Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum repar greseala?


Recommended Posts

E bine ca este asa. E chiar bine. Insa eu de exemplu stiu ca intr-un procent foarte mare nimeni nu este perfect, avem slabiciuni, avem esecuri, avem scapari...si culmea este ca e normal, atat cat putem sa acceptam imperfectiunea. Se intampla. Pur si simplu. Ai o vorba excelenta "dorm linistita". Mare lucru. Sincer e mare lucru. Si eu imi doresc sa am puterea de a spune "Dorm linistit", tanjesc sa pot spune asta, desi este simplu. Tanjesc sa traiesc asta, ceea ce viata m-a invatat ca nu este deloc simplu. Si atunci am inteles ca trebuie sa invat sa iert. Si pentru speranta de a fi iertat macar odata sau de cat mai multe ori cand voi fi gresind - cu sau fara voie - pentru ca nu sunt perfect oricat mi-as dori. Ma bucur sa aud ca cineva doarme linistit(a). E mare lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cipcipcip... Parerea mea e ca ai dat-o in bara. Si nu sunt de acord cu cele care iti spun ca, de fapt, sotul tau e de vina ca ti-a citit mail-urile. NU ! Sunt convinsa ca, pana a incepe acel schimb de mail-uri, nici nu te sinchiseai ca sotul tau iti citeste mail-urile. Am ramas intr-o zi singura la iubitul meu acasa, de fapt sateam impreuna de putina vreme... Am ramas fara tigari si m-am dus sa iau de unde stiam ca tine el tigarile. Am deschis barul si mi-a sarit in ochi o felicitare, pe care se vedea data clar. De fapt, data mi-a atras atentia, ca era de cu doua zile inainte. Felicitarea era cu inimioare. Logic ca am citit-o. Si uite asa i-am citit toate felicitarile si toate scrisorile care erau acolo, sub cea care era sa cada cand am deschis barul. LOL. Ma puteti acuza ! Sunt ingrozitor de curioasa. Banuitoare ? N-am fost... Poate o perioada dupa acest incident. Am lamurit totul cu el atunci, pe loc. Brusc pe urma au disparut toate acele scrisorele ( 99% erau foarte vechi, de dinainte de a-l cunoaste eu pe el ). Dupa asta, el mi-a pus in brate pana si toate jurnalele lui sa i le citesc... Deja nu mai avea ATUNCI de ce sa se fereasca. Ii aflasem secretul, coresponda cu o tipa pe care o cunoscuse intr-o delgatie. DAR ce bine era daca ramaneam banuitoare si daca din cand in cand il controlam ! Nu-mi spuneti voi, fetelor, ca sunteti asa de sigure si ca nu banuiti nimic si ca nu sunteti al naibii de curioase cand sotul sau iubitul primeste sms-uri la o ora la care n-ar avea de la cine sa primeasca aceste mesaje. Pentru ca nu vrei sa pari curioasa, il lasi sa citeasca sms-urile si nu-l intrebi nimic, doar ca sa nu i se para ca il sufoci sau ca esti geloasa aiurea... Cred ca face bine ca uneori sa fii banuitor. Offf... si de cate ori am fost banuitoare, am avut dreptate. Cum e cu intuitia feminina ? De doua ori l-am controlat ca m-a impins al' cu coada... de 2 ori l-am prins... A doua oara am ajuns la divort. Asta e povestea putin inversa decat la cipcip si e valabila si reciproca... Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul meu e pentru Alina, nu pentru cipcipcip. Mie nu i se pare normal intr-o relatie sa citesti mesajele/verifici agenda de telefon etc. Nu e vorba ca ai avea ceva de ascuns, dar este vorba de respectarea intimitatii celuilalt! Adica ce, ne-am casatorit si ai atat de putina incredere in mine incat imi verifici corespondenta?? Nu e normal. Sotzul meu (care este foarte gelos, desi nu i-am dat niciodata motive [:D]) a facut de exemplu la un moment dat o gluma care mie mi s-a parut de prost gust. Si-a facut o adresa de email care sa para a unui fost coleg de-al meu de liceu, care ma suna o data pe an (!!!) sa imi spuna la multi ani (si la fel le suna pe toate fetele din clasa...). Si mi-a trimis de pe acea adresa un mail absolut nevinovat, ceva de genul "ce mai faci?". Eu insa nu am raspuns, nu ca m-as fi prins ce facuse sotzul, ci pur si simplu pentru ca nu am avut chef sa ma angajez intr-o conversatie cu ipoteticul coleg (desi chiar am crezut ca e de la el mesajul). Dupa doua zile, sotzul meu mi-a marturisit adevarul -- trecusem testul... Pe mine m-a deranjat cumplit faza. Revenind la situatia lui cipcipcip: nu cred ca zborul acasa e ceva realist/realizabil. Nu e asa simplu (si nici asa ieftin!) sa zbori acasa. Dar atitudinea pe care o sugereaza Marius ([flo] cu care si eu sunt de acord in majoritatea cazurilor, dar nu si in asta) poate mai degraba sa dea impresia ca nu iti mai pasa de relatie. Eu zic ca, asa cum poti -- telefonic, mesaje -- sa ii spui ca iti pare rau, ca a fost ceva nevinovat -- la urma urmei a vazut si el asta din mesaje. Din pacate e foarte greu sa pastrezi o relatie la fel, la asemenea distanta. Mai bine spune-ne ce s-a mai intamplat. Si cand ar fi sa va vedeti prima oara, dupa programul normal?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea... Acum totul depinde si de ca si cum ai scris tu acolo, de felul lui de a fi, nu neaparat gelos sau banuitor si mai ales cat de matura este relatia voastra... OK, deci treaba asta e un major step back si mai mult ca sigur i-a zdruncinat increderea in tine si in relatia voastra, dar asa cum ziceam depinde cat de solide sunt temeliile aceste relatii si cat de multa incredere a avut el in tine pana acum... Ca daca la capitolul asta ati fost beton, ca sa zic asa, in timp, chiar daca e suparat acum, isi va da seama ca tu nu cautai altceva, ci ca din motive de plictiseala ai facut ce ai facut... OK, eu usnt geaman, deci la mine cam totul trece prin cap, dar asa gandesc despre treaba asta... Acum, ce ai facut e bun facut, nu prea mai ai cum s-o dai inapoi, asa ca vezi cum dregi busuiocul... Din ce am inteles, el nu-ti raspunde la mailuri si nu mai poti vb cu el pe net, deci el e suparat...Mai mult ca sigur ca si o scrisoare va avea aceeasi soarta, sau daca o va citi nu-ti va raspunde... Mai conteaza si de cata vreme e situatia asta intre voi, ca daca dateaza de mai mult de cateva zile e naspa... In fine, una peste alta, sunt de parere ca cea mai buna solutie e sa te duci acasa spasita si sa vorbiti ca doi oameni mari... Ii explici frumos ca ai gresit si nu mai faci [bang] si dupa ce va impacati ai grija sa ii redai increderea in tine... OK, am inteles ca nu poti pleca, dar ce zici daca l-ai ruga pe el sa vina?...Poate dupa ce va impacati, apucati si cateva zile in doi sa va recladiti increderea in casnicia voastra... NU stiu cum sa-l faci sa vina daca zici ca e suparat, daca nu vrea si nu vrea iar tu nu poti sa te duci, poti sa-i zici ca ai patit ceva rau (Doamne-fereste), sau ca te simti deprimata... Gasesti tu o solutie... Gata, hai bafta ca deja aberez...[alcool] if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de cipcipcip
Eu, de plictiseala si de cap prost ce sint, m-am tot tinut de flirturi cu un coleg prin e-mailuri si nu i-am spus aceluia ca sint casatorita.
Draga cip, Daca ai plecat pentru 1 an si dupa 2 luni ai deja o aventura consumata, e trist. Daca nu te prindea sotul tau, ce faceai? Ce inseamna "coleg", inseamna cumva un om cu care te si vedeai si cu care aveai preocupari comune? Eu cred ca puteai sa rezolvi situatia asta daca ai fi vrut. Puteai sa trimiti un mail comun colegului si sotului tau, in care sa spui adevarul si sa-ti iei un angajament. A te intalni cu sotul tau, la tine sau la el, nu cred ca rezolva problema atata timp cat nu se spune adevarul. Sa stii ca minimizezi greseala pe care ai facut-o. Nu cred ca din plictiseala ai acceptat sa flirtezi. Ce iti dadea acel coleg, aveai si de la sotul tau, ma refer la dulcegariile din mail. Altceva iti lipsea, altceva ai cautat si acest altceva te opreste sa dai cartile pe fata. Daca esti sigura ca iti iubesti sotul, ca pe el il vrei si ca esti fericita, scrie un mail comun catre cei doi barbati implicati si spune frumusel care a fost adevarul. Succes! Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de cipcipcip
Fetelor, am si eu nevoie de un sfat...[q]
Desi nu sunt "fata", totusi vreau sa-ti spun parerea: 1) Este de apreciat faptul ca iti recunosti slabiciunea; dar sa fi atenta la un aspect: barbatului, in general, trebuie sa-i vorbesti, sa te exprimi in cel mai clar mod posibil. Adica multe lucruri despre care "fetele" zic ca se subinteleg, la barbat trebuie EXPRIMATE. Exprima-te cat mai clar si mai complet posibil. 2) Scrie-i o scrisoare. Mult mai usor stergi un e-mail decat sa rupi o scrisoare. Scri-o cat mai detaliata. Pune si o poza de-a ta (recenta) in ea. Nu stiu daca ai posibilitatea unei inregistrari video... 3) Eu cred ca lui, pe de o parte ii este dor de tine, iar pe de alta parte se teme ca nu cumva tu sa fi o femeie usuratica care-si bate joc de el. Cred ca asta este dilema lui... Iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa iei cele mai bune decizii! Giuliano P.S. Vorba lui Hagi (cu privire la Mutu): "Numai Dumnezeu nu greseste!" Asta nu inseamna sa incurajam greselile, dar sa nu uitam ca toti gresim in multe feluri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by craciunitza
quote:
Initial creeata de cipcipcip
Eu, de plictiseala si de cap prost ce sint, m-am tot tinut de flirturi cu un coleg prin e-mailuri si nu i-am spus aceluia ca sint casatorita.
Draga cip, Daca ai plecat pentru 1 an si dupa 2 luni ai deja o aventura consumata, e trist. Daca nu te prindea sotul tau, ce faceai? Ce inseamna "coleg", inseamna cumva un om cu care te si vedeai si cu care aveai preocupari comune? Nu certati copiii cand viseaza!
Hai, mey, asta numesti tu "aventura consumata"?? Consumata era daca trecea deja la fapte, adica intilniri cu colegu si tot restu'!...Si nu imi dau seama de unde deduci tu ca si-ar fi inselat sotul, daca el n-o prindea... Iren dubla mamica [zana] Bogdanelu nazdravanu [copil] si Julia zbintuita[majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, cipcipcip... pai nu mi-o lua in nume de rau, dar eu sa fi fost in locul sotului tau as fi inebunit de gelozie, de fapt eu sunt atat de gelosa ca ma atac si daca barbata'miu saluta pe alta (bine, nu ii zic nimik ca imi dau seama ca as fi absurda) Ce zodie este iubitul tau? Vezi si tu, pana la urma trebuie sa te ierte, dar trebuie sa dai si tu cateva probe de foc, ar cam fi cazul. Sa nu ma intelegi gresit, eu te cred pe tine si te inteleg, dar trebuie sa te pui putin in locul lui! Scrie-i si tu un mail in care ii spui de un milion de ori ca il iubesti, suna-l, gadila-i orgoliul putin, ca iti dai seama ca i l-ai ranit. Mult succes! http://community.webshots.com/user/roxytrixy Roxana & Bianca micuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alina Moscovici 1) Bine inteles ca NU e normal sa verifici cu intentie corespondenta, e-mailurile, mesajele pe telefon, agenda, etc. a partener(ului)/(ei), dar in cazul in care vii tangential in contact cu "obecte[:D] suspecte" ... 2) DA, e normal sa faci un pic de investigatie, sa vezi daca cunosti persoana de langa tine. Eu vorbeam si vorbesc despre testele date DUPA ce o suspiciune a fost creata (in mod real, nu imaginar). Dupa mine e lamentabila incercarea de a rationaliza "Da si X-ulescu, tot asa facea, deci mai sunt cazuri, deci e normal ..."
Alina in acest caz nu pot decat sa fiu in totalitate de acord cu tine [^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc la toti care au raspuns la subiectul meu, pentru cei care sinteti curiosi de urmare va spun ca sotul meu s-a mai "inmuiat" de vreo 2 zile incoace, ceea ce ma face sa cred ca in timp va trece peste toata intimplarea. In ce priveste increderea nu stiu, banuiesc ca va lua mult timp sa si-o recapete. Iar eu sper ca m-am invatat minte, ca n-as mai vrea sa mai trec o data prin ce-am trecut. [bang] Va pup pe toti si multa fericire [flo] iar la Polul Nord
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...