:(] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma inscriu si eu. Ex profa de matematica. Am terminat matematica am predat trei ani la liceu de mate - fizica dupa care m-am lecuit cum e cu invatamantul la noi in Romania si m-am reorientat. Acum analist sisteme informatice in companie multinationala. Ma primiti? De mica mi-am dorit sa fiu profesoara am reusit dar pacat ca este un domeniu slab apreciat in Romania. Nu sunt fumatoare dar o cafea as bea cu voi. Va pup, Flory
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Dragele mele, Ma inscriu si eu! Mai ales ca se pare ca n-am sa ies prea curind din categoria dascalitelor. Am luptat un an la liceul Creanga din Buc (mai e cineva de-acolo?) predind latina la clasele IX-XII[alcool], nu pot sa va povestesc cum, dar am fost tare pe pozitie[hot]. Acum sint doctorand la Univ. of Toronto si Teaching Assistant, si deocamdata (sint doar 1 st year PhD) corectez si pun note la un curs de introduction to classics (vreo 200 de studenti) Ca experienta recenta: in loc de ziggurat, un student imi scria in lucrare zigarett [;)][:D]. Vic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik draga, ce n-as da sa fie cum zici tu, copil supra dotat, dar daca ar fi asa, oare nu si-ar face exercitiile in doi timpti si trei miscari si apoi s-ar plictisi? Adica el se plictiseste oricum. Ca uitasei sa zic ca tre sa trag de el sa-si scoata cartea si caietu de mate, sa scrie, sa faca exercitiile, etc. N-as indrazni sa aduc vorba la maica-sa ca e notorie de pain in the ass, cine stie in ce ma bag. Mai astept si incerc metode intre timp. Maine incepe o noua saptamana. trec la modelaje de plastelina cu cupii, ca facem marche de noel cu vanzare si tre' sa ne prezentam bine. Cu mititeii la engleza fac desene animate si dicutam pe marginea lor. Am hotarat s-o las mai moale, nu de alta dar daca-mi pun mintea bine de tot nu ma vad prea bine cu sanatatea. Ei, dragilor, la cafea nu va pot insoti, la tigara nici atat, dar daca aveti vreun ceai mai merge. Cine da? scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Am adäugat pe listutä si pe ultimele profesoare anuntate cärora le spun si "Bine ati venit!" [colegi] Dacä faceti consiliul dimineata beau o cafea cu voi, dacä se tine la ore mai tarzii am sä ii tin companie lui scarmanus la un ceai! Si pt. cä scarmanus a ridicat o problemä in consiliu am sä imi spun si eu pärerea, desi experienta mea la copiii de varstä (pre)scolarä este minorä. Ai incercat scarmanus sä nu il mai atentionezi, sä te faci cä nu il bagi in seamä? E greu, dar ... dacä incerci sä te comporti cu el ca si cum nu ar face nimic? Adicä panä la a-l ignora ca si cum nu ar fi deloc interesant ce face el? Astfel de copii capätä un comportament de "vedetä" si cu cat sunt mai mult bägati in seamä, cu atat mai mult se manifestä. Pe de altä parte mä gandesc cä acasä este prea putin in centrul atentiei familiei si scoala este al doilea mediu al lui, si deci a doua alternativä. Ai incercat sä discuti in particular cu el? Este incä la varsta inocentei si dacä il abordezi cu sensibilitate si intelegere, nu cu supärare si enervare, s-ar putea sä afli lucruri care sä iti explice comportamentul lui si care sä te ajute pe mai departe. Eventual, dacä e posibil, dä-i anumite sarcini de räspundere care dacä ii place sä fie "bägat in seamä", il vor incanta. Mä mai gandesc [:I]...poate ne mai spui si tu cate ceva ... iti tinem pumnii maine! Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi profe si invatatoare, Voi pregati cafea si ceai virtual in fiecare vineri dimineata. Cine se ocupa in restul zilelor ? O intrebare pentru cele cu copii mici (gradinita si primara) : ce orare se fac in Ro si prin cele strainataturi ? In Franta : 8h30 - 11h30 si 13h30 - 16h30 la scoala primara 8h50 - 11h30 si 13h50 - 16h30 la gradinita. Miercurea nu se face scoala. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, fetelor, j'ai mal au craine!!! Sta sa ploua, ceea ce e mare minune pentru insula si mare bucurie pentru mine, insa imi afecteaza mie neuronii. Carevasazica asa cu "supradotatii". Mai fetelor, am tot incercat si mi-am batut capul cum si ce sa fac, ca de fapt nu e numai el cupil care nu da ascultare la maitresse. Azi nici nu a fost tare rau, iar tactita abordata de mine este sa nu-i lasa sa sufle, hai la tabla, citeste cerinta, ce zice cerinta, ce tre' sa facem, ce operatie, etc., etc., adica foc continuu, va inchipuiti ca-s franta in bucati. Ar fi trebuit sa va spun din capul locului ca de fapt copii din clasa mea sunt francofoni, nu neaparat francezi, adica un mozaic de culturi si educatii de nu va puteti da seama. De pilda, am un altul a carui parinti sunt libanezi, uai, mama, ce ma freaca si ala la nervi! La ei, baietii sunt niste mici Dumnezeii in casa, adica fac de vor si de aici si o atitudine speciala in clasa, ca sa nu o numesc sfidare de-a binelea. Si la numai 8-9 ani! Am stat in repetate radnuri de vorba cu parintii libanezi, am vazut cum raspundea mamei copilu' si mi-am confirmat ca nici acasa nu e nici o disciplina, nici o lege. Cu primu', ala de-i cu capu' in nori, cred ca se intampla fix invers, ca maica-sa il pupa la scoala si-i spune de fata cu el ca e tot ce are mai scump pe lume (desi fie vorba-ntre noi mai are o fetita). Ma rog, nu zic ca nu e asa, dar am impresia, care cred ca nu e falsa, ca prea putin sunt responzabilizati copii astia si cu atat mai putin sensibilizati de ce se intampla in jurul lor. Nu mi se pare ca ar fi prea mici pentru asta, drept urmare am propus organizarea unui targ de Craciun unde sa vindem obiectele pe care le vom fi facut la ora de arte plastice. Din bani vom trimite la copii bolnavi de cancer de la spital. Ca sa nu ma lungesc prea tare, sa va spun in doua cuvinte cum se desfasoara activitatea la noi in scoala. Nu stiu cum este in Franta, iar scoala la care predau este o scoala semi-particulara, subventionata de statul francez partial. Asadar orele se termina la ora 1 si 15 in fiecare zi, incluzand clasa de maternelle. Exceptie fac helenofonii sau cei care au obligatoriu greaca si clasele de college si lycee. Eu am nenorocul sa termin in fiecare zi la 1.15, asadar eu sunt cea care se ciocneste cel mai tare de parinti. Orele sunt ciudate dupa parerea mea, incepem la 8 si continuam pana la 9.55 fara pauza, doar schimbam materiile pe la mijloc, apoi e o pauza de 15 minute si inca un calup de 2 ceasuri si pauza mare de 20 de minute. Ei, ora asta de la 12 la 13 e cea mai dura, plus ca fac mate cu ei, nu va puteti imagina ce greu mi-a fost la inceput si mai ales sa ma obisnuiesc sa lucrez cu 2 nivele in aceeasi clasa (CE 1si CE2). Ma duc sa iau ceva pentru bostan ca-mi explodeaza, pe urma ma pregatesc pentru maine, am stiinte si facem plantele. scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o idee, scarmanus.daca i-ai da copilului cev ade facut, insa ii spui ca e o sarcina speciala, aleasa doar pt. el etc.Il faci sa se simta f. important/.Poate merge! [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...