Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu stiu cum sa fac?


Recommended Posts

Am o problema.... A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe aici..dar ma intorc...sperand la ajutor si sustinere... Sunt care imi stiu povestea de aici de pe dc..sunt care nu... In fine..problema mea: il am pe Codrin recunoscut de tatal lui cu greu la nastere.Deci este pe numele lui (ce rau imi pare acum).Eu urmeaza sa ma casatorsesc intr-o luna si il vrem pe Codrin pe numele nostru.Tatal lui biologic nici nu vrea sa auda. Am sanse sa il trec pe numele nostru daca el nu-si da acordul? Sau sa incerc sa-l iau eu in incredintare pe copil?As putea pierde? Parca am innebunit...nu stiu cum sa fac...nu mai vreau sa aiba nici o treaba cu noi..mai ales cu copilul....vrau sa fim si noi o familie..din toate punctele de vedere. El s-a casatorit, are un bb..e ok...in schiimb eu nu pot pleca in excursie cu codrin inafara tarii ca nu isi da el acordul, la cresa abea am rezolvat sa mi-l primeasca fara analizele lui..nu mai vreau bataie de cap si piedici... Help.... Lorellay si Scumpy Codrin Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu prea stiu ce sa spun decat sa te ajut cu cateva articole din legea 273/2004 privind regimul adoptiei. Poate fi un punct de plecare dar cel mai bine ar fi sa te interesezi ori la Directia de protectia copilului ori la judecatorie. "ART. 11 (1) Persoanele care trebuie sa consimta la adoptie sunt urmatoarele: a) parintii firesti sau, dupa caz, tutorele copilului ai carui parinti firesti sunt decedati, necunoscuti, declarati morti sau disparuti ori pusi sub interdictie, in conditiile legii; b) copilul care a implinit varsta de 10 ani; c) adoptatorul sau, dupa caz, familia adoptatoare. (2) Nu este valabil consimtamantul dat in considerarea promisiunii sau efectuarii unei contraprestatii, indiferent de natura acesteia, fie ea anterioara sau ulterioara. ART. 13 In mod exceptional, instanta judecatoreasca poate trece peste refuzul parintilor firesti sau, dupa caz, al tutorelui de a consimti la adoptia copilului, daca se dovedeste, prin orice mijloc de proba, ca acestia refuza in mod abuziv sa-si dea consimtamantul la adoptie si instanta apreciaza ca adoptia este in interesul superior al copilului, tinand seama si de opinia acestuia data in conditiile art. 11 alin. (1) lit. b), cu motivarea expresa a hotararii in aceasta privinta." Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,Lorellay.Desi nu ma pricep foarte bine,am sa incerc sa-ti raspund eu.Daca gresesc, rog fetele sa ma corecteze.Ca sa treceti copilul pe numele vostru,respectiv al viitorului tau sot(banuiesc),trebuie ca acesta sa adopte copilasul tau, lucru care se poate realiza doar cu acordul tatalui natural.Iti doresc mult succes si intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici eu nu am inteles care e situatia copilului, din punct de vedere juridic. Acolo unde parintii sunt divortati, incepand de anul acesta, mi se pare ca e nevoie doar de acordul celui care are copilul in incredintare, pentru ca sa poata copilul parasi tara. Nu sunt sigura daca e "pe bune" sau a fost un proiect de lege. Ar trebui sa vorbesti cu un avocat. ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul e la mine...dara fara nici o forma legala...doar ne-am inteles...si nu am vrut sa mai umblam prin instanta....O sa ma duc sa cer copil spre incredintare legal.... Pentru ca nu mai am chef sa depind de el la orice miscare fac....ca de ex inscrierea la cresa.... Am vorbit cu el...nu e de acord sa ii schimb numele..si nici eu nu sunt de acord sa-l mai vada decat cu program stabilit prin instanta...Sunt foarte suparata.... Lorellay si Scumpy Codrin Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...