Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (32)


Recommended Posts

Ciuf, si baiatul meu a avut hypospedia si a fost operat la Children Hospital in San Diego cand avea 9 luni. Nu am trecut prin tratamentul cu antibiotice ca voi. Acum are aproape 9 ani, si e OK. Cu toate ca operatia a fost foarte reusita, totusi stropeste cand face pipi, si WC-ul meu trebuie spalat de 2-3 ori pe zi... Dar il aranjez eu si o sa curete singur dupa el, este inca in "training." La el e prea putin de corectat si numai pentru atata nu vreau sa-l pun prin alta operatie. pupici la toti [url="http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO"]frumosii mamei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna frumoaselor. Inca mai bolesc, dar o sa ma fac eu bine odata si o data. Acum, chiar mai mult am de 2 zile si laringita. Adica nu pot sa scot un sunet. Ferice de sotul meu zilele astea ca nu mai are cine sa-l bata la cap. Partea proasta este ca maine am 4 ore de predat si nu stiu ce sa fac. De fapt ma descurc eu cumva. Si acum ca sa fac haz de necaz, sa va spun un banc. Se duce tiganca la doctor cu probleme femeiesti. De, acolo la "obectul muncii". Dupa ce ii face un control general doctorul decide : laringita (asta apropo de mine acum) si cistita. Cand iese afara o intreaba tiganul : Hai fa, ce zase domn doctor ca ai? Mancati-as, cica este largita, da-i cinstita. O seara buna sa avem. Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Vreau sa ma lamuriti si pe mine intr-o problemuta. Prietena mea s-a casatorit de curand in Suedia. Sotul e cetatean suedez iar ea acum e rezidenta. Sotul are incepand cu luna decembrie un contract de munca in USA. Or sa locuiasca in Vegas. Ea e insarcinata in 5 luni, bb se naste in USA cam prin martie. Ce nu stim e cum trebuie sa procedeze cu nasterea. E acoperita de asigurarea sotului, are dreptul la un medic, trebuie sa plateasca ceva, daca da cat? Din cate am inteles situatia in USA e total diferita de cea din Europa. Ea zicea ca o sa aiba viza de emigrant. Nu stiu ce e asta, e rezident sau ce? Daca puteti sa-mi dati cateva informatii, va multumesc tare. Ea e un pic cam speriata, in plus nici nu stiu exact cum or sa stea dpdv financiar. [flo] Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super mami, depinde foarte mult de contractul pe care il are sotul prietenei, in special de asigurarea medicala stabilita in contract: poate fi acoperit doar el sau pot fi acoperiti amandoi, in totalitate sau doar pana la o anumita suma, etc. Cel mai bine este ca el sa intrebe exact ce fel de asigurare i s-a oferit si asa isi va da seama ce trebuie sa faca aici. In cazul in care e acoperita si sotia (cel mai fericit), mai e de lucrat cu cei de la asigurare, eu am patit-o la prima sarcina, cand mi-au spus ca e conditie pre-existenta (eram insarcinata in 2 luni cand am fost trecuta pe asigurare) si imi ofereau un pret foarte mare. Pana la urma, dupa ce le-am facut dovada ca am schimbat continentul si am suferit cam multe transformari odata cu lucrul asta ca sa-mi mai dau seama si ca sunt insarcinata, au fost de acord sa-mi faca un plan bun si n-am avut probleme cu nasterea sau cu intratul pe la doctori. Asa ca asteptam mai multe detalii si dam cu mai multe amanunte. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, fetelor, cand citesc la voi cum e cu asigurarile astea, ma ia durerea de cap!.. ca anu’ trecut m-am casatorit cu un american (din New Jersey), dar inca nu am plecat de tot in State, ca el mai are inca ceva business aici, iar eu am examenul de licentza de sustinut prin iunie viitor, dar dupa aia probabil ca o sa venim acolo si, desi am calatorit la greu prin multe coltzuri de lume, n-am locuit „de-a binelea” pana acum niciunde, asa ca ma ia putin cu.. frica.. eu am avut totul asigurat, ca am lucrat la o companie tare in Romania, acum insa mi-am dat demisia de ceva vreme si am firma mea.. aoleu, ce rau e sa dai la bani din buzunar pe asigurari, doctori si alte alea.... dar cand voi veni in State o sa va mai intreb pe voi ce trebuie sa fac, ca deocamdata doar am obtinut „green card”-ul.. mi se ridica parul, cand ma gandesc ca nu stiu nimic de legislatia americana etc etc.. Ma mai linistesc insa stiind ca nu sunt nici prima nici ultima, si kiar cu gandul ca exista forumul acesta si.. noroc cu voi, dragelor! :)
quote:
Originally posted by ANDRUSHKA
Bic-ule, mama, mi-ai bagat o tzapusa-n inima! pai da, ca eu am sunat sa fac appointment la o clinica de alergologie si aia m-au pasat la cine-a vrut mushckiu'lor...daca musiu doctoru' asta nu era in reteaua mea???E musai sa intreb, da, da...pun pe listuta cu intrebari. Si zici ca ar trebui sa sun la asigurare sa-mi dea invoire sa merg la doctor? O fac si pe-asta... Bue Cross am avut inainte...acum conteaza si compania, nu? Atunci am avut nevoie de dentala si alte magarii si shmenuri...tot din buzunar am platit.[poc] Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La majoritatea asigurarilor intr-adevar sarcina e o conditie pre-existenta si dupa un numar bun de luni, risti chiar sa platesti tot singura. Dar exista si exceptii, asigurarea sotului meu nu vedea asta ca o conditie pre-existenta, deci am scapat, ca altfel o incurcam si noi. E extrem de rar Alexandra ca ei sa vina cu viza de emigrant. Pot sa vina cu o viza cu dubla intentie, dar immigrant visa?? Super..pentru ei. Majoritatea vin cu http://travel.state.gov/visa/tempvisitors_types_temp_overview.html (Temporary workers). Totusi trebuie sa discute in mod clar cu angajatorul conditia sotiei. E obligatoriu, ca sa nu aiba surprize. Vezi ca e un topic la nasterea pe glob cu nasterea in State. ------------ Bella tu m-ai facut praf[alcool]. Cum ai ti GC fara a fi trait in State. Sa-ti spun de ce... te intreb.. Avem niste prieteni si ea e americanca, el canadian, s-au casatorit intr-o terta tara europeana si chiar si asa a durat putin si n-a primit GC decat ajuns in State. Intai s-au petitionat ca alien relative cu nu stiu ce forma, cu visa aceea de imigrant ajunse in State si abia apoi a primit intai GC, apoi cetatenie, dar la diferentza mica de timp. E drept ca ei s-or casatorit ca si noi dupa 9/11 si mai mult dupa aparitia lui Homeland Security....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri. M-am uitat si la nasteri pe glob. Am inteles pe scurt ca vizita lunara costa in jur de 100, iar nasterea in cazul in care nu ai asig...intre 1500 si .....15000. Sunt dif f mari de la un stat la altul. O sa-i zic sa se intereseze mai exact in legatura cu asigurarea pe care o au. Ca sa inteleg si eu...e bine ca are viza de emigrant? In Spania totul e f clar si scurt. Nici vorba de atatea variante. Din cauza asta pricep mai greu. Inca o intrebarica: facturile medicale pot fi platite esalonat? Sper ca am fost cat de cat coerenta, ca bebeul meu tipa "tati" efectiv nonstop si nu prea pot sa ma concentrez. Multumesc tare mult, revin. Pupici Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...