Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (32)


Recommended Posts

Lumi normal ar trebui sa primeasca univ cate un plic sigilat cu foaia/foile matricole la cerere. Deci nu prin tine. Mie de la cursurile din primul an de doctorat din Olanda asa mi-au trimis, dar din .ro evident ca nu... Deci obtii legalizarile precum zic fetele si apoi le explici frumos si celor de la universitate ce poti tu obtine, asta daca nu au si ei deja romani cum au majoritatea. Ca la mine stiauuu tot .... Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
lumi, cum a spus si lai merge cu copii legalizate. Eu mi-am tradus toate actele inainte de a pleca si am facut cite 10 copii legalizate pentru fiecare traducere. E adevarat ca multe universitati cereau diplomele in original trimise inplic sigilat, dar intre timp multe si-au dat seama ca unele universitati straine, cum ar fi cele romanesti, nu elibereaza asa ceva, asa ca fac unele exceptii. Uite-te pe Web stie-ul universitatilor la care vrei sa aplici sau vorbeste direct cu International Students office. Unele universitati afiseaza chiar pe site ce tari fac exceptie de la regula plicului sigilat. Mai mult, cum numarul studentilor romania care studiaza in strainatate a crescut s-ar putea ca si universitatile romanesti sa-si fi schimba practicile. Daca te duci personal sa aplici la universitate, la unele le poti arata doar documentul original, fara sa le lasi o copie legalizata. Iti pun o stampila ca functionarul respectiv a vazut diploma in original si iti accepta copia nelegalizata. Si NU uita, orice se negociaza aici... Don't take NO for answer. Serios. Multa lume a avut probleme cu diplomele si au rezolvat batindu-i la cap si convingindu-i sa le accepte asa cum sint. Bafta. Andrushka Sper ca ti-a iesit morcovul si te-ai mai linistit cu asigurarile...[cri] Sanatate lui polux
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am o mare rugaminte la voi. Pe 15 ina. voi ajunge cu sotul fi fetita in gaithesburg si a niste emotii......Sunt foarte stresata deoarece ma tot gandesc ce voi face cu fetita. Cam care e pretul gradinitei, voi lucrati,se gasesc slujbe destul de usor in cazul in care accepti orice?[bang][usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am o mare rugaminte la voi. Pe 15 ina. voi ajunge cu sotul fi fetita in gaithesburg si a niste emotii......Sunt foarte stresata deoarece ma tot gandesc ce voi face cu fetita. Cam care e pretul gradinitei, voi lucrati,se gasesc slujbe destul de usor in cazul in care accepti orice?[bang][usa] camelia si diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lumi poate merge cum a zis Lai ,poate nu. Pritena mea care se pregateste de stepurile pt. recunoastrea diplomei de medic aici in US are acceasi p[roblema. Cei de la ECFMG vor foia matricola in original trimisa direct de facultate. Dar pt asta ei au scris o scrisoare (si in engleza dar spre surprinderea mea si in romana si au trimis-o in Ro. Cei din Ro au primit-o si au dat cursc cererii lor. Deci se poate! Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lizi
fetelor, am o mare rugaminte la voi. Pe 15 ina. voi ajunge cu sotul fi fetita in gaithesburg si a niste emotii......Sunt foarte stresata deoarece ma tot gandesc ce voi face cu fetita. Cam care e pretul gradinitei, voi lucrati,se gasesc slujbe destul de usor in cazul in care accepti orice?[bang][usa]
Lizi, sfatul meu ar fi sa stai un pic acasa cu copila pana cand se obisnuieste cu noua casa, tara, etc. In timpul asta o sa-ti faci si tu o idee de zonele din Gaithesburg si unde sant scolile mai bune. Eu am avut noroc cu pre school-ul ca a fost intr-o zona buna din San Diego, si la doi pasi de servici, si puteam merge in inspectie cand erau ei acolo. De 2 ori pe saptamana - marti si joi, ma costa 300 de dollari pe copil pe luna. Pentru al doilea primeam 20 la suta reducere. Preturile difera de la stat la stat. Daca aveam nevoie de zile extra puteam sa le cumpar la 40 de dollari pe zi. [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatului meu i-a cazut primul dinte ieri, si a refuzat sa-l dea la tooth fary. I-a scris chiar o scrisoare aseara, ca el nu are dinte de vanzare si sa nu se oboseasca sa vina, ca el nu are nevoie de banii ei. Vorba aceea: "there are things that money can not buy....." - for everythingelse is mastercard...[:)] Intrebarea mea e cum sa fac sa pun mana pe dintele copilului.... ca vreau sa mi-l adaug la colectia ce o am de dinti stransi de la Elliot (al mai mare)... [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Super baietelul tau Sanca[cool] Eu zic ca tie ti-l da daca il rogi frumos mai ales ca ii amintesti de valoarea sentimentala la care tine atat si daca intreaba de colectie poti sa ii zici ca tooth fairy tot tie ti-a dat si ceilalti dintisori ca deh stia ca-s pretiosi pentru tine::)))) ...zic si io asa ca idee:))) Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bic
Andrushka Sper ca ti-a iesit morcovul si te-ai mai linistit cu asigurarile...[cri]
Bic-ule, nu a iesit de tot dar si-a mai redus din..circumferinta. Idiotii ma taxasera si pentru injectiile pe care nu le facusem. Dar si fara alea...tot ma duce la 300 siiiii.... Da', in virtutea celor spuse de tine, am intrebat-o pe tanti aia de vreo 3 ori daca e sigura ca doctorul meu e in retea si nu pe-afara...Am uitat sa dau vina pe tine... ca tu m-ai invatat![:D] Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am trecut prin dureri de cap cu HMO. Si a trebuit sa scriem scrisori peste scrisori, si sa le facem copii, sa le trimitem cu semnatura de primire ca sa nu platim. De cate ori sunam la ei scriam cu cine am vorbit, la ce ora, ce mi-au zis.... Chiar week end-ul asta imi organizam office-ul si am gasit scrisori pentru HMO din '93... Cred ca e safe sa le pun prin shreder acuma, sa nu le mai vad vreodata. [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...