Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Salut fetelor! Multumesc de sfaturi cu molifta. Mai erau acolo 2 fete cu bebei in brate si cum erau mai informate ca mine, m-am luat si eu dupa ele... Pana la urma am dat 100 mii. gGeorgiana, la fel mi=a zis si mie dr, ca mai bine sa nu fac vaccinul antigripal. Mai ales ca eu niciodata nu l-am facut si pot sa ma laud ca m=a ocolit gripa in ultimii ani. Dragelor, eu credeam ca am timp sa va mai scriu mai multe, ca cica cupilu dormea, dar de fapt nu dormea.... asa ca va salut din mers si fug la datorie Pupici pentru puiii mici Mina si BebeCostin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetelor, eu am inceput sa-i dau de ieri ceai de fenicul intre 50 si 100 ml. pe zi, si nu a mai facut kk 24 de ore, mi-e frica sa nu fie constipat. a mai patit cineva asta de la ceai de fenicul? ce sa-i dau sa scape mai usor? pana acum a papat lapte praf milumil fara nici o problema cu constipatia, facea de 3-4 ori pe zi cel putin, si acum dintr-o data... multumesc dixie & victoras (5 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))))))) Dixie... eu ii dau ceai de fenicul si-mi face caca la fiecare masa, si dupa fiecare 50 ml ceai baut :(. Asa ca nu e de la ceai ce are bebe tau, dar nici nu cred ca e constipat. Mai multe nu stiu ce sa zic. Abia de la 3 zile in sus, fara kk trebuie sa te ingrijorezi. Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Reusesc sa scriu si eu dupa o absenta de aprox doua saptamani. Pentru ca atat mi-a luat sa ma obisnuiesc cu programul de somn al bebelusei mele. Are pofta de somn in timpul zilei iar noaptea plange si vrea laptic din ora in ora. Eu ii dau numai laptele meu, oare nu ii este de ajuns? Am reusit performanta sa fac rosu in gat, am dureri mari de gat, stau pe ceaiuri fierbinti si comprese la gat cu spirt,si sper ca bebe sa nu pateasca ca mine, ceea ce este foarte putin probabil. Oare cum poti raci cand am 30 grade in casa si afara tot asa? Fetelor, cum stiti voi ca bebe ar putea avea colici? care sunt semnele? va pupacim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oawwwwwww,fetelor ce mult scrieti,niciodata nu apuc sa va citesc[:D]! Mai,eu va zic ca al meu nu era constipat dar facea caca numai cu supozitor,si stiti ceva,daca nu facea urla si tipa de mama mama,si asta numai dupa 24 de ore,dar eu nu inteleg cum sa stea 3 zile fara sa faca?!...acum face de cate 2-3 ori pe zi,si e tare bine...noua ne-a zis doctorul ca nu e nimic daca il ajutam cu supozitorul,ca la un moment dat se va invata singur sa faca...asa ca Ammodia si Dixie,nu stiu ce sa va zic,dar mie de la doctor mi-au dat si ceva sirop,care aici oamnii mari il mananca cu clatitele(americanii),e tare dulce si are diverse arome..eu zic sa mergeti si sa intrebati doctorul si sa va dea ceva,ca altfel dragutii vostrii se vor chinui pana isi vor da drumu singuri...sau incercati cu supozitor de copii,dar bagatile doar jumatate,cam dupa 24 de ore daca nu fac...va doresc numai bine si succes![pup] Al meu bebe azi l-am cantarit si are 4500 la 3 saptamani...suntem tare grasunei si avem inca colici,dar nu plangem mult,suntem cumniti,doar ca ne scremem si ne inrosim cand ne apuca de mama mama!. Va pupam si va dorim sanatate multa la toata lumea si cat mai putini colici![pup] Mirela si bb Robert Cristian http://community.webshots.com/user/crismir100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit,ma simt asa de odihnita ca am dormit si eu 5 aproape 6 ore legate fara sa se trezeasca Alexia , si e atat de bine :) Va multumesc fetelor pt sfaturile legate de constipatie dar se pare ca s-a speriat saracutza cand i-am spus ca ii bag termometrul ca aseara a facut de 2 ori treaba mare sia zi de dimineata inca o data - asa ca cred ca am scapat de belele. Am observat si eu la mica mea ca de vreo 3 zile refuza sanul cand o strange burtica iar cand o lasa suge cu o o asa forta , ca eja ma dor sfarcurile. Cineva mi-a spus ca pe masura ce creste suge tot mai puternic, dar nici chiar asa, ca ma distruge .... voi patiti asa ceva? In rest am avut o zi buna si sper sa fie asa , mai ales ca e si tata azi toata ziua cu noi si asa sper sa pot sa imi fac si eu toaleta - epilat , poate si un tuns ca in cursul saptamanii nu prea am timp ... Kittie eu ii dau Sab simplex inainte de fiecare masa si nu prea mai avem probleme cu colicii , doar seara asa putin ca doar mananca mult peste zi. Si noi ar trebui sa ii facem botezul , dar iaca vine postul asa ca o sa il facemimediat dupa sarbatoarea Craciunului. Nu prea vreau sa astept atata dar se pare ca dupa parerea [reotului e mai bine atunci . Roandre si Alexia ta e o frumusete ...sa ne traiasca Alexiile si sa ne bucuram de ele.Am vazut ca i-ai pus cercei ... la cat timp se pot pune?...e vreo limita ? ca la noi la spital ne-au spus ca pot sa ii pun pe la 3 luni, asa sa fie ? Va las acum ca se trezeste imediat la masa , ma anunta sanii , care inainte cu vreo 15 minute sa ceara de mancare incep si curg singuri :)- tot e bine ca ma anunta macar si ma pot pregati. Liana si mica Alexia http://community.webshots.com/user/lianatodoni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor spuneti-mi si mie este normala temperatura de 37.5 grade la un bebel de 5 saptamani?cred ca mi-am racit bebelul ca i-am facut baita aseara si l-am dus in camera lui si era putin cam rece mai ales ca el era infierbantat de la baita. daca eventual imi spuneti ca nu e normala temperatura si ca ar avea febra cam ce ar trebui sa-i fac sa-i scada febra? teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

teo acum am intrat si eu. scriu cu ea in brate. 37,5 rectal? adica in fundulet? atunci stai linistita ca se mai scad 2 chiar 3 unitati deci are cam 37,2 sau3 asta nu e febra ii dai eferalgan sau supozitor cu algocalmin sau pasracetamol. dar intrebi un dr nu-i da fara avizul medicului ca e prea mic. ma duc sa-i fac baie ca ii e foame ma tot suge de mana si revin Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amoodia, fata mea are mereu temperatura intre 37.2-37.6.Am intrebat doctorita si a zis ca nu e vorba de temperatura si sa nu-i dau nimic. Temperatura are atunci cand este peste 38 si trebuie sa-i dai supozitor cu paracetamol (Eferalgan) si sa o dezbraci putin sa mai piarda din caldura, sau comprese cu apa calduta, nu chiar rece. Oricum in cazut tau e ok, nu-ti face griji. LiaT, eu i-am facut gauri in urechi din maternitate, in a 4-a zi. A fost mai bine ca nu a plans pt ca avea carnea cruda si nu o durea. Cu cat mai repede cu atat mai bine zic eu sa-i faci gauri. Mi-e mi-au facut parintii gauri in urechi cand eram mai maricica si imi aduc si acum aminte ce dureros a fost. Oricum, gaurile de la cercelusi se vindeca dupa aproape o luna timp in care trebuie curatata de 2 ori pe zi cu apa distilata (fiarta si racita), dezinfectata cu spirt si data cu crema de galbenele pt o vindecare mai rapida. Alexia mea e mai maricica dar ma strange mai tare de sani de obicei cand nu mai vrea sa pape (dar nici nu le da drumul) iar in rest papa destul de finut, ca o domnisoara...hahaha! Cybip, cand are colici plange imediat ce a terminat sa pape, mai bine zis urla (cam asta ar fi cuvantul), se inroseste si se strange de picioruse, se face ghem. Mai bine sa nu cunoasteti simptomele astea! Timea si noi am dus lupta s-o conving s-o accepte. I-am pus glicerina boraxata pe ea si asa a inceput s-o mai accepte pana s-a obisnuit cat de cat cu ea. Acum suntem prietene bune! Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...