Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Am revenit si eu .... dupa o noaptein care am dormit 5 ore intregi :) , am inceput si noi sa mancam la 4 ore , ce bine ma simt, dar ma ingrijoreaza faptul de de miercuri nu o avut scaun Alexia mea , si se tot screme saraca...am vb cu doctorita si mi-a zis ca atata timp cat ii dau Sab simplex poate sa nu faca scaun 3 zile - ati mai patit si careva din voi asa ceva????????? ca eu sunt gata sa ii bag un supozitor sa o ajut ca mi-e mila de ea cand o vad cum se chinuie. Raisa , si eu am am avut granuloame de la fir- cica absobante- am fost la doctor mi le-a curata care erau la suprafat si de atunci cand ma sterg dupa ce am fost la baie tot mai gasesc in hartie cate un capat ...si se pare ca au inceput sa iasa singure fara sa mai fie nevoie de o alta interventie , ce te pot sfatui eu e sa incerci sa apesi mai tare cu hartia cand te stergi a poate reusesti sa le desprinzi tu , fara sa isi mai bage doctorul "degetele", asta dacaa ai putin sange rece in tine, dar decat sa ajungi iar pe mana lui , incearca, dar poate e mai bine sa te vada si el intai. Azi am mai pus niste poze , de la o luna sa vedeti ce mari ne-am facut Va pup si revenim cand mai avem timp , ca timpul e cam scump la noi , nu? Liana si mica Alexia http://community.webshots.com/user/lianatodoni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Babirusa, mercix frumos, o sa merg si eu la doctor/16, sa vad daca-mi spune acelasi lucru ca mai nou are si pe piept si pe burtica niste petisoare rosietice.. Eu sper sa fie numai de la caldura... Timea, ia mai zi cu reflux'u ala? Ca-mi pare destul de cunoscut, asa, la prima vedere [:D], asta sa fie si la mine?Macar sa ma lamuresc, asa nu mai pricep nimic si bebe plange, si plange, si se chinuie.. Azi-noapte, vorba lu' Iulyp, am avut program de disco pana la 3jumate! 3 mese cu ochii-n tavan, ba la masa mai tragea cate un pui de somn sa prinda puteri, si dup'aia iar da-i si lupta, si lupta si da-i [V] Raisa, sa va fie de bine pentru botez! Biamar, eu am inteles ca e cam gresit sa-i dai completare..si ca e deajuns sa-i satisfaci poftele cat mai des ca sa produci si tu mai des.. Acuma, nu stiu, n-am incercat, si eu tremur de frica sa nu raman fara laptic si-am marit productia de ceai chimen&anason ca sa avem de unde. Ai grija cu completarea aia.. Iulyp, tu unde-ai auzit de chestia cu sucul de citrice?Io numa ma gandesc daca de la lapte face asa urat, da' de la citrice, oare cum o sa faca? Parca mi se pare prea devreme, totusi... LiaT, de ce nu-ncerci mai intai cu termometrul, clasica varianta? Ca toata lumea zice ca daca se constipa cd e alaptata, isi revine singura.. Parca tie ti-a spus dr sa-i dai Sab la fiecare masa.. Functioneaza? Ca pe mine m-a capiat Junior... Si de la plans de colici o da in plans de nervi si nu mai pot sa-l linistesc ore in sir :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana iti multumesc pt PM. Totusi noi am iesit ieri afara cam 20-30 minute in marsupiu iar astazi am stat 2 ore si jumatate. Bebelina a fost tare incantata de plimbare. Vreau sa se obisnuiasca si cu vremea mai rece pt ca la iarna doar n-om sta toata ziua in casa. Referitor la vaccinul antigripal eu il am in frigider. Am intrebat doctorita pediatr si a zis ca as putea sa-l fac dar ca nu-mi recomanda mai ales ca sunt tanara. A zis ca ala este oricum doar pt o gripa zdravana si nu te protejeaza de mici raceli. De ex, sotul meu l-a facut si imediat dupa el a racit (am inteles ca asa se intampla dupa vaccin) si mi-a dat si mie raceala de am zis ca nu mai scap de ea. Deci daca vrei sa-l faci, nu afecteaza cu nimic bebele. LiaT, mare s-a mai facut Alexia! Hehe sunt 3 fetite cu numele Alexia pe aici! Bebelina mea n-a avut pana acum probleme cu constipatia, dar totusi incearca cu termometrul inainte de supozitor ca nu care cumva sa se obisnuiasca cu el. Iulyp sunteti mici mama pt sucuri. Diversificarea cea mai precoce se incepe pe la 3-4 luni. In carte scrie ca bebelusii alptati la san trebuie sa li se dea sucuri de abia dupa 4 luni iar la cei hraniti mixt sau doar cu biberonul putin mai devreme (cam cu o luna inainte). Eu am intrebat doctorita si mi-a zis sa nu-i dau nimic altceva decat lapte, nici macar ceai pt ca se obisnuieste cu biberonul si refuza apoi sanul. Daca tu te hranesti bine, prin laptic trec suficiente vitamine la bebe. Ai incercat s-o tii treaza ziua? Sa o tii pe umar, s-o plimbi, sa vorbesti cu ea. Biamar, bine ati venit. Te rugam pt listuta sa ne dai datele complete despre voi. Pt laptic mai mult incearca si bere fara alcool. La mine a functionat cat de cat desi se pare ca si la mine e din ce in ce mai putin laptic sau poate papa bebe mult mai mult decat inainte. Raisa, felicitari pt botez. Refritor la granulom ai incercat sa strangi putin de umflatura aceea? EU asa am facut si am reusit sa-l sparg ca pe un cos (desi a durul al naibii de rau) iar apoi m-am spalat de cate ori mergeam la toaleta cu ceai de galbenele si a trecut. Mai fetelor, dar cand plang bebelusii nu ati incercat sa le dati suzeta? A mea asa se calmeaza. Fara ea cred ca as avea scandal mai tot timpul dar asa trage de cateva ori din ea, se calmeaza si in cele din urma adoarme si arunca suzeta. Mina, felicitari pt bebe Costin ca a inceput sa doarma asa mult si speram sa respecte programul asta mereu. Cu siguranta la botez o sa fie un cumintel si tinem pumnii sa se faca vremea mai frumoasa. Despre molifta, desi cred ca ai fost deja, eu i-am dat preotului 50000 lei. Nu iti cere dar trebuie sa-i dai ceva. Se poate si mai putin. Am vorbit ieri si cu Eliana si ea este bine ca si bebitza. Bebelina e o mancacioasa si o cuminte. Singura problema o aveau cu mucisorii....heheh, cine nu are problema asta?!? Spera sa-si puna in curand si ea internet acasa si sa intre pe forum. Noi aseara nu i-am facut baiota bebelinei si de la ora 23 pana la ora 00:30 ne-a certat rau de tot. Ii dadeam suzeta, tragea de doua ori de ea, o arunca, i-o dadeam iar si tot asa de ma capiase de nervi. Ma gandeam ca eu "fac figuri" la cate o ora maxim doua de scandal, dar voi cele care aveti copii mai galagiosi! oricum a adormit pana la urma si s-a trezit la 7, a papat si la 7:30 dormeam si eu si ea pana la 10:30. A papat, am stat putin de vorba apoi iar somn de voie pana la 13 cand am incercat sa-i dau sa pape, nu prea a vrut asa ca ne-am imbracat si am iesit la copii afara unde a dormit pana la 16. Am venit acasa a papat si de la 16:45 doarme iar. Nu-i asa ca e cumintica? Fetelor, da cineva lapte praf Bebelac la copil? Eu aseara am avut impresia ca nu aveam lapte suficient, sanii mei erau ca niste carpe de moi si ma gandeam sa-i dau supliment la ultima masa daca nu se satura. Totusi sa cred ca a fost suficient daca a dormit 7 ore fara sa ceara sa pape? Eu nu stiu cum sa-mi dau seama daca am suficient lapte sau nu. De muls nici nu se pune problema pt ca nu prea mai avem ce. Pupici Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va scriu si o reteta de diversificare a alimentatiei copiata de la mamicile de iulie-august (sper sa nu se supere) in cazul in care va intereseaza ce a recomandat o pediatra. "Diversificarea alimentatiei" - sugar sanatos! - Introducerea alimentelor se face progresiv cu lingurita; daca alimentul nu este acceptat se intrerupe administrarea lui si se reia peste 1-2 saptamani (dupa unele pareri si dupa 4-5 zile) - NU se introduc simultan 2 alimente noi Varsta de 4 luni: 6 mese a 150 ml – orele: 6 – 9 – 12 – 15 – 18 – 22 I. Prima modificare: masa de la ora 18 devine masa de fainos cu lapte Preparare: 100 ml apa cu 2 lingurite faina de orez (nestle sau milupa): pt copilul alimentat natural faina trebuie sa aiba lapte incorporat; pt. copilul alimentat artificial la faina se adauga masurile corespunzatoare de lapte [si optional 1/2 lingurita zahar] se dau intr-un clocot. II. Dupa 2 –3 zile: A doua modificare: masa de la ora 9 devine masa de fruct = mar copt sau crud + banana + branza de vaci + orez pasat Mar copt: 1 mar de marime mijlocie, se spala, se scoate cotorul si in interior se pune 1 lingurita de zahar (?); se pune la cuptor si se lasa la copt; cand este gata se scoate, se decojeste, pulpa se aduna intr-o craticioara si se omogenizeaza la foc domol cu sirop de zahar (?) pana se obtine o pasta de consistenta dorita. Siropul de zahar: 100 ml apa + 1 lingurita zahar se dau int-un clocot. Banana: sa fie bine coapta, cu cateva puncte maronii pe coaja, fara miros de alcool, mixata in tigaie pt a elimina din amidon Branza de vaci: 200 ml apa cu 8 lingurite lapte praf integral (rarau, malita sau darling) se dau intr-un clocot; se adauga 1-2 lingurite zeama lamaie care taie compozitia; se pune la scurs intr-un tifon si se pastreaza la frigider max 24 ore. Orez pasat: 3 lingurite faina de orez la 100 ml apa se dau intr-un clocot. Optional ½ lingurita zahar. III. A treia modificare: masa de la ora 12 devine masa de supa de zarzavat cu piure de legume si carne mixata Supa de zarzavat: 1 cana de 250 ml apa; 1/3 cartof; 1/3 morcov+albitura+dovlecel; 1/3 rosie +ceapa+ardei gras; - se fierb; cand sunt gata se strecoara legumele, se adauga 1 praf sare si un varf cutit unt (sau cateva picaturi ulei) si se mai da un clocot. Piureul de legume: legumele din supa de zarzavat se paseaza in zeama in care au fiert. Carnea mixata: piept de pui sau carne de vita bine fiarta se mixeaza sau se toaca foarte fin. Se da cate o lingurita /zi; se creste cu cate 1 lingurita la 2 zile astfel incat la 1 an sa se ajunga la 8 – 10 lingurite /zi. Ordinea introducerii alimentelor: 3 – 3 ½ luni: suc de fructe: cateva picaturi; 30 ml la 5 luni; 60 – 100 ml la 1 an. Alimente folosite: morcov, mere, portocala, piersica decojita. 4 luni: supa de zarzavat, piureul de fructe (mere rase pe razatoare, piure de piersici fara coaja), legume pasate. 5 luni: carnea de pui, de vita si branza de vaci 6 luni: galbenus fiert tare (10 min): se incepe cu 1/8 si se creste progresiv pana se ajunge la 1 galbenus a 2 – 3 zile spre 1 an; ficat de pasare fiert; tomata oparita, decojita si fara seminte, pasata, la care se adauga unt, ½ galbenus de ou si branza de vaci; pere pergamute 7 – 8 luni: includem smantana in preparate; iaurt simplu, fara fructe 8 – 9 luni (se introduce fainosul cu gluten): perisoare de pui, ciorba acrita cu bors; iaurt cu biscuiti, paste fainoase adaugate la supa; amestec de conopida, telina si morcovi cu sos alb = faina, unt topit, lapte caldut; piure de cartof – cu unt, lapte, branza de vaci, galbenus; paine – daca masticatia e buna, daca nu dupa 1 an; mamaliguta cu branza de vaci si cu unt; papanasi cu branza dulce 10 luni: peste alb rasol (salau, stiuca, pastrav); legume zdrobite, nu pasate; sos alb peste 1 an: albus de ou; miere de albine; budinci, sufleuri, crème, orez cu lapte nepasat, prajituri de casa; NU prajeli, NU rantasuri peste 3 ani: ciocolata, nuci, alune, arahide; mezeluri; fructe cu seminte: capsuni, zmeura, fragi, mure; alimente tip McDonalds; fasole uscata, mazare, linte soia." Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Si Mara a avut bubite pe fata chiar pe la 5 saptamani o eruptie pe obraji de toata groaza, dr. mi-a spus ca este acnee cu toate ca seaman cu bubitele de caldura. Nu mi-a recomandat sa dau cu nimic, o saplam cu musetel iar acum pentur ca i-a ramas fata un pic uscata mi-a recomandat o crema. Kittie draga simptomele sunt cam urmatoarele: suge putin, nu suficient se chirceste aproape la fiecare supt, se vede ca are ceva ce o deranjeaza, tot face din limbuca de parca ar avea cevain gurita si scoate si sunete mai infundate, cand o pun in patut pe spate nu-i place de loc. De plans nu plande numai se incovoaie toata, isi trage umerii sipicioarele spre spate, icneste, scanceste... Dr. mi-a recomandat 2 sapt de tratament cu zantac( ranaitidina. A zis ca semne de ameliorare sunt numai dupa 3-4 zile de la inceperea tratamentului, sper sa primesc medicamentele astazi si sa incep. Roandre esti o fericita ca se consoleaza cu suzeta, a mea nu vrea sub nici o foarma sa o ia, am reusit sa o pacalesc pana acum de 2-3 ori si nu pentru mult timp. Am noroc ca ea nu plange mult, numai ca sunt convinsa ca atunci cand o doare burtica si scoate tot felul de sunete de indispozitie tare ar ajuta-o. Numai bine la toata lumea, Timea si Mara http://community.webshots.com/user/timea 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! BIne ai venit Bianca! Ne-am adunat si noi de pe drumuri azi am plecat la 10 de acasa si am ajuns la 5,30 inapoi. Am fost sa depun actele pt indemnizatie si alocatie si la plimbare. Pe la 4 ne-am intalnit cu Alexia si mama ei Cristina(mcm), am stat la palavre intr-un parculet de pe langa noi. Noi stam cam la 2 statii distanta dar azi am reusit sa ne intalnim prima data. A facut Cristina cateva poze o sa le pun pe pagina. Alexia e o cuminte si o frumoasa, a stat cuminitica in carut spre deosebire de Ilinca caruia dehh nu ii place nici cum nici in carut nici in scaunul de masina. Urla de zici ca nu e adevarat. Era in scaun si plangea intr-un hal fara de hal ntr-un final am apucat-o de o aripa la un semafor si am pus-o culcata lamga mine in dreapta, nu ma intrebati cum am condus cu mana pe ea... Noroc ca am mai avut de mers vreo 200 de m. Nu stiu dar cred ca curand nu ma mai incumet sa plec cu ea singura. Culmea e ca culcata a stat, ma gandesc ca nu-i place pozitia aia din scaun... nu mai inteleg, ca uneori sta de n-are treaba. Timea, unul din nepoteii mei a avut reflux esofagian si a luat Zantac si i-a mers tare bine cu el. Fusese micutul si prematur a avut 1800 kg la nastere. Diversificare... no way pana la 5 luni macar, eu zi ca mult prea devreme. Georgiana eu am facut vaccinul antigripal acum 2 saptamani, este totul ok, m-a durut vreo 2 zile mana si atat. Liat pentru constipatie cel mai bine incerci intai cu ceai de musetel astepti cam o zi si apoi incepi cu celelalte, adica supozitor termomertu... Asta o stiu de la pediatru. Nu stiu dar mie chestia asta cu sopozitorul, ma streseaza rau mi-ar fi atre frica sa stau sa indes ala in fund, mai bine supozitor. Raisa ma bucur ca ati botezat pe Rares! Mina pt molifta dai si tu cat ai la preot 50, 100 de mii. Mihaela daca fata a dormit 7 ore fara sa ceara papa a fost satula, altfel cum???? Si eu am seara sanii flesca mai nou dar incearca sa bei 2 pahare mari sau 2 cani cu lichid, supa cel mai bine sau lapte chiar si apa sau suc si ai sa vezi ca in curand se vor umple si sa sa mananci. Adica sa mananci ceva si apoi sa bei lichidele si iti revine productia. Daca ar plange din ora in ora atunci ii poti da completare, dar altfel eu zic ca nu e cazul. Fetele super poemele! Va pup ma duc sa ma dusez. Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela si noi am stat azi afara tot cam 2 ore si bebe a dormit non stop. Din fericire vad ca Damian nu prea se mai trezeste asa de des, de 3 nopti se trezeste la ora 3 dupa masa de la 21.30 (dupa baita), mai mananca la 6 dupa care dormim pana pe la 10-11. Tare bine mai e sa dorm si eu cateva ore legate! Cat despre vaccinul antigripal, azi l-am sunat pe Capraru si mi-a zis ca nu e contraindicat dar mai bine sa nu-l fac asa ca nu o sa-l fac. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...