Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac - ce am mancat azi (32)


Recommended Posts

Caro, am tot 57, de vreo 3 saptamani Monti si nimic. O fi din cauza ca mananc mult? Normal ar trebui sa se vada, dar inainte am fost la cura 1000 cal si poate de aia. Branza topita de ce nu e voie? Ce ma bucur ca am voie paste si grau!!! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ada00
[pofta]Pastele din grau dur= paste din grau integral? Sunt permise? !!!!!!! Andreea
Eu nu cred ca graul dur = grau integral. Pentru ca altfel nu ar fi fost nevoie de o denumire diferita. Graul integral este bun pentru ca contzine si taratze, care contribuie la scaderea indicelui glicemic. Graul dur, ma tem ca este numai grau fara taratze... deci nu este acelasi lucru. Branza topita este facuta cu unt, iar unt nu avem voie. Acum... cu branza topita parerile sunt impatrzite, pentru ca Monti a scapat pe ici pe colo in cartea lui ca atunci cand tzi-e foame sa mananci un triunghi de "la vache qui rit"... asadar "it's up to you" Eu nu mananc pe considerentul mai sus enuntzat. Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pastele de grau dur nu sunt acelasi lucru cu pastele cu grau integral. Graul dur inseamna ca bobul decorticat nu a fost redus chiar la faina, ci la un fel de gris, din care au fost facute pastele. Cele din grau integral sat facute din faina ce provine din boabe nedecorticate, adica contin si tarate. Oricum spagetti din grau dur au un GI mai mic decat spagetti din faina normala, dar comparativ cu cele din faina integrala nu stiu daca GI e mai mare sau mai mic. Nu am cartea cu mine, pot sa va dau maine o informatie mai exacta. Oricum, asa cum zicea si Caroline, altceva bine de stiut este ca spagetti in general au un GI mai redus decat GI-ul altor paste fainoase (macaroane, spirale, etc.), datorita modului de fabricatie. Dar hai ca am si eu o intrebare. De ce nu-i bun pastarnacul? Nu ca l-as gasi eu pe aici, nici macar nu stiu cum e pastarnacul in portugheza, dar barem sa fiu informata. Nu de alta, dar eu am cartea in portugheza, si s-ar putea ca adaptarea sa fi "inghitit" pastarnacul. Dar din moment ce telina e permisa, de ce nu si pastarnacul? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pastarnacul are IG foarte ridicat - pe la 70. L-am descoperit si noi aici pe forum, dintr-o discutzie in alta despre IG. Nu scrie in carte special despre el. Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca fiert.Refuz sa cred ca salata de cruditati ingrasa...cu toti Monti din lume! [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]Hop si eu din nou printre voi HOTARATA sa slabesc.[haibat] Pana de Craciun vreau sa dau 6 kile. Caro,chiar daca am mai pus un kil,lasa-ma te rog in tabel cu 59....ca-s hotarata sa ajung saptamana asta . Energy-draguta,ai mai tinut cura aia?????Ai mai slabit>???Functioneaza?(cea cu amidonoase si monti la sfarsit....) Chiar daca nu mi-am luat banda de alergat(poate imi aduce Mosu...),am inca bicicleta de camera care momentan e pe post de umeras dar pe care o pun la treaba cat de curand.[:D][bicla] Chiar....voi faceti sport??? Spor la slabit,vointa mare, si la cat mai putine kile! [pup][pup] [pic] Irina si Edy cel scump!(5 noiembrie 2002) Pozici cand eram mai mici http://danielirina.tripod.com/mypersonalsite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am gasit pe net: "Food Name and Manufaturer: Parsnips (Canada) Canada GI (vs Glucose): 97 +/- 19 Serve Size: 80 Carb per Serve (g): 8 Glycemic Load: 7.8 Time Period of Test: 2h Subjects Used in Test: Normal Reference: Jenkins DJA, Wolever TMS, Taylor RH, et al. Glycemic index of foods: a physiological basis for carbohydrate exchange. Am J Clin Nutr 1981; 34: 362-6." Asadar IG este 97 nu 80 (mai devreme vorbeam din memorie... si iata ca ma cam lasa [:D]) Nu zice crud sau fiert... am sa mai caut.... Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi Cu fruntea-n pulberea amara, Si de re-nvii in cantecul de azi, E c-ai murit in plansetul de-aseara. (Radu Gyr)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...