Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

babirusa super poem, stai ca scriu si eu unul acu danyce ce ma bucur ca Alma nu are nimic, simteam eu ca nu are nimic fetelor vreau in tarile calde, a dat cu lapovita si ninsoare aici si e super nashpa afara, cu Nick am iesit doar azi dimineata si atunci doar 10 minute saracul catel, era zgribulit de frig Noi suntem bine, colicii se pare ca ne ocolesc, sa dea al de sus sa ramana asa, sa nu apara iar. Noaptea dormim cam 6-7 ore eu zic ca e bine, voi ce parere aveti? Cadita de baie , aia normal nu Tummy tubul e cam micuta mai nou, daca se intinde da cu capul de margine, acu tre sa iau una mai mare??????? Si copilul meu e innotator deja, oricum ziceam eu ca il facem innotator de performanta, dar nu ma gandeam ca de pe acuma [:D] Si uitati poemul meu, daca tot ne apucaram de poezii: My darling child My darling baby My darling child You gave life to me My darling child You came and saved me My darling child My darling baby My darling child God gave you to me Me little ninja My little dancer Me little streetfighter Me little chancer Me lovely boy Me lovely babby My pride and joy Me little puppy Me little wolf Me little lamby My favourite boy My angel babby Me little ninja Me little dancer Me little streetfighter Me little chancer Me love me boy Me love me babby My pride and joy Me little puppy nu l-am scris eu, dar imi place enorm hai pupaciuni ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor Am aparut si noi la raport! Cat mai tin colicii ca tare rau mai plangem. Damian are cateva reprize de plans de cateva minute, de obicei dupa ce mananca dupa care se linisteste si nu mai avem probleme dar cand il apuca tipa asa de tare si se inroseste si se strange de picioaruse de mi se rupe sufletul. Despre decalotare, mie Capraru mi-a zis s-o fac o data pe saptamana dar problema este ca (sa nu radeti de mine) nu stiu cat de mult trebuie sa trag de ea ca mi-e mila si nu stiu daca fac treaba cum trebuie. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Mina, Cristia, Roandre, Mada pentru urari si pentru raspunsuri. Eu ii dadeam de doua ori pe zi Sab simplex, cate 10 pic. si ma temeam ca sunt prea multe, mai ales ca nu are colici adevarati, doar niste dureri de burtica cateodata (poate ca daca nu i-as da ar avea, dar nu am curajul sa renunt la Sab doar ca sa vad cum e fara). In spital imi spusese sa-i dau 12 pic. pe zi, dar mi s-a parut prea putin si tineam eu minte ca la cea mare ii dadeam mai mult. Apropo de tinerea de minte, fetelor am devenit o uituca...aveam si in timpul sarcinii lapsus-uri, dar acum e jale...uit din care san i-am dat ultima data sa manance (sa vedeti ce frumos ma pipai singura sa vad care e mai plin), uit daca i-am schimbat pempersul sau numai am avut intentia asta (i l-am schimbat intr-o zi de 3 ori in nici 2 ore), ma dus la bucatarie si ma asez pe scaun ca sa-mi amintesc ce caut acolo...sper sa-mi treaca mai repede ca ma simt ca prostu' casei. La noi e tare urat, nu e foarte frig dar e ceata jumatate de zi si umezeala mare in aer. De trei zile nu am scos fata din casa, dar cred ca astazi am sa fac o incercare, chiar daca va trebui sa-i acopar fata, ca sa nu respire aerul asa umed. Cristia, eu o tin imbracata in casa in body cu maneca scurta si un costumas (de preferinta intreg, dr. pediatru mi-a spus ca nu sunt buni pantalonasii cu elastic la bb asa mic, sa aleg costumase sau pantaloni salopeta, care se incheie pe umar) de interior. In cap inca ii mai las o bonetica, dar voi renunta in curand la ea. Cand iesim afara ii mai adaug o caciulita mai groasa, o invelesc intr-un scutec subtire (nu panza, tricotat sau flanelat) si o pun apoi intr-o paturica groasa, care se incheie cu femoar si nasturi in fata si jos (nu stiu cum se cheama). Toate costumasele de exterior ii sunt prea mari, plus ca sunt greu de imbracat si cred ca se simte mai bine si are mai multa libertate de miscare in scutec+paturica. [pup] Vali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vali bine ai revenit si ca a trecut totul. Noroc ca bebelusii ne rasplatesc suficient pentru eforturile depuse si uitam repede ca altfel nu ar mai face nimeni copii. cristia si eu dau Echinaceea la baiatul meu cel mare si vad ca-i merge bine, nu a racit inca si sper sa nu raceasca prea curind. barbirusa, ralucule vad ca sunteti pregatite ca sa ramineti cu moralul sus, frumos spus. Eu mi-as ridica un pic moralul acum si cu o petrecere (care o sa fie botezul), zilele astea ma duc la frezat si aranjat ca sa am o fata "comerciala".[:D] danyce bravo, bine ca ai trecut de hopul asta si poti sa stai linistita. Fetelor eu am inceput sa-l pun pe bb meu in cosulet. Voi cum faceti? Stiu ca doctorii au pareri impartite , unii spun ca este ok altii ca trebuie sa stea cu coloana dreapta pina la nus' cite luni. Dar ma gindesc ca si in marsupiu tot in sus sta. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of, colicii astia, sa se duca pe pustie!!![V] Tocmai incercam "minunea" de Debridat, m-am grabit cu concluzia ca merge si cand colo, si-aseara, si azi noapte, s-a gandit bebe sa-mi spuna si parerea lui [^]. Si dupa zicala "opinia dvs conteaza", io-te cum faceam ca toate cele cu el ba pe umar, ba pe picioare, ba pe burta, ba in aer, ba la titi, ba la el in pat, ba la mami in pat si nu-l impresionam [^].. Mdah, deci acush sunt naucita de noaptea pe care am ne-dormit-o si ma gandesc oare cum o sa mai merg vreodata in disco sa petrec toata noaptea cand asa de drag mi-a devenit somnul [:(!] Da' probabil ca se va aplica acelasi sistem ca la nastere - o sa uitam cu o rapiditate "medical miraculoasa" cum zicea la "mama si copilul"..e de-ajuns sa gangureasca de 2 ori si s-a pierdut si ultimul rid de oboseala [olala] Vali, cum ti-au zis si fetele, cam 10-15, depinde de decibeli, eu ii dadeam dupa masa, da' incerc si inainte, sa vaz ce iese.. Cristia, lasa, mama, ca io fusei si mai isteata ca tine - 2.5l!!!! [:I] si tot neatinsa o sa ramana.. Ba chiar ma uitam amuzata la popa care nu prea ridica sticla mea sa-si balaceasca manutele ca era prea grea [:p]. Pai.. sa vedem, in ordine descrescatoare a interesului - Sab ii dau de 3ori/zi (daca e nevoie, de-aia ii dau dupa masa, ca poate sarim vreo doza..), Debridat de 2ori/zi (suntem inca in faza de testari..), Gripe W zic aia de 2ori/zi da' eu nu-i mai dau decat ft ft rar si numai inainte de masa, Bonnisan si mai rar, si tot inainte de masa (nu-mi place bonnisan pt ca prea da pofta de mancare...[:I] si mi-e frica sa nu goleasca rezervoarele..[q]). Sa nu=ti imaginezi ca-i dau de toate intr-o zi...Rareori combin cate 2/zi. Babirusa,da' esti talentoasa rau, mami! [flo][olala][pup] Danyce, ai o fetita cu personalitate ghidusa, matale, cre' ca n-o sa te plictisesti cu ea [:I] Ralucule, ori vrei si matale sa te arati talentoasa?[;)], nu mai fii trista, si la noi e urata vremea! si nu se mai opreste ploaia Georgiana, trage fara teama, ca se opreste singura [;)] adica se decaloteaza si ea cu cata pielicica e, ca daca nu-i, n-ai de unde sa te duci mai departe, ca sa "strici" ceva! Vali, join the club.. Si noi avem svaiter in loc de creieri [B)]si am promis la un moment dat ca ma fac blonda pe chestia asta [:I]... Hai sa va mai intreb si eu cate ceva - cine da Debridat, cand ii dati?A patit-o cineva cu urticarie de la medicamentul asta? -se pare ca asta-i principalul efect secundar. eu nici nu mi-am mai intrebat doctorita daca pot sa-i dau, am facut de la capul meu si dupa sfaturile de la voi.. A doua intrebare - de unde va luati hainute pt copilasi? Ca io fusei duminica in carref. si m-a luat durerea de cap - o salopeta de fas cu gluga (sunt unele colorate cu rosu, verde, albastru) 500 si ceva de mii!!!! un pulloveras (dragut, ce-i drept) aproape 300.000... mi s-a parut cam scump, totusi.. Aveti sfaturi? ca noi primim [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ma bucur ca v-a placut poemul. Kittie, nu eu l-am scris [:D]. La capitolul hainute, ca tot vine iarna cu adevarat, nu ai bunici, matusi care sa tricoteze, ca scapi mai ieftin si tin cald cu adevarat. Mama i-a facut Alexandrei si puloverase si sosonei de lana, ca eu nu am avut timp sa mai fac ceva. Danyce, ma bucur ca Alma e sanatoasa [flo]. Si Alexandra cam face pipi pe cine o schimba [:)]. Ralucule, imi place poemul [flo]. Si aici a fost lapovita ieri, dar mie imi place anotimpul rece, abia astept sa vina zapada si Craciunul. Pacat ca nu putem merge in tara si ma apuca melancolia sarbatorilor in familie [q]. Cristia, eu o imbrac cu o camasuta, un costumas si chilotei de flotir ca sa tina cald la burtica sau alta varianta camasuta, body si salopeta si inevitabil sosonei ca altfel ne-ar ingheta picioarele. De caciulita nu avem nevoie ca avem parut mare, de vreo 3 cm [:)] si trebuie sa ne uscam cu foenul...In camera la bb reusesc sa pastrez 21°. Cu colicii avem si noi probleme dar nu asa des, poate o data pe zi sau pe noapte. Azi am fost si noi la doctor si totul e ok, am mai crescut 1cm si 140g. Incepem sa umplem mai bine hainutele ca erau cam mari. O zi linistita! [pup] babirusa si bb Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor abia am si eu cateva secunde asa ca profit sa va intreb cateva chestii. 1. epiziotomia mea nu s-a inchis (exact cum am banuit) si mi-a spus doctorul ca e din cauza ca am stafilococ auriu acolo si mi-a dat antibioticsi cica dupa ce ar ucide microbul s-ar inchide singura. acum spuneti-mi si mie daca e vreo una dintre voi care a avut acelasi lucru si ce este exact stafilococul asta si care sunt caile de transmitere`? este posbil si bebelul sa il aiba sau il poate lua de la mine? 2. voi ce dati bebeilor pentru constipatie? al meu a avut colici si i-am dat ceai de chimon si anason si acum nu imi mai face caca si plange intr-una.de vreo 2 zile nu a facut nimic si il vedem cum se icneste si se inroseste tot. teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Noi am inceput sa dormim mai mult ziua (cateodata si 5 ore continuu) si ma gandesc ca poate ar trebui s-o trezesc sa-i dau sa manance. amoodia sa-ti spun ce stiu eu despre stafilococ: probabil l-ai luat din maternitate, este posibil sa-l aiba si bb (la el ar fi trebuit sa apara sub forma unor bubitze mici pe piele, cand sunt basicute trebuie sa suni medicul de urgenta) si e cam pacatos de felul lui dar este tratabil. Multa sanatate voua si bb-ilor. Cristina, Christian si bebe Alexia Maria http://community.webshots.com/user/lastusedpixel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amodia am citit in ma asi copilul ca pt constipatie nu se face nimic cica trece de la sine Am fost si noi azi la dr si Tristan are mai nou 4670 g , 55 cm , adica madam aia de o fost acasa o gresit la cantar.... hmmmm si copilul e sanatos si a zis sa ii dau sa manance normal... uraaaaa La mine sangerarea parca si-a mai revenit nu mai e asa abundenta cu Sab Simplexul a zis sa mai reduc asa incat cand ajungem la 3 luni sa nu mai ii dam de nici un fel Ma duc sa ma culc ca eu azi noapte am calcat rufe si am spalat podele m-am jucat sah, ca nu am avut somn, Tristan a dormit eu am stat pasare de noapte,,,, Beu Kittie eu am scris multe la viata mea si mai scriu dar uite ca pe ast poem nu l-am scris eu ralucule http://community.webshots.com/user/ralucule
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, ha, Ralucule, hai sa batem palma ca si eu am facut prajitura cu mere si curatenie in loc sa dorm azi-noapte, iar acum dorm pe scaun. Acum mi-au plecat musafirele cu piticii lor cei scumpi si neastamparati( sunt mai marisori: 1 an, respectiv 1 an si 9 luni)si acum ma gandesc deja la ce ma va astepta peste 1 un an si pe mine. Alma mea doarme in sfarsit, dupa ce a stat doar cu sanii mamicii in gura, de fata cu musafirele.E tare cumintica acum. profit de ocazie si ma dusulesc si eu si apoi fac de papa. Pupici tuturor, Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...