Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hai in cancelarie!


Recommended Posts

Pe vremea notelor in ciclul primar, eu rotunjeam cam dupa caz: daca aveam un elev bun, care stiam ca putea mult mai mult, dar nu invatase sau nu fusese atent, rotunjeam in minus, ca sa-l atentionez un pic; insa pentru elevul mai putin dotat, dar care depunea eforturi pt o reusita mai buna, maream, ca sa-l incurajez! De cand cu calificativele, au intrat, si cel de 10 si cel de 9, in aceeasi oala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Sabina
SALUT PROFELE! Eu am acum de corectat vreo 70 de lucrari...mi-a groaza numai cand ma gandesc. mai ales ca la materia asta e greu sa faci un barem, asa ca prefer sa dau note un pic mai maricele ca nu ma simt vinovata ca nedreptatesc bietii studenti... Ar fi usor sa dau note mici ca "n-a fost destul de muzical" sau alte asemenea subiectivisme,de aceea cred ca e mai bine sa nu le iau in calcul. daca in loc de 8.50 e 9, de ce nu? Voi cum notati? rotunjiti in minus sau in plus cand oscilati intre 2 note?
Pentru examene scrise (orale nu am aproape deloc) imi fac un barem foarte amanuntit in acelasi timp cu subiectele. Citesc intii toate sau macar jumatate din "opere", imi fac o idee, corectez baremul daca e nevoie si apoi ma pun pe treaba. Dupa care transform notele stil 17,50 in calificative, rotunjesc in sus fara probleme. Daca am o ghieruta de scos, ii scriu studentului dierct pe foaia de examen "nu ati venit destul de des in curs" sau alte bazaconii de felul asta. Intr-un an am adaugat bonus-uri de 0.5 sau 1 punct pentru solutii dragute, cei care le-au primit au fost multumiti, dar nu si restul care au zis ca "profa a corectat subiectiv" examenele, de atunci ma abtin. Maximul de "opere" pe care il corectez odata e de 130 (o promotie). Curaj, Sabina. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt tare multumita de sistemul de testare de la scoala mea. Testele sunt gata facute cu punctaje cu tot. Evident ca mai pot adauga cate ceva, dar in general le folosesc pe alea. La clasa a saptea, ma mai ajuta si Ioana (fiica-mea) care e in clasa a opta si astfel mai face si ea putina recapitulare. Daca imi corecteaza 10 lucrari e ca si cum ar fi invatat f. bine capitolul respectiv din nou. Si eu impushc 2 iepuri dintr-o lovitura. Angela T, nu stiu daca stii ca si eu ma pregatesc de Canada - luna viitoare am interviul si chiar ma intrebam cum e pe acolo cu prefesorii. Directorul meu e canadian din Alberta si mi-a spus ca nu voi avea nici o problema in a-mi gasi de lucru cu hartiile pe care le am si cu experienta mea din Ro si din afara. Dar de la teorie la practica... mult e! Tu ce predai acolo? cum ti-ai gasit slujba? a durat mult? care e perioada cea mai propice de a-ti gasi slujbe? Ca aici e august-septembrie, chiar dupa ce incepe scoala... Eu nu am gradul I pentru ca am plecat din Ro imediat ce mi-am dat gradul 2. Dar am recomandari de la toate scolile la care am predat: 2 din Ro si 2 de aici (internationale). Sper sa ma ajute. Fetelor, sa stiti ca eu tocmai l-am avut pe director in inspectie si a fost f. incantat de ce planuri de lectii fac eu (le fac cum am invatat in Ro la pedagogie si cum le-am facut in toti 8 anii de profesorat in Ro) si m-a invatat o gramada de chestii... Daca vreti va mai spun si voua. De exemplu, ca sa ii motivezi pe copii sa fie atenti si sa raspunda la intrebari (intr-o lectie de recapitulare se plisctisesc repede de atata intrebat) stiti ce m-a invatat sa fac? Cica sa scriu pe tabla cateva nume de copii care au fost f. atenti si au raspuns f. bine. Iar pentru ceilalti sa am pregatite cateva biletele cu intrebari din cele puse in clasa si sa ii astept la usa la iesire la sfarsitul orei si sa procedez astfel. Cei scrisi pe tabla, pleaca primii in pauza (eventual cu 2-3 minute inainte - el a zis ca nu se supara daca le dau drumul) iar ceilalti au de tras un biletel si de raspuns la o intrebare. Dupa ce raspund corect, pot pleca. Nu au raspuns corect - inapoi la coada. Si sa vedeti voi daca mai scriu ei biletele sau vorbesc intre ei, sau daca macar incearca sa se ocupe de altceva. Daca vreti si va intereseaza va mai spun cate ceva... Am un director nemaipomenit. Nu imi place cand imi vine in inspectie, insa stiu ca dupa o discutie cu el ies de 10 ori mai luminata si mai cu pofta de treaba. E un om deosebit!!! Hai ca acu ma duc sa ma mai ocup si de copiii mei. Pupici si spor la treaba, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpele mele, Eu sunt bolnava, am facut o laringo-faringita de toata frumusetea, am si niste simptome de gripa si mult stres pe cap din cauza expozitiei asteia de Craciun. De inceput nu am inceput prea devreme, ca nu stiu face cupii astia mare lucru, asa ca ce facem azi repetam maine, ca iese cam un fiasco. Incerc sa fac cu ei lucruri simple, ca sa sa poata fi "vanzabile", si lucrez si eu putin acasa in caz ca e nevoie de back-up[:D]. Am facut pana acuma felicitari, niste ghirlande, mai vreau sa fac niste chestii din alea ce atarna si care se cheama "mobiles", niste decoratiuni din pate a sel, dar mai simple, initial am vrut sa fac magneti de pus pe frigider insa cand s-au pus de pictat figurile a iesit un dezastru. Nu stiu, poate ca eu sunt de vina, ca nu adaptez suficient nici metodele si nici explicatiile poate la puterile lor, dar va jur ca nu stiu sa lucreze in autonomie. Revin cand mi se intorc oile acasa... scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La capitoulu decoratiuni : orice ai face cu micutii, urit sau frumos, pune-i sa_si scrie numele pe obiect si fa-i sa se simta mindri. Asa parintii vor cumpara operele. Doica celui mijlociu vopsea borcanele din sticla de iaurt si lipea perle colorate, nu arata rau deloc. Ai mei imi fac in fiecare an un calendar (paginile sunt imprimate, ei fac numai decoratiile jur-imprejur). Ai gria de tine, Scarmanus. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce bine ca v-am gasit! Mai ales pe Acinorev si Irina, ca vreau sa va iau la intrebari! Eu am terminat psihopedagogia speciala si momentan stau acasa (de, copilul[bibe]), dar probabil pt inceput o sa ma duc in invatamant. Intrebarea era, cand se dau examenele pt titularizare? Si cum ai procedat pt a fi profesor de sprijin, ai dat examen o data cu ceilalti? Sunt tare curioasa, pt ca nu stiu datele si unde ar trebui sa ma duc sa depun dosarul, sa iau programa, desi banuiesc ca e putin cam devreme, dar macar sa fiu pe faza! Mersi, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte cand eram in scoala generala si eram intr-o clasa tare nazbatioasa, si imi spuneam ca n-as vrea sa fiu niciodata profesoara pt. ca daca as avea parte de elevi care sa fie jumatate din cum eram noi as ajunge urgent cu nervii in pioneze. Ei bine acum am ajuns la concluzia ca profesoratul e "terapia" mea [il] Ieri eram deprimata, nici nu stiu prea bine de ce, ca nu se intamplase nimic special, da' asa parca mi se inecasera corabiile, si m-am dus pe dupa-masa mai cu chef mai fara chef la scoala, ca studentii mei au un examen maine si le-am facut o sedinta de recapitulare. Mey dupa doua ore de lucrat cu ei am iesit alt om, vesela si ciripitoare de nu ma mai recunosteam nici eu [hop] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...