Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac - ce am mancat azi (32)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Karina
Ah si am o intrebare de baraj: pastele facute din griu dur au acelasi regim cu pastele integrale ? Ca am vazut o groaza din astea la Gima si chiar am si cumparat.
S-a mai discutat pe tema asta; parca stie Caro ceva. Nu am retinut pentru ca nu m-a interesat subectu'!! Am paste integrale din martie in dulap si nici acum nu le-am incercat...[:D] Pupici, Adriana [mamica] si [copil] Mihnea Stefan (11.11.03) [url="http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea"]Pozele noastre 1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea11"]Pozele noastre 2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

New draga si eu am stagnat si inca mai stacnez ,dar nu imi mai fac probleme.Cantaru imi spune ff putine in schimb la haine se vede bine,imi pare rau ca nu m-am masurat cand am inceput regimu. Energy te rugasem frumos,si inca te mai rog sa-mi dai si mie reteta (regimu)dupa care ai slabit[pup][flo] Meniu de azi: ora8,30:un mar ora9,00:o cafea ora13,15:mancare de varza+ardei copti ora17,45:peste la gratar+brocoli fiert Va doresc o dupa amiaza placuta Mihaela(Misilicu) un sincer LA MULTI ANI si fara prea multe abateri[flo][pup] Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita] http://community.webshots.com/user/naomi_ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza si bine v-am regasit dupa cateva zile de absentza. Multzumesc tuturor pentru urari. Am avut un weekend plin. Am inceput de vineri cu cumparaturile. Sambata am pregatit platourile cu sandwichuri pentru petrecere. Evident ca am gustat si eu din ele, chiar daca painea era alba. Sambata seara am fost la niste prieteni la o petrecere ciobaneasca – pastrama, vin, mamaligain straturi… tot tacamaul. Ne-am dus imbracatzi “ciobaneste” ca trebuia marcat momentul. Asa ca eu mi-am luat costumul natzional de la bunica si sotzul cerga de pe canapeaua din basement si o “bata” (clop n-avea, dar a gasit unul la gazdele noastre)… [:D] … si ne-am prezentat la destinatzie. Ne-am distrat “ciobaneste” pana pe la 3 dimineatza. Am ajuns acasa la 4. Nu ne-am mai dus la hotel. Acasa era plin inca din parcare. Strada noastra este una ingusta si cu cat ne apropiam de casa noastra, accesul era din ce in ce mai dificil…. Parcasera si pe dreapta si pe stanga… Nu se stie catzi erau, nu stia nimeni. Sondajele printre participantzi…[:D]… spuneau ca erau in jur de 30. Am fost si noi servitzi imediat cu o bere, ne-am povestit chestiile haioase de la petrecerile noastre si I-am lasat, ca noi eram frantzi, ne-am dus la culcare in dormitorul nostru care spre nororcul nostru, este asezat strategic, deasupra unei bai , a unei debarale si laundry room. Asa ca am fost scutitzi partzial de zgomot si am adormit rapid. A doua zi copiii au strans totul “luna”. Asa au facut mereu ca sa-I lasam si alta data cu placere. [:D]. Azi o noua saptamana de munca. .. Pana in weekendul viitor o sa ne vedem doar max. jumatate de ora pe seara… In conditziile de mai sus, va imaginatzi ca Monti al meu, l-am pus “in asteptare”, asa ca revin astazi spasita si cu un kg in plus, ca de, Monti ne iarta cat ne iarta, dar nici chiar asa. Gata – mi-am facut de cap, dar pana la Craciun ma potolesc. Intru in post Monti. Despre paste, dragelor, pastele nu trebuiesc ocolite. Monti chiar zice ca daca le consumam la cina correct ne ajuta chiar sa slabim. Asadar sunt cateva reguli de respectat: 1. Pastele trebuie sa fie spaghete (nu alt fel de paste). Numai spaghetele trec prin acel process de pastifiere, avand ca rezultat diminuarea indicelui glicemic. 2. Daca sunt si integrale, mai castigam o bila alba – pentru ca Igul este si mai mic. 3. Nu se adauga grasiumi. Recomandari – cu sos de legume. Cautatzi salsa cu ingrediente premise. Sosul asta cu care eu le mananc imi aduce aminte de rosiile si ardeii pe care mama ii punea la sticla, iarna, pentru ciorbe. Cam asta ar fi gustul si contzinutul, numai ca aici ardeii sunt si iutzi printre ei. Sau le putetzi consuma cu lapte 0% si indulcitor, sau fructoza si scortzisoara. Tot asa se poate manca orezul integral. Graul este foarte bun. Il punetzi la inmuiat cu doua seri inainte in apa calda. Schimbatzi apa de cate ori avetzi ocazia. Peste doua zile este numai bun de mancat. Are gust de grau din coliva si se poate adauga la salata de fructe sau cea de cruditatzi. Mie imi place si simplu. O alta “gaselnitza” ar fi orezul integral “inghitzit” pe stomacul gol. Se ia ca un medicament, cu apa si odata ajuns in stomac, se umfla si nu-tzi mai e foame toata ziua. Fasolea boabe eu o fac numai ciorba (fara ulei si fara morcov sau pastarnac). Este foarte buna, si nici nu se simte lipsa uleiului. O mananc ca masa de seara. Meniul meu de azi: Dimi: cafea cu lapte 0% si indulcitor Pranz: legume la abur + ceva carne Seara: fructe Daca mai avetzi intrebari sunt prin "zona". Nu uitatzi sa-mi amintitzi cate kg avetzi, chiar aici pe site, sau in PM [pup] Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI!!! [hia]Veniti repede sa va pup[pup][pup][pup], sarbatoritele lu' mama, ca tocma' azi nu am avut conexiune ok sa pot sa intru pe net si am crezut ca innebunesc de ciuda! Tocmai azi, cand vreau sa pup Gabrielele si Mihaelele si pe toti feciorii si printesele voastre! Multi ani tuturor din toate inima, multa sanatate, o seara de poveste, -iar Monti cu noi este- hi hi[:)], si sa fiti cu zambetul pe buze si cu lumina si caldura in suflet. la multi ani si sa fiti iubite, fericite, rasfatate si mereu fetele mele dragi si mereu aproape! Gabidr, petrecere frumoasa si o zi deosebita! Va pupa Andrada care se grabeste de frica sa nu piarda iar legatura cu ...lumea![:)] pentru sfintisorii zilei de azi, un buchet urias de [flo][flo] Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by livia
Nenea Monti ne da voie sa mancam preparate cu fructoza? Ex:dulceturi,budincute(creme) facute in casa ,etc.? pupic livia livia
Livia, fructoza este un o glucida, deci ai voie sa o amesteci tot cu glucide, dar nu ai voie sa ii adaugi nici o lipida. Asadar daca faci budinca, sa fie cu lapte 0% si fara oua Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multzi ani Gabrielelor si Mihaelelor. Sa fitzi fericite si slabe si frumoase si norocoase.... Multzumesc Andrada ca mi-ai amintit! [flo][flo] [pup] all of you! Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...