Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Sabina
am si eu o idee, scarmanus.daca i-ai da copilului cev ade facut, insa ii spui ca e o sarcina speciala, aleasa doar pt. el etc.Il faci sa se simta f. important/.Poate merge! [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Sabina [flo] ... acelasi lucru am sugerat si eu mai sus! [;)] Scarmanus ... hai cä te descurci! [cool] Emani o energie printre randurile scrise mai sus care numai de la un lucru fäcut cu pasiune poate veni. [;)] Succes cäci säptämana abia a inceput! Mik, multumesc pentru invitatie! Eu am sä o onorez si abia astept sä gust specialitatea "á la Mik". Ce-ar fi ca pe langä cafea sä ne dai si o temä de gandire pentru week-end si de luni sä incepem sä ne expunem ideile. Numai sä nu ne dai o problemä in C++ cä eu una am incurcat-o! [B)] Sä vedem dacä se anuntä cineva pt. cafeaua din vinerea urmätoare! [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Spun si eu prezent cam tarzior ce-i drept...am terminat franceza-engleza si am predat engleza timp de vreo 6 ani...si sper cat de curand sa fac si aici tot invatamant caci asta-mi place[il] Un cerc pedagogic cu cafeluta si prajiturele, pe cand??? [bis] Cristina [url="http://community.webshots.com/user/khristin107"][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa vorbim si de salarii. Aici cei din invatamint sunt considerati functionari ai statului, cea ce inseamna o slujba garantata pe viata. Salariu e in functie de postul ocupat si de examene, conform unor grile de salarizare valabile pentru toata lumea. Mai sunt mici prime de Craciun, pentre tehnicitate, pentru copii. Alt avantaj cu acest regim : iti poti reduce norma la cerere sa faci mai putin de 100%. Cu totul in total, la inceput de cariera salariile pentru cei cu studii sunt mai mici decit colegii care lucreaza la diverse firme, dar acest salariu e mai mult decit decent si va creste apoi in mod sistematic si la sfirsit de cariera e foarte bun. Pensia si ea e mai mult decit convenabila. Dotarea materiala din scoli e foarte variabila de la buna la foarte-foarte buna, in functie de nivelul de studii, daca e de stat sau privata, daca depinde de un anume minister. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma indreptam bucuroasa spre cancelaria noastra hotarata sa dau o cafea ca doar am luat salariul. per total, pe luna octombrie am luat 5100000 lei adik cu 800000 mai mult decat in septembrie. cand colo ce sa vezi? fetele vorbesc de salariile din strainatate. mi-a cam cazut fatza ca asta e o problema care ma roade tare de tot. sotul meu a fost in spania printr-un proiect comenius. acolo, tot discutii despre salarii. spaniolul scrie pe tabla aproape 2000 de euro. sotul meu scrie si el 100 de euro. spaniolul vine si adauga un zero la suta romanului. romanul sterge zero. spaniolul ramane interzis. au facut calcule cu tricouri si carne. cate tricouri iti iei tu din 2000 de euro si cate tu din 100? rezultatul... hai ca m-am intristat cu banii astia. chiar, am promis ca spun tuturor de sansa profesorilor romani de a lucra in state. eu nu pot pentru ca am doi copii pe care nu-i pot lasa balta aici dar cei ce vor sa mearga pot sa ma contacteze pe pm si le pot oferi detalii. va tzuc colegele mele dragi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpelor, a venit ploaia la noi!!![cool][cool][cool]. O astept de anu' trecut! Sabina, Salmida, multumesc frumos de idei, tin sa va anunt ca azi am avut un esec cat mine de mare la ora de arta, adica am facut neste chestii ce se voiau magneti de bucatarie din pate a sel, urma doar sa le pictam. Se pun cupii pe pictat la ele si iese o catastrofa. In plus ma si intrebau plini de incantere, c'est bon, maitresse, ca vous plait? Ce sa mai zica saraca maitresse, s-a luat de cap si a zis ca e magnific ce au facut. Evident ca nu-s "vanzabile" obiectele ce le-au facut, ca au mazgalit bietele alea bucatele de aluat intarit de nu-i adevarat! deci, inapoi la maternelle, ca daca continuam asa nici la Craciunul alalat nu suntem gata. Ma reprofilez cu ei pe ceva ce nu necesita prea multa mazgaleala si finete, o sa facem niste ribambelles si frises, niste felicitari si poate ceva podoabe de pom de hartie. Doamne, ce suparata si dezumflata am venit acasa. Aaaa, despre salarii, aici se castiga foarte bine in institutiile de stat, de aceea sunt vanate posturile, ca vorba lui Mik, sunt pe viata. Se ajunge usor la cam 1,500 de euro pentru o invatatoare. Profesorii incep de la 2.000 de euro in institutiile private. Eu, ce sa spun, castig destul de putin la cata zdroaba e, si in plus sunt platita la jumatate de norma. Despre dotare, ei, profii se plang ca nu e cine stie ce, dar pe langa ce am avut in Romania e boierie, adica calculator in fiecare clasa conectat la internet, un casetofon p eclasa, o biblioteca nu prea mare, ce-i drept si, ce-mi place mie cel mai tare, xerox! Se pune foarte mult accent pe predarea lucurilor practice, pe facutul de experimente, pe iesiri scolare, ceea ce gasesc foarte interesant. Va sarut, ma duc la ale mele, maine e o alta zi dura. scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salariile din invatamantul din Canada eu le consider bune spre foarte bune, pt. ca am avut ocazia sa lucrez si intr-un office-job in care mi-am practicat oarecum meseria, fac traduceri din/in franceza-engleza, dar concediul din primii 4-5 ani de 2 saptamani/an m-a terminat. Asa ca voi opta pt. invatamant cu siguranta. Cristina [url="http://community.webshots.com/user/khristin107"][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salariul a fost o problemä tristä si pt. mine in Ro. De aceea am si "trädat" munca la catedrä. [ups] Pt. un salariu dublu, sincer vä spun cä nici nu am stat mult pe ganduri! Insä ceea ce fäceam imi pläcea pt. cä imbinam orele de predare cu cele de laborator, si incercam sä verificäm sau sä aplicäm cat mai mult din partea teoreticä. Aici nu stiu care este sistemul de salarizare, dar stiu cä suedezii sunt tot timpul in cäutare de cadre didactice. Poate si pentru cä scolarizarea pt. invätämant este destul de lungä; astfel pt. a deveni prof. liceu faci 4½ ani.[alcool] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal) Câtä luciditate, atâta dramä. (C. Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io nu poci ca sa fac prezenta pe ciat ca nu mere, dom'le! Dar pot sa va spun ca ne-am pus pe facut felicitari de Craciun si tare faine mai ies, mai gresesc ici si colo cupiii, mai decupeaza ce nu trebe, da pe ansamblu iese frumos. Cand e totul gata o sa pun pe undeva poze sa va arat si voua ce ne vom fi priceput sa facem. Va asteptam la targul de Craciun sa ne cumparati capodoperele! scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...