Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (2)


Oana_B

Recommended Posts

Dragi mamici, tot vreau mereu sa intreb si uit. Este cineva printre noi care a primit bonusul de nastere de la firma angajatoare? Adica un salariu de baza ce se acorda in momentul nasterii unui copil (atceva fata de indemnizatia de 1,4 mil de la primarie). Daca da, v-as ruga sa-mi spuneti si mie cum ati procedat. Eu n-am somn...totusi ma duc in patuc! Mihaela si papusica mica Alexia Maria http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neata la toate mamicutele! Roandre eu m-am interesat la mine pt. bonusul acela pt. nastere de la serviciu, cica s-ar mai da un salariu. Oricum la mine nu se pune pb. pt. ca am facut o intrebare cd. eram gravida la resurse umane si s-a uitat tanti aia cam crucis la mine. Ideea e ca la mine la munca sunt destul de multicele proaspete mamici si nici una n-a primit. Eu nu mai insist pt. ca nu vreau sa-mi creez pb., se pare ca acolo a da bani e o chestie dificila si neagreata. Tu du-te si intreaba la resurse umane, am inteles de pe forumul legislativ ca in contractul colectiv de munca e prevazuta chestia asta. In leg. cu obosirea bebelinei ziua ca sa doarma noaptea nu prea tine pt. ca dc. ii e somn pot sa o fac si avion si tractoras, sa o trag de nas, urechi, manute, picioruse si nimic nu are efect. Am incercat sa o trezesc schimbandu-i pampersul si tot degeaba, am spalat-o chiar si cu ser fiz. pe fetisoara sii sincer va zic ca doar s-a strambat si si-a continuat somnul si mi-a fost mila sa o mai dadacesc si am lasat-o in legea ei. Cd. ii e somn le doarme in orice poz. si oriunde as pune-o, iar cd. nu-i e somn nu-ti doarme neam, Se trezeste dupa-amiaza si ma tine de planton uneori chiar si mai bine de 12 ore cu vreo 1-2 pauze de somnic de 10-15 min. sau 4-5 pauze de somn de 3-5 minute. Si sa stiti ca n-am exagerat deloc. In leg. cu suzeta o scuipa si se enerveaza rau dc. insist cu ea, s-a ajuns o data chiar si la plans cu lacrimi[bang] ca deh cd. vreau ceva sunt cam incapatanata. Am ajuns la concluzia ca nu-i place pt. ca nu curge nimic din ea, mai bine sta cu titi in gura pana o face franjuri sau cu biberonul cu ceai si nu ca sa suga neaparat pt. ca e satula. In leg. cu diversificarea am citit intr-un curs de pediatrie de cd. am facut eu sc. de sanitara, am mai citit si pe forumul de la mamicile de iul-aug, si mi-a zis si o dr. pediatra pe care am chemat-o acasa cd. nu mai dadeam de capat la ochisorul care curgea al bebelinei. Mi-am adus aminte ca asta primavara cd. am fost in vizita la o mamicuta care avea atunci fetita de 7 sapt. ii dadea suculet de portocala ca asa ii spusese pediatra ei. Sucul de citrice nu se da ca diversificare, adica el nu inlocuieste nici o masa, ci se da pt. aportul de vit. C. Mie dr. mi-a zis sa incep cu o jum. de lingurita diluata si sa cresc treptat doza. Oricum eu i-am mai pus asa din cd. in cd. lamaie in ceai si vad ca-l bea de n-are treaba, in schimb cd. ii picur lamaie in gurita se stramba si scoate la saliva afara si scoate niste sunete de-mi vine sa o pap de tot. Cu suculetul de portocala nu am inceput inca, mai astept pana la 8 sapt. Hai ca va[pup] pe toate si va urez zile si nopti cat mai frumoase si mai odihnitoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Fetelor Ilinca a batut recordul azi-noapte la nesomn, la ora 3 si 15 a dormit. Nu intelg ce se intampla, nu dormise de la 6 am crezut ca inebunim, ce sa va spun ca suntem capiati. Este un pic si fornaita a avut si colici dar nu ff tare ca nu plangea pur si simplu a stat treaza, dar nu in patul ei ca nu vroia ci la noi in brate, cu randul am stat, temperatura nu avea. Astept sa vina Dani ca are un pic de treaba sa mergem iar pana la Budimez sa o vada un dr si cu nasul si sa ne explice totusi ce se intampla, ca eu nu mai stiu ce sa cred. Mihaela eu nu am luat salariul acela, de fapt nu cred ca nu mi-am verficat inca cardul dupa ultimul salariu. Dar sincer nu cred desi lucrez la o institutie de stat. Tu l-ai luat? Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada bulinuta mea alaltaieri sa trezit la 3.40 si mi s-a culcat dimineata pe la 4 dupa cum mi-a spus tati. Ideea e ca pe la 2 eu am clacat pur si simplu[bang] la un mom. dat imi venea sa o fac poster pe pereti[bang]. Atunci am apelat la sot desi dimineata trebuia sa plece la munca. De obicei incerc sa fac singura fata dar uneori pur si simplu nu mai pot. Dar o sa treaca toate si o sa fie bine. Oricum sunt fericita ca mi-o tine D-zeu sanatoasa in rest nimic nu mai conteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am intrebat la resurse umane despre acel salariu de prin mai-iunie si la fel ca la voi, tipa s-a uitat stramb la mine dar fiind foarte multe proaspete mamici care au intrebat si ele, se pare ca la noi s-au miscat. Mai exact vineri a trebuit sa trimit certificatul de nastere al lui Damian la ei si imi intra banii in decembrie.[bis][cool]. Mada sa ne spui ce au zis la Budimex de bebita ta. Fetelor am si eu o problema, eu pe Damian il alimentez exclusiv la san si pana acum mi-a luat foarte bine in greutate (eu il cantaresc in fiecare duminica) dar azi am constatat ca nu a luat decat 70 g de duminica trecuta asa ca m-am hotarat sa-i fac proba suptului. Deocamdata nu a mancat decat o data si la cantarire am observat doar 50 g in plus. Ce se intampla? Sa nu mai am lapte si el sa suga in gol? Parca nu mai simt cum curge laptele pana acum si nici sanii nu-i mai am asa de tari! Astept sfaturi!!!![bang][bang]. Voi ati primit lapte de la medicul de familie? Ce lapte v-a dat si de unde l-ati luat? Mie mi-a trimis prin asistenta o reteta dar eu nu eram in acel moment in casa si a primit-o mama care nu a intrebat-o de unde trebuie luat? Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://photos.yahoo.com/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Bebelusha noastra nu prea doarme ziua iar noaptea adoarme cu greu. Cateodata, dupa o zi de nesomn, nu se mai trezeste noaptea iar alteori se trezeste din 3 in 3 ore. Totusi as putea sa ma consider norocoasa pentru ca nu plange din cauza colicilor. Astazi speram sa iesim pe-afara ca se anunta vreme buna. Va pupam. Cristina, Christian si bebe Alexia Maria http://community.webshots.com/user/lastusedpixel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre, multumesc pt raspuns.Daca este asa, inseamna ca inca nu are colici. Sa speram ca ne ocolesc.In greutate a luat 200 grame dupa o sapt de la nastere. Sunt curioasa acum cat cantareste pt ca am observat ca a facut falcute [:)] , plus ca si-a marit ratia de laptic, de la 60 ml a trecut la 80 ml. [pup] pentru toti bebelusii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...